To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temperament nie jest wrodzony
#1
Panuje wśród ludzi błędne przekonanie o tym, że o ile osobowość można zmienić, to temperament zostaje ten sam na całe życie.

Otóż, zmuszona jestem zdementować tę bzdurę.

Przez kilkanaście lat zachowywałam się jak podręcznikowy melancholik, dziś jeśli już miałabym się zaszufladkować, to jako sangwinika.

Na pohybel deterministom!
Odpowiedz
#2
stara_dewota napisał(a):Panuje wśród ludzi błędne przekonanie o tym, że o ile osobowość można zmienić, to temperament zostaje ten sam na całe życie.

Otóż, zmuszona jestem zdementować tę bzdurę.

Przez kilkanaście lat zachowywałam się jak podręcznikowy melancholik, dziś jeśli już miałabym się zaszufladkować, to jako sangwinika.

Na pohybel deterministom!

Tak, ludzie się zmieniają co siedem latUśmiech:lol2:
Odpowiedz
#3
Z tego co mi wiadomo, choć obecnie nie mam czasu na wyszukanie i podanie tu źródeł, to temperament jest jednak zależny od cech genetycznych. Jakby się zastanowić to z pewnością na temperament wpływ ma tzw. adrenaline rush, czyli skok adrenaliny - tempo tego skoku oraz warunki jego zaistnienia determinowane są przez geny (tego akurat dowodzić nie trzeba).
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#4
exodim napisał(a):Z tego co mi wiadomo, choć obecnie nie mam czasu na wyszukanie i podanie tu źródeł, to temperament jest jednak zależny od cech genetycznych. .

Na geny można wpływać siłą woli (świadomości).
Odpowiedz
#5
stara_dewota napisał(a):Na geny można wpływać siłą woli (świadomości).


Może się u człowieka zmienić gospodarka hormonalna, co może mieć wpływ na temperament.
Idę na grzyby.
Odpowiedz
#6
teresa124 napisał(a):Może się u człowieka zmienić gospodarka hormonalna, co może mieć wpływ na temperament.
Idę na grzyby.

Człowiek może zmienić swoją gospodarkę hormonalną siłą woli (świadomości).
Odpowiedz
#7
Czekam tylko aż napiszesz zaraz, że człowiek może zmienić swoją siłę woli swoją siłą woli Duży uśmiech
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#8
stara_dewota napisał(a):Człowiek może zmienić swoją gospodarkę hormonalną siłą woli (świadomości).
A dowody na to znajdują się w...?
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#9
lumberjack napisał(a):Czekam tylko aż napiszesz zaraz, że człowiek może zmienić swoją siłę woli swoją siłą woli :mrgreen:

Też prawda.


Jester napisał(a):A dowody na to znajdują się w...?

Napisałam o swoim doświadczeniu.

Byłam melancholiczką, zmieniłam się w coś co się wymyka wszelkim kategoriom temperamentalnym. Ale najbliżej mi do sangwinika.

Coś jeszcze?
Odpowiedz
#10
stara_dewota napisał(a):Coś jeszcze?
No, o te dowody prosiłem.
Twój jednostkowy przykład, poparty tylko twoimi słowami na anonimowym internetowym forum to żaden dowód Smutny.
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#11
Jester napisał(a):No, o te dowody prosiłem.
Twój jednostkowy przykład, poparty tylko twoimi słowami na anonimowym internetowym forum to żaden dowód Smutny.

Takich ludzi jak ja jest więcej.

Niestety, rozumiem, że jak Ci to by napisał jakiś prof. dr hab. w swoim dziełku, gdzie przebadałby 4000 osób, uwierzyłbyś w to w ciemno? :lol2:

Po to piszę o swoim doświadczeniu, żebyś sam spróbował siłą Twojej woli zmienić swój temperament.

Dam radę - zacznij używać całego mózgu. W sieci znajdziesz szczegółowe wskazówki.

Powodzenia. :*
Odpowiedz
#12
To jest nowe podejście w biologii. Nie geny warunkują całe życie, ale środowisko (w tym świadomość) może wpływać na ekspresję poszczególnych genów.

http://www.youtube.com/watch?v=DINIZY6fjoE

Mnie to w jakimś stopniu przekonuje. To są innego kalibru dowody niż "istnieje Bóg i nieśmiertelna dusza, bo tak napisali w jednej książce". Tutaj mamy podejście naukowe a przynajmniej na takie wyglądające.
Chociaż oczywiście nie kupuję tego bezkrytycznie, ale wygląda to na sensowne i zgodne z codziennym doświadczeniem Uśmiech
Efemental :: nasz punkt słyszenia | Blog Magnusa | Fotogaleria

Postanowiłem żyć wiecznie - na razie wszystko idzie po mojej myśli.
Odpowiedz
#13
stara_dewota napisał(a):Człowiek może zmienić swoją gospodarkę hormonalną siłą woli (świadomości).


To sobie zmieniaj!
Odpowiedz
#14
teresa124 napisał(a):To sobie zmieniaj!


Już to zrobiłam. Teraz Wy!
Odpowiedz
#15
A można nie zmieniać, czy to jakiś obowiązek?

Odpowiedz
#16
idiota napisał(a):A można nie zmieniać, czy to jakiś obowiązek?

Jeśli dobrze Ci ze sobą to po kiego grzyba zmieniać?

Ja się w temperamencie melancholicznym męczyłam potwornie.
Odpowiedz
#17
A mogę się zmienić, sprawdzić jak będzie i się odmienić, jak mi się nie spodoba?
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#18
Łoś napisał(a):A mogę się zmienić, sprawdzić jak będzie i się odmienić, jak mi się nie spodoba?

No pewka!
Odpowiedz
#19
Twoje geny zaprogramowały ci cały życiorys, od melancholii do sangwinii.
W genomie jest wiele zaszytych genów regulatorowych, które zmieniają swoją ekspresję z wiekiem. Zmiana osobowości (i przy okazji temperamentu) to nic nowego.
Najgorsze, że z wiekiem często wzrasta upierdliwość (co mnie wytykają).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#20
Sofeicz napisał(a):Twoje geny zaprogramowały ci cały życiorys, od melancholii do sangwinii.

Poproszę dowód.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości