To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 przykazań bożych
#1
Czy nie sądzicie że ostatnie przykazanie zostało zatajone gdyż mogło w późniejszym czasie stać sie nie wygodne. Z jednego przykazania zrobili 2. Bo przecież zdania sie zaczyna od :ani;

9.Nie pożadaj rzeczy bliźniego swego ani żadnej rzeczy która jego jest
10. ?????


Co o tym sądzicie
Moja prawda jest mojsza!!!
Odpowiedz
#2
kosciol wogole troche zmienil przykazania Język
Od co najmniej czterech pokoleń moja rodzina z dumą dystansuje się od oficjalnych religii... Mówcie co chcecie o cudownej słodyczy ślepej wiary. Moim zdaniem, zdolność do takiej wiary jest czymś przerażającym. Kurt Vonnegut, pisarz, publicysta.
Odpowiedz
#3
Taki jest wyłącznie dekalog katechizmowy.

Cytat:Dekalog biblijny:

\"Ja jestem Pan, twój Bóg...

I
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

II
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego co jest na ziemi nisko ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

III
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

IV
Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani córka twoja, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko co w nich jest, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

V
Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI
Nie będziesz zabijał.

VII
Nie będziesz cudzołożył.

VIII
Nie będziesz kradł.

IX
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstw jako świadek.

X
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.\"

Dekalog katechizmowy:

\"Ja jestem Pan, twój Bóg...

I
Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną.

II
Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.

III
Pamiętaj abyś dzień święty święcił.

IV
Czcij ojca swego i matkę swoją.

V
Nie zabijaj.

VI
Nie cudzołóż.

VII
Nie kradnij.

VIII
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

IX
Nie pożądaj żony bliźniego twego.

X
Ani żadnej rzeczy, która jego jest.\"
Odpowiedz
#4
Tak swoją drogą, wygląda na to, że chrzescijański bóg popiera niewolnictwo. W kazdym razie jest wobec niego co najmniej indyferencjalny? Patrz IV i X przykazanie biblijne...
egoista
Odpowiedz
#5
Cytat:Tak swoją drogą, wygląda na to, że chrzescijański bóg popiera niewolnictwo. W kazdym razie jest wobec niego co najmniej indyferencjalny? Patrz IV i X przykazanie biblijne...

Jednoznacznie stwierdza istnienie innych Bogów (patrz przykazanie II)
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#6
Cytat:Jednoznacznie stwierdza istnienie innych Bogów (patrz przykazanie II)

A więc jednoznacznie przyznaję że się z tobą zgadzam. Ale należy Gocek uwzględnić również przykazenie I
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#7
Jam jest Pan Bóg Twój! I

A przcież inni mogą mieć innego Boga co wynika z II
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#8
Cytat:Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego co jest na ziemi nisko ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Mi sie wydaje, ze tu nie chodzi o innych bogow, tylko o oddawanie czci rzezbom i obrazom. To chyba roznica. W ST bylo cos o tym, ze zydzi oddawali pokłon jakiejs figurce. Moze sie myle ale ja tak to interpretuje.
Odpowiedz
#9
Owszem ale my rozmawialiśmy o Dekalogu współczesnym - Kościelnym
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#10
Ludzie, a zwróćcie uwagę na to \"Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą\". Hmmm, a księżulek nam mówił na religii, że grzechy nie przechodzą z ojaca na syna itd.. a grzech pierworodny, ja jabłka nie zerwałem... to dlaczego jestem obarczony tym czynem?

Z drugiej strony jestem pewny, że kościółek juz na to znalazł wynalazł wyjaśnienie, jestem tylko ciekaw jakie.
charm is deceptive
beauty is fleeting

http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4
Odpowiedz
#11
Wyjasnienie jest znane. Twierdzą, że to byli inni ludzie (z czasów starego testamentu) to i przykazania były inne ;-)
egoista
Odpowiedz
#12
Nie podoba mi sie ton jakim \"Pan mój Bóg\"sie do mnie zwraca,
nie czuje nawet szacunku dla swojego stworzenia :]
Pisze skurczybyk siebie wielką literą, a mnie małą..

Cytat:jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
Jak ideał to ideał juzew ! :lol2: Rozumiem ze nie musze sie bać bo moi przodkowie wielbili pana przez pokolenia.. wiec nie mam co liczyć ze idealna sprawiedliwość mnie dosięgnie. A katechizmowy dekalog to wersja dla ubogich..moim zdaniem kościół nie powinien nawet zachęcać do czytania bibli :lol2:
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#13
Cytat:Joki: Wyjasnienie jest znane. Twierdzą, że to byli inni ludzie (z czasów starego testamentu) to i przykazania były inne ;-)
Jak to inni ludzie ;-) ? Jaki bezsens, ja już wymiękam przy tych ich wymysłach:lol2: . Pomęczę tym we wrześniu księżulka, o ile mnie znów nie zacznie wyzywać od idiotów i zwierząt... Uśmiech. Tak zawsze robi jak jest przygnieciony do muru.

Cytat:Kid A: A katechizmowy dekalog to wersja dla ubogich..moim zdaniem kościół nie powinien nawet zachęcać do czytania bibli :lol2:

Lepiej się przeżucić na maryjne radyjo.:mrgreen:
charm is deceptive
beauty is fleeting

http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4
Odpowiedz
#14
Cytat:... o ile mnie znów nie zacznie wyzywać od idiotów i zwierząt... . Tak zawsze robi jak jest przygnieciony do muru.
To typowe zachowanie fanatyka bez argumentów i często można je spotkać nawet na tym forum, także wśród ateistów :-O To po prostu jedno z ludzkich zachowań.

egoista
Odpowiedz
#15
Cytat:Taki jest wyłącznie dekalog katechizmowy.

Czyzby Katolicy byli leniwi? Szczęśliwy
mel
Odpowiedz
#16
Ja o tych przykazaniach z katechetką gadałem i nawt wielką biblię przyniosłem. A ona mi powiedziała, że zachowuję się jak świadek Jehowy, bo wyciągam fragment z tekstu. A poza tym to Jezus powiedział na krzyżu, że niektóre przykazania się wypełniły.
Eh i zrozum tu coś...
Love is in the air.....
Odpowiedz
#17
witam...

na pierwszy rzut oka widac jakie zmiany zostaly dokonane w dekalogu, ale widze tez chaos wiec postanowilem sie tu zapisac i przedstawic w skrocie co i jak z tymi przykazaniami ;-)

Jest w rzeczywistosci tak jak pisał Art istnieje kilka rodzajow przykazań ;-) My teoretycznie znamy ten z katechizmów...

dlaczego jest 9 przykazań ano dlatego ze:

po pierwsze KK usunął drugie przykazanie zabraniajace tworzenia i kultu wizerunków, tylko ze nijak to sie ma do tego ze w co drugiej chałupie ludzie modla sie do obrazków, figurek i innych. Nawet J. Paweł II modlil sie do figurki zdaje sie maryji gdzies tam. Jako ze wypieprzyli drugie przykazanie to zrobilo sie ich 9, i np. piate stalo sie czwartym, czwarte trzecim itd.
a przeciez nie moglo tak zostac wiec tak jak ktos tu juz pisal wyzej rozdzielono 9-te na dwa...
dokonano tez zmiany czwartego przykazania czyli nakaz swiecenia soboty zmieniono na ogolny nakaz swiecenia dnia swiętego przez co trzeba interpretowac go juz jako niedziele.

Pismo swiete naucza, ze kto narusza chociaz jedno przykazanie, jest przestępca całego prawa, kto zas zniewaza PRAWO BOŻE, ZNIEWAŻA SAMEGO BOGA. (Jak 2,9.10).
if u want to be a sexy u must drink a lot of pepsi / kodżi
Odpowiedz
#18
Cytat:Pismo swiete naucza, ze kto narusza chociaz jedno przykazanie, jest przestępca całego prawa, kto zas zniewaza PRAWO BOŻE, ZNIEWAŻA SAMEGO BOGA. (Jak 2,9.10).

I jak tu nie wkurzyć \"taty\" Niezdecydowany :lol2:
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#19
Kościół potrzebował jakiejś smyczy by ludzi trzymać więc przeniusł e starego testamentu i go troche zmienił a później jak sie chcieli wzbogacić to znieśli 2 przykazanie (i zaczeli produkować \"relikwie\" i sprzedawa razem z obrazami krzyżykami itd.) i żeby było 10 to rozdzielili 10 na dwoje.
[code:cXKu4FvN2L]
Ja Pan twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.[/code:cXKu4FvN2L]
i kto tu jest miłosierny, ba, i jeszcze za czyny ojców karze.

A pewnie kościół zmienił to dlatego żeby był \"miłosierny\", i tak to sie klepie do dziś.
A fructibus eorum cognoscetis eos.

Po ich owocach ich poznacie.
Odpowiedz
#20
Uch! Bleee!
Radzę się zastanowić ....

Upsss! "Blee!" wylądowało gdzie nie powinno. Sorrki![sub]
Post był edytowany przez autora dnia 08 19 2005 o godzinie 03:45
[/sub]
Anty`k
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości