Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płód a dziecko
zefciu:
Cytat:Świnia domowa nie wytrzyma konkurencji z dzikiem, a krowa z żubrem. Jeśli przestaniemy je jeść –
Ojoj, zefciu nie wytrzyma konkurencjì z buszmenem, czy to znaczy, że należy go zamknąć w klatce?
"Tylu namnożyło się proroków wołających na puszczy, aż się puszcza nimi zaludniła."- K. Irzykowski.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Ojoj, zefciu nie wytrzyma konkurencjì z buszmenem
Nie wytrzyma konkurencji z buszmenem w jakiej dziedzinie?
Cytat:czy to znaczy, że należy go zamknąć w klatce?
A co to w ogóle za rozumowanie. zefciu jest dostosowany do miejskiego życia w warunkach zachodniej cywilizacji – takiego jak właśnie prowadzi. Zwierzęta hodowlane są dostosowane do życia w hodowli – stałego dostępu żywności i bardzo ograniczonych naturalnych zagrożeń. Jednocześnie dając więcej mięsa, mleka, jajek, czy miodu niż to wynika z ich potrzeb. Tak je przez wieki wyhodowaliśmy.
Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu
Odpowiedz
zefciu napisał(a): Co zaś do zwierzątek hodowlanych – zwierzątka te mają to do siebie, że są dostosowane ewolucyjnie do życia w hodowli. (...) Jeśli przestaniemy je jeść – wyginą (chyba że celowo postaramy się je zachować w jakichś ogrodach zoologicznych).

Mało to zwierząt ludzie hodują wcale ich nie jedząc? I tak, świnie i krowy by się pośród nich znalazły, wcale nawet nie trzymane w ogrodach zoologicznych w celu zachowania gatunku. Język
"Sokrates nieodmiennie doprowadzający sofistę do milczenia- czy skłaniał go do milczenia prawomocnie? - Tak, sofista nie wie tego, co myślał, że wie; ale to nie jest jeszcze triumf Sokratesa. Nie może tu chodzić o: „A widzisz! Ty tego nie wiesz!" - ani o triumfalne: „A więc wszyscy nic nie wiemy!""
Odpowiedz
E.T. napisał(a): Mało to zwierząt ludzie hodują wcale ich nie jedząc? I tak, świnie i krowy by się pośród nich znalazły, wcale nawet nie trzymane w ogrodach zoologicznych w celu zachowania gatunku. Język
Trochę pewnie by się znalazło. Ale selekcja byłaby inna – na łagodność, urok itp. Odmiany zwierząt, które dają dobre mięso, a nie wyglądają atrakcyjnie raczej nie miałyby szans.
Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu
Odpowiedz
Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić a płód to tez czlowiek, to płód czasemi trzeba zabić.
"Wszystko jest fałszem"
Odpowiedz
artnoc napisał(a): Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić a płód to tez czlowiek, to płód czasemi trzeba zabić.
Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić, a artnoc to też człowiek, to artnoca też trzeba czasami zabić Ściana
Odpowiedz
Cytat:Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić, a artnoc to też człowiek, to artnoca też trzeba czasami zabić Ściana

No, czasem trzeba. Nie wiem, czemu cię to tak dziwi. Na przykład, gdyby bez mojej zgody artnoc dostał się do wnętrza mojego ciała i nie chciał dobrowolnie wyjść,  mimo że nie zagrażałby mojemu życiu - to w zasadzie byłbym za tym, żeby go zabić,  przynajmniej o ile usunięcie go bez zabijania byłoby niewykonalne. I to pomimo tego, że artnoc jest człowiekiem świadomym i czującym, a nie tylko po prostu żywym organizmem o DNA podobnym do mojego. I nie uznałbym za właściwe tłumaczenia "przecież wiedziałeś, że artnoc ma zwyczaj zagnieżdżania się w cudzych organizmach, więc to twoja wina, że miałeś za krótki kilt i przebywałeś w nieodpowiednim miejscu, teraz słuszne jest, abyś poniósł konsekwencje".
Odpowiedz
żeniec napisał(a):
artnoc napisał(a): Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić a płód to tez czlowiek, to płód czasemi trzeba zabić.
Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić, a artnoc to też człowiek, to artnoca też trzeba czasami zabić Ściana

Tak.  Moje rozumowanie jest prawidłowe.
"Wszystko jest fałszem"
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a): No, czasem trzeba. Nie wiem, czemu cię to tak dziwi. (...)
Nie jestem pewien, czy nie żartujesz, ale odpowiem poważnie*. Forma tego zdania jest taka sama, jak np. "prostokąt ma czasem boki nierównej długości i kwadrat jest też prostokątem, więc kwadrat ma czasem boki nierównej długości".
W swoim przykładzie nie wyciągasz wniosków tylko z tego, że artnoc jest człowiekiem, tylko dokładasz okoliczności, które być może sprawiają, że można by go sprawiedliwie zabić. W ogóle dla Twojego argumentu status płodu jest ortogonalny - ważne jest to, że jest intruzem.

artnoc napisał(a): Tak.  Moje rozumowanie jest prawidłowe.
Nie jest, p.w.

* W przeciwnym razie udawajmy, że adresatem jest tylko artnoc.
Odpowiedz
żeniec napisał(a): Nie jestem pewien, czy nie żartujesz, ale odpowiem poważnie*. Forma tego zdania jest taka sama, jak np. "prostokąt ma czasem boki nierównej długości i kwadrat jest też prostokątem, więc kwadrat ma czasem boki nierównej długości".
W swoim przykładzie nie wyciągasz wniosków tylko z tego, że artnoc jest człowiekiem, tylko dokładasz okoliczności, które być może sprawiają, że można by go sprawiedliwie zabić.
Tak jest. W ten sposób doprecyzowuję nieprecyzyjne przecież wyrażenie "czasem człowieka trzeba zabić". Oznacza ono przecież nie tylko "od czasu do czasu, np. raz na rok wypada złożyć człowieka w ofierze bogom na uroczystej uczcie", ale także "istnieją pewne okoliczności, w których zabicie człowieka jest dopuszczalne, a nawet pożądane ". I podałem przykład takiej sytuacji, która może dotyczyć ludzi w różnych fazach rozwoju osobniczego.

Cytat:W ogóle dla Twojego argumentu status płodu jest ortogonalny
Próbowałem przez chwilę wykminić, co to znaczy, że status płodu jest prostokątny w abstrakcyjnej przestrzeni z określonym iloczynem skalarnym, bo zakładam, że to coś znaczy, ale przyznaję bez bicia, że brak mi aparatu pojęciowego do pojęcia. Mógłbyś jakoś tak, w prostych, żołnierskich słowach? Chyba, że to znaczy to, co poniżej:

Cytat: - ważne jest to, że jest intruzem.
No, tak właśnie to odczuwa kobieta która chce aborcji. Sam fakt bycia intruzem to oczywiście jeszcze niekoniecznie powód do zabicia - natomiast w przypadku braku alternatywy pozbycia się intruza tak, aby mu krzywdy nie zrobić, zabijanie wydaje się jednak atrakcyjniejsze niż czekanie grzecznie, aż intruz sam sobie pójdzie, kiedy zechce, sprawiając przy tym oraz przed tym wiele niedogodności.
Odpowiedz
Jest. P.j.a.p.m.r. :777
"Wszystko jest fałszem"
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a): Tak jest. W ten sposób doprecyzowuję nieprecyzyjne przecież wyrażenie "czasem człowieka trzeba zabić". Oznacza ono przecież nie tylko "od czasu do czasu, np. raz na rok wypada złożyć człowieka w ofierze bogom na uroczystej uczcie", ale także "istnieją pewne okoliczności, w których zabicie człowieka jest dopuszczalne, a nawet pożądane ". I podałem przykład takiej sytuacji, która może dotyczyć ludzi w różnych fazach rozwoju osobniczego.
Problem nie jest z "czasem", problem jest z wynikaniem. Fakt, że znajdziesz w większym zbiorze świadka na jakąś własność ("mam boki nierównej długości", "sprawiedliwym jest mnie zabić") nie oznacza z automatu, że masz takiego świadka w dowolnie wybranym podzbiorze. Istnieje prostokąt o nierównych bokach, ale nie kwadrat; istnieje człowiek, którego można sprawiedliwie zabić, ale czy istnieje taki płód? Z formy logicznej to nie wynika i dlatego to rozumowanie jest nieprawdziwe i samo w sobie bezużyteczne. Trzeba powołać się na inne argumenty, a ten można by usunąć i nic by się nie stało.

ZaKotem napisał(a): Próbowałem przez chwilę wykminić, co to znaczy, że status płodu jest prostokątny w abstrakcyjnej przestrzeni z określonym iloczynem skalarnym, bo zakładam, że to coś znaczy, ale przyznaję bez bicia, że brak mi aparatu pojęciowego do pojęcia. Mógłbyś jakoś tak, w prostych, żołnierskich słowach?
Miałem na myśli znaczenie potoczne Oczko

ZaKotem napisał(a):
Cytat: - ważne jest to, że jest intruzem.
No, tak właśnie to odczuwa kobieta która chce aborcji. Sam fakt bycia intruzem to oczywiście jeszcze niekoniecznie powód do zabicia - natomiast w przypadku braku alternatywy pozbycia się intruza tak, aby mu krzywdy nie zrobić,  zabijanie wydaje się jednak atrakcyjniejsze niż czekanie grzecznie, aż intruz sam sobie pójdzie,  kiedy zechce, sprawiając przy tym oraz przed tym wiele niedogodności.
I co w związku z tym? Czy tutaj argument "jeżeli płód jest człowiekiem i ludzi można czasem zabijać, to płody też" jest użyty?

artnoc napisał(a): Jest. P.j.a.p.m.r. :777
No jak artnoc tak zadecydował, to chyba tak musi być.
Odpowiedz
artnoc napisał(a): Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić a płód to tez czlowiek, to płód czasemi trzeba zabić.

Sorry, ale nawet ja nie rozumiem sensu tego zdania
Odpowiedz
Quinque:
Cytat:Sorry, ale nawet ja nie rozumiem sensu tego zdania
Ja ci wytłumaczę.
Kobiety często się decydują na aborcję wtedy gdy facet da ciała, kiedy okazuje się lekkomyślnym egoistą na którym nie można polegać.
Chrześcijaństwo próbuje wmówić kobietom, że ciąża to kara za grzech rozpusty dlatego ona musi odpokutować, rodząc w bólach. (Według patriarchalnej bajeczki Maryja nie cierpiała podczas porodu, ponieważ nie spółkowała z mężczyzną w przeciwieństwie do grzesznicy Ewy.)
Nie można mieć do kobiet pretensji,  o to, że nie potrafią przejrzeć intencji mężczyzn, nikt nie jest jasnowidzem.
Dlaczego tylko kobiety muszą odpowiadać za współżycie?
Chcesz żeby kobieta urodziła dziecko, to się nim zajmij, wychowuj i utrzymuj.
"Tylu namnożyło się proroków wołających na puszczy, aż się puszcza nimi zaludniła."- K. Irzykowski.
Odpowiedz
Rodica napisał(a):(Według patriarchalnej bajeczki Maryja nie cierpiała podczas porodu, ponieważ nie spółkowała z mężczyzną w przeciwieństwie do grzesznicy Ewy.

Dlaczego "bajeczka" o Maryi jest "bajeczką" patriarchalną?
Odpowiedz
Nie wiem, co miał na myśli artnoc (może nawet sam nie wie), ale jakoś interpretacja Rodicy wydaje mi się jeszcze mniej prawdopodobna.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Dlaczego tylko kobiety muszą odpowiadać za współżycie?

Niestety w naturze jest tak, że przerąbane ma ten/ta, która zostaje z zapłodnionym jajem, płodem.
U ssaków samica, a np. u ryb to samiec ma pod górkę.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
żeniec, dlatego tez nie wdawalem sie w szczegóły. Po prostu ciekawi mnie dlaczego uważa ona historię o Maryi za tu cytat "patriarchalną bajeczkę"? Skoro ta historia pokazuje że Maryja była kobietą wyjątkową i z punktu widzenia całej religi jedną z najistotniejszych postaci. Już pomijając fakt iż np. W katolicyzmie została ona nazwana Królową Niebios
Odpowiedz
Sofeicz:
Dlatego, w przyrodzie u dzikich ludów, zanim nastała cywilizacja, kobiety piły odpowiednie zioła, żeby spędzić płód albo porzucały noworodka w lesie.

Quinque:
Cytat:Skoro ta historia pokazuje że Maryja była kobietą wyjątkową
Maryja nie była kobietą tylko męskim urojeniem.
"Tylu namnożyło się proroków wołających na puszczy, aż się puszcza nimi zaludniła."- K. Irzykowski.
Odpowiedz
Rodica napisał(a):Maryja nie była kobietą tylko męskim urojeniem

Że co?

Czy zechciałabyś ustosunkować się do reszty mojego posta?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości