Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 formy kapitału – własność, należność, gotówka
#1
Za wiki:
Kapitał - termin z dziedziny ekonomii i finansów oznaczający zasoby trwałe (majątek, środki, aktywa) służące rozpoczęciu lub kontynuacji działalności gospodarczej.

Jak łatwo zauważyć definicja kapitału pokrywa się dokładnie z tym, co nazywamy AKTYWAMI w bilansie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bilans

Interesujący jest fakt, iż własność, należności oraz gotówka nie tylko zostają w aktywach wrzucone do jednego worka lecz dodatkowo są sumowane w jedną wartość.

Dlaczego właściwie własność, należności i gotówka sumowane są w całość? Co jest wynikiem tego sumowania?
Otóż dlatego, iż jest to jeden i ten sam kapitał pod trzema postaciami, w trzech różnych formach.

Co właściwie oznacza to, że własność, należności i gotówka to jeden i ten sam kapitał pod różną postacią?
Oznacza to, że posiadanie własności, posiadanie należności i posiadanie gotówki są równorzędne, równoznaczne, że w swej istocie są tym samym. Oznacza to, że stosunki społeczne właściciel-niewłaściciel, wierzyciel-dłużnik, posiadacz gotówki-osoba bez gotówki, są w swej istocie jednakowe.

Powtórzę jeszcze własną definicję kapitału w tym miejscu.

Kapitał – inaczej hierarchia społeczna, społeczny stosunek nadrzędności i podporządkowania.

Formy kapitału:
1. Posiadanie własności – nadrzędność społeczna, brak własności – podporządkowanie
2. Posiadanie należności – nadrzędność społeczna, dług – podporządkowanie
3. Posiadanie gotówki – nadrzędność społeczna, brak gotówki – podporządkowanie

Rozkład kapitału w społeczeństwie określa, który z osobników przewodzi i nakazuje a który ulega i podporządkowuje się. Dzięki tej hierarchicznej, społecznej strukturze osobnicy są w stanie podjąć współpracę i tworzą społeczeństwo.

Kapitał, obok dwóch alternatywnych, nierzadko sprzecznych z kapitałem systemów tworzenia hierarchii społecznej - prawa i religii – jest dominującą współcześnie hierarchią w społeczeństwie homo sapiens.

---------
Rozważmy jeszcze na szybko pozycję zobowiązań z pasywów. Zobowiązanie, inaczej dług, inaczej podporządkowanie się jednostce nadrzędnej – wierzycielowi. Istnienie zobowiązań w źródłach finansowania kapitału oznacza, że w społeczeństwie rozwinęła się pośrednia hierarchia wielopoziomowa, która jest nadrzędnością i podporządkowaniem osobników za pośrednictwem osobnika trzeciego.

--------------
Proszę teraz o konstruktywną krytykę i uzasadnione zaprzeczenie dla moich twierdzeń.

Zdaje sobie sprawę, że wyrażone tu poglądy nie zostaną szybko zaakceptowane i długo jeszcze będą piętnowane, proszę jednak aby w odpowiedzi powstrzymać się od wycieczek osobistych i używanie argumentów.
Odpowiedz
#2
krystkon napisał(a):Proszę teraz o konstruktywną krytykę i uzasadnione zaprzeczenie dla moich twierdzeń..
Czyli z góry zakładasz, że napisałeś kolejny odcinek swojej niedorzecznej epopei. Zawsze jakiś pozytyw.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#3
Sofeicz napisał(a):Czyli z góry zakładasz, że napisałeś kolejny odcinek swojej niedorzecznej epopei. Zawsze jakiś pozytyw.

Nie.
Wyrazam najwieksze zainteresowanie krytyką. Chcialbym zmierzyc się z zaprzeczeniem.
Piszę dorzecznie.
Odpowiedz
#4
Kapitał jako system współdecydowania.


Pisałem już o tym, że kapitał pod postaciami własności, należności czy oszczędności to swej istocie hierarchia - stosunek nadrzędności i podporządkowana się osobników. Warto sobie jednak zadać pytanie czego ta hierarchia dotyczy?


Otóż kluczowe znaczenie w odpowiedzi na to pytanie odgrywa współdziałanie osobników. Warunkiem koniecznym dla zaistnienia współpracy pomiędzy osobnikami są wspólny cel i wspólna decyzja. Hierarchia dotyczy zatem kwestii określania wspólnego celu i podejmowania wspólnej decyzji o kierunkach współdziałania.


W związku z tym rozkład kapitału określa siłę wpływu woli konkretnego człowieka na wspólne cele i wspólne decyzje grupy lub społeczności. Ci, którzy posiadają kapitał mają istotny wpływ na wspólny cel i wspólne decyzje, ci którzy kapitału nie posiadają mają znikomy wpływ na wspólny cel i wspólne decyzje.


Zdawać może się, że osobnik podporządkowany nie współdecyduje i nie współokreśla celów, w rzeczywistości jednak jego podporządkowanie się celom i decyzjom innych osób jest wyborem wspólnego celu i wspólnej decyzji.


Można przyjąć, że warunkach rozproszonego kapitału osoby mają jednakowy wpływ na cele współdziałania a w przypadku silnej koncentracji kapitału, kapitalista samodzielnie określa wspólne cele i samodzielnie decyduje za siebie i innych.


Kapitał może posiadać różne konstrukcje, w każdej odmiennej konstrukcji wykształci się nieco inna hierarchia, i z niej wynikać będą odmienne cele wspólne, odmienne decyzje, inaczej będzie wyglądać współpraca. Odmienny będzie również wpływ poszczególnych ludzi na wspólne cele i decyzje. Jedno społeczeństwo będzie określać odmienne cele i będzie odmiennie decydować w zależności od konstrukcji kapitału i stojącej za tym hierarchii.


Podatki są konstruktem, który powstał w celu rozpraszania kapitału, tzn. w celu rozpraszania siły wpływu na wspólne cele i decyzje grupy czy społeczności pomiędzy wszystkich. Wielu podatki nie podobają się, bo przez nie tracą wpływ na zachowanie się ludzi w otoczeniu i nie mogą im narzucić własnych celów a chcieliby móc.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości