To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czyżby kolejny raz szargali imię harcerskich bohaterów?
#1
Może jestem przewrażliwiony na tym punkcie, ale węszę kolejną niewłaściwą rzecz w stosunku do moich bohaterów z dzieciństwa.

W mojej drużynie harcerskiej padła propozycja, aby wyjść do kina na "Kamienie na szaniec", najnowszą adaptację znanej w Polsce książki. Jedna osoba jednak przestrzegła, że pojawiają się wokół tego filmu kontrowersje i lepiej na to nie iść.
Od razu zastrzegam, że nie widziałem tego filmu, ponieważ nie było oficjalnej premiery jeszcze, a i mam wątpliwości czy powinienem zapłacić za seans takiego filmu, jeśli okazałoby się prawdą to co przeczytałem.

Tutaj artykuł, który czytałem: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/67923.html
Nie wiem na ile tutaj informacje są prawdziwe, ale jeśli są to bardzo mi się nie podoba to wszystko.

Jeśli jednak faktycznie to jest prawdą, to podstawowe pytanie brzmi: Dlaczego zrobiono ten film?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#2
FlauFly napisał(a):Dlaczego zrobiono ten film?
Czy to jest pytanie retoryczne?

Zarzuty są podobne do tych, które stawiał Christopher Tolkien wobec ekranizacji Władcy Pierścieni.
Non ridere, non lugere, neque detestari, sed intelligere.
Odpowiedz
#3
"Kamienie na szaniec" to książka o postaciach historycznych napisana przez autora, który ich znał. Jeśli artykuł nie konfabuluje, a porównując do innych źródeł, wychodzi na to, że raczej nie (choć różne artykuły różnie to oceniają, głównie pozytywnie jednak), to wzięto imiona historycznych bohaterów, przeinaczono ich zachowania, ich relacje rodzinne, a także ich motywacje. Pokazano także jedną z najlepiej zorganizowanych akcji polskiego podziemia jako totalny chaos. Najbardziej dobijają mnie artykuły broniący filmu mówiący coś w rodzaju: "Bardzo dobrze! Pokazano prawdziwych, zwyczajnych bohaterów". No tak, bo pokazywanie przeinaczonych faktów albo wręcz rozmijanie się z prawdą to pokazywanie prawdziwych bohaterów... Ja to oceniam negatywnie i nie ma to za wiele podobieństwa do ekranizacji "Władcy Pierścieni".

Poza tym, moje pytanie nie jest retoryczne. Nie mam pojęcia po co tworzy się takie filmy.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#4
Na ten temat polecam: Edmund Lewandowski ,,Charakter narodowy Polaków i innych''. Autor pochylił sie nieco nad nietykalnym tematem - polski burdel w Polskim Państwie Podziemnym. Co do mnie, to obserwując polskie ,,porządki'' na co dzień, jakoś trudno przychodzi mi wiara, że zaledwie 70 lat temu było inaczej... Duży uśmiech A tak przy okazji, pamięta ktoś ,,Zamach'' Kawalerowicza? Zamachowcy na Kutscherę wpadli w idiotyczny sposób, bo pojechali sobie trefnym samochodem, by pochwalić się przed dziewczynami, mimo iż dowództwo nakazało wóz porzucić. Już jako małolat byłem tą sceną zafascynowany i nieźle dała mi do myślenia...
Odpowiedz
#5
FlauFly, zrobili ten film, ponieważ Stallone, Schwarzenegger, Seagal i Van-Damme zestarzeli się i już nie potrafią robić takich wygibasów jak dawniej. W związku z tym otwarta została nisza rynkowa, którą producenci starają się wypełnić innymi filmami pełnymi krwawej jatki.

Podsumowując: dla kasy
Non ridere, non lugere, neque detestari, sed intelligere.
Odpowiedz
#6
Soul33 napisał(a):FlauFly, zrobili ten film, ponieważ Stallone, Schwarzenegger, Seagal i Van-Damme zestarzeli się i już nie potrafią robić takich wygibasów jak dawniej. W związku z tym otwarta została nisza rynkowa, którą producenci starają się wypełnić innymi filmami pełnymi krwawej jatki.

Tak, tylko filmy z tymi panami oparte były na fikcji i były przegięte celowo. Bękarty Wojny były świetne, bo przedstawiały fikcję i pewnie mało kto się czepiał że w filmie bzdury są. A w "Kamieniach na szaniec" wykorzystuje się nie fikcję, a prawdziwe wydarzenia w których brali udział ludzie, którzy istnieli naprawdę, a robi się z tego film akcji (tak mówią ci co widzieli i opisują w publikacjach) z przeinaczaniem faktów, a to już w porządku nie jest.
"War, War never changes"

"Jako że jesteś obywatelem demokratycznego kraju powinieneś wiedzieć że twój głos nic nie znaczy".

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Odpowiedz
#7
Żeby wyrobić sobie zdanie na temat filmu- trzeba go oglądnąć.
Proste.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#8
Rojza Genendel napisał(a):Żeby wyrobić sobie zdanie na temat filmu- trzeba go oglądnąć.
Proste.
Nie trzeba o ile zna się fabułę. To już wystarczy. Przynajmniej jeśli mówimy o treści a nie o zabiegach filmowych, grze aktorskiej czy pracy operatora kamery.
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
#9
Rojza Genendel napisał(a):Żeby wyrobić sobie zdanie na temat filmu- trzeba go oglądnąć.
Proste.

Trzeba było zobaczyć zwiastun, żeby mieć pewność, że ten film nie miał prawa być dobry. Na pierwszy rzut oka - scenografia (ta, Lublin), montaż, aktorstwo, kostiumy. Efekty pirotechniczne. Co dotyczy lwiej większości polskich filmów historycznych.

Dlaczego powstał? Bo na tym ogniu można upiec kilka pieczeni. Pójdą do kin uczniowie gimnazjów i liceów, w ramach zajęć oczywiście. Pójdą może jednorożce - ci nieprzymuszeni tematem zainteresowani. Pójdą dziennikarze, krytycy i blogerzy, bo temat, zwłaszcza po homorewelacjach o bohaterach "Kamieni...", zrobił się wysoce polityczny. Pójdą - już idą - kontrowersje. Pójdą zainteresowani kontrowersjami. Wepchnie się toto w epicentrum medialnej wojny o wojnę, (anty)bohaterstwo i patriotyzm jeszcze nie spod znaku psich odchodów, Rudy zostanie gejem, Zośka transseksualistą a Alek Żydem, publicyści poplują na siebie ciemnogrodyzmem, sadyzmem i (nie)tolerancją a pan Gliński będzie miał swoje pięć minut na szczycie. A PISF dopłaca. A film słaby.

Panów aktorów nawet nie podejrzewam o wywrotowe sympatie. Oni chyba po prostu nie potrafią grać.
Odpowiedz
#10
No właśnie, jeśli scenariusz jest taki faktycznie, to czy w ogóle iść i dać zarobić twórcom (jedna osoba to zawsze symbolicznie, wiem), żeby na własne oczy ujrzeć cały obiekt kontrowersji? Gdyby nie chodzić na coś, bo kontrowersyjne, to może mniej tego typu dziełek by powstawało.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#11
Bądź hipokrytą, ściągnij z chomika Oczko
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
#12
Akurat to nie byłaby hipokryzja, bo nikomu bym nie płacił Duży uśmiech. Chyba, że Cię nie zrozumiałem?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#13
FlauFly napisał(a):Akurat to nie byłaby hipokryzja, bo nikomu bym nie płacił Duży uśmiech. Chyba, że Cię nie zrozumiałem?
Miałam na myśli, że uważasz, że nie należy płacić za oglądanie tego filmu, a ściągając z chomika przyznałbyś, że jednak chcesz go obejrzeć. A filmy robi się po to, żeby ludzie je oglądali, nieważne, jakie ci ludzie będą mieli pobudki Duży uśmiech
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
#14
No właśnie, jeśli w całej tej rzeczy chodziło im, żeby zarobić na kontrowersji, to by się tu nie udało. A jeśli faktycznie chciałbym obejrzeć ten film, to tylko po to, żeby się przekonać czy kontrowersje są słuszne.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#15
Poczekaj aż inni obejrzą i wydadzą kasę i opinie :-D A najlepiej poczekać na recenzje w gazetach to się dowiesz o czym jest Oczko
Sebastian Flak
Odpowiedz
#16
Zawsze można zaczekać ten rok i zobaczyć na TVP1.
"War, War never changes"

"Jako że jesteś obywatelem demokratycznego kraju powinieneś wiedzieć że twój głos nic nie znaczy".

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Odpowiedz
#17
ZHP, ZHR i reszta powinny pozwać towarzystwo do sądu i zażądać kolosalnego odszkodowania.
Oczywiście o ile to co pisze FF jest prawdą. Uśmiech
Odpowiedz
#18
Filmy historyczne finansowe przez PISF to wielkie kupy, taka jest po prostu zasada. Król Jan III Sobieski nie był wyjątkiem, a ZHP miałoby być? Uczniowie i nauczyciele pójdą do szkół szczęśliwi że nie ma lekcji, ten kolo z X-Factora wypromuje nową piosenkę i sprzeda platynę. Kanapowe partie konserwowe pobędą trochę w ogólnokrajowych mediach gdzie wyrażą swoje bezbrzeżne oburzenie. Warzecha rzygnie jakiś tekst, "wSieci" rzygnie całe wydanie, a różnej maści konserwowi internetowi publicyści zaczną sporulować tekstami o wszystkim, "Kamienie na Szaniec" biorąc jedynie jako chwytliwe hasełko.

Norma.

Hehe byłem w Lublinie kiedy kręcono tam film. Masakra, nawet miasto nie będzie właściwie xD Nie żeby się nie dało tak nakręcić dobrego filmu - jeśli byłby dobry to by się obronił. A tak będzie jeszcze śmieszniej, bo tamtejsza starówka jest bardzo charakterystyczna.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości