To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadki humanistyczne
#61
[Obrazek: 1300980152_by_jojomama_600.jpg]
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#62
Rojza Genendel napisał(a):Myślę że chodzi o polskiego ojca.
W większości języków europejskich słowo oznaczające ojca wywodzi się z pitru: father, vater, fader, padre, i tak dalej.
W języku polskim, ale także niektórych innych językach słowiańskich pitru przekształcił się w przodka (predak, prednik, praroditel, etc.).
Bingo! Ale co tego drugiego słowa, to nie zgadłaś. Miałem na myśli ,,gospodarz'' - gos-podar, gdzie ,,gos'' oznaczało teren objety władztwem, por. ang. ,,host'', niem. ,,gau'', gr. ,,gea'' itd.
Odpowiedz
#63
W XVIII wieku było uważane za najmniejsze miasto w Polsce.
Nie miało własnych urzędów (ławnicy, burmistrz itp.) a jego mieszkańcy nie byli obywatelami tegoż miasta, przy czym powodem tego stanu rzeczy nie była liczba mieszkańców. Jaką nazwę nosiło i jaki był powód odmienności miasta?
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#64
W czasach rozbiorów żył sobie pewien wysoki urzędnik noszący szlacheckie, francuskie nazwisko. Ów mąż wydawał bardzo głupie dekrety, stąd nazwisko to stało się w języku polskim kolokwialnym określeniem czegoś byle jakiego i mało ważnego. Jakie to określenie i jakie to nazwisko?
Odpowiedz
#65
Duperele - od Du Perelle.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#66
Sofeicz napisał(a):Duperele - od Du Perelle.
Nie zapominajmy o nestorze gruzińskiej proktologii prof. Jaksratokwili.
Oraz Hiszpanie /Lubiraz Alerano/. Szczęśliwy
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#67
Nonkonformista napisał(a):Nie zapominajmy o nestorze gruzińskiej proktologii prof. Jaksratokwili.
Raczej prof. Kałmanawardze.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#68
Słowo, które przeszło ciekawą ewolucję. W starożytności związane z mordowaniem, w średniowieczu - z tańcem, obecnie oznacza coś strasznego i odrażającego. Istnieje chyba we wszystkich językach europejskich. Podpowiem, iż geneza tego słowa bardzo cieszy moje serce. Duży uśmiech
Odpowiedz
#69
Makabra?
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#70
To może i ja się dopiszę z zagadką...

Jest w pewnym polskim mieście, na jego rynku, taka kamienica, której nazwa nieodmiennie wywołuje uśmiechy na twarzach anglosaskich turystów. A nazwa ta wywodzi się od zacnego rodu właścicieli tejże kamienicy. Jak się ów ród nazywał?
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
#71
ErgoProxy napisał(a):Jest w pewnym polskim mieście, na jego rynku, taka kamienica, której nazwa nieodmiennie wywołuje uśmiechy na twarzach anglosaskich turystów. A nazwa ta wywodzi się od zacnego rodu właścicieli tejże kamienicy. Jak się ów ród nazywał?
Bonerowska?

Cały czas nikt nie odpowiedział na moje pytanie, choć Rojza poprawnie zidentyfikowała dźwięk.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#72
Ano, Bonerowska. Niestety, na tym moja wiedza o angielskim slangu się kończy. : (
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
#73
Jest jeszcze kamienica Fukierów. Ciekawe, czy jakiś członek rodziny nie nazywał się Gaylord. Duży uśmiech
"Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego" - Heinrich Heine
Odpowiedz
#74
Rojza Genendel napisał(a):Makabra?
Zgadza się. Pierwotnie słowo ,,machabree'' (w wolnym przekładzie ,,machabeuszowanie'') oznaczało wesołe podrygi Żydów zarzynanych podczas tłumienia powstania Machebeuszy. Duży uśmiech
Odpowiedz
#75
Jak to u Patafila bywa, tematem zagadki jest prastare słowo aryjskie, związane ze sferą animistycznej magii, być może coś w rodzaju bergsonowskiego ,,elan vital''. Ewoluowało odmiennie w różnych językach indoeuropejskich. W językach germańskich oraz łacinie oznacza codzienne zjawisko fizyczne, u dawnych Celtów związane bezpośrednio ze sferą sacrum. W języku polskim zachowało się szczątkowo w pewnym wychodzącym z użycia zawołaniu, w dawnych czasach będącym czymś w rodzaju zaklęcia/przekleństwa. Zresztą słowiańskie znaczenie tego słowa jest prawdopodobnie najbardziej zbliżone do pierwotnego znaczenia indoeuropejskiego. Jakie to są słowa?
Odpowiedz
#76
Tak sobie myślę, że powinno chodzić o rdzeń -brt-
Być może wyrazy, które masz na myśli to:
brahman, breath, respiratio, Brighde, zwyrt ?
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#77
Proszę odpowiedzieć na moją zagadkę o cesarzowych, bo Syn Niebios jest niecierpliwy.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#78
Nonkonformista napisał(a):Proszę odpowiedzieć na moją zagadkę o cesarzowych, bo Syn Niebios jest niecierpliwy.
Nie widzę tu takiej.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#79
zefciu napisał(a):Nie widzę tu takiej.
A przepraszam jest w wątku o Palmę Palmera. Dzięki za zwrócenie uwagi, zefciu.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#80
Rojza Genendel napisał(a):Tak sobie myślę, że powinno chodzić o rdzeń -brt-
Być może wyrazy, które masz na myśli to:
brahman, breath, respiratio, Brighde, zwyrt ?
Nie, absolutnie błędny trop.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości