To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jedwabne
#21
Sofeicz napisał(a): IPN, który trudno posądzić o jakąś nadgorliwość w oskarżaniu Polaków stwierdza, że


Cytat:W postanowieniu IPN uznano, iż zasadne jest przypisanie Niemcom sprawstwa sensu largo (w szerokim znaczeniu), natomiast sprawcami sensu stricto (bezpośrednimi) byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic w liczbie co najmniej około 40...
... Śledztwo IPN wykluczyło fakt użycia broni palnej przy stodole w dniu pogromu....Polacy biorący udział w zbrodni, jak ustalono, byli wyposażeni jedynie w kije, orczyki i inne proste narzędzia...
Sonderkommando orczykowe Uśmiech

Wykluczyło, uznano...
A jakie są na to dowody?
Takie, że jak znaleziono w stodole kule od karabinu to kłamali, że to kule z I wojny?

Zresztą posłuchaj co mówi świadek:

Odpowiedz
#22
Idioto, powoływanie się akurat na nią nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ona mówi wyjątkowo dziwne rzeczy - np. że polacy spaleni w stodole nie wszyscy od razu zginali i niektórzy jeszcze tydzień tam z głodu konali.

ja bym chciał aby Soeficz chociaż wytłumaczył jedną łuskę - tę znaleziona w grobie nr 2 pod popiersiem Leninana, a także jakie to podstawy prawne uniemożliwiają ruszanie żydowskich szczątków, jakim cudem nie zdawano sobie z nich sprawy przed rozpoczęciem ekshumacji, a nagle w dwa tygodnie były już one tak mocne, że sam minister sprawiedliwości musiał interweniować. acha, i oczywiście dlaczego zignorowano zeznania kilkunastu świadków, którzy mówili o strzałach?
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#23
Sofeicz napisał(a): IPN, który trudno posądzić o jakąś nadgorliwość w oskarżaniu Polaków stwierdza, że
Cytat:W postanowieniu IPN uznano, iż zasadne jest przypisanie Niemcom sprawstwa sensu largo (w szerokim znaczeniu), natomiast sprawcami sensu stricto (bezpośrednimi) byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic w liczbie co najmniej około 40...
... Śledztwo IPN wykluczyło fakt użycia broni palnej przy stodole w dniu pogromu....Polacy biorący udział w zbrodni, jak ustalono, byli wyposażeni jedynie w kije, orczyki i inne proste narzędzia...
Sonderkommando orczykowe Uśmiech

Sonderkommando Sofeiczowe, a raczej Sonderkommando wybitnych nałkowców: pokroju Persaka, Machcewicza itd. Pod batutą L.Kieresa rzecz jasna.
Ale tak to jest, jak się nawet do jednego aktu oskarżenia nie zajrzało, tylko się kopiuje brednie.
A i jeszcze jedno: rzeczywiście od min orczyków, zginęło w Jedwabnem dwu żydów, tylko że to miało miejsce parę tyg wcześniej, o czym wybitni nałkowcy pokroju Persaka czy Machcewicza zdają się notorycznie zapominać.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#24
No przecie piszę, że sami się spalili przez przypadek, kiedy lud Jedwabnego akurat odmawiał zdrowaśki.
O co biega?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#25
Sofeicz napisał(a): No przecie piszę, że sami się spalili przez przypadek, kiedy lud Jedwabnego akurat odmawiał zdrowaśki.
O co biega?

O to, żebyś nie zapomniał przypomnieć Jankesom , by nam w twarz nie pluli.
Btw: czym sie różnisz w tej materii od Patafila, tylko jeden Ate raczy wiedzieć.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#26
Aha, i jeszcze musimy się koniecznie domagać odszkodowania od Izraela za spaloną polską stodołę.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#27
Za to że Niemcy ją spalili?

Faktycznie Marlow ma rację.
W tej materii blisko ci do patafilowej zapiekłości i nienawiści.
tylko czemu wobec polaków ta nienawiść.

Odpowiedz
#28
mówię to z przykrością Sofeicz, ale w tej chwili zachowujesz się jak troll.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#29
jeahwe napisał(a): mówię to z przykrością Sofeicz, ale w tej chwili zachowujesz się jak troll.

Dziękuję, zawsze chciałem być skrzatem - troll też może być.

Ale wracając do tematu.
Dlaczego mamy negować niewygodne fakty tylko dlatego, żeby cytując Marlowa "Jankes nie pluł nam w twarz"?
Ogólnie wszelkie znane mi narody, odpędzają od siebie i negują własne grzeszki.
Polacy nie są wyjątkiem.
Moi dziadowie, a wasi pradziadowie zostali poddani bezprecedensowemu wyzwaniu moralnemu.
Z reguły organy władzy działają promując postawy moralne, empatyczne, pomocowe, solidarnościowe.
W tym wypadku nastąpiło kompletne odwrócenie - ówczesne władze niemieckie promowały postawy agresywne, wykluczające i zbrodnicze.
Upraszczając, dały swoistą licencję na donoszenie i zabijanie niezbyt lubianej grupy polskich obywateli.

I jedni takiemu wyzwaniu moralnemu podołali, zachowywali się więcej niż porządnie - zasłużyli na miano bohaterów.
Inni zachowywali się oportunistycznie, słusznie obawiając się o własne przeżycie.
Ale i trafili się i tacy, którzy z najniższych pobudek ochoczo wzięli udział w niemieckich porządkach.

Dojrzałość narodów (wg mnie) mierzy się właśnie zdolnością do zmierzenia się i z tymi ohydnymi faktami.
I mnie się wydaje, że Polacy przynajmniej częściowo taką dojrzałość osiągnęli.
Wcale to nam ujmy nie przynosi, wręcz przeciwnie.

Kiedy tak patrzę na ludków kręcących się po mojej okolicy, to nie wiem czy dzisiaj, gdyby władza rzuciła hasło "Bij Żyda", część by nie chwyciła za orczyki zamelinowane po komórkach.

Ale lepiej wszystko kwestionować, jak Rosjanie, Francuzi czy Turcy i spać snem sprawiedliwego.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#30
Sofeicz napisał(a): Dojrzałość narodów (wg mnie) mierzy się właśnie zdolnością do zmierzenia się i z tymi ohydnymi faktami.
I mnie się wydaje, że Polacy przynajmniej częściowo taką dojrzałość osiągnęli.
Wcale to nam ujmy nie przynosi, wręcz przeciwnie.

Kiedy tak patrzę na ludków kręcących się po mojej okolicy, to nie wiem czy dzisiaj, gdyby władza rzuciła hasło "Bij Żyda", część by nie chwyciła za orczyki zamelinowane po komórkach.

Ale lepiej wszystko kwestionować, jak Rosjanie, Francuzi czy Turcy i spać snem sprawiedliwego.

Primo: nikogo nie interesują twoje wybitne zdolności psychoanalityczne.

Secundo: skąd i z jakich źródeł czerpiesz wiedzę o owych ohydnych FAKTACH by twierdzić, że Polacy uciekają przed odpowiedzialnością za te ohydne fakty (sic!)
Wychodzi na to, że poza papką z Gazowni, podlaną bredzeniem Ignatiewa, powtarzaną kilkakrotnie, nie potrafisz nic o przebiegu zajść w Jedwabnym napisać, ustosunkowując się tym samym do zarzutów jeahwe - co akurat dziwne nie jest.
Za to, moralizujących frazesów pełna kieszeń...
Tu proszę poczytaj sobie o rzetelności jednego z "badaczy" Grossem natchnionego.
I tyle samo, są warte ich "śledztwa"
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#31
Marlow napisał(a): Primo: nikogo nie interesują twoje wybitne zdolności psychoanalityczne.

A mnie jakoś przestały bawić te twoje nieznośne wyniosłe przysrywanki.
Co za dużo, to i świnia nie zje.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#32
Sofeicz napisał(a):
Marlow napisał(a): Primo: nikogo nie interesują twoje wybitne zdolności psychoanalityczne.

A mnie jakoś przestały bawić te twoje nieznośne wyniosłe przysrywanki.
Co za dużo, to i świnia nie zje.

Ależ napisz coś więcej, o tym co "ludkom" z okolicy siedzi w głowie i na podstawie czego do takich wniosków doszedłeś, skoro uważasz że ta "przysrawanka" jest wysoce niesprawiedliwa.

A może jak się rozkręcisz, to jednak coś merytorycznie napiszesz w temacie, ustosunkujesz się np do jakże wybitnej twórczości K.Persaka, J. t Grossa, czy prokuratora Ignatiewa...bo coś mi się zdaje, że te wybitne zdolności psychoanalityczne łączą was w jedną, całkiem zgrabną "całość".
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#33
Sofeicz,
to, o czym mowisz, jest szerszym problemem i wolalbym go poki co nie ruszac, poniewaz rozmyje to bardziej interesujacy mnie na ta chwile temat - czyli jedwabne. moglbys wiec normalnie odpowiedziec na moje pytania zamiast bawic sie w ironizowanie? czy moze nie czujesz sie kompetentny do takiej "akademickiej" dyskusji?
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#34
jeahwe napisał(a): Sofeicz,
to, o czym mowisz, jest szerszym problemem i wolalbym go poki co nie ruszac, poniewaz rozmyje to bardziej interesujacy mnie na ta chwile temat - czyli jedwabne. moglbys wiec normalnie odpowiedziec na moje pytania zamiast bawic sie w ironizowanie? czy moze nie czujesz sie kompetentny do takiej "akademickiej" dyskusji?

Ale czego oczekujesz - że pojadę do Jedwabnego, rozkopię jeszcze raz stodołę, przekopię się przez światowe archiwa, wezmę na spytki stare babcie i dziadków?
Nikt nie neguje całokształtu sprawczej roli Niemców. Ale nie można też uciekać od swojskich orczyków.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#35
Sofeicz napisał(a):
jeahwe napisał(a): Sofeicz,
to, o czym mowisz, jest szerszym problemem i wolalbym go poki co nie ruszac, poniewaz rozmyje to bardziej interesujacy mnie na ta chwile temat - czyli jedwabne. moglbys wiec normalnie odpowiedziec na moje pytania zamiast bawic sie w ironizowanie? czy moze nie czujesz sie kompetentny do takiej "akademickiej" dyskusji?

Ale czego oczekujesz - że pojadę do Jedwabnego, rozkopię jeszcze raz stodołę, przekopię się przez światowe archiwa, wezmę na spytki stare babcie i dziadków?
Nikt nie neguje całokształtu sprawczej roli Niemców. Ale nie można też uciekać od swojskich orczyków.


Skąd wiesz, że w dniu dziesiątego lipca 1941 roku w ruch poszły orczyki?
Skąd pochodzi ta wiedza?
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#36
A skąd ty wiesz, że nie poszły? Byłeś tam?
Obaj bazujemy na materiałach pośrednich.
Gross oparł swoją narrację na konfabulacji Wasersztejna i słusznie został za to zjebany, bo tak nie postępuje poważny naukowiec.
Ale swego czasu przeorałem raport IPN, który uważam za wiarygodny.
Wyraźnie pozostawia on szereg kwestii otwartych i nierozstrzygniętych w związku ze sprzecznymi i niewiarygodnymi świadectwami.
Uważam to za uczciwe podejście.
Co nie umniejsza grozy tego pięknego dnia.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#37
Sofeicz napisał(a):
jeahwe napisał(a): Sofeicz,
to, o czym mowisz, jest szerszym problemem i wolalbym go poki co nie ruszac, poniewaz rozmyje to bardziej interesujacy mnie na ta chwile temat - czyli jedwabne. moglbys wiec normalnie odpowiedziec na moje pytania zamiast bawic sie w ironizowanie? czy moze nie czujesz sie kompetentny do takiej "akademickiej" dyskusji?

Ale czego oczekujesz - że pojadę do Jedwabnego, rozkopię jeszcze raz stodołę, przekopię się przez światowe archiwa, wezmę na spytki stare babcie i dziadków?
Nikt nie neguje całokształtu sprawczej roli Niemców. Ale nie można też uciekać od swojskich orczyków.

oczekuje racjonalnego podejscia do dostepnych nam informacji. i tak na przyklad, gdy tlumaczysz przerwanie ekshumacji wzgledami religijnymi to IMHO jest wlasnie nieracjonalne podejscie bo 1)dokonywano ekshumacji zydowskich mogil (a nawet je przenoszono!), 2)przed rozpoczeciem prac jakos religia nie byla problemem, nagle dwa tygodnie pozniej juz tak 3) tego nie jestem na 100% pewien, ale zdaje sie, iz w przypadku takich zbrdni pelna ekshumacja musi byc dokonana. w sumie mozna tez dodac 4) bo zdanie profesora Koli jest tu rowniez bardzo krytyczne.

podobnie z postanowieniem IPN, ktore przywolales - ale powiedz, czy cale je czytales i przemyslales? bo przeciez tu nie sama decyzja jako taka jest istotna lecz sposob, w jaki doszlo sie do okreslonych wnioskow. uzasadnienie powinno nas tu ineresowac, a te, jak staralem sie pokazac w tym wklejonym poscie, nie spelnia podstawowych wymogow rzetelnosci dochodzeniowej. byc moze sie myle, ale tu wlasnie masz pole do popisu poprzez podjecie dyskusji.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#38
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/05...h-zostalo/

Czy w tej gorączce szabru chodziło o antysemityzm? O nienawiść do Żydów? Do jakiegoś stopnia pewnie tak. Ale zdecydował zupełnie inny czynnik: chęć łatwego wzbogacenia się w trudnych i niepewnych czasach. Szaber podczas okupacji dla wielu ludzi stał się sposobem życia. Rabowano wszystko i wszystkich, nie tylko Żydów.
Nawet kiedy w okolicach Bochni rozbił się samolot z polską załogą (brytyjski Liberator), okoliczni chłopi zbezcześcili ciała i zrabowali wszystko, co tylko się dało. Od zegarków, przez obrączki, po pieniądze, mundury i bieliznę. Narodowość nie miała znaczenia.


Cytat za: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/05...z3aUIqiyF7
Dzięki za udostępnienie fragmentu. Nie mamy nic przeciwko cytowaniu naszych tekstów, ale: 1) zawsze dołączaj linka, 2) Cytuj, a nie kradnij. Nie zamieszczaj na innych stronach fragmentów większych niż 30% artykułu.
Odpowiedz
#39
Nie ma takiej zbrodni Polaków przeciw Żydom, której Sofeicz by nie uznał i nie ma takiej zbrodni Żydów, której Sofeicz by nie przemilczał. Ktoś tutaj działa na korzyść moich braci, szalom Duży uśmiech

i tylko wszystkim przypomnę : https://www.youtube.com/watch?v=Tyyi-NimsJU
Odpowiedz
#40
Sofeicz napisał(a): A skąd ty wiesz, że nie poszły? Byłeś tam?
Obaj bazujemy na materiałach pośrednich.
Gross oparł swoją narrację na konfabulacji Wasersztejna i słusznie został za to zjebany, bo tak nie postępuje poważny naukowiec.
Ale swego czasu przeorałem raport IPN, który uważam za wiarygodny.
Wyraźnie pozostawia on szereg kwestii otwartych i nierozstrzygniętych w związku ze sprzecznymi i niewiarygodnymi świadectwami.
Uważam to za uczciwe podejście.
Co nie umniejsza grozy tego pięknego dnia.

Czyli nie wiesz a paplasz antypolskie brednie za hochsztaplerem.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości