To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co jest grzechem, życie w komunizmie czy kopanie komunistów?
#81
Rodica napisał(a): Po pierwsze wszystkie pieniądze obywateli będą znajdować się pod kontrolą systemu finansowego.
Tak, jakby teraz się nie znajdowały.
Cytat:Nikt nie będzie mógł pieniędzy wypłacić, tak jak teraz
A czy „wypłacenie” pieniądza sprawia, że ten pieniądz się staje mniej fiduncjarny?
Cytat:Po trzecie jest diabelski wynalazek, z tego względu, że pieniądz cyfrowy jest programowalny.
Co przez to rozumiesz?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#82
Rodica, nie wiem skad bierzesz swoje informacje ale sa one lekko przeterminowane. Spiesze cie zawiadomic ze 99.9% pieniadza bedacego w obiegu obecnie to pieniadz cyfrowy. Gotowka to jest ten 0.1%, z tego co zauwazylem jeszcze jako tako uzywana w Europie w detalu, ale calkowicie wyrugowana z transakcji miedzy przedsiebiorstwami, bankami i znika praktycznie z detalu w Ameryce Pln. Tak ze twoje katastroficzne przepowiednie powinny sie zaczac sprawdzac, ale na razie nic sie nie dzieje. Nie bardzo rozumiem skad wzielas wniosek ze cyfrowy pieniadz mozna programowac, chyba o tyle ze mozna go dewaluowac i zwiekszac jego wartosc, ale za kazdym razem jest to operacja rowna dawnym wymianom pieniedzy i nie wnoszaca do tego procesu nic nowego.
Natomiast tak, tez uwazam ze cos trzeba bedzie  w pewnym momencie zrobic ze swiatowym dlugiem i z metodami kreowania pieniadza z dlugu, ale ten moment jeszcze nie nadszedl.
Papier czy wersja cyfrowa to tylko nosnik pieniadza fiducjarnego, ( ktory ze swojego zalozenia jest rzecza czysto umowna ) i zmiana jednego nosnika na drugi nie zmienia nic w istocie pieniadza. Zamiast portfela pelnego papierowego pieniadza i bilonu masz po prostu karte z zapisem o jego wysokosci na twoim koncie i to wszystko.
Odpowiedz
#83
Adam M. napisał(a): Rodica, nie wiem skad bierzesz swoje informacje ale sa one lekko przeterminowane. Spiesze cie zawiadomic ze 99.9% pieniadza bedacego w obiegu obecnie to pieniadz cyfrowy.

Otóż mylisz pojęcia. Pieniądz bezgotówkowy i pieniądz cyfrowy, to dwa RÓŻNE obiekty, inaczej funkcjonujące. To pierwsze, to coś jak "zobowiązanie do wypłaty gotówki" i z gotówką ściśle związane, to drugie, to na razie albo hipoteza (analizy i przygotowania w około stu krajach świata), albo realne wdrażanie (o dziwo w Kambodży), albo testy (Chiny).

Są też zasadnicze różnice między pieniądzem cyfrowym typu CBDC (pieniądz cyfrowy banku centralnego ) i pieniądzem cyfrowym typu blockchain (np. Bitcoin) - banki centralne nie chcą technologii blockchain wdrażając CBDC, bo zbytnio wiąże im ręce w łupieniu obywateli.

zefciu napisał(a):
Rodica napisał(a): Po pierwsze wszystkie pieniądze obywateli będą znajdować się pod kontrolą systemu finansowego.
Tak, jakby teraz się nie znajdowały.

Nadzór można mieć nad więźniami, ale to nie znaczy, że się ich całkowicie kontroluje. Nadzór nad obecnym pieniądzem, o ile taki w ogóle teraz istnieje, jest niczym w porównaniu z niemal totalną kontrolą jaką zapewni pieniądz cyfrowy CBDC.

No i ciekawe który kraj jako pierwszy oficjalnie waży się zastosować w CBDC pewną cechę testowanego przez Chiny cyfrowego juana, czyli "datę przydatności pieniądza" - jak się takiego "pieniądza" nie wyda przed upłynięciem owego terminu, to ten sobie bierze i znika.
Odpowiedz
#84
Rowerex napisał(a): No i ciekawe który kraj jako pierwszy oficjalnie waży się zastosować w CBDC pewną cechę testowanego przez Chiny cyfrowego juana, czyli "datę przydatności pieniądza" - jak się takiego "pieniądza" nie wyda przed upłynięciem owego terminu, to ten sobie bierze i znika.
Owszem. Jest to ciekawe, bo wpisuje się w trend, w którym to, o co kuce lubią oskarżać kraje Zachodu, jest tak naprawdę praktykowane właśnie przez te kraje, które są najintensywniej przez kucy zachwalane.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#85
Masz racje Roverex, zle zrozumialem Rodice. Pisalem o pieniadzu bezgotowkowym.
Odpowiedz
#86
zefciu:
Cytat:Owszem. Jest to ciekawe, bo wpisuje się w trend, w którym to, o co kuce lubią oskarżać kraje Zachodu, jest tak naprawdę praktykowane właśnie przez te kraje, które są najintensywniej przez kucy zachwalane
Widocznie kuce nie wiedzą, skąd bierze się potęga takich krajów. Są nimi ogromne zloża i bogactwa naturalne i Europa ze swoimi nowoczesnymi technogiami może im skoczyć.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#87
Rodica napisał(a): Widocznie kuce nie wiedzą, skąd bierze się potęga takich krajów. Są nimi ogromne zloża i bogactwa naturalne i Europa ze swoimi nowoczesnymi technogiami może im skoczyć.
Nie wiem, czy kuce wiedzą, czy nie wiedzą, czy może jakoś podświadomie to czują. W każdym razie uwielbienie kuców do złożowych zamordyzmów przy jednoczesnym śpiewaniu pochwał gospodarczych „wolności” i „rozwoju” przypomina incelskie uwielbienie dla przemocy przy jednoczesnym głoszeniu, że stoi się w obronie nieagresywnych jednostek.

Całe szczęście, że wojna w Ukrainie tak pięknie zobrazowała „potęgę” państw surowcowych, które nie dają sobie rady z państwami „nieistniejącymi” i „sztucznymi”, zaś ambicje ich „wyznających tradycyjne wartości” obywateli kończą się na zgwałceniu kobiety i zabraniu jej pralki. Podejrzewam, że dla Rodicy jest już za późno — ona zawsze będzie wielbiła sołdata, co gwałci kobiety wroga (byle zabezpieczony) i wiertarkę ze „specjalnej operacji” przywiezie; ale może przyszłe pokolenia się zreflektują.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#88
zefciu:
Cytat:Całe szczęście, że wojna w Ukrainie tak pięknie zobrazowała „potęgę” państw surowcowych, które nie dają sobie rady z państwami „nieistniejącymi” i „sztucznymi”, zaś ambicje ich „wyznających tradycyjne wartości” obywateli kończą się na zgwałceniu kobiety i zabraniu jej pralki. Podejrzewam, że dla Rodicy jest już za późno — ona zawsze będzie wielbiła sołdata, co gwałci kobiety wroga (byle zabezpieczony) i wiertarkę ze „specjalnej operacji” przywiezie; ale może przyszłe pokolenia się zreflektują.
Wladza z głodu nie zdechnie. Natomiast UE padnie bez dostaw ropy, gazu  i innych niezbędnych surowców. Tyle są warte wasze zaawansowane technologie.
Chcę przez to powiedzieć, że likwidacja demokracji nie jest rozwiązaniem w naszej rzeczywistości.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#89
Rodica napisał(a): Wladza z głodu nie zdechnie.
Mit głoszony swego czasu przez Urbana. I zobacz, gdzie jest teraz jego władza.
Cytat:Natomiast UE padnie bez dostaw ropy, gazu  i innych niezbędnych surowców.
Tylko że te surowce można też wziąć z Ameryki, Afryki, czy Bliskiego Wschodu. Tak — Europa popełniła błąd uzależniając się od Rosji. I kolejnym „wielkim zwycięstwem” Twojego ulubieńca jest uświadomienie państwom europejskim tego błędu.
Cytat:Chcę przez to powiedzieć, że likwidacja demokracji nie jest rozwiązaniem w naszej rzeczywistości.
Oczywiście. Tylko że mnie z tego powodu, w odróżnieniu od Ciebie, nie jest przykro.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#90
zefxiu:
Cytat:Nie wiem, czy kuce wiedzą, czy nie wiedzą, czy może jakoś podświadomie to czują. W każdym razie uwielbienie kuców do złożowych zamordyzmów przy jednoczesnym śpiewaniu pochwał gospodarczych „wolności” i „rozwoju” przypomina incelskie uwielbienie dla przemocy przy jednoczesnym głoszeniu, że stoi się w obronie nieagresywnych jednostek.
Wiem, złotousty zefciu, że jesteś bardzo miły dla kobiet i uprzejmie się do nich zwracasz.

Cytat:Mit głoszony swego czasu przez Urbana. I zobacz, gdzie jest teraz jego władza.
W Rosji, po jednym Putinie przyjdzie kolejny.

Cytat:Tylko że te surowce można też wziąć z Ameryki, Afryki, czy Bliskiego Wschodu. Tak — Europa popełniła błąd uzależniając się od Rosji. I kolejnym „wielkim zwycięstwem” Twojego ulubieńca jest uświadomienie państwom europejskim tego błędu.
Tylko czemu ten sołdat, zrobił na oświeconych państwach europejskich takie wrażenie?

Cytat:Oczywiście. Tylko że mnie z tego powodu, w odróżnieniu od Ciebie, nie jest przykro.
To znaczy, że odpowiada  Ci demokracja w której ignoranci wybierają ignorantów umacniajac ich wladzę, powodując stopniowy regres w kierunku socjalizmu.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#91
Rodica napisał(a): Wiem, złotousty zefciu, że jesteś bardzo miły dla kobiet i uprzejmie się do nich zwracasz.
A jakie to ma znaczenie dla naszej dyskusji?
Cytat:W Rosji, po jednym Putinie przyjdzie kolejny.
No właśnie zadbać trzeba, żeby nie przyszedł. Czasem przychodzą, a czasem nie przychodzą. Po Hitlerze, Jaruzelskim czy Pinochecie nie przyszedł, a po Kimie, czy Breżniewie (z przerwą) przyszli. Dlaczego?
Cytat:Tylko czemu ten sołdat, zrobił na oświeconych państwach europejskich takie wrażenie?
Sołdat żadnego wrażenia nie zrobił. Zrobiła tania ropa. I tyle tu filozofii.
Cytat:To znaczy, że odpowiada  Ci demokracja w której ignoranci wybierają ignorantów umacniajac ich wladzę, powodując stopniowy regres w kierunku socjalizmu.
Tak. Odpowiada mi demokracja. Nie odpowiada mi system, w którym kryterium jest to, co się podoba Rodicy.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#92
zefciu:
Cytat:A jakie to ma znaczenie dla naszej dyskusji?
Takie, że wmawiasz mi, że wielbię sołdata gwałcącego kobiety. Nie lubię być gwałcona nawet przez groźne i zastraszające zachowanie.

Cytat:No właśnie zadbać trzeba, żeby nie przyszedł. Czasem przychodzą, a czasem nie przychodzą. Po Hitlerze, Jaruzelskim czy Pinochecie nie przyszedł, a po Kimie, czy Breżniewie (z przerwą) przyszli. Dlaczego?
W Rosji nigdy nie było demokracji, za to Rosja posiada złoża, żyzne ziemie i jest uprzywilejowana przez naturę. Trudno wam będzie ją tam wprowadzić.

Cytat:Tak. Odpowiada mi demokracja. Nie odpowiada mi system, w którym kryterium jest to, co się podoba Rodicy.
Mnie się nie podoba demokracja, która polaryzuje ludzi, jest to efekt bardzo lichej demokracji, w której jakieś liberalne media istnieją poza głównym nurtem i można bezkarnie siać propagandę.
Która pozwala na okradanie ludzi na dorobku, bo może dla zefcia inflacja to malutki procent, ale dla większości ludzi, którzy mieszkają w rozpadających się blokach, lub są uwaleni kredytem to duże obciążenie.  W kraju w którym ludzie posiadają tak mały kapitał, demokracja nigdy nie będzie działać jak należy. Ludzie najpierw musza posiadać kapitał, żeby istniala baza do jej rozwoju.
Więc te wszystkie frazesy o wolności i demokracji są nic nie warte, bo wolność to są prawa do posiadania kapitału, który się posiada.
Sama redystybucja jest niedemokratyczna, ale zmusza się ludzi do uczestniczenia w niej.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#93
bert04 napisał(a):
Rodica napisał(a): Prawa patentowe chroniące interesy wielkich korporacji tworzą rządy. To samo jest z lekami, nowoczesne leki są bardzo drogie, a na tańsze zamienniki trzeba czekać całymi latami.

Prawo patentowe jest pochodną prawa własności. Gdyby nie ono, żadnej firmie farmaceutycznej nie opłacałoby się inwestować miliony w wymyślanie nowych leków. Koszy produkcji może są na końcu śmiesznie niskie, ale dzięki badaniom, testom i kontrolom te leki w ogóle powstały. Patent jest więc prostym mechanizmem, dzięki któremu innowacyjność pozostaje opłacalna. Inaczej jedynym opłacalnym zajęciem byłaby kradzież cudzych pomysłów. Other's people ideas.

Cytat:Nie chciałam cie urazić, ale jeśli chodzi o informacje jak wygląda rzeczywistość rynkowa naprawdę ciężko o jakiąś wiedzę, na której można zbudować swój światopogląd. Nie uczą ekonomii w szkołach, wolnorynkowców przedstawia się jak oszołomów chorych psychicznie.

... albo w odmiennym ideolo, jako tytanów pracy, którzy finansują miejsca pracy innym, w każdy zbytek i każda ulga podatkowa tylko im pomaga być jeszcze lepszymi dobrodziejami ludzkości. Prawda oczywiście leży gdzieś po środku. Miałem już okazję pracować dla świetnych szefów jak i dla beznadziejnych, więc twierdzę że owszem, nie trzeba być samemu pracodawcą żeby wyrobić sobie opinię. Wystarczy pewne pojęcie i jako takie porównanie.

Ja się nad tym od dawna zastanawiałam w kontekście produkowania różnych fajnych produktów, kogo pochwalić kapitalistów, którzy inwestują pieniądze w wymyślanie nowych lepszych i fajnych rzeczy i prawa patentowe czy komunistów ZSRR z czasów PRLu, którzy te wymyślone technologie kradną i udostępniają wszystkim.

Także w kontekście tego co zlikwidować, kapitalizm czy komunizm, żeby żyło się lepiej i tu już jest pytanie komu miało by się żyć lepiej?
Przy takim stanie jaki był w latach PRLu, bo nie ogarniam co się zmieniło od tamtej pory, zlikwidowanie kapitalizmu nie miało sensu bo nie było by od kogo kraść tych innowacji, żeby udostępnić wszystkim. Jako dziecko ogarniałam klimat PRLu w którym nic lub niewiele dało się polepszyć, udoskonalić, zrobić nową lepszą wersję bo wszyscy chcieli mieć wszystko co było na rynku ponieważ wszyscy mieli te same żołądki. Więc nie było kim i czym robić innowacji i wynalazczości bo wszyscy się darli, że nie mają wystarczająco dużo kiełbasy podwawelskiej, szynki, aktualnego modelu lodówki i Fiata 125p więc na innowacyjne duperele nie było czasu i środków.

Sam kapitalizm taki jak był w tych państwach gdzie był gdy w Polsce był PRL też nie był dobrym pomysłem, ponieważ nie wiem jak same kapitalistyczne państwa na całym świecie, gdyby tylko takie były i ci obywatele z pełnymi brzuchami mający dobrą pracę mogliby się zapomnieć wraz z kościołem pielęgnującym i czczącym ubóstwo ( ubogo i słodko jak słodkie dzieciątko w Betlejem) i szlachetną paczką dla niedojadających staruszków którzy wylądowali bez własnej emerytury, gdyby nie było tych państw komunistycznych stróży ( takich jak w PRLu) w których przynajmniej wyżywienie i mieszkanie i zapchany autobus w którym nie kasowano biletów się należał oraz brudny pociąg, teraz spotkałam w pociągu wpierdolonego człowieka chyba bez pracy i lekko wynędzniałego który zbierał na bilet do Częstochowy w tym pociągu którym jechał.
Więc kapitalizm współistniejący z komunizmem musiał trochę uważać, żeby za bardzo nie szerzyć biedy i uważać żeby karmić śpiących pod mostem bezdomnych z własnej inicjatywy coca-colą i frytkami.
Poza tym komunizm bazując na kradzionych technologiach przyczyniał się do szerzenia postępu i dalszego rozwoju ponieważ dzięki nim nie mający wiele pieniędzy ludzie stali się bardziej kumaci używając nowoczesnych kradzionych rzeczy i lepiej rozwijali wspólny świat mając przez to lepsze rozeznanie i kwalifikacje.
Tak w ogóle PCty chyba zaczęły się od USA a Chiny i Azjaci ukradli im technologie albo rozszyfrowali części od PCtów i zaczęli robić podróbki. Z czasem te Chiny i Azjaci trochę się w tych częściach do komputerów podszkolili i chyba zrobili swoje lepsze modele od tego co skopiowali. A że siła robocza jest tam tańsza to też te części są tańsze i dobrze się sprzedają lepiej niż te części z USA.
USA ma w tym momencie problem z miejscami pracy i życiem na wysokim poziomie i musi jako dawny lider iść do przodu z bardziej trudnymi i wymagającymi rzeczami niż komputery na przykład produkować więcej samolotów pasażerskich, technologie kosmiczne i rozwiązywać problemy ekonomiczne tego typu, żeby w innych słabszych krajach były pieniądze i zapotrzebowanie na zakup tych samolotów i technologii kosmicznych.
Taki już jest chyba los lidera i nie byłoby dobrze gdyby w 2022r USA utrzymywały się głównie z produkcji komputerów a bogaci Amerykanie z tych funduszy mieli 200metrów kwadrat domy i byli otoczeni biedniejszymi państwami które samolotami latają tylko do gaszenia pożarów i ogólnie są w typie Makumba Czarna Makumba.

Jako dziecko pamiętam z PRLu 1966-1969 miałam wtedy 3-6 lat, matka niezbyt skora do kupowania mi zabawek i wydawania na mnie pieniędzy kupiła mi w księgarni trochę fajnych książeczek dla trochę starszych dzieci po rosyjsku bo były bardzo tanie. Dzięki temu nauczyłam się czytać w tym wieku też po rosyjsku. Książeczki były chyba od kogoś przedrukowane a Rosjanie nie zapłacili autorowi i państwu karmiącemu autora, ponieważ autor miał pewnie szczęście żyć w takim kraju w którym ktoś mu dał pracę i za te książeczki mu zapłacił, a w kapitalizmie nie zawsze i nie wszędzie dają pracę.
W księgarni były jeszcze podobne książeczki też bardzo fajne po angielsku i niemiecku, niestety bardzo drogie w porównaniu z tymi książeczkami rosyjskimi i niestety matka w ogóle wykluczyła, że mogłaby mi te książeczki dla mnie za taką cenę kupić chociaż tato inżynier dosyć dobrze jak na tamte czasy i PRL zarabiał.
No więc jeśli chodzi o te fajne książeczki dla trochę starszych dzieci niż ja byłam to muszę pochwalić i kapitalistów, że je napisali i Rosjan komunistów, że je ukradli i przedrukowali.

Tak w ogóle, z tego co napisałam to taka wersja przestarzała wniosku mówi, że kapitaliści powinni inwestować w badania nad nowymi produktami i nowymi wersjami produktów w tym leków i nie należy im w tym przeszkadzać a komuniści z państw komunistycznych mogą kraść te nowe technologie i recepty na skład i technologie produkcji nowych leków byleby nie za dużo tej kradzieży, tak żeby państwom kapitalistycznym jeszcze opłacało się pracować nad tymi badaniami na nowe produkty i nowe leki.
Kuba za pozwolenie na kradzieże technologii leków i produkcję na własne potrzeby ma zapłacić składkę roczną 2 peso kubańskie wpłacić do ONZ. A Wenezuela może bez opłat kraść technologie na nowe leki i produkować we własnym zakresie na połowę swoich potrzeb.


Tak w ogóle zastanawiam się dlaczego Rosja ma takie problemy gospodarcze przecież tam żyją mądrzejsi ludzie w porównaniu do Polski, no naprzykład jak studiowałam w PRLu to Rosjanie produkowali własne samoloty i mieli jakąś zaawansowaną produkcję tych samolotów a w Polsce to chyba było w zakresie samolotów coś przygaszone i na pół gwizdka chyba w Mielcu.
No bo za nowego ustroju w Rosji po Wołdze pływają przestarzałe i nieremontowane statki w które się topią i giną w nich ludzie.
Na razie mi wyszło, że w Rosji jest w niektórych sprawach gospodarczych gorzej niż w Polsce bo tam na jednego obywatela rosyjskiego trzeba wytworzyć 57 razy więcej szyn kolejowych dla pociągów i 57 razy więcej tych szyn kolejowych remontować.
No bo Rosja ma terytorium 17 mln km kwadratowych a Polska 0,3 mln km kwadratowych to jest 57 razy więcej.
A obywateli rosyjskich jest tylko 3 x więcej niż Polaków bo 147 mln sztuk, to Rosjanie muszą bardzo dużo i ciężko pracować żeby w ogóle mogli po kraju jeździć pociągami po tych szynach, to już na produkcję i remont statków pływających po Wołdze nie mają czasu i sił.

W ogóle w Rosji to na większości terytorium kraju jest katastrofalnie zimno typu Syberia to nie opłaca im się rozmnażać ani sprowadzać do Rosji Chińczyków, żeby tych ludzi do wytwarzania i remontu szyn kolejowych było więcej i żeby nie musieli tak ciężko pracować.
Czy w Rosji na Syberii jeżdżą jeszcze parowozy czy tylko na Białorusi a w Rosji jest wszędzie trakcja kolejowa elektryczna?



A na przykład Niemcy terytorium też 0,3 mln km kwadratowych tylko ciut więcej niż w Polsce z dokładnością do jednego miejsca po przecinku tyle samo co w Polsce a Niemców 2 x więcej niż Polaków to muszą przy wytwarzaniu szyn kolejowych i remoncie tych szyn mniej pracować na jednego Niemca niż Polacy. To mogą się skupić na produkcji lekko pasteryzowanego soku z marchewki w szklanych butelkach którego nikt w Polsce nie produkuje i w ogóle mają większy i lepszy asortyment produkcji.

Co nie znaczy, że trzeba Polaków rozmnożyć żeby ich było 2 x tyle co ich jest bo jak nie tylko w Indiach, Chinach i Afryce będzie dużo ludzi ale i w innych krajach to będzie coś trzaskać i będą rozróby i zamachy bo ludzie nie mają wyobraźni widzą katastrofę dopiero jak już jest.


Tak w ogóle nie wiem co jest droższe w budowie i eksploatacji wieżowce 10 piętrowe, 16 piętrowe i wyższe z windą czy budynki 4 piętrowe bez windy, ale w Niemczech widziałam na zdjęciach dużo niższych budynków 4 piętrowych.
Odpowiedz
#94
Rodica napisał(a): Takie, że wmawiasz mi, że wielbię sołdata gwałcącego kobiety. Nie lubię być gwałcona nawet przez groźne i zastraszające zachowanie.
primo: jeśli dyskutowanie z Tobą uważasz za gwałcenie Cię, to musisz poważnie rozważyć sensowność uczestniczenia w forum dyskusyjnym.
secundo: nikt nie lubi być gwałconym. Wliczając te panie, które błogosławią swoim mężom na gwałty Ukrainek (byle w gumce). Są jednak osoby, które rozumują „nie lubię być gwałconym, więc najlepszym będzie świat, w którym nikt nigdy nikogo nie gwałci” oraz takie, które optują za „nie lubię być gwałconym, więc lepiej być gwałcącym”.
tertio: nadal nijak to nie uzasadnia Twojego pojazdu ad personam
Cytat:W Rosji nigdy nie było demokracji
Był całkiem sensowny system w Nowogrodzie. Nie istnieje jakaś inherentna cecha ziem, na których leży Rosja, która uniemożliwia wprowadzenie demokracji.
Cytat:za to Rosja posiada złoża, żyzne ziemie i jest uprzywilejowana przez naturę. Trudno wam będzie ją tam wprowadzić.
Nie wszystkie kraje ulegają „przekleństwu zasobów naturalnych”. A czy demokracja zapanuje w Federacji Rosyjskiej, czy też osobno w Republice Moskiewskiej, Republice Bałtyckie, Republice Czukczów etc… to inna sprawa.
Cytat:Mnie się nie podoba demokracja, która polaryzuje ludzi
Zapewne fakt, że obecnie rosjanie wyżynają, gwałcą i rabują naród Ukraińców, wierząc jednocześnie, iż prowadzą wojnę obronną, wynika z demokracji.
Cytat:Która pozwala na okradanie ludzi na dorobku, bo może dla zefcia inflacja to malutki procent
Inflacja akurat jest przypadkiem podatku idealnie liniowego Uśmiech
Cytat:ale dla większości ludzi, którzy mieszkają w rozpadających się blokach, lub są uwaleni kredytem to duże obciążenie.
W jaki sposób inflacja zwiększa obciążenie kredytobiorcy?
Cytat:Sama redystybucja jest niedemokratyczna, ale zmusza się ludzi do uczestniczenia w niej.
Jeśli posiadanie kapitału jest warunkiem demokracji, to jego redystrubucja musi być demokratyczna, bo zwiększa liczbę osób w demokracji uczestniczących.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#95
zefciu:
Cytat:primo: jeśli dyskutowanie z Tobą uważasz za gwałcenie Cię, to musisz poważnie rozważyć sensowność uczestniczenia w forum dyskusyjnym.
Wiem, zefciu, że uważasz się za bardziej cywilizowanego człowieka od sołdata, ale spójrz na jego żonę. Który polski polityk, może pochwalić się publicznie, że jego zona jest taka szczęśliwa? Musi jej dogadzać w każdy możliwy sposób.

Cytat:Był całkiem sensowny system w Nowogrodzie. Nie istnieje jakaś inherentna cecha ziem, na których leży Rosja, która uniemożliwia wprowadzenie demokracji.
Być może, ale istnieją silne uwarunkowania historyczne,których pokonanie wymagałoby rewolucji.
Polacy na przyklad nigdy nie mieli ani cara ani cesarza, tylko rozwydrzona, arogancką sarmatię i efekt jest taki, że Polacy politycy są konfliktowi, niezdyscyplinowani i przypominają stado narowistych kuców, od prawa do lewa.

Cytat:Zapewne fakt, że obecnie rosjanie wyżynają, gwałcą i rabują naród Ukraińców, wierząc jednocześnie, iż prowadzą wojnę obronną, wynika z demokracji.
Nie wiem, w co wierzą Rosjanie, każdy z osobna.

Cytat:Inflacja akurat jest przypadkiem podatku idealnie liniowego Uśmiech
Tak się składa, że jest to podatek najbardziej niesprawiedliwy, uderzający w najbiedniejszych. Wysokie ceny, których wzrost nie podąża za inflacją, zwiększa procent wydatków względem zarobków najuboższych na wszystkie dobra konsumpcyjne i kapitałowe. Dla zamożnego człowieka wzrost cen żywności o 100% nie stanowi żadnego problemu, a ponieważ zamożni ludzie, są też właścicielami kapitału, który zyskuje na wartości w okresie inflacji, powiększą się przepaść miedzy biednymi a zmożnymi.

Cytat:W jaki sposób inflacja zwiększa obciążenie kredytobiorcy?
W taki, że drożeje wszystko nawet koszty utrzymania. I on musi zrezygnować z czegoś, żeby spłacić kredyt, na przykład z założenia rodziny.

Cytat:Jeśli posiadanie kapitału jest warunkiem demokracji, to jego redystrubucja musi być demokratyczna, bo zwiększa liczbę osób w demokracji uczestniczących.
Redystrybycja niszczy bogactwo, na redystrybujcji zyskuje  zyskuje tylko państwo. Komuniści już to nie raz udowodnili.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#96
Rodica napisał(a): Wiem, zefciu, że uważasz się za bardziej cywilizowanego człowieka od sołdata, ale spójrz na jego żonę. Który polski polityk, może pochwalić się publicznie, że jego zona jest taka szczęśliwa?
Po pierwsze — nie wiem, co mają do rzeczy polscy politycy. Po drugie oczywistym jest, że system, w którym źródłem szczęścia jest zrabowana pralka nie jest systemem, który może być uniwersalnie wdrożony na świecie. Zawsze bowiem komuś tę pralkę trzeba ukraść.
Cytat:Być może, ale istnieją silne uwarunkowania historyczne,których pokonanie wymagałoby rewolucji.
No to będzie rewolucja. Gdzie problem?
Cytat:Polacy na przyklad nigdy nie mieli ani cara ani cesarza, tylko rozwydrzona, arogancką sarmatię i efekt jest taki, że Polacy politycy są konfliktowi, niezdyscyplinowani i przypominają stado narowistych kuców, od prawa do lewa.
No właśnie nie wiem. Bo stereotyp Polaka jest jaki jest. Ale z drugiej strony Polacy nie mają np. takiej tendencji do podpalania samochodów jak Francuzi, czy do bicia się po mordach w parlamencie, jak niektóre narody Dalekiego Wschodu. Transformacja w naszym kraju przebiegła stosunkowo spokojnie (jeśli porównamy w niektórymi innymi demoludami). Zatem owa konfliktowość może być przesadzona.
Cytat:Nie wiem, w co wierzą Rosjanie, każdy z osobna.
Przynajmniej część musi wierzyć w to, co jest oficjalną propagandą. Inaczej ta propaganda nie miałaby sensu.
Cytat:Tak się składa, że jest to podatek najbardziej niesprawiedliwy, uderzający w najbiedniejszych. Wysokie ceny, których wzrost nie podąża za inflacją, zwiększa procent wydatków względem zarobków najuboższych na wszystkie dobra konsumpcyjne i kapitałowe. Dla zamożnego człowieka wzrost cen żywności o 100% nie stanowi żadnego problemu, a ponieważ zamożni ludzie, są też właścicielami kapitału, który zyskuje na wartości w okresie inflacji, powiększą się przepaść miedzy biednymi a zmożnymi.
Czyli dowodzisz, że progresja podatkowa jest potrzebna. No ciekawe.
Cytat:W taki, że drożeje wszystko nawet koszty utrzymania. I on musi zrezygnować z czegoś, żeby spłacić kredyt, na przykład z założenia rodziny.
No ale to nie jest coś, co dotyczy tylko kredytobiorców.
Cytat:Redystrybycja niszczy bogactwo, na redystrybujcji zyskuje  zyskuje tylko państwo. Komuniści już to nie raz udowodnili.
A gdzie niby komuniści przeprowadzali redystrybucję tak, że naród na tym zbiedniał? Nacjonalizacja to nie redystrybucja.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#97
Jeśli chodzi o ducha narodu to chyba trzeba  stworzyć nowy wątek...

Co do stręczących kobiet (burdelmamy), przerażające.

Mam nadzieje, że nie każda Rosjanka lubi gwałcicieli.


https://www.sprawynauki.edu.pl/index.php...&Itemid=30

Tu więcej z punktu widzenia pewnej osoby.

Już dość dawno zauważono, że gdyby zestawić wszystkie badania charakterów narodowych, to ich rezultaty znosiłyby się wzajemnie. Morris Ginsberg w 1947 r. zarejestrował, że jedność czy jednolitość cech określonego narodu jest raczej wynikiem przekonania niż dostrzegania.
Pod pojęciem charakteru narodowego usiłowano zmieścić złożoną aktywność człowieka, obejmującą aspekty wolicjonalne, emocjonalne i intelektualne. W kontekście wielokulturowości i globalizacji współczesnego świata coraz trudniej jednak posługiwać się tą kategorią. W obrębie każdego narodu istnieje bowiem taka różnorodność postaw, temperamentów i typów osobowościowych, iż poszukiwanie jakichś specyficznych cech narodowych staje się zabiegiem niecelowym.

Przyjmuje się więc, że charakteru narodowego w sensie jednolitego typu psychicznego, obejmującego współczesną społeczność narodową nie sposób zidentyfikować. Pojęcie to – jak podaje Jan Szmyd („Charakter narodowy i duchowość wspólnoty”) - ma charakter nieostry, odnosi się do tego szczególnego rodzaju zjawisk społeczno-kulturowych, które są niezmiernie trudne do bliższego i jednoznacznego określenia, chociaż są intuicyjnie silnie wyczuwalne i jak gdyby namacalnie ujawniają swoją obecność. Dlatego – pisze Jan Jaroń („Rozważania etyczno-socjologiczne o charakterze narodowym Polaków”) - spotyka się rozmaite ujęcia definicyjne, odnoszące się do poszczególnych jego aspektów, rzadziej do całości zjawiska. Z podanego wyżej linka.

Dalej jeszcze ciekawiej:

Tadeusz Łepkowski („Historyczne kryteria polskości”) pisał o polskim charakterze narodowym ironicznie, wyrażając pewien sceptycyzm poznawczy, jeśli chodzi o zrozumienie sensu tej kategorii. Jego zdaniem, charakter narodowy to „jeść po polsku i polskie dania, upić się po polsku, bić się po polsku i za Polskę w ogóle, awanturować się po polsku, więc honornie, nie za bardzo pracować, bo po polsku, bałaganić się i brudasić po polsku, roztkliwiać się ojczyzną, a dość łatwo emigrować, nieufnym być wobec sąsiadów, gorliwie praktykować, a mało wierzyć”. Jak się okazuje, „sprawy pozornie najprostsze okazują się, przy bliższym oglądzie, szczególnie skomplikowane”.


Uśmiech Oczko
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz
#98
zefciu:
Cytat:Po pierwsze — nie wiem, co mają do rzeczy polscy politycy. Po drugie oczywistym jest, że system, w którym źródłem szczęścia jest zrabowana pralka nie jest systemem, który może być uniwersalnie wdrożony na świecie. Zawsze bowiem komuś tę pralkę trzeba ukraść.
Pod pewnymi względami przemoc psychiczna, typu zastraszanie, dokuczanie jest bardziej zdradziecka i szkodliwa. Nie można jej za bardzo udowodnić, a sama ofiara ją bagatelizuje, jednak zmienia to jej psychikę, podważa samoocenę i powoduje depresję, której przyczyny nie jest świadoma.
I nie jestem pewna czy agresja Rosji na Ukrainę ma coś wspólnego z systemem. Bo gdyby Polska była czwarta potegą militarna na świecie a Lwów byłbyby terenem nie chronionym przez ukraiński rząd to ciekawe czy nie odważyłaby się po niego sięgnąć.

Cytat:No właśnie nie wiem. Bo stereotyp Polaka jest jaki jest. Ale z drugiej strony Polacy nie mają np. takiej tendencji do podpalania samochodów jak Francuzi,
Rodowici Francuzi są bardzo kulturalni i nie podpalają samochodów.

Cytat:Transformacja w naszym kraju przebiegła stosunkowo spokojnie (jeśli porównamy w niektórymi innymi demoludami). Zatem owa konfliktowość może być przesadzona
Może transformacja przebiegłaby szybciej, gdyby się jednak bili po mordach a nie udawali kulturalnych.

Cytat:Czyli dowodzisz, że progresja podatkowa jest potrzebna. No ciekawe.
Czyli nie masz odpowiedzi.

Cytat:No ale to nie jest coś, co dotyczy tylko kredytobiorców.
Biedniejsi ponoszą proporcjonalnie większe obciążenia związane z inflacją.

Cytat:A gdzie niby komuniści przeprowadzali redystrybucję tak, że naród na tym zbiedniał? Nacjonalizacja to nie redystrybucja.
Nie, nacjonalizują tylko twoje dochody wypracowane na chleb. Oddzielają pieniądze od jego właściciela i rozdają jak im pasuje, tylko potem rachunek ekonomiczny się nie zgadza. Ogolny dobrobyt jest, ale jedna grupa biednieje kosztem drugiej.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#99
Rodica napisał(a): Pod pewnymi względami przemoc psychiczna, typu zastraszanie, dokuczanie jest bardziej zdradziecka i szkodliwa. Nie można jej za bardzo udowodnić, a sama ofiara ją bagatelizuje, jednak zmienia to jej psychikę, podważa samoocenę i powoduje depresję, której przyczyny nie jest świadoma.
Zdajesz sobie sprawę, że w tym kontekście implikujesz, że fakt, że ktoś na forum dyskusyjnym, gdzie siedzisz i gadasz głupoty z własnej woli z Tobą dyskutuje jest większą krzywdą niż splądrowanie domu, zgwałcenie i zrzucenie bomby?
Cytat:I nie jestem pewna czy agresja Rosji na Ukrainę ma coś wspólnego z systemem.
Z jakim znowu systemem?
Cytat:Bo gdyby Polska była czwarta potegą militarna na świecie a Lwów byłbyby terenem nie chronionym przez ukraiński rząd to ciekawe czy nie odważyłaby się po niego sięgnąć.
Nie rozumiem, co chcesz przekazać?
Cytat:Rodowici Francuzi są bardzo kulturalni i nie podpalają samochodów.
Tak. Rodowici Francuzi nie nabijają też głów arystokratów na pal, a jak chleba brakuje, to jedzą ciastka. Francja ma silną tradycję rozwiązywania problemów społecznych przemocą i Twoje rasistowskie bajania tego nie zmienią.
Cytat:Może transformacja przebiegłaby szybciej, gdyby się jednak bili po mordach a nie udawali kulturalnych.
Być może. Ale czy szybkość transformacji jest priorytetem, dla którego warto spłukiwać ulice krwią?
Cytat:Czyli nie masz odpowiedzi.
Na co nie mam odpowiedzi? Twierdzisz, że inflacja jest niesprawiedliwia, bo przy tym samym procentowym udziale, biednym obrywa się bardziej. Ergo — uzasadniasz progresję podatkową.
Cytat:Biedniejsi ponoszą proporcjonalnie większe obciążenia związane z inflacją.
No przecież ustaliliśmy, że proporcjonalnie to samo. Po prostu „procent majątku” dla biednego jest więcej wart niż dla bogatego. Co jest powodem, dla którego uważa się progresję podatkową za coś sprawiedliwego.
Cytat:Nie, nacjonalizują tylko twoje dochody wypracowane na chleb.
Gdzie jest orzeczenie w drugim zdaniu?
Cytat:Ogolny dobrobyt jest, ale jedna grupa biednieje kosztem drugiej.
No tak — ale jeśli jest tak, że (jak słusznie twierdzisz) ta sama kwota jest więcej warta dla jednej osoby, niż dla drugiej, to jeśli weźmiemy ten drugiej i damy tej pierwszej, ogólny dobrobyt się poprawi.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu:
Cytat:Zdajesz sobie sprawę, że w tym kontekście implikujesz, że fakt, że ktoś na forum dyskusyjnym, gdzie siedzisz i gadasz głupoty z własnej woli z Tobą dyskutuje jest większą krzywdą niż splądrowanie domu, zgwałcenie i zrzucenie bomby?
Mówiłeś coś o kradzieży pralki. Teraz to już gwałt i plądrowanie.

Cytat:Z jakim znowu systemem?
Z ustrojem jaki obecnie panuje w Rosji

Cytat:Nie rozumiem, co chcesz przekazać?
Że Putin sobie wlazł na jakieś nie strzeżone przez Ukrainę tereny.

Cytat:Tak. Rodowici Francuzi nie nabijają też głów arystokratów na pal, a jak chleba brakuje, to jedzą ciastka. Francja ma silną tradycję rozwiązywania problemów społecznych przemocą i Twoje rasistowskie bajania tego nie zmienią.
Ważne jest jacy są teraz.  Jakieś bajania, że są niedomyci i uczyli się jeść widelcem od Polaków, nie zmieni faktu, że kulturowo stoją wyżej od Polaków.

Cytat:Być może. Ale czy szybkość transformacji jest priorytetem, dla którego warto spłukiwać ulice krwią?
Ponosi Cię już wyobraźnia.

Cytat:Na co nie mam odpowiedzi? Twierdzisz, że inflacja jest niesprawiedliwia, bo przy tym samym procentowym udziale, biednym obrywa się bardziej. Ergo — uzasadniasz progresję podatkową.
Tak, popieram zwłaszcza podatek 32% od 85 tys. To raczej ty byłeś przeciwny nadmiernemu bogacenia się i uciekaniu bogatych do rajów podatkowych.

Cytat:No tak — ale jeśli jest tak, że (jak słusznie twierdzisz) ta sama kwota jest więcej warta dla jednej osoby, niż dla drugiej, to jeśli weźmiemy ten drugiej i damy tej pierwszej, ogólny dobrobyt się poprawi.
Zależy na co, ta druga osoba przeznaczy te pieniądze, jeśli na bieżącą konsumpcję rzeczy niepotrzebnych to dobrobytu sobie nie wytworzy. Poza tym państwo wspiera dotacjami różne branże, producentów którzy powinni z rynku wypaść.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości