To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Z kim Unia Polski byłaby najlepsza w średniowieczu
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Polsko - Litewska(rzecz potoczyłaby się jak w historii)
20.00%
3 20.00%
Polsko - Węgierska
46.67%
7 46.67%
Polsko - Czeska
33.33%
5 33.33%
Razem 15 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka Unia Polski byłaby najlepsza?
#41
Patafil napisał(a):Znając historię Polski obstawiam, że Polska nie wytrzyma z nikim w żadnej unii, albo raczej nikt nie wytrzyma z nią. Bycie w unii jednak zmusza do myślenia kategoriami wspólnoty interesów, a Kartoflandia jest do tego niezdolna. Dlatego właśnie Litwini uważają unię z Polską za największe nieszczęście w historii swego kraju, i chyba mają sporo racji.
Do pewnego stopnia. Ostatnich Jagiellonów sobie przypomnij.
Już to pisałem: Z nami byli potęgą, bez nas są nikim.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#42
Litwini to chyba najgłupszy znany mi naród.
Mając na karku naprawdę wrażych Rosjan ostrze swojej niechęci kierują głównie na nas, pakując się w małostkowe gesty typu pisownia nazwisk, tablice z nazwami miejscowości, etc.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#43
Nonkonformista napisał(a):Do pewnego stopnia. Ostatnich Jagiellonów sobie przypomnij.
Już to pisałem: Z nami byli potęgą, bez nas są nikim.
Podczas Potopu Janusz Radziwiłł usiłował wyciągnąć Litwę z polskiego wora. Niestety, nie udało mu się.

Sofeicz

Po I wojnie mozna było nawiązać partnerskie stosunki z Litwą. Niestety, polskie buraczano-mocarstwowe ambicje nie dopuściły do tego. Podobnie jak w przypadku Ukraińców i Białorusinów.

PS. Polacy i Żydzi to dwa Narody Wybrane - strasznie się dziwią, dlaczego nikt ich nie lubi. Duży uśmiech
Odpowiedz
#44
Patafil napisał(a):PS. Polacy i Żydzi to dwa Narody Wybrane - strasznie się dziwią, dlaczego nikt ich nie lubi.
Rodaku, nie bądź zakompleksiony. Skąd przekonanie, że nikt nas nie lubi? I gdyby to było prawdą, to jaki byłby powód tego nielubienia?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#45
Sofeicz napisał(a):Znając naszą legendarną wręcz skłonność do szukania egzotycznych i odległych sojuszników, dlaczego się ograniczać?
Idżmy dalej.
8. Polsko-Mongolsko-Filipińską
9. Polsko-Czadzko-Ekwadorską
10. Polsko-Malajsko-Portugalską
11. .....

Jaka egzotyka? Większość o ile nie wszystkie opcje były wymóżdżone przez znanych polskich profesorów w felietonach zebranych w "Gdyby, całkiem inna historia polski" :-D
Sebastian Flak
Odpowiedz
#46
Oczywiście Patafil nie jest wrogiem Polski Duży uśmiech
Odpowiedz
#47
Oczywiście z historycznego punktu widzenia najlepsza byłaby superunia Polska + Czechy + Węgry + Litwa, szkoda ze nie możliwa do zrealizowania. Taki gigant miałby szanse na całkowite zdominowanie i Bałkanów (bo nie byłoby Austrii) i Europy wschodniej, być może przy całkowitej aneksji Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i ekspansji aż po Pacyfik.

A co w tym byłoby najlepsze? Mielibyśmy wszystkich Słowian w jednym państwie.Oczko

Trzeba w EU IV znowu pograc...
Odpowiedz
#48
Ale była możliwa conajmniej trzy razy :-) Raz za Jagiellonów przy utrzymaniu tronów i strzeleniu po łapkach Habsburgów, drugi raz też za Jagiellonów o ile by syna Izabeli Jagielonki i Zapolyi - Jana II Zygmunta utrzymano na tronie i trzeci raz zmodyfikowana unia z Rosją i Szwecją zamiast Węgier za Władysława IV. Ten dostał propozycję korony od Czechów a oprócz tego miał prawo do tronu szwedzkiego i widoki na tron carów. Niestety miał tatusia idiotę...
Sebastian Flak
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości