Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heretycy bezbożnictwa
A wyrżniecie Ormian podpada czy nie podpada?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Elbrus napisał(a):Kłamstwo przepchnąć najłatwiej tam, gdzie jest dużo prawdy.

Dokładnie tak.

A teraz Elbrusie przeczytaj raz jeszcze, to co TY SAM, napisałeś i do czego już zdążyłeś się odwołać:

Elbrus napisał(a):Z tej konkretnej wypowiedzi D'Souzy to nie wynika, natomiast wynika to z jego innych wypowiedzi. O tak - lic. Dinesh na ten temat powiedział więcej, a czego Marlow nie przytoczył. Dlaczego?! Kurwaaaa!, dlaczego?!

W 3m40s w odpowiedzi na zarzut 'we did commit genocide against native Americans' D'Souza odpowiedział 'actually, we didn't'. Patrząc literalnie, ale tak bardzo szeroko, można się zastanawiać, co miał na myśli mówiąc 'actually'. Czy chodziło o to, że fakty są takie, że do tego w żadnym stopniu się nie przyczynili (actually=faktycznie), czy że w ścisłym znaczeniu słowa ludobójstwo (jako żądza zabicia wszystkich, od razu niemalże), nie zrobili tego (actually=właściwie), czyli w jakimś tylko sensie mogli coś zrobić, chociażby podejmować działania obronne i protekcyjne wobec białych kobiet i dzieci, a może i całych czerwonych wspólnot, tych które były bardziej pokojowe, przez plemionami (też czerwonymi) bardziej dzikimi, okrutnymi i dlatego co dla jednych będzie działaniem przyzwoitym i bohaterskim, dla lewactwa będzie ludobójstwem.
Rozważania translatorskie są tutaj niepotrzebne - wyjaśnienie znajdziemy dalej (context, context!).

W 4m03s w odpowiedzi na słowa Ayersa 'powinieneś spojrzeć na sprawę uczciwie i nie bać się faktu, że robiliśmy straszne, straszne rzeczy w naszej historii, i żeby przywrócić właściwie relacje ze światem, musimy naprawić te szkody' D'Souza powiedział 'ale nie powinniśmy się biczować za coś, czego nie zrobiliśmy'. Nie 'nie zrobiliśmy tego w takiej skali, w jakiej nam zarzucają' tylko 'nie zrobiliśmy. kropka'.

W 4m28s (po wypowiedzi, którą z grubsza przytoczył Marlow) lic. Dinesh kontynuuje mówiąc 'I teraz, Europjeczycy. 1/3 populacji Europejczyków 100 lat wcześniej została zgładzona przez Czarną Śmierć. Skąd to się wzięło? Z Azji. Wraz z migracją ludzi choroby przechodzą z cywilizacji na cywilizację. To nie jest ludobójstwo. Ludobójstwo jest wtedy, kiedy masz intencję zgładzenia ludzi.'
No i to jest właśnie pięknie pokazane logiczne podsumowanie wypowiedzi D'Souzy - dziesiątkowanie Indian w Ameryce można porównać do dziesiątkowania Euorpejczyków przez dżumę. A gdzie podziało się mordowanie? Przecież lic. Dinesh powiedział wyraźne, że 'ludobójstwo jest wtedy, kiedy masz intencję zgładzenia ludzi', czego nie było w Ameryce Północnej tak jak nie było w zadżumionej Europie.

Context, ot co.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
w zasadzie ciężko mi ustalić co KONKRETNIE twierdzić chce Elbrus, ale to może ze względu na to, co Marlow dał powyżej jako inicjujący cytat...

Odpowiedz
Gawain napisał(a):Mnie tam nigdy jak jeszcze chodziłem do kościoła do głowy nie przyszło branie dosłownie że komunikant to żywe ciało.

Teraz też chodzisz i co? Nadal nie bierzesz tego dosłownie? To jest Ciało Moje. Bardziej dosłownie powiedzieć się o tym nie da...
Ażeby  odkryć  prawdziwe  zasady  moralności,  ludzie  nie  potrzebują  ani  teologii,  ani
objawień, ani bogów, potrzebują jedynie zdrowego rozsądku. J. Meslier, Testament.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):A wyrżniecie Ormian podpada czy nie podpada?
Podpadało mistrzu. Cały naród miał zniknąć.

A jak Twój palec?
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz
Usunęłam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości