To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ateizm a przemijanie
#61
kilwater napisał(a):
InspektorGadżet napisał(a): No właśnie, skoro gaśnie światło to co za różnica czy będę mieć szczęśliwe życie czy nie skoro bilans jest ten sam? Poza tym, nie widzę sensu w skończonym świecie, nadawanie go samemu to samooszukiwanie
Bo to nie o bilans chodzi, tylko o przeżywanie życia. Szczęśliwe, pełniejsze życie daje Ci satysfakcję czy radość tu i teraz.
Czy świat jest skończony czy nie, nie wiem. Życie biologiczne natomiast tak. Starzenie się i śmierć niestety są w pakiecie.
Mówić o samooszukiwaniu się to przesada. W tym wypadku można się co najwyżej mylić.


Co za różnica jeśli przeżyje życie przez 20 lat a 80? Skoro ostatecznie i tak nie moge ocenić że coś straciłem?
Odpowiedz
#62
No tak, bo akurat Ciebie Bozia post mortem przytuli, pocieszy i ukoi.
Farciarz.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#63
InspektorGadżet napisał(a): Co za różnica jeśli przeżyje życie przez 20 lat a 80? Skoro ostatecznie i tak nie moge ocenić że coś straciłem?
Nie, nie możesz ocenić co straciłeś. A różnica to 60 lat.
Nie rozumiem do czego to ma prowadzić....może inaczej spytaj.
Kiedy człowiek umiera, po pierwsze traci życie. A zaraz potem złudzenia.
Terry Pratchett
Odpowiedz
#64
InspektorGadżet napisał(a):
kilwater napisał(a):
InspektorGadżet napisał(a):Czy jakiś ateista odpowie mi w końcu na pytanie. Po co robić cokolwiek skoro i tak się zdycha?
No właśnie dlatego. Bo masz jedno życie a potem gaśnie światło. Możesz prowadzić radosną egzystencję roślinki, możesz zostawić ślad po sobie. I wszystko co pomiędzy. Mnie świadomość, że nie ma poprawek i "load/save" żadnego, daje siłę i motywację do wykorzystania czasu jaki mam najlepiej jak potrafię. Rozwijać się, przyjaźnić, kochać, bawić.
Sens, cel życia? Znajdź sobie. Troska o rodzinę, przyjaciół to może i cel prozaiczny, ale warto dla niego żyć. Takie życie nazwę dobrym. Nie każdy jest Einsteinem czy Mozartem.
Tylko od Ciebie zależy co życiem zrobisz, a nie każdy człowiek ma ten przywilej. Wielu rodzi się i żyje w przesranych miejscach bez szansy na wyrwanie się. Warto pamiętać i doceniać.


No właśnie, skoro gaśnie światło to co za różnica czy będę mieć szczęśliwe życie czy nie skoro bilans jest ten sam? Poza tym, nie widzę sensu w skończonym świecie, nadawanie go samemu to samooszukiwanie

Wymyślanie Boga nie jest samooszukiwaniem??
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz
#65
kilwater napisał(a):
InspektorGadżet napisał(a): Co za różnica jeśli przeżyje życie przez 20 lat a 80? Skoro ostatecznie i tak nie moge ocenić że coś straciłem?
Nie, nie możesz ocenić co straciłeś. A różnica to 60 lat.
Nie rozumiem do czego to ma prowadzić....może inaczej spytaj.

No cały czas mówię o co mi chodzi, 60 lat które z pozycji wiecznej nicości nie ma żadnego znaczenia
Odpowiedz
#66
I co z tego?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#67
InspektorGadżet napisał(a): No cały czas mówię o co mi chodzi, 60 lat które z pozycji wiecznej nicości nie ma żadnego znaczenia
Ma znaczenie dla Ciebie. Czy to będzie 20, czy 80 lat, ma znaczenie dla Ciebie. No dobra, może mnie poniosło, sam się wkurzam jak ktoś zgaduje, co mam w głowie.
Powinno mieć znaczenie. Dla mnie ma, bo to jest cały czas, jaki otrzymam. Tak, z pozycji wieczności to betka, i co z tego? Nie mam potrzeby myślenia o wieczności na co dzień. 
Inaczej- jesz świetną kolację. Możesz czerpać przyjemność z doskonałych potraw, cieszyć się ich smakiem. Możesz też uznać, że to bez sensu, bo i tak na końcu zostaje gówno.
Kiedy człowiek umiera, po pierwsze traci życie. A zaraz potem złudzenia.
Terry Pratchett
Odpowiedz
#68
InspektorGadżet napisał(a): Czy jakiś ateista odpowie mi w końcu na pytanie. Po co robić cokolwiek skoro i tak się zdycha?

Fajnie jest coś robić. Z robienia różnych rzeczy masz satysfakcję.

InspektorGadżet napisał(a): No właśnie, skoro gaśnie światło to co za różnica czy będę mieć szczęśliwe życie czy nie skoro bilans jest ten sam?

No dla ciebie na bieżąco cały czas ma znaczenie to jakie masz życie. Na bieżąco odczuwasz skutki tego jakie życie masz.

A kogo w ogóle obchodzi bilans? W momencie owego bilansu już nie istniejesz, więc bilans nie ma dla ciebie znaczenia.

InspektorGadżet napisał(a): Poza tym, nie widzę sensu w skończonym świecie, nadawanie go samemu to samooszukiwanie

Właśnie skończoność świata i wszystkiego co na nim istnieje nadaje mu wartość. Gdybyś miał wszystkiego pod dostatkiem przez nieskończoną ilość czasu, to byś tego nie doceniał.

Jeśli zaś jesteś świadom, że twoje życie jest krótkie; że wszystko się z czasem zużywa i niszczy, to będziesz bardziej wszystko doceniał. Ja doceniam i cenię każdy dzień życia. Każdy moment kiedy mogę pobawić się z dzieckiem, spędzić czas ze ślubną, pogadać z rodzicami, coś pomajstrować a nawet ten czas kiedy jestem w robocie; czas, który poświęcam inwestorowi etc. Kurde, życie jest wspaniałe. Dopóki nie masz jakiejś choroby w stadium terminalnym lub wady genetycznej czyniącej z ciebie warzywko lub dopóki nie jesteś w śpiączce.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#69
Nauki Buddy przedstawiają jak wykorzenić cierpienie związane z przemijaniem.

Kultura mainstreamowa sobie kompletnie nie radzi z tym problemem, za to radzi sobie dobrze z jego tuszowaniem.
Odpowiedz
#70
EusMadeus napisał(a): A jak ateiści sobie radzą z problemem śmierci i przemijania?
W zależności od definicji, ktoś może mnie uznać za ateistę, a ktoś inny nie.

Moja odpowiedź jest taka, że nie widzę żadnych dobrych podstaw, aby wierzyć, że istnieje coś takiego jak zaprzestanie istnienia przez osobę/podmiot.
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#71
neuroza napisał(a): Moja odpowiedź jest taka, że nie widzę żadnych dobrych podstaw, aby wierzyć, że istnieje coś takiego jak zaprzestanie istnienia przez osobę/podmiot.

Ja odwrotnie- nie widzę dobrych podstaw, żeby wierzyć, że jest inaczej. Śmierć mózgu to zaniknięcie świadomości i koniec osoby/ podmiotu.
Kiedy człowiek umiera, po pierwsze traci życie. A zaraz potem złudzenia.
Terry Pratchett
Odpowiedz
#72
Z drugiej strony wyobraźcie sobie, że w nieskończoności, w przypadku miliardów lat, powstanie świadomości takiej samej jak nasza jest właściwie pewne. Po śmierci dyponujemy wehikułem czasu, dzięki któremu biliardy lat miną szybciej niż jedna chwilka!

Pomyślcie o tym jakie to wspaniałe, dwa istnienia które dzielą od siebie miliardy lat. Nawet nauka zna takie pojęcie jak mózg Boltzmana, skoro więc może powstać mózg, to w nieskończoności równie dobrze może powstać świadomość taka sama jak nasza.
Odpowiedz
#73
kilwater napisał(a): Śmierć mózgu to zaniknięcie świadomości i koniec osoby/ podmiotu.
Skąd wiesz?
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#74
Ja bardzo doceniam życie, natomiast przyznam się, że nie potrafię załapać balansu.

Z jednej strony nie chciałbym żyć 100 lat i wszystkiego sobie odmawiać. Z drugiej natomiast wiem, że przeginam pałę choćby z sportową (a tak prawdę pisząc szaleńczą) jazdą na motocyklach sportowych.
Tyle razy się udawało, ale życie to nie gra, tutaj nie ma save. Gdy się już coś stanie to czasu się nie cofnie. Nie wiem jak pogodzić pasję z chęcią cieszenia się z długiego życia. Nie potrafię podjąć męskiej decyzji w tym temacie.

Myślę, że każdy tak ma, że wie iż coś co robi skrócić mu może jego życie - ale nadal to robi.

Ludzie raczej nie myślą o przyszłości i żyją chwilą... ja teoretycznie nie, ale jednak tak - głupie, wiem. Sam siebie nie mogę zrozumieć.
Odpowiedz
#75
EusMadeus napisał(a): Nie potrafię podjąć męskiej decyzji w tym temacie.

@EusMadeus, jeśli mogę coś zaproponować w temacie tych rozterek, to może to:

May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#76
EusMadeus napisał(a):Ludzie raczej nie myślą o przyszłości i żyją chwilą... ja teoretycznie nie, ale jednak tak - głupie, wiem. Sam siebie nie mogę zrozumieć.

Generalnie większość ludzi w swojej zajebistości nie zarabia 36 tyś na godzinę. Tylko myśli jak dotrwać do pierwszego. Pewnie to nie to ale zakładam że taki jest powód dlaczego tak myślą

edith: Nie zauważylem że tam jest nie. Może moderacja skasować jeżeli jest taka możliwość
Odpowiedz
#77
InspektorGadżet napisał(a): większość ludzi w swojej zajebistości nie zarabia 36 tyś na godzinę

No tak, to jest mój największy problem hahaha. A tak szczerze to bardzo nie lubię zawiści. Mi nikt nic nie dał, nie chcę tu się uzewnęczniać, zwłaszcza, że postów skasować nie można. Miałem trudny start.
Jeśli jest się inteligentnym facetem to w życiu można osiągnąć bardzo dużo i spełnić swoje wszystkie marzenia.
Odpowiedz
#78
InspektorGadżet napisał(a):
kilwater napisał(a):
InspektorGadżet napisał(a): Co za różnica jeśli przeżyje życie przez 20 lat a 80? Skoro ostatecznie i tak nie moge ocenić że coś straciłem?
Nie, nie możesz ocenić co straciłeś. A różnica to 60 lat.
Nie rozumiem do czego to ma prowadzić....może inaczej spytaj.

No cały czas mówię o co mi chodzi, 60 lat które z pozycji wiecznej nicości nie ma żadnego znaczenia

Chwila. Popełniasz błąd logiczny uznając, że skończony okres jest bezwartościowy wobec nieskończoności.
No bo dajmy na to, że wieczność jest nieskończonością lat.
I jeżeli każdemu roku dasz wartość zero (60×0=0), to wieczność jest nieskończonością tych lat, więc jest ciągłym, bez końca dodawanie zera do zera do zera do zera.... Nigdy wynik nie będzie większy od zera.
Zatem idąc Twoim tokiem rozumowania także wieczność jest bezwartościowa. Duży uśmiech

łowca napisał(a): Z drugiej strony wyobraźcie sobie, że w nieskończoności, w przypadku miliarfów lat, powstanie świadomości takiej samej jak nasza jest właściwie pewne. Po śmierci dyponujemy wehikułem czasu, dzięki któremu biliardy lat miną szybciej niż jedna chwilka!

Pomyślcie o tym jakie to wspaniałe, dwa istnienia które dzielą od siebie miliardy lat. Nawet nauka zna takie pojęcie jak mózg Boltzmana, skoro więc może powstać mózg, to w nieskończoności równie dobrze może powstać świadomość taka sama jak nasza.

Świadomość taka jak nasza jest właśnie taka jest nasza, a nie ta sama. Nie ma tu ciągłości istnienia. To nie bylibyśmy my.
Dobrze pisał o tym Lem w historii o Automateuszu. Rekonstruując takiego samego człowieka w "drukarce 3D", molekuła po molekule, nie sprawimy, że będziemy "sterować" dwoma osobami jednocześnie.
Odpowiedz
#79
neuroza napisał(a):
kilwater napisał(a): Śmierć mózgu to zaniknięcie świadomości i koniec osoby/ podmiotu.
Skąd wiesz?
Bo póki co brak dowodów, że jest inaczej. Istnienia świadomości poza mózgiem nie potwierdzono.
Dla jasności- uważam, że to byłaby wspaniała rzecz. Jakaś płaszczyzna, na którą wraca świadomość po śmierci mózgu żeby czekać na kolejne wcielenie. Ale prócz tego, że część ludzi tak uważa, nie ma żadnych konkretów na poparcie powyższego.
Kiedy człowiek umiera, po pierwsze traci życie. A zaraz potem złudzenia.
Terry Pratchett
Odpowiedz
#80
kilwater napisał(a): Bo póki co brak dowodów, że jest inaczej. Istnienia świadomości poza mózgiem nie potwierdzono.
A czy potwierdzono istnienie świadomości w mózgu?
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości