To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reduta Dobrego Imienia
#21
Sofeicz napisał(a):Umówmy się - nie ma czegoś takiego, jak obiektywny film fabularny o wojnie i holo.
Od tego są opasłe dysertacje historyczne ale i w nich zawsze jest jakaś narracja.

Jeden ukrywał, drugi pomagał, trzeci kradł, czwarty miał w dupie a piąty szmalcownik donosił albo mordował.

Pozostaje tylko coś nieuchwytnego, jak uczciwość intelektualna ale jak się ją mierzy?

tam jest scena z chłopem, który wchodzi do grobu swojej ofiary.

Generalnie- nie oglądałam filmu - to chyba cos o rozliczeniach się z samym sobą??

W międzyczasie przeczytałam artykuł oczywiście z WyborczejSzczęśliwy - Olga Tokarczuk

Kawałek z recenzji: W Polsce XVIII-wiecznej arystokracja rządziła szlachtą, szlachta - mieszczaństwem i chłopstwem, katolicy - wyznawcami innych religii, mężczyźni - kobietami. "Rządzić" znaczyło nie tyle "rozkazywać", ile "dysponować cudzym ciałem i życiem". Trzeba powiedzieć to wyraźnie: Polska szlachecka była państwem niewolniczym. Rzeczpospolita nie była więc "pospolita", czyli wspólna.

Znane było w niej zjawisko "biegunów", czyli chłopów zbiegłych od pana. Taki właśnie zbiegły niewolnik trafia do księdza Chmielowskiego. Uciekł z domu, bo musiał odpracowywać siedem dni na pańskim. Złapano go, surowo ukarano, ożeniono pod przymusem. Znowu uciekł. Znowu został złapany, pobity do nieprzytomności i pozostawiony na mrozie. Jego twarz - oszpecona, pokiereszowana, spotworniała - jest zakrytym obliczem tamtej Rzeczypospolitej. Wiedza o społeczeństwie XVIII-wiecznej Polski współwystępuje w powieści Tokarczuk z praktyką wrażliwości. Dlatego chciałoby się, aby w spisie lektur do "Potopu" dodano "Księgi Jakubowe

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,16835955,_Ksi...z3PrxMIajo
Odpowiedz
#22
Co za brednie
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#23
Smok Eustachy napisał(a):Co za brednie

Wyraziłeś swoje zdanie - ja swoje.

I fajnieUśmiech
Odpowiedz
#24
Semele - Smok chyba wyraził (mało dyplomatycznie) dlaczego wstawiłaś recenzję z Ksiąg Jakubowych do wątku o zniesławieniu Idą.
Ja bym tak tego nie wyraził ale coś jest na rzeczy.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#25
Sofeicz napisał(a):Semele - Smok chyba wyraził (mało dyplomatycznie) dlaczego wstawiłaś recenzję z Ksiąg Jakubowych do wątku o zniesławieniu Idą.
Ja bym tak tego nie wyraził ale coś jest na rzeczy.

Tam jest mowa o Żydach- kontekst jest - tylko trzeba przeczytać recenzję.

Fakt jest trochę długa.

Przytoczyłam to , bo faktycznie tłumaczenie ludziom, którzy będą oglądać Idę całej historii Polski i różnych niuansów byłoby niemożliwe.
A jest to sprawa na pewno złożona.
Zastanawiam się jak patrzą na ten film obcokrajowcy- czy sfera faktograficzna jest istotna - czy chodziło reżyserowi i przedstawienie zmagania się ze swoimi "demonami". Byłoby tu coś z dostojewszczyzny.

Gdzieś wyczytałam, że jest to film wręcz zrobiony na zlecenie jakiegoś żydowskiego lobby. To jakiś komentarz - chyba z filmwebu.

Szkoda, że nie mogę obejrzeć tego filmu.
Jest już w necie ale trzeba zapłacić. Może niedługo będzie w tv.

Tu smoczek też coś naskrobał;-) http://www.filmweb.pl/film/Ida-2013-5465....,2568490#
Odpowiedz
#26
terminem brednie oznaczyłem wynurzenia p. Tokarcuk
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#27
Smok Eustachy napisał(a):terminem brednie oznaczyłem wynurzenia p. Tokarcuk

Jestem bardziej domyślana niż Sofek.
Domyśliłam się od razu.Oczko

Co do filmu- jak go obejrzę, wrócę do tematu.
Odpowiedz
#28
Wywiad z Pawlikowskim.

Nie wygląda na Żyda!

https://www.youtube.com/watch?v=EOX8Jt55ei0
Odpowiedz
#29
semele napisał(a):Wywiad z Pawlikowskim.
Nie wygląda na Żyda!

Żyd malowany - już go w salonie 24 zlustrowali
Cytat:Do kin wszedł właśnie film „Ida” reżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego, emigranta o żydowskim pochodzeniu.

http://issaga.salon24.pl/543659,co-bardz...ytuje-zyda
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#30
Sofeicz napisał(a):Żyd malowany - już go w salonie 24 zlustrowali


http://issaga.salon24.pl/543659,co-bardz...ytuje-zyda

Poczytałam trochę ..i nasuwa mi się jedno brak tu Patafila z teorią genów i rasyOczkoNiezdecydowanySmutny
Odpowiedz
#31
Ty Sofeicz znasz francuski!!

https://www.youtube.com/watch?v=nw3UYfH_Y4M
Ida krótko w kinie!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=x_7GEyby64Q
Odpowiedz
#32
Ów reżyser przecież sam się przyznał.

List otwarty RDI do organizatorów obchodów #Auschwitz70

[Obrazek: flaga-rdi-eaa59428a7d01d557484d1,2,0.jpg]
List otwarty do organizatorów obchodów 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau

Warszawa, 27.01.2015

W symboliczny Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu opinia publiczna dowiedziała się, że organizatorzy obchodów 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau nie zaprosili Córki i Syna Rotmistrza Pileckiego.
Jest to skandal, tym większy, że zaproszenie dostał wnuk komendanta tego obozu.
Zaproszono członka rodziny kata, ale nie zaproszono dzieci polskiego bohatera i ofiary niemieckiego i komunistycznego terroru.
Cała ta sytuacja symbolicznie oddaje stan polityki historycznej prowadzonej przez IIIRP – uległość wobec obcych i zaniedbywanie pamięci polskich bohaterów.
Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom wzywa organizatorów obchodów do niezwłocznych solennych przeprosin Rodzeństwa Pileckich i do ukarania winnych tego niesłychanego skandalu

Maciej Świrski
Prezes Zarządu
Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#33
Sam słyszałem wypowiedź syna czy wnuka Pileckiego, że takowe zaproszenie rodzina rotmistrza dostała ale za późno, etc. ble, ble.

A co to wnuka Hessa, to od lat działa on aktywnie i nawet brutalnie na rzecz wbicia Niemcom prawdy o obozie do impregnowanych niemieckich łbów.
I jest przez rodzinę uważany za zdrajcę i odszczepieńca.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#34
Podobno jakaś opiniotwórcza niemiecka gazeta dała na okładkę Auschwitz z popisem "To są Niemcy".
Odpowiedz
#35
El Commediante napisał(a):Podobno jakaś opiniotwórcza niemiecka gazeta dała na okładkę Auschwitz z popisem "To są Niemcy".


Masz skrina?
Odpowiedz
#36
http://wpolityce.pl/swiat/231545-mocna-o...-sa-niemcy
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
#37
W zawiązku z nagrodzeniem filmu „Ida” Oscarem za „najlepszy film nieanglojęzyczny”, co oczywiście jest niewątpliwym sukcesem polskiej kinematografii, Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom wskazuje, że umieszczenie na początku lub końcu tego filmu informacji o kontekście historycznym, w jakim odbywa się jego akcja, staje się jeszcze bardziej konieczne.
Oscar generuje gigantyczne zainteresowanie nagrodzonym filmem. Producenci przyznają, że został on sprzedany do dystrybucji w ponad 60 krajów świata. Jeśli film nie będzie opatrzony stosowną informacją kontekstową, widzowie z całego świata po jego obejrzeniu wyciągną całkowicie fałszywe wnioski na temat Polski. Nabiorą przekonania, że to Polacy są sprawcami i wykonawcami Holokaustu. Jest to szczególnie niebezpieczne w aktualnej sytuacji politycznej, kiedy rosyjskie media oskarżają Polskę i Polaków o „faszyzm” i jest to istotnym komponentem rosyjskiej propagandy.
Nie chcemy ingerować w przekaz artystyczny filmu, ani w żaden sposób zmieniać jego treści. Chcemy tylko, aby na początku lub końcu filmu pojawiła się plansza informująca o kontekście historycznym, na przykład z następującymi sześcioma punktami:
  • Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945
  • Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.
  • W okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale także całą jego rodzinę, pomimo to wielu Polaków ukrywało Żydów.
  • W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej – prześladowanych Żydów.
  • Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka.
  • Instytut Yad Vashem najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznał Polakom.
Praktyka umieszczania napisów podających kontekst, w jakim rozgrywa się akcja filmu jest przyjęta i szeroko stosowana w kinematografii. Takie napisy są na przykład w filmie „Mandarynki”, nominowanym w tej samej kategorii co „Ida”.
Petycję Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom w tej sprawie podpisało do tej pory ponad 50 tys. osób. Wzywamy do dalszego podpisywania petycji – po to, żeby producenci zrozumieli, że twórczość artystyczna wiąże się z odpowiedzialnością. A odpowiedzialność jest ochroną wartości. W tym przypadku tą wartością jest dobre imię Polski i Polaków.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#38
Jeszcze nie oglądałam Idy.

Ale wszyscy moi znajomi są zachwyceni tym filmem.
A Ty smoku oglądałeś go?

Poza ta warstwa faktograficzną , jak oceniasz stronę artystyczna i wrażeniową filmu?
Odpowiedz
#39
A to trzeba oglądać film, żeby mieć o nim wyrobione zdanie?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#40
Niektórym wystarcza wyrobione zdanie na temat swojego wyobrażenia o filmie.
W dodatku nie chcą tego wyobrażenia burzyć oglądając go.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości