To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kącik Zagadek
No dobra, więc post-factum zasłużyłem na zadawanie kolejnej zagadki. Przypominam:

bert04 napisał(a): - pewna teoria znanego naukowca zawiera "drobny" błąd.
- inny znany naukowiec potwierdza teorię serią eksperymentów.
- temu drugiem naukowcowi zarzuca się fałszerstwo wyników
- koronnym dowodem jest to, że ten drugi naukowiec użył błędnej formuły pierwszego naukowca.

Wskazówki i podpowiedź, patrzy wyżej.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Czy chodzi o aferę Schöna/Batlogga?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Czy chodzi o aferę Schöna/Batlogga?

Nie. I nie wiem, gdzie w powyższej aferze miałby być mój "motyw", że dowodem fałszerstwa był "chochlik drukarski".


Przypomnę też, że według już zamieszczonej podpowiedzi, co najmniej jedna z poszukiwanych osób jest "gigantem fizyki". Co do drugiej, to trzeba nieco poszperać.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Chochlik drukarski polegał na zduplikatowaniu wykresów Schöna, a potwierdzonych przez Batlogga.
Ale szukamy dalej.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Chochlik drukarski polegał na zduplikatowaniu wykresów Schöna, a potwierdzonych przez Batlogga.
Ale szukamy dalej.

Z szybkiego gugielka wynika, że Batlogga uniewinniono z zarzutów, jeżeli wiesz więcej w temacie to się podziel.

__________________


A w mojej zagadce nie wiem, co tu jeszcze podpowiedzieć, wydaje mi się, że podałem sporo namiarów. Może trochę uzupełnię. Pierwszy naukowiec to "gigant fizyki". A drugi naukowiec był związany z pewną (trzecią) osobą, która tego "giganta" nie lubiła. Był nawet, o ironio, jego uczniem.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Widać, że odgadnięcie zagadki Berta trochę potrwa, to może krótka piłka.
Co się wydarzyło w Anglii 9 września 1752 roku?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Widać, że odgadnięcie zagadki Berta trochę potrwa, to może krótka piłka.
Co się wydarzyło w Anglii 9 września 1752 roku?
Nic
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Widać, że odgadnięcie zagadki Berta trochę potrwa

Faktycznie zapomniałem, więc na szybko:


https://de.wikipedia.org/wiki/Emil_Rupp


https://en.wikipedia.org/wiki/Emil_Rupp

Facet był jednym z najbardziej znanych fizyków niemieckich i opublikował pięć prac naukowych potwierdzających teorie Einsteina. Przy ostatniej pracy jego kolegom z AEG wydało się podejrzane, że jego sprzęt nie miał wystarczającej mocy na podane eksperymenty. Facet mimo to szedł w zaparte i bronił się fotografiami rentgenowskimi. Przy jednym okazało się, że w jednej z publikacji Einsteina chochlik drukarski zamienił + i -. A Rupp "udowodnił" błędny wynik. Po tym jak okazało się, że już praca doktorska była oszustwem, facet został "skazany na zapomnienie", nie jest wspominany w pracach o historii nauki tego okresu.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
zefciu napisał(a):
Sofeicz napisał(a): Widać, że odgadnięcie zagadki Berta trochę potrwa, to może krótka piłka.
Co się wydarzyło w Anglii 9 września 1752 roku?
Nic
No właśnie, bo akurat trwało przechodzenie z kalendarza juliańskiego na gregoriański i wycięli kilkanaście dni.
Dajesz.

PS. Bert - ciekawa sprawa.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Dajesz.
Gdy mam trzy, symbolizuję dwie wyspy. Gdy cztery – niosę szczęście na Wschodzie, a odrazę na Zachodzie. Gdy sześć – nauczę Cię programować. Gdy siedem – zdobię szaty tych, co bawią się jajkami. A gdy osiem – stele ich sąsiadów.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu napisał(a): Gdy mam trzy, symbolizuję dwie wyspy.

Sycylię i "Wyspę Człowieka"

Cytat:Gdy cztery – niosę szczęście na Wschodzie, a odrazę na Zachodzie.

... a przynajmniej po 45 roku.


Cytat:Gdy sześć – nauczę Cię programować. Gdy siedem – zdobię szaty tych, co bawią się jajkami.

Nie wiem.

Cytat:A gdy osiem – stele ich sąsiadów.

Ośmioramienna swastyka to ponoć słowiański symbol Kolovrat
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Bert zgadł.
Cytat:Gdy sześć – nauczę Cię programować.
Logo codewars nawiązuje do japońskiej cesarskiej magnolii.
Cytat:Gdy siedem – zdobię szaty tych, co bawią się jajkami.
Symbol bordżgali noszą na strojach rugbyści Gruzji.
Cytat:Ośmioramienna swastyka to ponoć słowiański symbol Kolovrat
Mnie chodziło akurat o ormiański arewachacz.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Byłbym zapomniał

bert04 napisał(a): A w mojej zagadce nie wiem, co tu jeszcze podpowiedzieć, wydaje mi się, że podałem sporo namiarów. Może trochę uzupełnię. Pierwszy naukowiec to "gigant fizyki". A drugi naukowiec był związany z pewną (trzecią) osobą, która tego "giganta" nie lubiła. Był nawet, o ironio, jego uczniem.

Tą "trzecią osobą" była ta odrażająca kanalia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Philipp_Lenard

Na polu nauki miał niewątpliwe osiągnięcia, za co dostał też i Nobla. Później zajął się zwalczaniem "żydowskiej nauki". W książce o wielkich fizykach pomijał wszystkich żydów, w innej zajmował się zwalczaniem teorii względności. Znamienne, że Emil Rupp, będąc jego uczniem, potajemnie promował z udowadniania (?) TE. Lenard już wtedy powątpiewał, że taki eksperyment mógł być przeprowadzony w jego laboratorium.

Cóż, pewnie w tamtych czasach ujawnienie oszustw Ruppa było tak ochoczo podejmowane przez zwolenników "aryjskiej nauki", jak dziś prawdziwe i rzekome błędy klimatystów są rozwałkowywane przez anty-klimatystów.

__________________


EDIT: Nie mam prawdziwej zagadki, ale może takie małe intermezzo z przymrużeniem oka:

Kiedy zielone jest czerwone a kiedy czarne jest niebieskie?
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Niebieskie borówki, czyli czarne jagody, są czerwone, gdy są jeszcze zielone?
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
@kmat

Oczy - wiście.

Dajesz
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Twoje morze byłoby u mnie lądem. Moje morze u ciebie mogłoby spłonąć. Noszę imię upadłej potęgi. Powiadają niektórzy, że mój pan to sam czas. Jakie imię noszę?
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
kmat napisał(a): Twoje morze byłoby u mnie lądem. Moje morze u ciebie mogłoby spłonąć. Noszę imię upadłej potęgi. Powiadają niektórzy, że mój pan to sam czas. Jakie imię noszę?
Saturn?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Tytan.
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a): Tytan.
Brawo, dajesz.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
Kurła, nie mam pomysła.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości