To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kącik Zagadek
legend napisał(a): bert04, nie zdziwię się jak zaraz to rozwiążesz. Uśmiech


Cytat:Zasadniczo nawet nie jest pewne, że te ataki na wojska pewnego sułtana są w obu zdaniach te same

Są te same w każdym przypadku.



Cytat:b=99
Ależ oczywiście.
Twoja metoda jest taka, jakiej oczekuje prorok. Do otrzymania liczby potrzebujesz tylko dobrze użyć b i pamiętaj o tym że jedna z dat jest prawidłowa -napisałem to dlatego, że teraz obojętnie jakiej daty użyjesz (1442 czy 1443) to i tak w banalny sposób dojdziesz do mety przydatności daty w działaniu.


''Gdy pomnożysz swój wiek <b> przez tą liczbę <7>, a później przez liczbę, która jest pewnym rokiem w którym zaatakowane zostaną wojska pewnego sułtana przez oddziały węgierskie <1442 - tak wybrałeś>, to otrzymasz wskazówkę do tego jak policzyć wiek tej rzeczy.''

99 x 7 x 1442 = 999306 

99 x 7 x 1443 =999.999

To tyle? Już rozwiązane? A co było z tym "odjąć symbol czasu"? Tu nadal nie kapuję związku, albo coś mi umyka między wierszami.


EDIT: Po poprawce d=22*7*1443=222222, ale ciągle mam wrażenie, że to jeszcze nie jest pełna odpowiedź...
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Cytat:99 x 7 x 1443 =999.999

To prorokowi wystarcza bo powiedziałeś mu że ta rzecz niedługo będzie mieć już milion lat!


Gratulacje. rozwiązałeś taką zaawansowaną zagadkę nie poddając się rozgryzaczu Uśmiech



Cytat:A co było z tym "odjąć symbol czasu"?


De facto stary byt to sam prorok, ale udało ci się innym sposobem dojść do liczby Uśmiech


Wtedy mamy:

113 - (7+7)* x 7 x 1443 =

99 x 7 x 1443 = 999999


*Dwie siódemki jako klepsydra, jako symbol czasu.
Odpowiedz
legend napisał(a): Co do twojej zagadki - strzelam, że może to być Uranos.

Chodzi o liczbę. Dwucyfrową. A ścieżka mitologiczno-astronomiczna ma tylko być jedną z dróg do ustalenia.

A Uranos był synem Gai, która na serio nie była nigdy i nigdzie określana nimfą. Ale złapałeś trop.

legend napisał(a): (113 - (7+7))* x 7 x 1443 =

99 x 7 x 1443 = 999999


*Dwie siódemki jako klepsydra, jako symbol czasu.

Jednej klamry zapomniałeś, ale to już mały nitpickicng. A że "symbol czasu" to dwie siódemki to już przypuszczałem, tylko nie wpadłem na to, że to jest suma.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
bert04 napisał(a): Nie. Mam wrażenie, że strzelałeś, bo nie widzę związku z moimi namiarami. Ale ciekawe, że wybrałeś liczbę - palindrom.
Odin, syn protoboga i jotunnki. Po rusku Odin to jeden. Jedyną dwucyfrową zaczynającą się od jeden jest 11 i w polskim i rosyjskim). Resztę wskazówek zignorowałem, bo nie znam rosyjskiego Uśmiech

bert04 napisał(a): Podpowiedź astronomiczna: Trzy z czterech wymienionych postaci wędruje po układzie słonecznym.
- tylko faceci (matka "nimfa" miała pecha z tym imieniem, podobnym do szwagra)
- każdy w innej "klasie" ... choć nie zawsze tak było*
- kluczowa postać mitologiczna ma postać wędrownika, jego wuj to taki wędrusik a "bóg-ojciec" no to już, wiadomo.



(* jak teraz nikt przynajmniej nie złapie tropu, to to forum nie jest tym, za co go miałem)
Tantal
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
10?

Tenages
Odpowiedz
kmat napisał(a): Odin, syn protoboga i jotunnki. Po rusku Odin to jeden. Jedyną dwucyfrową zaczynającą się od jeden jest 11 i w polskim i rosyjskim). Resztę wskazówek zignorowałem, bo nie znam rosyjskiego Uśmiech

Yottunowie to byli olbrzymi.

bert04 napisał(a): - tylko faceci (matka "nimfa" miała pecha z tym imieniem, podobnym do szwagra)

Nimfa Pluto i Pluton!

I synek Zeusa i Pluto - Tantal
Sebastian Flak
Odpowiedz
kmat napisał(a): Tantal

Dobrze. Teraz jeszcze znajdź liczbę.

Podpowiedź: Gdyby poszukiwaną postacią był Uranos, jak strzelał legend, liczba byłaby trzycyfrowa EDIT: też dwucyfrowa. A gdyby poszukiwaną postacią był Helios, liczba byłaby jednocyfrowa.

Innych użytkowników proszę na chwilę dać szansę koledze.

Gawain napisał(a): Nimfa Pluto i Pluton!

Poprawnie, ale kmat pierwszy wpisał imię poszukiwanej postaci, a nie "osób drugoplanowych", więc niech teraz strzela.

EDIT:

I małe rozwinięcie ostatniej podpowiedzi:

- tylko faceci (matka "nimfa" miała pecha z tym imieniem, podobnym do szwagra)

Jak wyżej napisał Gawain Pluto / Pluton. Dodatkowo w sporej ilości języków pisownia jest identyczna, bez tego "n".

- każdy w innej "klasie" ... choć nie zawsze tak było*

Wiadomo, kiedyś Pluton i Jowisz / Zeus byli oboje planetami. Ale biedny Pluton od momentu odkrycia do momentu "zdeklasowania" nawet jeden raz nie okrążył Słońca.

- kluczowa postać mitologiczna ma postać wędrownika, jego wuj to taki wędrusik a "bóg-ojciec" no to już, wiadomo.

Zeus / Jowisz to planeta: πλανήτης planētēs czyli wędrownik

Pluton, jego brat, to planeta karłowata. Czyli wędrowniczek wędrusik

Tantalos to planetoida. Planeta + gr. eídos – postać, czyli ma "postać wędrownika".
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
bert04 napisał(a): Dobrze. Teraz jeszcze znajdź liczbę.
Rany boskie. 1,3? Odległość od centrum układu słonecznego w jednostkach astronomicznych, z dokładnością do jednego miejsca po przecinku (ło jeżu).
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
kmat napisał(a):
bert04 napisał(a): Dobrze. Teraz jeszcze znajdź liczbę.
Rany boskie. 1,3? Odległość od centrum układu słonecznego w jednostkach astronomicznych, z dokładnością do jednego miejsca po przecinku (ło jeżu).

Nie, musisz zmienić dział nauki. Astronomia miała tylko pomóc tym, którzy przy mitologiach się pogubili. A liczba jest całkowita.

Dawałem podpowiedź. Poszukiwana liczba jest
a) jedno cyfrowa, gdyby postacią był Helios
b) trzycyfrowa, gdyby postacią był Uranos
c) dwucyfrowa dla naszego Tantalosa.

Ponieważ raz strzeliłeś, to teraz uważam, że i inni mogą się wykazać.

EDIT:

Przepraszam bardzo, pomerdało mi się. Dla Uranusa też byłoby dwucyfrowe...
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Wysiadam i czekam na rozwiązanie. Bo strzelić mogę, że 22 albo 13.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Gawain napisał(a): Wysiadam i czekam na rozwiązanie. Bo strzelić mogę, że 22 albo 13.

Chyba popełniasz błąd, jak koledzy posiłkujący się mitami słowiańskimi czy nordyckimi. Myśl prościej. Jeżeli mówię zagadkami to dlatego, że przy większej ilości wskazówek tę liczbę jeszcze szybciej dałoby się wyguglować.  A i teraz rozwiązanie jest w zasięgu ręki.

I ciekawe, że 22 jest palindromem. Znowu...

A poszukiwana liczba miała też dwa inne tropy:
Cytat:- "Z poważaniem"
- naj-...

W sumie wszystkie tropy są bardzo nerdowate, ale trop mitologiczny jeszcze najbardziej wykorzystuje wiedzę ogólną. Natomiast trzeci trop to niejako kwintesencja nerdostwa.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
bert04 napisał(a): Nie, musisz zmienić dział nauki.
73.
Liczba atomowa tantalu.
Pozdrowienie w slangu krótkofalowców i kierowców.
Największy minimalny pierwiastek pierwotny z pierwszych 100000 liczb pierwszych.
A mówią że wiki to szajs.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
kmat napisał(a):
bert04 napisał(a): Nie, musisz zmienić dział nauki.
73.
Liczba atomowa tantalu.
Pozdrowienie w slangu krótkofalowców i kierowców.
Największy minimalny pierwiastek pierwotny z pierwszych 100000 liczb pierwszych.

Yes yes yes!

I naj-lepsza liczba według Sheldona Coopera.

https://pl.wikipedia.org/wiki/73_(liczba)
https://en.wikipedia.org/wiki/73_(number)

Polska wiki ma parę cech wymienionych w serialu, dodatkowo nie wspomniano, że jest palindromem w systemie dwójkowym i ósemkowym.
Także zapis w alfabecie Morse'a (_ _ . . . . . . _ _) jest palindromem. Z tego powodu przyjęła się najpierw tam, potem u krótkofalowców.


Zadajesz.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
"Zero zrodziło szóstkę by kłuć.
Jeden zrodziło dwunastkę by ciąć.
Dwa zrodziło ósemkę by miażdżyć.
Bez trzech tego nie ma."

Pewnie głupie i zaraz wszyscy zgadną Uśmiech
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
kmat napisał(a): "Zero zrodziło szóstkę by kłuć.
Jeden zrodziło dwunastkę by ciąć.
Dwa zrodziło ósemkę by miażdżyć.
Bez trzech tego nie ma."

Pewnie głupie i zaraz wszyscy zgadną Uśmiech

To chyba nie jest autorska zagadka, prawda?
Sebastian Flak
Odpowiedz
8
Odpowiedz
16 ?
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Gawain napisał(a): To chyba nie jest autorska zagadka, prawda?
Jest Uśmiech
Odpowiedź nie jest liczbą. To ciągle matematyka, ale nie arytmetyka Uśmiech
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
kmat napisał(a): To ciągle matematyka, ale nie arytmetyka Uśmiech

Ech... byłem już w zbiorach, ale na szczęście coś mnie tknęło:


https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bmio...an_foremny

Oktaedr:
- ma 6 "kłujących" wierzchołków (punkt, liczba wymiarów: 0)
- ma 12 "tnących" krawędzi (linia, liczba wymiarów: 1)
- ma 8 "miażdżących" powierzchni (trójkąt, figura dwuwymiarowa)

I samo jest ciałem trójwymiarowym.


I nie jest głupie, wprost przeciwnie, całkiem zabawne.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
bert04 napisał(a):
kmat napisał(a): To ciągle matematyka, ale nie arytmetyka Uśmiech

Ech... byłem już w zbiorach, ale na szczęście coś mnie tknęło:


https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bmio...an_foremny

Oktaedr:
- ma 6 "kłujących" wierzchołków (punkt, liczba wymiarów: 0)
- ma 12 "tnących" krawędzi (linia, liczba wymiarów: 1)
- ma 8 "miażdżących" powierzchni (trójkąt, figura dwuwymiarowa)

I samo jest ciałem trójwymiarowym.


I nie jest głupie, wprost przeciwnie, całkiem zabawne.

No i zgadł Uśmiech
Dajesz Uśmiech
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości