To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022
lumberjack napisał(a): https://twitter.com/Azovsouth/status/161...kPhXA&s=19

Prigożyn pokłócił się z dowództwem ruskiej armii. Wagnerowcy w Soledarze zostali pozbawieni wsparcia artyleryjskiego, a Ukraińcy teraz tłuką w nich jak w muchy.

Świetny news.
Coś ten wenerowiec z nagrania mówi o Nowosybirsku? O co chodzi? Nie rozumiem go.

EDIT
https://twitter.com/WypartowiczBa/status...62qJX2Tq8Q
Nieźle. Uśmiech
Odpowiedz
DziadBorowy napisał(a): Z drugiej strony mamy jedną wielką niewiadomoą - w jakim stanie tak na prawdę jest rosyjska gospodarka.

To też jest znamienne - z jednej strony owi komentujący prześcigają się w coraz to bardziej precyzyjnych informacjach na temat szeroko pojętej rosyjskiej zbrojeniówki, podczas gdy rosyjska gospodarka (która obecnie funkcjonuje w trybie wojennym) coraz bardziej się izoluję. Nienawidzę tego stwierdzenia, ale jak dla mnie prawda rzeczywiście leży teraz po środku - ani Rosja nie padła (jeszcze) na kolana, ani nie funkcjonuje sobie z przysłowiowym palcem w anusie.

No chyba, że jakakolwiek poprawa tego chlewu jest teraz postrzegana niczym odrodzenie feniksa z popiołów. Tyle, że wówczas musielibyśmy uznać, iż menel, który przetrzeźwiał, ogolił się i nawet zjadł obiad, może nie tylko pobić dręczonego sąsiada, ale i sterroryzować całe osiedle. IMO to "trochę" na wyrost, ale czas wszystko wyjaśni.
"Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się administracja".
Nie cierpię administracji.
Jestem absolwentem administracji.
Chcę zmieniać administrację.
Odpowiedz
Serbia, która przecież zawsze uchodziła za prorosyjską, teraz ustami prezydenta Vucica ogłosiła, że:

Cytat:“We said from the very beginning that we could not and have no right to support russia’s invasion of Ukraine. For us, Crimea is Ukraine, Donbass is Ukraine, and it will always be like this.”

Ciekawe co się tam stało, że nagle taki zwrot o 180 stopni.

kmat napisał(a):
lumberjack napisał(a): Posłuchajcie sobie tej rozmowy ruskich. Polacy to u ruskich takie "złe Mzimu" - jeszcze trochę i zaczną swoje dzieci straszyć tymi Polakami.
Zara, to chłop służył w brygadzie zaporowej, uciekający wagnerowcy ich ostrzelali, więc ich rozwalili? Dobrze rozumiem?

Tak. A to też fajne: https://twitter.com/wartranslated/status...W9VlQ&s=19

Mobilised soldiers from Yaroslav Oblast of Russia retreated under heavy shelling on orders of the company commander. Now, the commander is claiming he never gave an order, and the men will be declared deserters. They are asking for help to find a solution.

Sebrian napisał(a): To też jest znamienne - z jednej strony owi komentujący prześcigają się w coraz to bardziej precyzyjnych informacjach na temat szeroko pojętej rosyjskiej zbrojeniówki, podczas gdy rosyjska gospodarka (która obecnie funkcjonuje w trybie wojennym) coraz bardziej się izoluję.

Wiadome jest to, że część zakładów zbrojeniowych nie dostaje zapłaty za wykonane zamówienia, a jedynie dokument z oświadczeniem, że kiedyś za robotę będą mieć zapłacone. A obowiązek wykonania zamówień ciąży na tych zakładach choćby się waliło i paliło. Ciekawy jestem więc jak długo pociągną.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): Serbia, która przecież zawsze uchodziła za prorosyjską, teraz ustami prezydenta Vucica ogłosiła, że:

Cytat:“We said from the very beginning that we could not and have no right to support russia’s invasion of Ukraine. For us, Crimea is Ukraine, Donbass is Ukraine, and it will always be like this.”

Ciekawe co się tam stało, że nagle taki zwrot o 180 stopni.

Zapewne Vucic się już skapował w pełni, że rosja za niedługo sobie "radośnie" padnie i się rozpadnie, więc nie warto na rosję w ogóle grać w niczym, bo już ona Serbii nic nie może dać. Uśmiech

Obejrzałem teraz jeden filmik z Szojgu. Kużugiet ma świetną pamięć co do statystyk lub potrafi bez ruchu gałek ocznych czytać teleprompter/kartki/cokolwiek. Raczej idzie o pamięć. Wali dokładnymi (choć zwykle propagandowymi) danymi nimi jak z rękawa.
Obejrzałem też Prigożyna. Prigożyn to debil-mafiozo zwykły, który wartość ludzi ocenia na podstawie brutalnej agresji.
Poniżej ten film z Szojgu/Kużugietem:
https://m.youtube.com/watch?v=8H6FnzZ-oSI&t=418s
Rozbawiło mnie to westchnienie koło 6:45 minuty, po tym jak wali kosmiczne kłamstwo na temat strat ruskich. Duży uśmiech

https://mobile.twitter.com/Artur_Micek/s...omCVfVRU4w
https://mobile.twitter.com/DefMon3/statu...omCVfVRU4w
Fajnie.

W ogóle to sprzydałoby się wagnerowców rozwalić w Afryce. Macron z Bidenem powinni tu działać.
Odpowiedz
Mustafa Mond napisał(a): Zapewne Vucic się już skapował w pełni, że rosja za niedługo sobie "radośnie" padnie i się rozpadnie, więc nie warto na rosję w ogóle grać w niczym, bo już ona Serbii nic nie może dać. Uśmiech

Pewnie tak. A z takich wartych uwagi informacji:

Prigożyn ogłosił dziś, że Youtube w rosji będzie zakazany i za nakrycie kogoś na oglądaniu YT będzie kara.

A druga ciekawa sprawa to ostateczne rozwiązanie kwestii uciekinierów - każdy kto uciekł z rosji z obawy przed mobilizacją zostanie pozbawiony pozostawionego w kraju majątku - mieszkania, domy etc. przejmie Kapitan Państwo.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Lloyd Austin przyjechał do Berlina, by postawić do pionu Scholza i Pistoriusa co do Leopardów. Dalej nie wiem, o co chodzi Niemcom... Teraz dali na ministra obrony gościa, który był kiedyś kojarzony z frakcją "przyjaciół rosji" w SPD. SPD od czasu Schroedera jest w jakiejś mierze przekupywane i infiltrowane przez ruskich? Jakieś "bundessłużby" się tym priorytetowo zająć powinny. To nawet nie chodzi o "naiwny pacyfizm", bo naiwnymi pacyfistami prędzej powinni być Zieloni a nie SPD...

Niech Biden wyśle Scholzowi ten obrazek:
[Obrazek: alternative-fur-deutschland-for-germany-...he-map.jpg]
Żarcik, rzecz jasna. Język No ale, na poważnie, Niemcy mogłyby zrobić tu więcej, by zmazywać historyczne piętno nazizmu.

lumberjack napisał(a): Prigożyn ogłosił dziś, że Youtube w rosji będzie zakazany i za nakrycie kogoś na oglądaniu YT będzie kara.
Prigożyn nie tylko już ordery rozdaje, ale "sam na sam, spoko i adzinoko", samozwańczo "przepisy nakłada"?... Ten nowotwór zwany rosją jest na skraju wojny domowej, wielowładzy i ogólnego rozkładu, rozpadu i czego tam jeszcze.

Czekam na "domówkę". Wtedy poimprezujemy wszyscy tutaj. Duży uśmiech
Odpowiedz
https://twitter.com/guyverhofstadt/statu...84ygQ&s=19

Z kolei kiedyś byłem bardzo negatywnie nastawiony do tego kolesia. Teraz uważam go za naprawdę spoko gościa. Wojna dużo rzeczy pozmieniała.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
DziadBorowy napisał(a): A najgorsze jest to, że coraz więcej komentatorów zaczyna zauważać, że Rosja jednak coraz bardziej wyraźnie ogarnia wszechobecny burdel we wszystkim związanym z armią.
Do tej pory to niekompetencja Rosjan była największym sprzymierzeńcem Ukrainy.  I zaczynają powoli tracić ten atut.
No nie wiem. Widać jak na dłoni, że w kacapii wykształciły się dwie równoległe armie - ta nominalna i prigożynowska.
I, jak pewnie zawsze jest w takich razach, szczerze się nienawidzą (dokładnie tak, jak Wehrmacht i SS).
Już czytałem o braku koordynacji, celowym nieudzielaniu wsparcia ogniowego etc.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):
DziadBorowy napisał(a): A najgorsze jest to, że coraz więcej komentatorów zaczyna zauważać, że Rosja jednak coraz bardziej wyraźnie ogarnia wszechobecny burdel we wszystkim związanym z armią.
Do tej pory to niekompetencja Rosjan była największym sprzymierzeńcem Ukrainy.  I zaczynają powoli tracić ten atut.
No nie wiem. Widać jak na dłoni, że w kacapii wykształciły się dwie równoległe armie - ta nominalna i prigożynowska.
I, jak pewnie zawsze jest w takich razach, szczerze się nienawidzą (dokładnie tak, jak Wehrmacht i SS).
Już czytałem o braku koordynacji, celowym nieudzielaniu wsparcia ogniowego etc.

To mie tylko podział wojskowy, lecz też polityczno-ideowy.
Ideowo ministerstwo obrony (Szojgunat) to: postkomuna, anty-jastrzębie wojenni, mniejszości narodowe, religijne i etniczne, a także walka o interesy Syberii. Prigożyn to z kolei faszyzm, ruski szowinizm i jastrzębie wojenni.
Odpowiedz
Mnie tylko ciekawi, dlaczego Putlin wykazuje się tak dziwnym modus operandi?
Może naczytał się za bardzo "Księcia" i teraz czeka, aż jego bulteriery się pozagryzają i wtedy postawi na zwycięzcę.
Ale to ma konkretne, negatywne skutki frontowe.
Gdyby kacapy działały zgodnie, to by przynajmniej okrążyli ten Bachmut.
A tak, to naćpani prigożynowcy poszli w bój na Soledar, a gierasimowcy czekali ze wsparciem, aż im Ukraińcy dadzą łupnia.
I dupa z całej misternej układanki.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Mustafa Mond napisał(a): Poniżej ten film z Szojgu/Kużugietem:
https://m.youtube.com/watch?v=8H6FnzZ-oSI&t=418s

Przed tym gdy Szojgu mówi te kłamliwe dane na temat strat rosji po 6:30 minucie aż dwa razy powtarza:
"Nie mogę nie skorzystać z okazji..." i dalej mówi o tych "stratach". Potem znowu dwa razy mówi, że musi coś powiedzieć.
Dziwny dobór słów i ich powtórzenia dla dobitnego podkreślenia zapewne świadczą, że nie może tego nie zrobić (nie może nie skorzystać z tego). Zatem musi to robić. Musi to robić i ukrycie to przekazuje. Do tego te "zmęczone" westchnięcie na koniec o liczbie ofiar też jest znamienne. Dla "kumatych" (np. Amerykanów?) pokazuje, że gra i że nie jest wojennym pojebem? Ciekawe.
Do tego na początku filmu, nie odpowiadając na pytanie, deklamuje, że jest podporządkowany prawu (konstytucji rosji. Też ciekawy manifest. On ogólnie, gdy gada o atomówkach, to mówi, że nie ma potrzeby ich użycia i że można ich użyć tylko w przewidzianych prawem, konkrektnych sytuacjach.

Sofeicz napisał(a): Mnie tylko ciekawi, dlaczego Putlin wykazuje się tak dziwnym modus operandi?
Może naczytał się za bardzo "Księcia" i teraz czeka, aż jego bulteriery się pozagryzają i wtedy postawi na zwycięzcę.
Ale to ma konkretne, negatywne skutki frontowe.
Gdyby kacapy działały zgodnie, to by przynajmniej okrążyli ten Bachmut.
A tak, to naćpani prigożynowcy poszli w bój na Soledar, a gierasimowcy czekali ze wsparciem, aż im Ukraińcy dadzą łupnia.
I dupa z całej misternej układanki.

Jak dla mnie Putin nie ma misternej układanki. Za bardzo Prigożyn mu odleciał "na wolność". Zbytnio Putin i Miedwiediew są smutni i wkurwieni na świat, by mieć wszystko pod kontrolą.

A co do gierek i zabaw "Księcia" z bulterierami - trzeba, według mnie, dwie sytuacje wyróżnić:
1. Gdy Książę jest silniejszy niż wszystkie bulteriery razem wzięte, to racjonalny Książę napuszcza bulteriery na siebie, żeby nie dopuszczać do tego, żeby bulteriery urosły i zsumowane stały się silniejsze od Księcia. Racjonalne bulteriery będą ze sobą walczyły i się osłabiały ku uciesze Księcia, bo nie mogą go pokonać, więc muszą być wobec niego pokornie podporządkowane.
2. Jeżeli jednak zsumowana siła bulterierów jest większa niż siła Księcia, to racjonalne bulteriery powinny razem spacyfikować Księcia, a potem stoczyć ze sobą bój o supremację.
I coś mi się widzi, że raczej mamy do czynienia z drugą opcją. Putin przez spartaczoną wojnę strasznie osłabł. Burteriery robią z Putina "zderzak odpowiedzialności wojenno-kryzysowej", a same walczą i realnie gwiżdżą na spacyfikowanego Putina (co widać zwłaszcza po Prigożynie, bo Prigożyn jest subtelny jak goryl na amfetaminie).

EDIT
Link do tego, o czym napisał Lumberjack:
https://dorzeczy.pl/swiat/393817/prigozy...rosji.html
Prigożyn tropi zdrajców w administracji Prezydenta. Zatem otwarcie mówi, że część ludzi Putina to zdrajcy, a więc że Putin wybrał zdrajców na urzędy i ich na nich utrzymuje. Jak dla mnie dużo za dużo upokarza i atakuje bezkarnie Putina, żeby Putin był dalej "Księciem" głównodowodzącym krajem...
Odpowiedz
Mustafa Mond napisał(a): Prigożyn tropi zdrajców w administracji Prezydenta. Zatem otwarcie mówi, że część ludzi Putina to zdrajcy, a więc że Putin wybrał zdrajców na urzędy i ich na nich utrzymuje. Jak dla mnie dużo za dużo upokarza i atakuje bezkarnie Putina, żeby Putin był dalej "Księciem" głównodowodzącym krajem...

No i chyba dlatego była ostatnio rozmowa putlera z prigożynem i dlatego w Soledarze wagnerowcy nie mają wsparcia artylerii, a Ukraińcy w nich teraz tłuką swoją artylerią. Teraz te 800 raportowanych ruskich trupów dziennie to pewnie armia prigożyna się wykrwawia aby bulterier nie urósł w siłę za bardzo.

---

https://militaryland.net/news/invasion-day-328-summary/ Strona, którą kiedyś polecał 2H2O. Dawno nie zaglądałem tam, a rzeczywiście raczej niepropagandowo wszystko opisane.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a):
Mustafa Mond napisał(a): Prigożyn tropi zdrajców w administracji Prezydenta. Zatem otwarcie mówi, że część ludzi Putina to zdrajcy, a więc że Putin wybrał zdrajców na urzędy i ich na nich utrzymuje. Jak dla mnie dużo za dużo upokarza i atakuje bezkarnie Putina, żeby Putin był dalej "Księciem" głównodowodzącym krajem...

No i chyba dlatego była ostatnio rozmowa putlera z prigożynem i dlatego w Soledarze wagnerowcy nie mają wsparcia artylerii, a Ukraińcy w nich teraz tłuką swoją artylerią. Teraz te 800 raportowanych ruskich trupów dziennie to pewnie armia prigożyna się wykrwawia aby bulterier nie urósł w siłę za bardzo.

A mi się wydaje, że wpierw bulteriery się zjednoczyły i odsunęły od realnej władzy Putina, a teraz wojują między sobą o palmę pierwszeństwa.
Jest ciekawy i dość dziwny filmik w necie z listopada zeszłego roku. W nim stronnik Prigożyna (Surowikin) i sam Szojgu odgrywają rolę dwóch ziomków, którzy wspólnie podejmują, zgadzając się ze sobą, decyzję o odpuszczeniu Chersonia. Odpuszczenie to zaszkodziło przecież mocno Putinowi.

Ten filmik to jakaś manifestacja na zewnątrz ich antyputinowej współpracy w tamtym czasie. Gdzieś od grudnia współpraca się skończyła i Prigożyn zaczął mocno walczyć z Szojgu (oskarżenia, uznawanie za arcywroga, walka o stołki wojskowe itd.). Na moje oni gdzieś w listopadzie spacyfikowali Putina i teraz walczą ze sobą o Olimp. Nie sądzę, żeby Prigożyn był na tyle głupi (w końcu to skuteczny mafiozo), żeby rzucać się jednocześnie na Putina (zakładając, że Putin ma władzę) i na Szojgu.
Ta ostatnia wyprawa Prigożyna do Putina to dla mnie pic.
Odpowiedz
https://mobile.twitter.com/Artur_Micek/s...-AHsF3FJ1A
Serbia. Uśmiech
Odpowiedz
Dzieje się wchuj dużo rzeczy.

Ukraina w trybie ekspresowym będzie zaopatrzona w sporo sprzętu. Aż nie chce mi się wyliczać, może Wolski czy jakiś inny ziom zrobi zestawienie sprzętu. Będą Leopardy, rakiety dalekiego zasięgu etc.

Holandia zaproponowała, ze kupi dla Ukrainy Leopardy, a Dania przekaże Ukrainie swoje wszystkie Cezary (19 szt.). Będzie wchuj Bradleyów, które ponoć w Iraku miały większą skuteczność w niszczeniu ruskich czołgów niż same Abramsy. Proszę pamiętać, że nie jestem żadnym wojskowym specjalistą, a wypisuję jeno to co wyczytałem na tłiterze Oczko Ogólne wrażenie z dzisiejszych info mam takie, że Ukraina jest zbrojona na potęgę.

A rosja se na swoich budynkach w moskwie montuje na dachach urzędów samochody z systemami plot. lol

Cytat:Russia has placed Panstir-S1 air defense systems on top of an administrative building in Moscow (55.74542, 37.65135) and the Russian MoD’s National Defense Management Center (NTsUO) on the Frunzenskaya Embankment.

https://twitter.com/RALee85/status/1616136374335201280
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Bardzo dobre wieści. Uśmiech
Skoro tak puszcza krwotok zbrojeniowy, to znaczy, że Zachód się prawie w ogóle rosji nie boi. Widocznie Szojgu jest tam już bardzo mocny, więc nie ma ryzyka, że Putin, Prigożyn lub inny jebnięty Miedwiediew lub Kadyrow Tuwińcowi atomówki zabiorą. Można eskalować do woli.

Plus - dziś nawet Iran się odcina od rosji. Nie tylko Serbia. Putiniada już pewnie pada.
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/ra...Id,6544910
Jak ChRL zakaże, to Korea Połnocna żadnej broni rosji nie da. No a jak jeszcze uznamy, że Łukaszenka jest po stronie Szojgu, a nie rosji, to rosji nie został żaden sojusznik. Uśmiech

lumberjack napisał(a): A rosja se na swoich budynkach w moskwie montuje na dachach urzędów samochody z systemami plot. lol

Cytat:Russia has placed Panstir-S1 air defense systems on top of an administrative building in Moscow (55.74542, 37.65135) and the Russian MoD’s National Defense Management Center (NTsUO) on the Frunzenskaya Embankment.

https://twitter.com/RALee85/status/1616136374335201280

Ja chyba wiem, o co chodzi. Ministerstwo obrony te obronne samochody na dachach stawia. Dlaczego? Mają być na widoku, by Rosjanie się zaczęli bać. Po co? Żeby się wkurwili na Putina, który im bezpieczeństwa nie zapewnia. Rosjanie mają chcieć pogonić Putina.
Ten Szojgu to jednak spryciula.
Czuję bliskość dobrego przesilenia.
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): Ukraina w trybie ekspresowym będzie zaopatrzona w sporo sprzętu. Aż nie chce mi się wyliczać, może Wolski czy jakiś inny ziom zrobi zestawienie sprzętu. Będą Leopardy, rakiety dalekiego zasięgu etc.

https://www.hejto.pl/uzytkownik/Aryo

Cytat:Lista pomocy oczekująca na dostarczenie do Ukrainy:



Czołgi razem ~114:

90 T-72 z Czech na koszt USA

14 Challenger 2

? AMX-10RC (dla mnie to czołg)



IFV razem ~140 sztuk

40 marderów

50 bradley

50 CV90



APC / MRAP / IMV razem ~762:



100 pojazdów medycznych (M113?)

250 M1117 ASV

setki (?) pojazdów opancerzonych

- 200 Senator APC

- 37 Cougar

- 55 M1224 MaxxPro

- 20 ACMAT Bastion

- 100+ nieznany model lekkiego pojazdu (HMMWV?)



Artyleria razem ~175:

19 Ceasar 155mm

72 artyleria 105mm (?)

6 Ceasar 155mm

18 RCH-155mm

18 M109 155 mm

30 AS-90 155mm

~12 Archer 155mm



Obrona przeciwlotnicza razem ~4:

1 bateria NASAMS

1 bateria Patriot

1 bateria Patriot

1 bateria Patriot



Wnioski: Dotychczasowe zapowiedziane wsparcie jest ogromne, ale nie daje przewagi. Duży problem to mało artylerii i dostawy będą rozłożone w czasie, a nie przekazane natychmiast. Z drugiej strony nie wszystkie kraje ogłosiły już wszystko, częśc danych ukryta. Pamiętam doskonale, że jeszcze w lutym Ukraina marzyła o jakimkolwiek ciężkim sprzęcie od zachodu. Teraz strumień pomocy zrobił się całkiem pokaźny, a co jeszcze ważniejsze Ukraińcy otrzymują w spore części nowoczesny sprzęt, więc przezbrajanie ukraińskiej armii ze sprzętu radzieckiego na sprzęt NATOwski niesie ze sobą też poprawę jakościową. Czemu nazywam to przezbrojeniem, a nie dozbrojeniem? A no niestety nic nie jest wieczne. Trwająca od roku wojna zużywa ukraińskie zapasy części oraz sprzęt na linii. Rosjanie nie mają już szans na żadne panowanie na niebie dzięki pomocy NATO, a bez panowania na niebie nie potrafią wykonać ofensywy, która mogłaby złamać obronę ukraińską. Mogą zmusić ZSU do wycofania ew. okrążyć gdzieś lokalnie. Jeśli nie wydarzy się nic niezwykłego to najkorzystniejszy możliwy wariant dla Rosjan to pat na froncie. Czy rosyjskie społeczeństwo "kupi" takie zwycięstwo? Nie sądzę. Mimo iż Putin to dyktator, to wciąż odgrywa teatrzyk o wyborach. Najbliższe wybory będą w 2024 r. do tego czasu, Kreml musi osiągnąć JAKIKOLWIEK sukces, który porzucenie okolic Kijowa, Charkowa, Sum, Czernichowa oraz porzucenie samego Chersonia. Rosjanie spróbują jeszcze szerokiej ofensywy niezależnie od tego, czy mają perspektywy przełamania, czy nie Kreml oczekuje rezultatów niezależnie od kosztów w ludziach.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
https://twitter.com/georgian_legion/stat...pW0q9UrnUg

ładne zestawienie kłamstw putlera.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Bardzo cieszy rozwijająca się koalicja zbrojeniowa, ale z drugiej strony nie mogę wyjść ze zdumienia jak niewiele (co prawda porządnego i nowoczesnego) sprzętu posiadają europejskie państwa. Całe NATO, a szerzej - cały cywilizowany świat - powinien zwiększyć nakłady na swoją zbrojeniówkę. Nie tylko dlatego, by odbudować zapasy przekazane Ukrainie, nie tylko dlatego, by NATO/Zachód było po prostu silniejsze, ale także na wypadek, kiedy znów gdzieś przytrafi się podobna historia. Żeby nie było już sytuacji, by tak zamożne państwo jak np. Dania, przekazując 19 (sic!) sztuk Cezarów ogałaca się do zera (double_sic!!!).

Europa popełniła błąd, zakładając, że świat wyrósł z tak głupich wojen. Ale co się dziwić Europejczykom z Zachodu, skoro sam tak myślałem - ja, Polak, ze ściany wschodniej. Trudno, biedroniowa idea niemarnowania kasy na armię się nie sprawdzi. I co najmniej przez następne stulecie część naszego dobrobytu trzeba będzie wydawać na broń, nawet jeśli ta nie będzie musiała zostać użyta (oby!). To jak podniesienie składki na polisę - w ostatecznym rachunku i tak mniejszy koszt niż to, co będzie musiało zrekompensować zagłodzenie Rospatusa i odbudowanie Ukrainy.
"Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się administracja".
Nie cierpię administracji.
Jestem absolwentem administracji.
Chcę zmieniać administrację.
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): Serbia, która przecież zawsze uchodziła za prorosyjską, teraz ustami prezydenta Vucica ogłosiła, że:

Cytat:“We said from the very beginning that we could not and have no right to support russia’s invasion of Ukraine. For us, Crimea is Ukraine, Donbass is Ukraine, and it will always be like this.”

Ciekawe co się tam stało, że nagle taki zwrot o 180 stopni.

Czytałem różne uzasadnienia. Poza nasuwającym się najprędzej, że szczury opuszczają tonący okręt, było jeszcze o jakichś podejrzanych akcjach Wagnera w Serbii, oraz o jakiejś mapie zamieszczonej przez ruską ambasadę, w której Kosowo nie było częścią Serbii.

https://twitter.com/RusEmbSwe/status/161...7242719244

[Obrazek: FmsGZNeWAAAMLMz?format=jpg&name=medium]

Co śmieszne, na tej mapie Krym jest ukraiński. Ciekawe, skąd brali źródło. Memeiarze się śmieją, że ktoś odpowiedzialny wypije herbatkę z polonium zanim przypadkowo wypadnie z okna żeby zostać przejechany przez TIRa na zabłoconych rejestracjach.

Sebrian napisał(a): Bardzo cieszy rozwijająca się koalicja zbrojeniowa, ale z drugiej strony nie mogę wyjść ze zdumienia jak niewiele (co prawda porządnego i nowoczesnego) sprzętu posiadają europejskie państwa. Całe NATO, a szerzej - cały cywilizowany świat - powinien zwiększyć nakłady na swoją zbrojeniówkę.

Cóż, nie "całe NATO", gdyż ponieważ albowiem Ukraina sporo sprzętu dostała z magazynów USA, gdzie jeszcze było sporo zimnowojennych zapasów w komserwacji. Dostałaby też europejskie zapasy, gdyby były porządnie konserwowane, ale przykładowo w Niemczech całkiem pokaźne magazyny rakiet plot Strieła po prostu zmarnowano przez jej brak. Wyszło przy początku wojny. Co do reszty, wiadomo, wojsko kosztuje, a USA dźwiga na barkach ciężar obrony sojuszu. Niektórzy wręcz widzą w tym powód, dlaczego Europa ma tanią służbę zdrowia a USA nie. Generalnie jednak obowiązuje zasada, że na czas pokoju powinno się trzymać bazowe siły obronne i spore moce produkcyjne. Trzymanie magazynów sprzętu wychodzi bokiem, na tym zawalił się ZSRR. Ale to zawsze balansowanie na linie.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości