To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeludnienie
ZaKotem napisał(a): Bo czy gdyby CUD sprawił, że ludzie zmniejszyliby dobrowolnie swą liczebność do 1 miliarda w ciągu kilku pokoleń - to czy ten jeden miliard nie miałby tego samego bogactwa materialnego, co dziesięć miliardów w normalnej sytuacji?

Czy dzisiejszy pojedynczy człowiek zużywa tyle samo surowców naturalnych, co jeden człowiek sto lat temu? Albo tysiąc? Coś mi się wydaje, że więcej.
Ile zużywałby miliard ludzi dziesięć razy bogatszych ode mnie? Tu już matematyka ze szkoły podstawowej nie wystarczy, bo nie ma tu żadnej czystej proporcji.

Ad1. Ten 1 mld stałby się bogatszy bo na łebka przypadałoby by stosunkowo więcej w zasadzie wszystkiego. Standard życia podniósł by się znacząco i ogólnie łatwiej byłoby utrzymać cywilizację.

Ad2. Oczywiście że dzisiaj człowiek zużywa więcej, chodzisz w butach których produkcja spowodowała wydalenie ileś tam CO2, a jak masz jeszcze kilka takich par to dodatkowo więcej, jeździsz samochodem gdzie każda część to ileść tam CO2, wydobycie ropy, rafiniera i spalanie w aucie to znowu ileś tam CO2, używanie elektroniki to samo i tak by można wymieniać.

Twój pradziadek to pewnie chodziło boso, samochodu nie miał, ropy nie spalał, mięso jadł od święta, elektroniki nie było, antybiotyków nie było itd. To oczywiste że produkował mniej CO2.

I= PAT , w skrócie impakt = Populacja x jakoś życia x użyta technologia

https://en.wikipedia.org/wiki/I_%3D_PAT

Ad3. To że ktoś jest bogatszy to jeszcze nie znaczy że będzie zużywał więcej. To zależy. Może ale nie musi. Mnie np. stać mieć kilka samochodów ale po co mi one, mi wystarczy jeden.
Odpowiedz
exeter napisał(a): Skoro już o "filmikach" mowa:
Jak mam przekonać ludzi, którzy mnie nie znają, że wróg, w którego nie wierzą, nadchodzi i ich wszystkich zabije? - pyta w "Grze o tron" król Jon Snow.

[Obrazek: z22250956Q,Jak-sie-rodzi-burza.jpg]

Exeterze, za każdy tego typu post będę celowo mieszał wszystkie śmieci i wypierdalał je do komunalnych. Musisz mieć świadomość, że przyczyniasz się do zwiększania zanieczyszczenia Ziemi.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): Exeterze, za każdy tego typu post będę celowo mieszał wszystkie śmieci i wypierdalał je do komunalnych. Musisz mieć świadomość, że przyczyniasz się do zwiększania zanieczyszczenia Ziemi.
To by była sensowna strategia, gdyby stan środowiska naturalnego jakkolwiek exetera obchodził. Ale przecież on już wyraźnie, wielokrotnie zaznaczył, że chodzi mu o to, żeby jeździć po pustych drogach i wędrować po pustych Tatrach.

Więc może lepiej groź że odbędziesz przypadkowy stosunek bez gumki Uśmiech
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
lumber,

Cytat:
exeter napisał(a): napisał(a):Skoro już o "filmikach" mowa:
Jak mam przekonać ludzi, którzy mnie nie znają, że wróg, w którego nie wierzą, nadchodzi i ich wszystkich zabije? - pyta w "Grze o tron" król Jon Snow.

[Obrazek: z22250956Q,Jak-sie-rodzi-burza.jpg]

Exeterze, za każdy tego typu post będę celowo mieszał wszystkie śmieci i wypierdalał je do komunalnych. Musisz mieć świadomość, że przyczyniasz się do zwiększania zanieczyszczenia Ziemi.
Mam nadzieję, że reakcji na moje posty nie ograniczysz tylko do tego i choćby na każdy mój post dotyczący gendera zareagujesz tygodniową głodówką oraz miesiącem abstynencji seksualnej.  Język
W rewanżu ja deklaruję, że przy każdym Twoim poście dotyczącym zwalczania Islamu, walnę sobie setę - przecież w jakiś sposób muszę odreagować wk.... i stres.
Odpowiedz
AGW już zabija i generuje straty, a będzie gorzej. Znacznie gorzej. Bo to dopiero początek to się dopiero rozwija zwłaszcza, że co roku przybywa dodatkowo około 100 mln ludzi.
W 10 lat kolejny miliard kopcących ludzi. Dokładamy do pieca.

Tak więc oszczędzajcie na nowe dachy, nowe samochody i wzrost cen żywności :-).

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomos...56579.html

Wujek dobra rada poleca tym którzy jeszcze nie wybudowali domu, a mieszkają na terenach występowania huraganów i trąb powietrznych
budowę czegoś takiego jak poniżej.

https://www.facebook.com/StudioSergiel/p...=3&theater
https://www.facebook.com/StudioSergiel/p...=3&theater

Konstrukcja samonośna, wymaga użycia o 30% mniej materiałów względem tradycyjnego domu, nie posiada dachu, nie posiada rynien.
Jest niepalna i nie zawali się w przypadku trzęsienia ziemi.
Przetestowane w USA w wielu katastrofach takie domy się ostały.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Edukacja seksualna oparta na nauce i wiedzy to wg. zefcia ludobojstwo a promowanie samoograniczania się w konsumpcji to faszyzm.
Oczywiście łżesz. NIe napisałem niczego takiego i dobrze widziałaś, że nie napisałem niczego takiego. Napisałem, że działania takie nie mogą być skuteczne w ograniczeniu populacji.
Cytat:Skoro nie przeszkadzają zefciowi miasta pełne smogu i pyłu
Przeszkadzają. Ale nawet jeśli wymordujemy 9/10 ludności, miasta pełne smogu i pyłu nadal będą istniały.
Cytat:włóż sobie rurę wydechową do gardła. Po co masz truć innych? Zacznij od siebie.
Ot styl dyskusji "przeludnieniowców". Tylko że po pierwsze - to nie ja postuluję, że ludzi jest za dużo. A po drugie - komputer, na którym napisałaś tego posta nie jest napędzany żarliwymi lewackimi przekonaniami, tylko węglem brunatnym.

exeter napisał(a): Mam nadzieję, że reakcji na moje posty nie ograniczysz tylko do tego i choćby na każdy mój post dotyczący gendera zareagujesz tygodniową głodówką oraz miesiącem abstynencji seksualnej.
Nie rozumiem. Przecież pisałem, że właśnie odwrotnie - za każdy Twój post ignorujący wypowiedzi innych, lumber powinien robić na boku jedno dziecko.
Cytat:W rewanżu ja deklaruję, że przy każdym Twoim poście dotyczącym zwalczania Islamu, walnę sobie setę - przecież w jakiś sposób muszę odreagować wk.... i stres.
I znowu kiepska groźba. Co lumbera obchodzi, że Ty sobie rozwalisz wątrobę?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Cytat:AGW już zabija i generuje straty, a będzie gorzej. Znacznie gorzej. Bo to dopiero początek to się dopiero rozwija zwłaszcza, że co roku przybywa dodatkowo około 100 mln ludzi.
Cytat:W 10 lat kolejny miliard kopcących ludzi. Dokładamy do pieca.
I co z tego? Skoro coraz większego znaczenia nabierazielona energia? jak ludzie przestaną kopcić wcale, to na co będziesz utyskiwał? Nie mówiąc już o tym, że mniejsza populacja to mniejsze liczba naukowców, więc znacznie wolniejszy rozwój ekologicznych wynalazków?
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
Dragula napisał(a): jak ludzie przestaną kopcić wcale, to na co będziesz utyskiwał?
Pytanie, u jakiego dyktatora się wówczas zatrudni. Bo jak ludzie przestaną kopcić wcale, to Federacji Rosyjskiej już nie będzie.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Właśnie o to chodzi że nie przestaną. Zielona energia to bajki. Nawet Niemcy mający full kasy nadal bazują na węglu.
Zielona energia pokrywa bardzo mały % globalnego zapotrzebowania i jest droga.
Biedniejszych krajów nie stać na te cuda.

Tak więc kopcić nie przestaną, a populacja zwiększa się o jakieś 100 mln globalnie. Wniosek AGW będzie "wymachiwać maczugą i wymiatać ludzi stojących na swojej drodze".
Na kogo padnie na tego bęc.

Ja się już do tego przygotowuję i od 10 lat tworzę poduszkę finansową bo wiem co nadchodzi. Będzie rzeźnia.
Silniejszy zwycięży.

Kto mnie czytał i usłuchał 7-8 lat temu ten pewnie dzisiaj jest w dużo lepszej sytuacji. Nie od dziś o tym piszę. I żadne wyśmiewanie nie zmieniło mojego postępowania. Na mnie to nie działa.
Odpowiedz
pitbbpl napisał(a): Właśnie o to chodzi że nie przestaną.
Przestaną, jak tylko kopcenie stanie się mniej opłacalne, niż używanie np. energii słonecznej. Czyli mamy dwa czynniki, które przyspieszą "zakończenie kopcenia": zmniejszenie zapasów paliw kopalnych i zwiększenie wydajności innych źródeł energii.
Cytat:Zielona energia to bajki.
Całkiem niedawno ten sam pitbbpl twierdził, że "ropa się kończy". Teraz zaś implikuje, że ropy będzie nieskończenie dużo. Jednym słowem prawda zmienia się z zapotrzebowaniem politycznym.
Cytat:Nawet Niemcy mający full kasy nadal bazują na węglu.
No i co z tego ma wynikać?
Cytat:Zielona energia pokrywa bardzo mały % globalnego zapotrzebowania i jest droga.
Ale będzie tańsza. A niezielona - droższa. Inaczej być nie może, o ile obecne trendy się utrzymają.
Cytat:Tak więc kopcić nie przestaną, a populacja zwiększa się o jakieś 100 mln globalnie. Wniosek AGW będzie "wymachiwać maczugą i wymiatać ludzi stojących na swojej drodze".
To jak będzie? Populacja będzie się zwiększać, czy zmniejszać? Dwa zdania obok siebie. W jednym pitbbpl twierdzi tak, a w drugim inaczej.
Cytat:Ja się już do tego przygotowuję i od 10 lat tworzę poduszkę finansową bo wiem co nadchodzi.
Oczywiście jest to łgarstwo. Gdybyś rzeczywiście kupował złoto, to starałbyś się przekonać wszystkich naokoło, że jest ono bezwartościowe. Skoro zaś namawiasz wszystkich do kupowania złota, to znaczy, że albo Ty, albo ci, którzy Cię najmują chcą złoto sprzedać. Proste.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Ropa będzie bo raz wszyscy się szykują na Arktykę jak się stopi, a dwa Ruscy jeszcze na dobre nie dobrali się do swoich łupków. 
Oj będzie ropy jeszcze sporo. Po za tym zapotrzebowanie spadło bo z gospodarką globalną nie jest za dobrze.

Ciekawe czy nowy silnik Mazdy HCCI nie zabije tych elektrycznych samochodów?

AGW będzie zabijać, ale nie aż tyle co nowych się rodzi 100 mln. Tak więc niepohamowany rozród będzie nadal zwiększał liczbę ludności pomimo ginących.

Nie handluję złotem, srebrem i nie zamierzam sprzedawać swojego. To polisa ubezpieczeniowa.
Każdy robi co chce, jedni kupują polisy inni nie.
Odpowiedz
pitbbpl napisał(a): Ropa będzie
A jednak. A za rok się okaże, że jednak nie będzie. A potem znowu - że będzie. Zależnie od zapotrzebowania politycznego.
Cytat:Ruscy jeszcze na dobre nie dobrali się do swoich łupków
Czymże byłaby wypowiedź pitbbpl bez pienia nt. potęgi i potencjału Federacji Rosyjskiej Uśmiech
Cytat:Po za
Oj gówniarstwo gówniarstwo.
Cytat:Ciekawe czy nowy silnik Mazdy HCCI nie zabije tych elektrycznych samochodów?
Może i zabije. Ale elektryczne samochody to żadna "zielona energia", więc problem poza tematem.
Cytat:AGW będzie zabijać, ale nie aż tyle co nowych się rodzi 100 mln.
A po polsku?
Cytat:Nie handluję złotem, srebrem i nie zamierzam sprzedawać swojego.
Twoje zachowanie pokazuje coś innego. Jeśli rzeczywiście skupujesz złoto, to jesteś idiotą.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Ten cudowny grafen nie ma czasem zastąpić w przyszłości przewodników, w tym złota?
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
zefciu napisał(a): Więc może lepiej groź że odbędziesz przypadkowy stosunek bez gumki Uśmiech

Dobry pomysł. Ogólnie chciałbym stworzyć jakąś mini hordę lumberów. Antyprzeludnieniowe posty Exetera będą stanowiły dla mnie dodatkową motywację.
exeter napisał(a): Mam nadzieję, że reakcji na moje posty nie ograniczysz tylko do tego i choćby na każdy mój post dotyczący gendera zareagujesz tygodniową głodówką oraz miesiącem abstynencji seksualnej. Język

Nie, bo właśnie odwrotnie. Im więcej straszysz przeludnieniem tym bardziej pragnę założyć Klan Lumberów. W dodatku wychowam ich w miłości do diesli.

exeter napisał(a): W rewanżu ja deklaruję, że przy każdym Twoim poście dotyczącym zwalczania Islamu, walnę sobie setę - przecież w jakiś sposób muszę odreagować wk.... i stres.

Ale ty mi nie robisz w ten sposób na złość. Sam też bym se walnął setę. Tylko jakąś smakówę, pigwówkę albo malinówkę.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
cobras napisał(a):
Cytat:4. Jak Kościół stworzył i wykreował partię "Razem", która urwała swoim startem Millerowi ów decydujący o wejść lub nie wejść 1-2% głosów

Pierdolenie, Razem nic SLD nie zabrało

To skąd się wzięli jego wyborcy?

 
Cytat:Miller sam się zaorał koalicją z Palikotem, 

Owszem, ale gdyby RAZEM nie startowało, to by się pewnie przez ten próg wyborczy przeczołgał.

Exeter


Cytat: co do megafauny, owszem za jej zagładę odpowiada przede wszystkim zmiana klimatu w początkach holocenu,

Oczywiście jest to łgarstwo. Jakoś początek Eemianu żadnej zagłady megafauny nie spowodował. 


Cytat:ludzkie drapieżnictwo odegrało w tym procesie rolę "gwoździa do trumny". 

Było czynnikiem decydującym, skoro w takich miejscach jak Madagaskar czy Nowa Zelandia wymierania megafauny nastąpiło dopiero w czasach historycznych w ...Średniowieczu  

A w Afryce wymierania megafauny nie było ...wcale.

Jednak siła antropopresji jest odwrotnie proporcjonalna do poziomu rozwoju cywilizacyjnego. Najsilniejsza jest dla łowców zbieraczy, słabsza dla cywilizacji rolniczej, jeszcze słabsza dla przemysłowej. Ten trend nasila się wraz z przejściem do cywilizacji postindustrialnej.


Cytat: we współczesnej Polsce poparcie Kościoła nie ma wpływu na sukces wyborczy

Nie wiadomo. Gdyby we współczesnej Polsce Kościół kiedykolwiek poparł jakąkolwiek siłę polityczną (jak w międzywojniu endecję) to wtedy dowiedzielibyśmy się czy poparcie Kościoła ma wpływ na sukces wyborczy, czy też wręcz przeciwnie.  Uśmiech

A tak, ponieważ Kościół nigdy w żadnych wyborach (nawet kontraktowych w 1989 roku) nikogo nie poparł - to nie wiadomo.


Cytat: Przeludnienie – sytuacja, w której liczba ludności przekracza znacząco pojemność środowiska.

Proszę - i exeter to napisał. I co nie dostał zjebki od swoich przełożonych?

skoro nie dostał, to niech teraz napisze co się dzieje z populacją która jest przeludniona i po czym się owo przeludnienie poznaje.

Otóż, jeżeli populacja znajduje się poniżej punktu bifurkacji Hopfa, czyli rozmnaża się dostatecznie powoli i cechuje wystarczającą liczebnością (powyżej ok 1000-10 000 osobników), co jest spełnione w przypadku ludzi, to w przypadku przeludnienia zmniejsza swoją liczebność. Zawsze.

Odwrotnie ta zależność nie działa, tzn spadek liczebności populacji nie zawsze jest wywołany przeludnieniem, ale przeludnienie zawsze oznacza spadek liczebności.

Zatem populacja, której liczebność wzrasta nie jest przeludniona z definicji.  Duży uśmiech
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
pilaster napisał(a): Proszę - i exeter to napisał. I co nie dostał zjebki od swoich przełożonych?
Najwyraźniej dostał, bo poproszony o potwierdzenie tej deklaracji i zapowiedź, że będzie się tej definicji trzymał uciekł od tematu i zaczął wklejać obrazki z chmurami.

Można być zatem pewnym, że exeter będzie dalej krystkonić i używać notorycznie pojęcia, którego znaczenia nie wyjaśni.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
lumberjack,

Cytat: Ogólnie chciałbym stworzyć jakąś mini hordę lumberów. Antyprzeludnieniowe posty Exetera będą stanowiły dla mnie dodatkową motywację. 
i
Cytat:Im więcej straszysz przeludnieniem tym bardziej pragnę założyć Klan Lumberów. W dodatku wychowam ich w miłości do diesli. 
Wywieranie tak znacznego wpływu na inną osobę tylko przez pisanie na forum, dostarcza ogromnej satysfakcji. Bardzo mnie to cieszy. Uśmiech 
Ale nie o moim stanie ducha jest ten wątek, dlatego skupię się na innych jego aspektach.
Już Ci pisałem - jesteś wolnym człowiekiem i masz w tej kwestii wybór. Masz, lub łatwo możesz zdobyć, wiedzę o stanie środowiska i o wpływie na niego stale rosnącej ludzkiej populacji.
Problemy które z tego wynikają, nie są problemami exetera - to są obecnie, i to będą w przyszłości, Twoje, Wasze, problemy. To Twoje pokolenie i pokolenia następne, będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami, z jakimi w zorganizowanych, zachodnich, społeczeństwach od dawna nie musimy się mierzyć, ale i z takimi, z jakimi nie mierzyliśmy się nigdy.
Nie będę ich kolejny raz wymieniał, gdyż wbrew pozorom pełnienie roli Kasandry nie sprawia mi przyjemności, przywołam jedno, pokazujące, jak bardzo nasz byt zależy od stanu środowiska, od pogody i od naszych niedoskonałych technologii:
Wielki głód w Irlandii (1845–1849)

Twoje życiowe wybory i Twój styl życia będą wpływały na przyszłość Twoją i małych lumberków. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że dotknęło nas nieszczęście - oddaliśmy władzę w kraju w ręce ludzi nieodpowiedzialnych, nie posiadających wiedzy ani wyobraźni, do tego obdarzonych mentalnością Wandali. I nie możesz przez jakiś czas liczyć na to, że władza zrobi za Ciebie to co należy. Że władza, tak, jak w innych krajach Europy, będzie edukowała społeczeństwo, przekonywała je do konieczności daleko idących zmian, oraz wprowadzała mechanizmy ekonomiczne ułatwiające owe zmiany.
Przez pewien czas będziemy musieli liczyć w tym zakresie wyłącznie na siebie, co nie jest w naszym kraju, srogo doświadczanym rozmaitymi okupacjami, żadną nowością. Pomyśl o tym, dziś stare powiedzenie - "jesteś kowalem swojego losu", jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej.
Odpowiedz
exeter napisał(a): Nie będę ich kolejny raz wymieniał, gdyż wbrew pozorom pełnienie roli Kasandry nie sprawia mi przyjemności, przywołam jedno, pokazujące, jak bardzo nasz byt zależy od stanu środowiska, od pogody i od naszych niedoskonałych technologii:
Wielki głód w Irlandii (1845–1849)

Exeter, jeżeli chcesz,  żebym,  dołączył do grona ludzi używających sobie na tobie, to wybrałeś sobie odpowiedni temat. Wielki Głód wpisuje się w historię okupacji Irlandii przez Imperium Brytyjskie i powinien być wymieniany w jednym szeregu z Hołodomorem na Ukrainie. Tak tu i tam nie zabijał brak żywności,  ale obowiązkowe dostawy dla okupanta. Tak Irlandia jak i Ukraina by się same doskonale wyżywiły. Ale tak tu i tam to był tylko jeden z przykładów celowego wyniszczania narodu.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
bert04,

Cytat:Exeter, jeżeli chcesz,  żebym,  dołączył do grona ludzi używających sobie na tobie, to wybrałeś sobie odpowiedni temat. Wielki Głód wpisuje się w historię okupacji Irlandii przez Imperium Brytyjskie i powinien być wymieniany w jednym szeregu z Hołodomorem na Ukrainie. Tak tu i tam nie zabijał brak żywności,  ale obowiązkowe dostawy dla okupanta. Tak Irlandia jak i Ukraina by się same doskonale wyżywiły. Ale tak tu i tam to był tylko jeden z przykładów celowego wyniszczania narodu.
Masz rację. Wiele razy w tej dyskusji podkreślałem, że nasze struktury społeczne i polityczne mogą być niesprawne, albo nawet dysfunkcyjne i stanowić problem sam w sobie. Ja o tym bercie wiem. Pytanie, czy Pilaster o tym wie, planując wzrost światowej populacji?

Przywołałem przykład Wielkiego Głodu w Irlandii, by wykazać, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od stanu środowiska oraz, że to uzależnienie wzrasta wraz ze wzrostem liczebności ludzkiej populacji. Jeden czynnik, w tym przypadku pojawienie się w rolniczej monokulturze, przywleczonej z zewnątrz infekcji grzybowej, doprowadził do dramatycznych wydarzeń i depopulacji, którą można porównać z ubytkiem 13 milionów mieszkańców dzisiejszej Polski. 
Bert, zjawiska kryzysowe zawsze najmocniej dotykają najsłabszych. Wtedy najsłabsza i najbardziej bezbronna okazała się Irlandia, obecnie jest nią Syria, Jemen, czy Sudan. Nikt nie może nam zagwarantować, że Polska nie znajdzie się na kolejnych miejscach tej listy. Wystarczy sięgnąć pamięcią do naszej historii. Ogromna emigracja za chlebem z terenów Polski, miała podobne przyczyny co emigracja z Irlandii.
Odpowiedz
No i wreszcie exeter przyznał, choć nie wprost, że bredził przez kilka lat i że sam wzrost ludności nie może wywołać przeludnienia. Przeludnienie może być wywołane wyłącznie przez skokowy spadek pojemności środowiska np. w wyniku kryzysu politycznego, zarazy, klęski żywiołowej itp.

Cytat:Przywołałem przykład Wielkiego Głodu w Irlandii, by wykazać, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od stanu środowiska oraz, że to uzależnienie wzrasta wraz ze wzrostem liczebności ludzkiej populacji.
Tutaj jednak już mamy bzdurę. Bo jak na jednym przykładzie można pokazać korelację? Owszem - Wielki Głów w Irlandii jest dowodem na to, że nagła zmiana środowiskowa (połączona z rządami exeterów w zwierzchnim mocarstwie) może doprowadzić do przeludnienia. Ale nie pokazuje w żaden sposób, że "uzależneinie wzrasta". No bo jak?

Tak więc exeter robi kroki w dobrym kierunku (szkoda, że zorientowanie się, że to co głosi kłóci się z definicją słowa "przeludnienie" zajęło mu kilka lat, ale nie oczekujmy za dużo), ale nadal obraża interlokutorów. Właśnie nazwał nas "pojebami, które nie zauważą, że nie można wyznaczyć korelacji z jednego punktu danych".
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości