Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Względny regres Zachodu
#1
Jak wiadomo, był niegdyś okres, mniej więcej od początku XVIII do początku XX wieku kiedy to Zachód przeżywał największy w historii rozkwit. Biały Człowiek rządził planetą ziemią, dyktując warunki innym "potęgom". "potęgom" a nie potęgom, bo nawet słabiutkie Austro-Wegry i tak posiadały większy potencjał gospodarczy i naukowy niż Chiny czy Indie - Cesarstwie Niemieckim, USA czy Wielkiej Brytanii nie mówiąc. Nadeszła pierwsza fala rewolucji przemysłowej, potem druga - a wraz z nią eksplozja populacji i technologii. Inne kręgi kulturowe nie miały nawet co marzyć choćby o dotrzymywaniu tempa Zachodowi.

Sytuacja zaczęła sie zmieniać w II połowie XIX wieku. Pierwsza była Japonia, która po neicałych 40 latach modernizacji pokonała w wojnie Rosję - jedno ze słabszych mocarstw ale jednak. W latach 40 była w stanie bronić się przed największym mocarstwem świata, jednocześnie angażując gros sił gdzie indziej (w Chinach).

Po IIwś pojawiły się inne Tygrysy - Korea Południowa, Tajwan czy Singapur - który w ciagu 50 lat z zadupia stał się jednym z najbogatszych miast świata, porównywalnym z Londynem czy Nowym Jorkiem. Potem do listy dołączyły Chiny. Indie i Pakistan też od lat 90 rozwijają się w tempie szybszym niż wiekszość państw europejskich (z Polską włącznie).

Czy ten proces da się w ogóle powstrzymać? Co zrobić by to Biały Człowiek Zachodu znowu mógł cieszyć się niekwestionowaną dominacją? Czy moze jednak świat wielobiegunowy będzie dla nas lepszy?
Odpowiedz
#2
Tzn chcesz tamtych wyhamować czy naszych przyśpieszyć
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#3
naszych przyspieszyc i tamtych spowolnic!
Odpowiedz
#4
Smok Eustachy napisał(a):Tzn chcesz tamtych wyhamować czy naszych przyśpieszyć
Przyśpieszyć naszych.
Odpowiedz
#5
Możesz sobie chcieć.
To nie czasy Aktów Nawigacyjnych i innych protekcjonistycznych praw, dzięki którym Zachód wymieniał złoto za paciorki.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#6
Co zrobić...
Europa upiła się swoją potęgą, w tym stanie narobiła głupot, jak to po pijaku (ludzie tutaj stracili miarę i uwierzyli, że Biały Człowiek to coś w rodzaju Boga wcielonego) no i teraz kaca mają.
Czy przejdzie to kiedy?
A cholera wie, szczerze mówiąc, bo nie wiadomo czy zdąży zanim nas tu wezmą jacyś obcy pod but.

Odpowiedz
#7
As Sa'iqa napisał(a):Czy ten proces da się w ogóle powstrzymać? Co zrobić by to Biały Człowiek Zachodu znowu mógł cieszyć się niekwestionowaną dominacją? Czy moze jednak świat wielobiegunowy będzie dla nas lepszy?

Ja mam takie jedno bardzo prostackie przemyślenie - już różne ludy, narody, kultury, religie i cywilizacje powstawały i ginęły. Nie wydaje mi się, aby cywilizacja Białego Człowieka Zachodu była wyjątkiem i miała istnieć wiecznie - prędzej czy później tak czy owak nadejdzie jej koniec.

Jeśli nas jakieś Chińczyki albo Araby kiedyś podbiją, to nie znaczy, że będą wiecznie dominować. Oni też kiedyś przeminą - ich podbije jeszcze ktoś inny, o kim nawet nie mamy teraz bladego pojęcia. Ale te wszystkie przemiany będą chyba zachodziły na przestrzeni nie setek, lecz tysięcy lat. Tak mi moja wyobraźnia podpowiada Język
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
#8
Cywilizacje Żydów i Chińczyków całkiem nieźle istnieją od tysięcy lat i wszystko z nimi w porządku.

Odpowiedz
#9
Jednak cywilizacja białego Człowieka Zachodu doszła dalej niż którakolwiek poprzednia, ponadto podbiła znacznie większe połacie Ziemi niż którakolwiek poprzednia, a dodatkowo można powiedzieć, że lepiej zrozumiała świat niż którakolwiek poprzednia.

Nie jestem pewien czy do tej cywilizacji można przykładać te samą miarę co do poprzednich.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#10
idiota napisał(a):Cywilizacje Żydów i Chińczyków całkiem nieźle istnieją od tysięcy lat i wszystko z nimi w porządku.

Niekoniecznie będzie tak zawsze. Koneczny wyliczył 22 cywilizacje, które istniały, a spośród nich siedem, które przetrwały do czasów obecnych.

ps
Warto też pamiętać, że kiedyś zgaśnie Słońce Język

FlauFly napisał(a):Nie jestem pewien czy do tej cywilizacji można przykładać te samą miarę co do poprzednich.

Można, można. Ja tam pychę bądź dumę bym schował do kieszeni.

Nawet najlepszemu uczniowi w klasie może powinąć się noga i mogą go przegonić inni. Tym bardziej jeśli ten uczeń zaczyna zajmować się szkodzącymi bzdurami i nie widać chęci by chciał się ogarnąć i wrócić do lepszej formy.
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
#11
Jak już wspominałem wchodzi automatyczny regulator. Ludzie głupieją ze szczęścia. Jak nie muszą postepować sensownie to nie postepują. Mechanizmy autodestrukcyjne wchodzą.

Jak to mówią Allach odebrał giaurom rozum i sami się pchają pod nóż.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#12
A moim zdaniem jeszcze się nadrobi zaległości. Tyle że palmę pierwszeństwa przejmą "młode", bogacące się państwa z bloku wschodniego. O ile nie wpadną w sidła Rosji. Poza tym reszta też wróci do gry kiedy Unia albo zmieni kształt albo się rozpadnie. Największą siłą Europy było wiele małych ośrodków rywalizujących między sobą. W końcu nawet Wielka Grecja była w swej wielkości bardzo rozdrobniona. Poza tym chyba nigdzie nieznajdziesz równie dużo państw silnie zintegrowanych wewnętrznie i dość dobrze zewnętrznie. To wspomaga przesyłanie informacji i odkryć, nie blokuje ich na jednym terenie a poza tym stwarza możliwość różnego ich wykorzystania.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#13
Ale w sumie przez lata Zachód walczył, żeby jego zasady i instytucje stały się powszechne na całym świecie, jak grawitacja.
I osiągnął sukces.
Zagonił wszystkie kraje do ONZ.
Gdzie nie spojrzeć, przynajmniej nominalnie, istnieją instytucje 'zachodnie' - parlamenty, konstytucje, trybunały, partie, prezydenci.
Większość polityków światowych występuje w 'zachodnich' garniturach i krawatach.
Paradygmat nauki i przemysłu wyparł inne 'magiczne' paradygmaty.
Dziwne by było, żeby stosując te zachodnie rozwiązania inne kraje wiecznie pozostawały w strefie mroku.
Widziały gały, co proponowały.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#14
Neuromanta napisał(a):A moim zdaniem jeszcze się nadrobi zaległości. Tyle że palmę pierwszeństwa przejmą "młode", bogacące się państwa z bloku wschodniego.

Cytat:Z badań przygotowanych dla ZUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce spadnie aż o blisko 8 mln - z obecnych 38,3 mln do 30. Wtedy na 1000 pracujących przypadać ma prawie 700 emerytów. Obecnie jest ich 270.

Damy takiego czadu, że łohoho Oczko Ciekawe jak z innymi państwami z bloku wschodniego. Będziemy musieli sprowadzić jakichś obcokrajowców, bo zabraknie rąk do pracy i do opieki nad starszymi. Będziemy mieli takie samo multi kulti jak na zachodzie. Chociaż z drugiej strony - kto by chciał tu do nas przyjechać? Uśmiech Z kolei jeśli obcokrajowcy nie będą się chcieli tu osiedlić, to nasi potomkowie będą mieli naprawdę niezbyt lekko. Nasi super politycy wprowadzą 3500 ZUSu od jednego pracownika, co wspomoże prężny rozwój firm Język Oczko

Cytat:O ile nie wpadną w sidła Rosji.

To raczej Rosja musi uważać, żeby nie wpaść w ręce Chin. W Rosji jest plaga AIDS, a i bez tego naród się kurczy:

Cytat:Według ONZ, w 2050 roku populacja Rosji zmniejszy się aż o 30 milionów. Z kolei Rosyjski Urząd Statystyczny (Rosstat) podaje, że do 2030 roku populacja Rosji zmniejszy się do ok. 128 mln. Przypomnijmy, że Rosja liczy dziś 142,5 mln ludności.
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie...czna/lsl2e

A przygraniczne miejscowości rosyjskie już są narodowościowo chińskie.
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
#15
Nie brał bym tego jako jakiegoś super wykładnika. Ćwierć wieku temu był tu komunizm, wiek temu nie było tego państwa na mapie, dwa wieki temu banda chciwych baranów przepijała dobytek byłego regionalnego supermocarstwa... Systemy się zmieniają, trendy demograficzne też. A naród trwa. Musi tylko dość mocno po dupie dostać żeby otrzeźwieć. Tak mi się wydaje że punkt krytyczny się zbliża. Poza tym multi-kulti u nas nie będzie. Najprędzej jakiś regionalny wariant jagiellońskiej tolerancji. Prędzej przyjedzie tu Ukrainiec, Rosjanin lub Białorusin niż Koreańczyk, Japończyk lub Arab. A możesz mi wierzyć to o wiele mniej zaszkodzi Polsce niż multi-kulti. Więcej, może się nawet przyczynić do zacieśniania więzów kulturowych i gospodarczych w regionie.

Rosja demograficznie słabnie, co za tym idzie słabnie też gospodarczo, ale czy to trend nie do zatrzymania? Kwestią czasu jest wynalezienie szczepionka przeciw AIDS. I kwestią rozsądku jest wprowadzenie tam przymusowych szczepień. I co wtedy? Będzie krach, czy go nie będzie?
Sebastian Flak
Odpowiedz
#16
FlauFly napisał(a):Jednak cywilizacja białego Człowieka Zachodu doszła dalej niż którakolwiek poprzednia, ponadto podbiła znacznie większe połacie Ziemi niż którakolwiek poprzednia, a dodatkowo można powiedzieć, że lepiej zrozumiała świat niż którakolwiek poprzednia.

Nie jestem pewien czy do tej cywilizacji można przykładać te samą miarę co do poprzednich.
I co z tego, że doszła dalej. Doszła dalej, bo była ekspansjonistyczna, bo niszczyła inne kultury, wierzenia itd. itp., czyli de facto jej celem było niszczenie innych, by zbudować swoje. I ty to niszczenie pochwalasz?
Pochwalasz prawie doszczętne wybicie bizonów? Zamknięcie Indian w rezerwatach? Niewolnictwo, niską pozycję kobiet. To są te twoje 'zdobycze'.
Gdyby Chińczycy chcieli, też mogliby podbić większość świata, ale oni nie chcieli, a nie nie mogli. Widzisz różnicę?
W czym niby to lepsze zrozumienie świata się przejawiało?
W dyskryminacji czarnych? W niewolnictwie?:lol2:
Rzeczywiście rozumienie świata jak jasna cholera! Nic tylko się utopić. To była biała zaraza, a nie jakiś tam biały człowiek pisany dużą literą.
Odpowiedz
#17
Gdyby taka nie była zostałaby pokonana przez jakąś inną cywilizację, a Ty przykładowo nie mógłbyś ujawniać swojej orientacji na forum bo groziłoby za to kamieniowanie albo inna rozrywka.

Ekspansywność, niewolnictwo, niska pozycja społeczna, zwalczanie innych kultur, wybijanie bizonów nie było domeną wyłącznie cywilizacji europejskiej.
Nie dajcie sobie wmówić mediom, że wsadzanie widelca do kontaktu jest niebezpieczne. Przecież z powodu grypy umiera znacznie więcej osób.  


Odpowiedz
#18
@Neuromanta

Jedyne co mi pozostaje napisać to "czas pokaże" Uśmiech
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
#19
@Nonk: kopać doły chce każdy. Tylko że jedni są w stanie do tego używać tylko gołych rąk, inni umieją skonstruować łopatę, a jeszcze inni koparkę Oczko
Odpowiedz
#20
idiota napisał(a):Europa upiła się swoją potęgą, w tym stanie narobiła głupot, jak to po pijaku (ludzie tutaj stracili miarę i uwierzyli, że Biały Człowiek to coś w rodzaju Boga wcielonego) no i teraz kaca mają.

Otóż to. Można jeszcze dodać ze przez tego kaca do dziś "winnych" regresu szuka się wszędzie wokół, tylko nie w pijackim upojeniu samego Białego Człowieka. W rzeczywistości nie ma żadnego regresu, tylko atuty które dzierżył ten biały bożek posiadają teraz i inni.
Stalk the weak, crush their skulls, eat their hearts, and use their entrails to predict the future.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości