To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aborcja
#61
Cytat:ja też jak przyjdzie do mnie e-mail czy PW od człowieka z danego forum, obrażający mnie to zawsze tą sprawę rozwiązuje na tym forum, z którego ów człowiek był. Dobry sposób żeby już nie bruździli
A ja robię to pierwszy raz, bo mnie się taki mail pierwszy raz trafił. Uśmiech

Cytat:kościół zabrania, to ja to będę robić, jak pochwala, to ja za nic tego nie zrobie.
To tak jak z antykomunistycznym PiS-em. Za komune się mówił \"Pij mleko nie pij wódki\" to oni teraz mówią \"Pij wódkę nie pij mleka\". :wink: :lol2: :lol2: :lol2:

Cytat:A przecież nie na tym rzecz polega żeby robić to co zabronione, a to co się uważa za słuszne.
Powiem więcej. Jeżeli ktoś nie chce, żeby go kościół zniewalał, to lepiej się wyzwoli, robiąc tylko to, co uważa za słuszne, niż pozwalając sterować swoim zachowaniem poprzez sprzeciw przeciwko temu, co kościół mówi. Przecież z początku chodzi właśnie o to, żeby muc samodzielnie decydować. A później to się zamieniła na manię sprzeciwu wobec kościoła. I cały czas pojawia się przed oczyma ten kościół, od którego chcieliśmy się wyzwolić.
Odpowiedz
#62
Cytat:Własnie, że nie. Nic się nie powinno. To nie jest odpowiedzialność zbiorowa...


To po co aborcja ?
Cytat:Dziecko jeszcze świadomie nie istnieje i nie wiemy czy w ogóle chce istnieć, czy jest już człowiekiem i czy życie będzie dla niego przyjemnością?
Jeśli jeden człowiek ma być nie szczęśliwy, i dlatego mamy go pozbawić życia ? A może zniszczymy czlowieka, który byłby bardzo szczęśliwy ? A może zniszczymy takich ludzi więcej.


Poza tym kim jes człowiek świadomy swojego człowieczeństwa ?
Białe zawsze zwyciężają!
Odpowiedz
#63
Cytat:Płód nie ma żadnych praw jako, ze nie potrzebuje on wolności podejmowania jakiejkolwiek działalności. Trwa on jedynie dzięki substancji swojej żywicielki. Jedyna działalność pozostała dla płodu jest nic nie robić i rozwijać się dzięki substancji dostarczonej przez kobietę.

A noworodek i niemowlę to niby nie?
Odpowiedz
#64
Cytat: Ale można rozstrzygnąć czy coś jest człowiekiem.

Cytat:Nie kogoś tylko czegoś, a o śmierci tego czegoś można decydować, więc też można a nawet powinno się przejść obojętnie wobec decyzji o tym kogoś kto ma do tego prawo.

Skoro, Twoim zdaniem, \"w każdym momencie można nazwać płód człowiekiem\", to równocześnie bez sensu wydaje się używanie przez Ciebie określenia \"coś\" zamiast \"ktoś\". \"Coś\" nie jest człowiekiem. Człowiekiem może być \"ktoś\".


Cytat:Ultima thule mnie nie ruszają te zmanipulowane zdjęcia.

Możesz mi rozświelić sprawę tych rzekomo zmanipulowanych zdjęć, proszę?


Cytat:A doznający empati noworodek to nie to samo co płód a już na pewno nie to samo co zygota czy zarodek.

O empatii wspomniałam dlatego, że o interesującym nas problemie trudno jest dyskutować bez żadnego odniesienia do uczucia jakim jest współczucie.


pozdrawiam
Odpowiedz
#65
Cytat:Skoro, Twoim zdaniem, \"w każdym momencie można nazwać płód człowiekiem\", to równocześnie bez sensu wydaje się używanie przez Ciebie określenia \"coś\" zamiast \"ktoś\". \"Coś\" nie jest człowiekiem. Człowiekiem może być \"ktoś\".
Tylko -jak piszesz- \"wydaje się\". Czemu nie miałbym nazywać człowieka \"czymś\". Chociażby stań na wagę. Jesteś kimś i czymś. Nawet więcej, ja niektórych ludzi nazywam tylko czymś.

Cytat:Możesz mi rozświelić sprawę tych rzekomo zmanipulowanych zdjęć, proszę?
Pamiętam taki film propagandowy, antyaborcyjny na którym twierdzono że usuwa się kilku tygodniowy płód a usówano prawie dziewięciomiesięczny (pewnie z premedytacją na potrzeby filmu mającego ratować właśnie takie płody). Samo odwoływanie się do czegoś co wygląda jak coś myślącego ale nie myśli w celu pomieszania tych dwóch ziorów istot jest manipólacją.
Odpowiedz
#66
Cytat:Adam: Jeśli już to z zabojstwem (właściwie to z zaniechaniem ratowania życia, bo nie każda komurka która ulegnie zapłodnieniu zostanie wszczepiona w macicę). Na takiej samej zasadzie można powiedzieć, że bezmyślne katolickie klepanie dziecka w warunkach głodu to morderstwo bo napewno się poroni.
Problem jednak pozostaje bo gdyby nie ta metoda nie byłoby mowy o \"zaniechaniu ratowania życia\" jak juz to, sądze trafnie ująłes.

Cytat:Adam: To ile to jest komurek nie ma znaczenia. Osobniki przechodza przez różne stadia rozwojowe i nie ma to znaczenia dla faktu bycia tym osobnikiem.
Tez tak mysle i przykład pisklecia który podałem poprzednim poscie własnie to miał zobrazować Uśmiech
Tyle ze z takiego rozumowania wynika ze pojedyncza komórka jest człowiekiem na równych prawach co ja. Mam na mysli również zygote na szkielku laboratoryjnym która nie ma szans na dalszy rozwój. Proponuje wiec przyjąć ze człowiekiem jest ta sama komórka ale zagnieżdżona juz w sluzówce macicy, mogąca swobodnie sie rozwijać w łonie matki ? Mysle ze to satyswakcjonujące wyjscie z problemu..
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#67
Cytat:Problem jednak pozostaje bo gdyby nie ta metoda nie byłoby mowy o \"zaniechaniu ratowania życia\" jak juz to, sądze trafnie ująłes.
Nie było by mowy ale problemu nie widzę. Czemu mielibyśmy ratować każde życie?! Czemu nie mielibyśmu zabijać?! Czy ty już wyciąłeś sobie układ immunologiczny? To jak żyjesz...?

Cytat:Tyle ze z takiego rozumowania wynika ze pojedyncza komórka jest człowiekiem na równych prawach co ja.
W sumie to z żadnego rozumowania nie wynika nic o prawach. Pojedyńcza komurka jest człowiekiem, ale żadnych jaj praw tutaj nie dostrzegam.

Cytat:Proponuje wiec przyjąć ze człowiekiem jest ta sama komórka ale zagnieżdżona juz w sluzówce macicy, mogąca swobodnie sie rozwijać w łonie matki ?
Na pewno godne uwagi (nieźle Uśmiech ), choć nie przesądam jeszcze czy słuszne. Może...
Odpowiedz
#68
Cytat:Nie było by mowy ale problemu nie widzę. Czemu mielibyśmy ratować każde życie?! Czemu nie mielibyśmu zabijać?! Czy ty już wyciąłeś sobie układ immunologiczny? To jak żyjesz...?
Jesli pojedynczą komórke ludzką uwazamy za człowieka, nie powinniśmy jej zabijać, nie powinniśmy prowokować sytuacji w których ci \"ludzie\" by ginęli. Mysle tu tylko o tych komórkach i zadnych innych.. nie sprowadzajmy tego do absurdu.
Czy wiec w takim wypadku zapłodnienie in vitro jest dopuszczalne czy nie? Sadze ze nie..inaczej jest oczywiscie jesli za człowieka uzamy ta samą juz zagnieżdżoną komórke. Mówiąc problem,dylemat, to własnie miałem na mysli.
Cytat:W sumie to z żadnego rozumowania nie wynika nic o prawach. Pojedyńcza komurka jest człowiekiem, ale żadnych jaj praw tutaj nie dostrzegam.
Bycie człowiekiem łaczy sie przecież z funadmentalnym prawem, prawem do zycia..
Cytat:Na pewno godne uwagi (nieźle ), choć nie przesądam jeszcze czy słuszne. Może...
Dobrze Uśmiech, mozemy wiec wstępnie przyjąć ze zgadzamy sie co do zapłodnień in vitro jako słusznych moralnie (jesli podane przeze mnie załozenie nie spotka sie z zadnym \"ale\").

Co do samej aborcji, jest ona wg mnie zła i łaczy sie z zabójstwem człowieka (w którymkolwiek stadium jego rozwoju) dopuszczam aborcje w wyadkach gwałtu, powikłań natury medycznej zagrazających zdrowiu badź zyciu matki dziecka, co do patologi w rozwoju dziecka nie jestem pewny ale mysle ze nie powinny być brane pod uwage chyba ze sa wyjątkowo powazne i uniemozliwiają jego życie po urodzeniu.
Tylko ze skoro moralność jest w pewnym sensie sprawą prywatną jak pogodzić literę prawa z wolnością osobistą jednostki ? Mozemy np uznać ze aborcja powinna być kwestią wyboru rodziców dziecka. Inna sprawa jak pogodzić ewentualnie sprzeczne poglady etyczne rodziców.. Chyba niema rozwiazania kompromisowego jesli sie \"baba uprze\" :mrgreen:
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#69
Cytat:Jesli pojedynczą komórke ludzką uwazamy za człowieka, nie powinniśmy jej zabijać, nie powinniśmy prowokować sytuacji w których ci \"ludzie\" by ginęli. Mysle tu tylko o tych komórkach i zadnych innych.. nie sprowadzajmy tego do absurdu.
Dla mnie nie ma różnicy człowiek czy nie człowiek, są ważniejsze rzeczy: uczucia, intelekt. Uśmiech

Cytat:
Cytat:W sumie to z żadnego rozumowania nie wynika nic o prawach. Pojedyńcza komurka jest człowiekiem, ale żadnych jaj praw tutaj nie dostrzegam.
Bycie człowiekiem łaczy sie przecież z funadmentalnym prawem, prawem do zycia..
A jak to udowodnisz?!

I jeszcze raz:
Cytat:Proponuje wiec przyjąć ze człowiekiem jest ta sama komórka ale zagnieżdżona juz w sluzówce macicy, mogąca swobodnie sie rozwijać w łonie matki ?
Chyba masz rację. Przynajmniej ja na razie na to stawiam. Duży uśmiech

Ja tam uważam i in vitro i aborcję za dopuszczalne, chociaż pierwsze zawsze pożądane a drugie najczęściej szkodliwe.
Odpowiedz
#70
Cytat:Dla mnie nie ma różnicy człowiek czy nie człowiek, są ważniejsze rzeczy: uczucia, intelekt.
Skoro masz na mysli ludzką ineligencje, ludzkie uczucia to jest to w pewnym sensie tożsame z samym człowiekiem. Sa to cechy wyrózniające człowieka, na tle innych zwierzat.
Cytat:
Cytat:
Cytat:W sumie to z żadnego rozumowania nie wynika nic o prawach. Pojedyńcza komurka jest człowiekiem, ale żadnych jaj praw tutaj nie dostrzegam.
Bycie człowiekiem łaczy sie przecież z funadmentalnym prawem, prawem do zycia..
A jak to udowodnisz?!
Podkreslone zdanie traci sens jeżeli założymy odwrotnie. jeśli człowiek nie ma prawa do zycia(bycia) nie ma sensu bycie człowiekiem. Co wiecej człowiek nie moze posiadać zadnych innych praw.[sub]
Post był edytowany przez autora dnia 08 22 2005 o godzinie 22:53
[/sub]
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#71
Cytat:Czemu nie miałbym nazywać człowieka \"czymś\"Chociażby stań na wagę. Jesteś kimś i czymś. Nawet więcej, ja niektórych ludzi nazywam tylko czymś.
Cytat:

Bo nie oddaje to istoty rzeczy.Pod pojeciem \"czlowiek\", tak czy siak, kryje sie osoba- jako calosc, a nie sam \"worek na kosci\". Inaczej popadamy juz w kompletny relatywizm.(A tak na marginesie, jakie kryteria stosujesz nazywajac niektorych ludzi \"czyms\", a innych \"kims\"?)

Cytat:Pamiętam taki film propagandowy, antyaborcyjny na którym twierdzono że usuwa się kilku tygodniowy płód a usówano prawie dziewięciomiesięczny (pewnie z premedytacją na potrzeby filmu mającego ratować właśnie takie płody). Samo odwoływanie się do czegoś co wygląda jak coś myślącego ale nie myśli w celu pomieszania tych dwóch ziorów istot jest manipólacją
Cytat: To tylko jeden taki film, a tych zdjec jest mnostwo. (A to, ze dopuszczalne gdzies na swiecie bylo, czy jest usuwanie prawie 9-mies. plodu, to istny horror)



Cytat:Tylko ze skoro moralność jest w pewnym sensie sprawą prywatną jak pogodzić literę prawa z wolnością osobistą jednostki ? Mozemy np uznać ze aborcja powinna być kwestią wyboru rodziców dziecka. Inna sprawa jak pogodzić ewentualnie sprzeczne poglady etyczne rodziców.. Chyba niema rozwiazania kompromisowego jesli sie \"baba uprze\"
Język Język Język


nikt z nas nie jest \"bezludna wyspa\", wiec moralnosc nigdy nie moze byc do konca sprawa prywatna . Jesli uwazasz plod za czlowieka i rownoczesnie prawo o jego zyciu lub smierci zostawiasz w rekach rodzicow, to w Twojej hierarchii wartosci wolnosc jednostki[i:NeE4YCOYy3] znajduje sie wyzej niz [i:NeE4YCOYy3]zycie czlowieka[i:NeE4YCOYy3]- i mamy niezly konflikt sumienia...[/i:NeE4YCOYy3][/i:NeE4YCOYy3][/i:NeE4YCOYy3]
Odpowiedz
#72
zaraz mnie szlag trafi z tymi cytatami:twisted: , przepraszam, ze znowu \"zaciemnilam\" wypowiedz
Odpowiedz
#73
Cytat:
Cytat:Dla mnie nie ma różnicy człowiek czy nie człowiek, są ważniejsze rzeczy: uczucia, intelekt.
Skoro masz na mysli ludzką ineligencje, ludzkie uczucia to jest to w pewnym sensie tożsame z samym człowiekiem. Sa to cechy wyrózniające człowieka, na tle innych zwierzat.
Nie mam na myśli tylko ludzkiej inteligencji, mam na myśli również inteligencję zwiarząt i kosmitów. A ludzka inteligencja nie jest tożsama z człowiekiem; ludzka inteligencja implikuje człowieka, ale człowiek nie implikuje ludzkiej inteligencji (zarodki nie mają inteligencji).

Cytat:Podkreslone zdanie (\"Bycie człowiekiem łaczy sie przecież z funadmentalnym prawem, prawem do zycia.. \") traci sens jeżeli założymy odwrotnie.
Zaraz je zaneguję:

Bycie człowiekiem nie łączy się z prawem do życia. --> Nie jest tak, że jeżeli jest się człowiekiem to ma się prawo do życia. --> Można być człowiekiem i nie mieć prawa do życia.

I te zdania wcale nie są dla mnie bezsensowne. Duży uśmiech

Cytat:jeśli człowiek nie ma prawa do zycia(bycia) nie ma sensu bycie człowiekiem. Co wiecej człowiek nie moze posiadać zadnych innych praw.
A kto powiedział że życie musi mieć sens. Ma sens, ale dla niego nie jest potrzebne prawo do życia ani żadne inne prawa.
--------------------------------
Cytat:
Cytat:Czemu nie miałbym nazywać człowieka \"czymś\"? Chociażby stań na wagę. Jesteś kimś i czymś. Nawet więcej, ja niektórych ludzi nazywam tylko czymś.
Bo nie oddaje to istoty rzeczy.Pod pojeciem \"czlowiek\", tak czy siak, kryje sie osoba- jako calosc, a nie sam \"worek na kosci\". Inaczej popadamy juz w kompletny relatywizm
Jasne że oddaje istotę rzeczy. Człowiek to istota gatunku homo sapiens. Człowiek to nie to samo co osoba. A relatywizmu tu nie widzę; a szkoda, bardzo go lubię.

Cytat:.(A tak na marginesie, jakie kryteria stosujesz nazywajac niektorych ludzi \"czyms\", a innych \"kims\"?)
Krytaria osoby; jak już pisałem, uczucia i inteligencję.

Cytat:A to, ze dopuszczalne gdzies na swiecie bylo, czy jest usuwanie prawie 9-mies. plodu, to istny horror
Nie wierzę... Gdzie i skąd wiesz. Chociaż z drugiej strony to w polsce jest niższa kara za zabicie noworodka do iluś tygodni niż za zabicie starszego niemowlaka.
Odpowiedz
#74
Cytat:Dla mnie nie ma różnicy człowiek czy nie człowiek, są ważniejsze rzeczy: uczucia, intelekt.
Cytat:Nie mam na myśli tylko ludzkiej inteligencji, mam na myśli również inteligencję zwiarząt i kosmitów. A ludzka inteligencja nie jest tożsama z człowiekiem; ludzka inteligencja implikuje człowieka, ale człowiek nie implikuje ludzkiej inteligencji (zarodki nie mają inteligencji).
Nie mają inteligencji ale będą ją mieć. Ja mysląc o człowieku nie mysle o jego przymiotach w danym momencie jego bytowania ale o całokształcie jego istnienia. Ludzka inteligencja łączy sie nierozerwalnie z człowiekiem. Bez inteligencji niema człowieka. Rezygnuje z obrazu człowieka jako jakiś stan faktyczny konkretny (jego moment rozwojowy) ale nie z jego wszystkich przymiotów zachowując jedynie te które widze w danym momencie jego istnienia. Moge spojrzeć na katolika i powiedzieć oto człowiek ale patrze na ateiste i mówie to samo..przykłady mozna mnożyć. Podtrzymuje wiec swoją wczesniejsza wypowiedź.

Cytat:Zaraz je zaneguję:

Bycie człowiekiem nie łączy się z prawem do życia. --> Nie jest tak, że jeżeli jest się człowiekiem to ma się prawo do życia. --> Można być człowiekiem i nie mieć prawa do życia.

I te zdania wcale nie są dla mnie bezsensowne.
Twoje zdanie ma sens logiczny ale tylko taki(nie zawsze jest to szczyt sensowności). Egzystencja niema bowiem sensu bez prawa do niej. Moze sie ono łączyć z wolą do zycia (człowiek i kosmita Szczęśliwy ) ale nie musi bo np bakterie tez starają sie przezyć mimo iż nie posiadają woli..taka cecha życia. Istnienie samo sobie nadaje to prawo..

Cytat:A kto powiedział że życie musi mieć sens. Ma sens, ale dla niego nie jest potrzebne prawo do życia ani żadne inne prawa.
Sensem zycia jest istnienie w sobie. Człowiek istnienie nazwie ogladaniem swiata, samodoskonaleniem i tym bedzie dla niego to istnienie=jego sens. Rozumiem ze nie rościsz sobie prawa do zycia, nie chcesz zyć ? Jeśli chcesz zyć to jesteś najlepszym dowodem ze nie da sie oddzielić zycia od prawa do niego (pomijam samobójstwo które u człowieka jest patologią)
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#75
Cytat:Nie wierzę... Gdzie i skąd wiesz.


wiem to od Ciebie:


Cytat:Pamiętam taki film propagandowy, antyaborcyjny na którym twierdzono że usuwa się kilku tygodniowy płód a usówano prawie dziewięciomiesięczny[u:7xAlQB9jqQ]
[/u:7xAlQB9jqQ]
Odpowiedz
#76
A ja powiem odwrotnie, można żyć bez prawa do życia. I jak już mówiłem, nie udowodnisz mi że jest inaczej, nie ma przejścia między poznaniem a moralnością.

Cytat:wiem to od Ciebie:
Nie pisałem że jest gdzieś dopuszczalne. A twojego \"prawie\" nie zauważyłem. Myślałem że piszesz iż gdzieś pozwalają zabijać niemal noworodki.
Odpowiedz
#77
Cytat:A ja powiem odwrotnie, można żyć bez prawa do życia. I jak już mówiłem, nie udowodnisz mi że jest inaczej
Nie udowodnie Ci tego ale dla mnie mimo iz nie jest sprzeczne logicznie \"bycie bez prawa do bycia\" brzmi trywialnie zakładając ze bycie ma sens samo w sobie i dlatego trzymam sie za tym truizmem.
Cytat:nie ma przejścia między poznaniem a moralnością.
Nie rozumiem co masz na mysli, mozesz mi jasniej to wyłożyć ?Uśmiech
Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat wyobraźni.
Odpowiedz
#78
Cytat:Nie udowodnie Ci tego ale dla mnie mimo iz nie jest sprzeczne logicznie \"bycie bez prawa do bycia\" brzmi trywialnie zakładając ze bycie ma sens samo w sobie i dlatego trzymam sie za tym truizmem.
Ja ci nie zabraniam tego uważać. Ale nie jest to żadna wiedza, bo o to się spieraliśmy.



Cytat:Nie rozumiem co masz na mysli, mozesz mi jasniej to wyłożyć ?
Pewnie! Uśmiech Zdanie \"Śnieg jest biały\" może być prawdziwe bądź fałszywe. Zdanie \"dobrze jest zabijać żydów\" nie jest ani prawdzie ani fałszywe. Jest bliższe doznaniu zimna, czy czemuś takiemu niż zdaniom w sensie logicznym. Co nie zmienia faktu że zdanie \"jest mi zimno\" lub \"uważam że dobrze jest zabijać żydów\" nie jest zdaniem w sensie logicznym. To też są poprawne zdania. Chodzi o to że po głowie kołacze się wiele różnych obiektów. Niektóre są poznawcze a inne nie. NIektóre się odnoszą do zgodności z faktami a inne nie. Mniej więcej tak to wygląda. Uśmiech

Mam nadzieję że dałem radę wyjaśnić. :-|[sub]
Post był edytowany przez autora dnia 08 24 2005 o godzinie 16:46
[/sub]
Odpowiedz
#79
Cytat:\"dobrze jest zabijać żydów\"

Wiesz, co Adaś Uśmiech Musze popełnić EOT, bo chyba się uwzieliśmy na tych żydów Duży uśmiech Jak coś złego - zawsze służą za przykład. \"Żyd jest zły ponieważ - jak sama nazwa wskazuje - to żyd\".
Białe zawsze zwyciężają!
Odpowiedz
#80
Cytat:Horhe:chyba się uwzieliśmy na tych żydów Duży uśmiech Jak coś złego - zawsze służą za przykład.
Tutaj się \"uwzięłem\" na nazistów. Duży uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości