To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papież Franciszek: poznałem w życiu wielu dobrych marksistów
#88
Cytat:bert04

Można zresztą tę różnicę drążyć dalej, aż do różnicy między ludami koczowniczymi a ludami osiadłymi. Dla koczowników ziemia należy do wszystkich, bo przecież gdzieś muszą swoje stada wypasać. Dla ludzi osiadłych ziemia jest własnością, którą należy ogrodzić, żeby strzec własnej trzódki i jej pastwiska.
Kiedyś czytałem ciekawy esej o fundamentalnej różnicy miedzy ludami koczowniczymi a osiadłymi.
Te pierwsze mają naturalną tendencję do rozpraszania się, unikania kontaktów, przez co przepływ idei jest w nich bardzo spowolniony. Dlatego też nie mają szans na wytworzenie cywilizacji nie wychodząc poza etap 'rodów'. Pozostają na poziomie ekstensywnym ograniczając się jedynie do podstawowych umiejętności umożliwiających przeżycie (nierzadko całkiem pomysłowych).
Żeby daleko nie szukać, taki paradygmat określa np. naszych Cyganów.

Odwrotnie społeczności osiadłe - mają tendencje do skupiania się i przez to konieczność wytwarzania formalnych instytucji ze wszystkimi tego konsekwencjami.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Papież Franciszek: poznałem w życiu wielu dobrych marksistów - przez Sofeicz - 31.08.2017, 22:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości