Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cos na Skywalkera...
#1
Przegladajac formum usilowalem znalezc cos na temat skoku Baumgartnera. Niestety niczego nie znalazlem. W chwilach wolnych od zajec pokusilem sie o wyliczenie jego osiagniecia pewnym modelem, ktory sam stworzylem. Ku mojemu zaskoczeniu wyniki duzo nie odbiegaly od oczekiwanych, ktore osiagnal Baumgartner.

Tu mala dygresja: Bardzo sie ciesze, ze Kittinger asystowal Baumgartnerowi przy skoku z tak duzej wysokosci. Ponadto Kittinger pokazal, ze skoki ze stratosfery sa mozliwe, co mialo decydujace znaczenie dla morale Baumgartnera.

Ale czy takie skoki sa mozliwe z duzo wyzszych wysokosci? Pierwotnie zakladano, ze teoretycznie istnieje mozliwosc "ewakuacji" astronauty z rakiety, samolotu czy stacji kosmicznej. Tak przynajmniej motywowano projekt Excelsior.

Pozwolilem sobie na pewne wyliczenia. Korzystajac z tego, ze rownanie ruchu mozna zapisac dla uproszczenia tak:
[latex]F_{g}-F_{oporu} = m \frac{d\upsilon }{dt}[/latex]
[latex]mg-CA\varrho \frac{\upsilon ^{2}}{2} = m\frac{d\upsilon }{dt}[/latex]
lub
[latex]g-CA\varrho \frac{\upsilon ^{2}}{2m} = \frac{d\upsilon }{dt}[/latex]
Mozna latwo w excelu napisac algorytm, ktory wyliczalby uzyskana predkosc maksymalna, gdy skok wykonywany jest z wysokosci h oraz czas przelotu, gdby skoczek nie otworzylby spadochronu. Ja w swych zalozeniach przyjalem, ze C nie zalezy od liczby Reynoldsa, lecz tylko od geometrii. Skoczkowie leca z reguly na "plasko". Ponadto, zarowno Baumgartner jak i Kittinger wchodzili w korkociag. Dokladne wyliczenie czasu przelotu rotujacych cial wykracza poza zakres dyskusji. W obliczeniach zrobilem jedynie gestosc powietrza jako funkcje wysokosci:
Kod:
If Promien >= 6528000 Then
    Gestosc_powietrza = 10 ^ (12012.42312 - 0.0052623 * Promien + 0.00000000076837 * Promien ^ 2 - 3.743E-17 * Promien ^ 3)
Else
    Gestosc_powietrza = 10 ^ (-0.00006207646 * Promien + 396.0683)
End If
gdzie promien jest odlegloscia od srodka ziemi w metrach. To wynika z faktu, ze w skali logarytmicznej gestosc powietrza ulega na pewnej wysokosci "zalamaniu" i nie jest liniowa w funkcji wysokosci. Stad zlozenie funkcji.

Liczac przypadek Baumgartnera mozna przyjac, ze C=0,9, A=0,75 m2, m = 120 kg, zas skok zaczyna sie z wysokosci 38,969 km z predkoscia poczatkowa 0. Okazuje sie, maksymalna predkosc zostalaby osiagnieta po 50 s i wynosilaby ok 1315 km/h na wysokosci 27,9 km. Maksymalna deaceleracja wynosilaby ok 0,6 g i zostalaby osiagnieta na wysokosci 21,7 km. Gdyby Baumgartner nie rozwinal spadochronu, mialby tylko do ziemi ok 279 s z predkoscia koncowa ok 180 km/h.

Skok z 50 km bylby jeszcze trudniejszy. Skoczek osiagnalby prawie 1780 km/h na wysokosci 31,7 km po czasie ok 63 s. Maksymalna deaceleracja wynosilaby nieco wiecej niz 1 g i zostalaby osiagnieta na wysokosci 23,6 km. Gdyby skoczek nie rozwinal spadochronu, mialby tylko do ziemi ok 296 s z predkoscia koncowa 180 km/h.

Skok z 400 km (ISS) bylby prawdopodobnie niemozliwy do przezycia. Osiagnietoby prawie 2500 m/s na wysokosci 52,7 km po czasie 280s, ale przeciazenie wynosiloby ok 19 g, co mogloby byc dla skoczka smiertelne. Czas przelotu wynosilby ok 500 s, pominawszy tutaj, ze skaczac z ISS mamy poczatkowa predkosc orbitalna stacji.

A teraz mala dygresja. Probnik sondy Galileo gdy wchodzil w jowiszowa atmosfere osiagnal przy maksymalnym hamowaniu przeciazenie 230 g!
Tylko całkowity, gospodarczy PiSdziec (пиздец) i hiperinflacja jak z 1989 mogą uratować Polskę. Skurwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbę. Wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
Odpowiedz
#2
To by było na tyle jeśli chodzi o rekord wysokości Baumgartnera:

Cytat:Bez rozgłosu i medialnego show Alan Eustace, wiceprezes Google’a, 24 października 2014 wykonał skok stratosferyczny z niemal 42 km! Tym sposobem pobił słynny rekord Felixa Baumgartnera z 2012 roku
Cytat:Alan Eustace, 57-letni wiceprezes Google’a, okazał się jeszcze większym twardzielem niż słynny Austriak, bo po prostu podwiesił się bezpośrednio pod balonem w samym skafandrze, zamiast dać się ponieść do stratosfery w kosmicznej kapsule podczepionej pod balonem.

Na wysokości 41,8 km od balonu oddzieliły Alana Eustace’a miniładunki wybuchowe i skoczek pomknął w dół. Droga ku ziemi trwała 15 minut, a skoczek osiągnął w tym czasie prędkość 1322 km/h. Skok został zwieńczony udanym lądowaniem ze spadochronem.

Eustace’owi udało się pobić kilka rekordów, m.in. swobodnego opadania z użyciem spadochronu hamującego czy największej prędkości opadania.
http://www.crazynauka.pl/wiceprezes-goog...era-wideo/
http://www.nytimes.com/2014/10/25/scienc...ecord.html


Google proponowało wsparcie, ale koleś nie chciał robić szopki marketingowej.
Jak widać da się bić rekordy bez transmisji na żywo w TVP.
Niezły demotywator dla marketingowców Red Bulla.
Zamierzam stworzyć mężczyznę i kobietę z grzechem pierworodnym. Następnie zamierzam zapłodnić kobietę samym sobą, tak abym mógł się narodzić. Będąc człowiekiem, zabiję się w ramach ofiary dla samego siebie aby ocalić Cię od grzechu na który Cię początkowo skazałem... TA DA!!!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości