To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chrześcijaństwo, a niewolnictwo.
#81
zefciu napisał(a):Rosji na Cerkwi

I jak to się objawia? Czy Ktoś głosi że prawosławni wymordowali miliony Indian albo spalili miliardy czarownic?

zefciu napisał(a):cerkiewnosłowiańsku

Św. Cyryl i Metody to wasi ludzie. Nic mi do nich

Btw, co jest nie tak z powyższym? Co jest niezrozumiałe?
Odpowiedz
#82
zefciu napisał(a): A to zależy od kraju. W Polsce wiesza się na KK, w Rosji na Cerkwi, a w usiech – na ewangelikach.

To nie do końca racja. W Polsce wiesza się psy na KRK (w domyśle: na KK). W Rosji: na RKP i KRK. W USA na Bible Belt Christians i na KRK. Całkiem niedawno, chyba w tym wątku, jakiś kolega niewierzący wklejał polemikę ateisty i protestanta, w której ateista nie omieszkał obsobaczyć KRK.

Owszem, w jakimś stopniu to wina "popularności" KRK, wielkości, medialności i tak dalej. "Skandaliczności" w ostatnich latach zapewne też.

Cytat:Poza tym dialog można poprawić i zamiast „chrześcijaństwo” wstawić „katolicyzm”.

Można się też spierać o pierdoły, że jak ktoś krytykuje KRK to wyklucza (?!?) z tej krytyki biednych grekokatolickich popów... ten, księży. Zawsze, jak nie chce się dyskutować, można się o słówka nieistotne dla dyskusji spierać.

Quinque napisał(a): I jak to się objawia? Czy Ktoś głosi że prawosławni wymordowali miliony Indian albo spalili miliardy czarownic?

Wystarczy chyba wypominanie papocezaryzmu za Carów, jak też wątpliwych postaw pewnych hierarchów za Sekretarzy. Nie zmuszaj zefcia, żeby własne gniazdo... bezcześcił.

Cytat:Św. Cyryl i Metody to wasi ludzie. Nic mi do nich

Cytując klasyka, co Ty pieprzysz. Sw.św. Cyryl i Metody są "przedschizmatycznymi" świętymi wspólnego Kościoła. A język (!) cerkiewnosłowiański jest stosowany w europejskich kościołach wschodnich, tak prawosławnych jak i katolickich. AFAIK.

Cytat:Btw, co jest nie tak z powyższym? Co jest niezrozumiałe?

QQ, masz wybitną zdolność nierozumienia oponenta jak i wyrażania myśli w sposób niezrozumiały. Niektóre Twoje komentarze są tego przykładem, jak to niezrozumienie, że "Sobór Moskiewski XX" oznaczał XX Zjazd KPZR.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#83
Bert04 napisał(a):z tej krytyki biednych grekokatolickich popów... ten, księży

Ale prychłem xd. Weź to wklej do najlepszych wypowiedzi z forum. Zresztą, Bert nie musi się obawiać że ktoś się obrazi za określenie pop. W końcu grekokatoliccy księża to nasi ludzie
Odpowiedz
#84
Quinque napisał(a): I jak to się objawia?
Różnie. Najczęściej utożsamianiem Cerkwi z władzą.
Cytat:Btw, co jest nie tak z powyższym? Co jest niezrozumiałe?
A czy ja mówię, że jest niezrozumiałe? Po prostu forma „oskarżeno” nie występuje w języku polskim, a przypomina pewne formy, które znam z cs.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#85
Nie zauważyłem. Komóra mi zmieniła litery

zefciu napisał(a):Różnie. Najczęściej utożsamianiem Cerkwi z władzą

No dobra ale to chyba nie jest jeszcze nic takiego o co warto byłoby się ciskać. Za to nie widziałem nigdy zarzutów wobec CP, co by głosily że CP zabiła miliony czy tam miliardy ludzi
Odpowiedz
#86
Quinque napisał(a): No dobra ale to chyba nie jest jeszcze nic takiego o co warto byłoby się ciskać. Za to nie widziałem nigdy zarzutów wobec CP, co by głosily że CP zabiła miliony czy tam miliardy ludzi

A jak często masz kontakt z internetami rosyjskimi czy bułgarskimi i ichniejszymi gimboateistami? Indian prawosławni nie mordowali, ale Czukczów, Czuwaszów, Mordwinów i innych całkiem sporo. Oczywiście nie z motywacji religijnych, no ale zdanie "prawosławni mordowali pogan" jest zasadniczo prawdziwe. Czarownice tępiono i w Rosji, tak samo jak w każdym kraju katolickim, protestanckim, muzułmańskim czy hinduistycznym. Z tym że różnica była taka, że jeśli wierzyć zapiskom sądowym, w Rosji czarami zajmowali się częściej mężczyźni, niż kobiety, inaczej niż w całej reszcie świata.
Odpowiedz
#87
ZaKotem napisał(a): Z tym że różnica była taka, że jeśli wierzyć zapiskom sądowym, w Rosji czarami zajmowali się częściej mężczyźni, niż kobiety, inaczej niż w całej reszcie świata.

Mały offtop, ale mężczyźni byli też co najmniej równo (Finlandia, 50%) lub częściej (Islandia, 90%) skazywani za czary w krajach nordyckich. Przewaga kobiet to specyfika środkowo europejska, przy czym winy za to można szukać w mizoginicznym Hexenhammerze, w różnicach konfesjonalnych czy nawet w tym, czy Wyj 22:17 tłumaczono na "czarodziejów" czy "czarownicę".
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#88
ZaKotem napisał(a):
Quinque napisał(a): No dobra ale to chyba nie jest jeszcze nic takiego o co warto byłoby się ciskać. Za to nie widziałem nigdy zarzutów wobec CP, co by głosily że CP zabiła miliony czy tam miliardy ludzi

A jak często masz kontakt z internetami rosyjskimi czy bułgarskimi i ichniejszymi gimboateistami? Indian prawosławni nie mordowali, ale Czukczów, Czuwaszów, Mordwinów i innych całkiem sporo. Oczywiście nie z motywacji religijnych, no ale zdanie "prawosławni mordowali pogan" jest zasadniczo prawdziwe. Czarownice tępiono i w Rosji, tak samo jak w każdym kraju katolickim, protestanckim, muzułmańskim czy hinduistycznym. Z tym że różnica była taka, że jeśli wierzyć zapiskom sądowym, w Rosji czarami zajmowali się częściej mężczyźni, niż kobiety, inaczej niż w całej reszcie świata.

Kwestie czarów i KK już tłumaczyłem. Powtarzać się zatem nie mam zamiaru. Natomiast ZaKot nie odpowiedział na post na poprzedniej stronie
Odpowiedz
#89
Quinque napisał(a): Kwestie czarów i KK już tłumaczyłem. Powtarzać się zatem nie mam zamiaru. Natomiast ZaKot nie odpowiedział na post na poprzedniej stronie

Na ten, w którym piszesz, że moim bożkiem jest Marks? No cóż można na to odpowiedzieć, nie zniżając się do tego samego gimbokatolickiego poziomu? Ale skoro tak prosisz, i żebyś nie myślał, że pycha mnie przepełnia i nie zechcę się zniżyć, to proszę:
A twoim bożkiem jest Heinrich Kramer, i twojego starego też.
Odpowiedz
#90
To ten dominikanin który został ekskomunikowany...? Ja tylko przypomnę że kwestia "czarownic" została rozwiązana przez papieża Inocentego VIII(bynajmniej nie pisał on nic o prześladowaniu ludzi za czary. A i wcześniej przez św. Bonifacego IV który ogłosił wiarę w czary herezją za którą jest anatema

ZaKotem napisał(a):że moim bożkiem jest Marks?

A czy napisałem że ZaKota? Najpierw ZaKot płacze żeby nie kategoryzować ateistów na świeckich humanistów i ateistów. A następnie wypomina mi że tego nie robię. Jak więc zatem mam pisać żeby było dobrze?
Odpowiedz
#91
Kolejna zaległa odpowiedź:

Quinque napisał(a): To ten dominikanin który został ekskomunikowany...?

Gdzie, kiedy, jak, przez kogo? Pierwsze słyszę, żeby człowiek, który umarł jako nuncjusz papieski, był obciążony choć chwilowo ekskomuniką. Czasem miał mieć problemy z biskupami lokalnymi, ale kto ich wtedy nie miał?

Cytat:Ja tylko przypomnę że kwestia "czarownic" została rozwiązana przez papieża Inocentego VIII(bynajmniej nie pisał on nic o prześladowaniu ludzi za czary. A i wcześniej przez św. Bonifacego IV który ogłosił wiarę w czary herezją za którą jest anatema

No tak, bywali papieże rozsądniejsi, bywali też mniej rozsądni. Akurat Innocenty VIII należał do tych drugich. O Bonifacym IV nic nie wyczytałem, a Canon Episcopi (w którym właśnie wiara w czary jest potępiana) jest jednak trochę późniejszy, tak X wiek.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#92
Quinque napisał(a): Komunizm - świecki i stawiający w centrum człowieka. Czyli świecki humanizm.

Komunizm jest jedyną realną próbą ustanowienia społeczeństwa opartego na świeckim humanizmie w praktyce.  Rezultaty były, jakie były, ale innych takich prób nie było. Zatem jak najbardziej można komunizm ze świeckim humanizmem utożsamiać.

Kult Lenina, Trockiego, czy CheGuevary jak najbardziej ze świeckim humanizmem nie jest sprzeczny. W końcu byli to ludzie, a humanizm to kult człowieka właśnie (w przeciwieństwie do teizmu - kultu Boga). Oczywiście jakiegoś jednego konkretnego człowieka.  Cwaniak



Cytat: Poza tym jeszcze nazizm

A tu był kult nawet nie człowieka, tylko nadczłowieka.  Czyli nadhumanizm. Świecki humanizm do sześcianu  Smutny

btw Zakotem, do którego zwraca się Quinque, nie jest akurat świeckim humanistą. Ani nadhumanistą.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#93
Prawa człowieka można ze świeckim humanizmem utożsamiać. Nie komunizm.
Hitler był katolikiem.
Odpowiedz
#94
Bert04 napisał(a):Gdzie, kiedy, jak, przez kogo? Pierwsze słyszę, żeby człowiek, który umarł jako nuncjusz papieski, był obciążony choć chwilowo ekskomuniką. Czasem miał mieć problemy z biskupami lokalnymi, ale kto ich wtedy nie miał?

Jak nie? Młot na czarowniecie nie trafił na IKZ? Skoro taki np. Pascal tam trafił. No on akurat za to że popadł w herezje

Bert04 napisał(a):Akurat Innocenty VIII należał do tych drugich

No nie wiem. Czytałem jego Bullę tę o czarownicach i nie ma w niej nic gorszącego

Bert04 napisał(a):Bonifacym IV nic nie wyczytałem

Być może pomyliłem papieży. Ale jestem pewny że któryś z papieży żyjących albo na początku VII albo VIII wieku czary potępiło. A że Św. Bonifacy IV mówił o poganach sporo to przyjąłem że chodzi o niego. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć tej pracy z której wziąłem te informację

pilaster napisał(a):Komunizm jest jedyną realną próbą ustanowienia społeczeństwa opartego na świeckim humanizmie w praktyce

A nazizm nie był bardziej socjalny niż komunizm?

Lampart napisał(a):Hitler był katolikiem

A reptilianinem nie był?
Odpowiedz
#95
Osiris napisał(a): niezbędne do rozwoju społecznego było zwiększanie ucisku pańszczyźnianiego chłopów w dobrach kościelnych Rzeczpospolitej,

Ciekawe, czyżby w tym samym czasie chłopi w dobrach niekościelnych Rzeczpospolitej doznawali zmniejszenia uścisku pańsczyźnianego?

Pytanie pomocnicze - czy chłopi zbiegali z dóbr kościelnych do magnackich, czy na odwrót?
Cytat:bo przecież nic tak nie zabezpiecza jego praw podstawowych jak dodatkowy, przymusowy dzień harówy w polu za darmo 


Nie za darmo, ale za prawo do użytkowania ziemi otrzymanej od pana. Pańszczyzna była czymś w rodzaju czynszu dzierżawnego w robociznie.


Cytat:. No ale przecież takie były czasy...

No owszem. Takie były czasy.  Cwaniak

Lampart napisał(a): Prawa człowieka można ze świeckim humanizmem utożsamiać. Nie komunizm.

Oto Słowo Pańskie. 



Cytat:Hitler był katolikiem.

W takim samym stopniu jak Trocki żydem.


Quinque


Cytat:A nazizm nie był bardziej socjalny niż komunizm?

Socjalny. Nie socjalistyczny.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#96
Hitler nie był ekskomunikowany więc był katolikiem end od story.
Takie są prawa waszego kościoła, nie mojego.

Wystarczy poczytać postulaty świeckiego humanizmu i prawa człowieka, są zbieżne, natomiast rozbieżności z komunizmem są rażące, ale wy przytaczanie tylko podobieństwa nie patrząc na różnice, tak to można połączyć piernik z wiatrakiem nawet.

W którym miejscu wartości ZaKotem są rozbieżne z wartościami świeckiego humanizmu?
Odpowiedz
#97
LOL. Z Hitlera taki katolik jak i z Lamparta
Odpowiedz
#98
Lampart napisał(a): Hitler nie był ekskomunikowany więc był katolikiem end od story.
Takie są prawa waszego kościoła, nie mojego.
Zacytuj stosowny kanon, albo nie pieprz bzdur.
Cytat:W którym miejscu wartości ZaKotem są rozbieżne z wartościami świeckiego humanizmu?
W tym miejscu, w którym w języku pilastra „świecki humanista” to konceptualny lewacki idiota, na którym się może wyżywać. Ponieważ ZaKotem nie pasuje do tego konceptu, to i nie jest według pilastra świeckim humanistą. Niezależnie od tego, jak bardzo jest świecki i co sądzi o człowieczeństwie.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#99
Ja to jestem takim słabym katolikiem a Hitler był katolikiem który miał względy u papieża

https://www.google.com/search?q=hitler+p...5GH_yRJ7WM

Zefciu nie unoś się

Pilastra definicje mnie nie interesują, ja już pisałem, że nie rozmawiam tu w języku quinquińskim w pilastrowym też nie.
Odpowiedz
Lampart napisał(a): Hitler nie był ekskomunikowany więc był katolikiem 

ROTFL!!!  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

Mao tse Tung też nie był ekskomunikowany. Zatem był katolikiem

QED

Duży uśmiech

zefciu


Cytat: w języku pilastra „świecki humanista” to konceptualny lewacki idiota,

Owszem. Tylko "konceptualny lewacki idiota" jest określeniem dłuższym i mniej zrozumiałym. "Świecki humanista" krótszym i bardziej rozpowszechnionym

Cytat:ZaKotem nie pasuje do tego konceptu, to i nie jest według pilastra świeckim humanistą.

No, nie jest. Jest Zakotem ateistą, jak, dajmy na to, Stanisław Lem, czy Steven Pinker. Czyli, w przeciwieństwie do świeckich humanistów, jest członkiem cywilizacji chrześcijańskiej.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości