Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rola państwa jako eminenta i gwaranta waluty
#1
Jakie byłyby konsekwencje:
a) likwidacji monopolu państwa na emisję pieniądza
b) wycofania się państwa z dotowania instytucji w rodzaju Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
c) wprowadzenia obydwu tych zmian równocześnie?
Odpowiedz
#2
Christoff napisał(a): Jakie byłyby konsekwencje:
a) likwidacji monopolu państwa na emisję pieniądza
b) wycofania się państwa z dotowania instytucji w rodzaju Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
c) wprowadzenia obydwu tych zmian równocześnie?

a)
Państwowy monopol kreacji i emisji pieniądza jest konsekwencją dobrowolnych decyzji użytkowników systemu pieniężnego, podobnie jak monopol google na przeszukiwanie internetu. W gruncie rzeczy nie ma przymusu używania państwowego pieniądza i nie jeden próbował już kreacji i emisji własnego pieniądza niepaństwowego lecz nikt nie przejawił nim wystarczającego zainteresowania.


Bitcoin, złoto, kamienie szlachetne przełamują czasem pieniądz państwowy lecz te systemy pieniężne nie należą do nikogo i to, że nie należą do nikogo jest akurat kluczem ich sukcesu.

Każdy człowiek decydując się na kumulację kapitału w określonej walucie bierze pod rozwagę przede wszystkim wpływ innych ludzi na bazę monetarną. Chodzi w tym o to, żeby inni ludzie nie mieli żadnego wpływu na nią.

Państwo jest gwarantem braku wpływu ludzi, innego niż ten określony przepisami, na bazę monetarną państwowego pieniądza. Państwo gwarantuje, ze nikt nie dodrukuje kolejnych jednostek waluty a ludzie jedynie państwu wierzą. Zresztą słusznie bo gdyby rozważyć rzeczywiste intencje przedsiębiorców to można łatwo dojść do wniosku, że nikomu nie wolno ufać. 

Nie ma jak zlikwidować monopolu państwa, bo każdy pieniądz niepaństwowy jest niekorzystny i niewiarygodny a zatem musiałby istnieć przymus. 

Urzędnicy oprócz najważniejszego braku wpływu kogokolwiek na bazę monetarną gwarantują dodatkowo, przymusowe ściąganie długów wyrażonych w państwowej walucie, gwarantują wypłatę depozytów bankowych wyrażonych w państwowej walucie, zmuszają do rezerw obowiązkowych ograniczających kreację pieniądza bezgotówkowego, manipulują stopami procentowymi dla utrzymania stałej wartości, wprowadzają przeróżne regulacje rynków finansowych czy wręcz inwigilują działalność instytucji finansowych.

Z punktu widzenia osób pragnących kumulować kapitał to wszystko są atuty, których nie zapewni im żadna niepaństwowa waluta. Żaden organizator niepaństwowej waluty nie zagwarantuje przecież przymusowego ściągania długów wyrażonych w jego walucie itd.

Pieniądz państwowy jest zatem najkorzystniejszy dla użytkowników pieniądza a likwidacja monopolu państwowego nie ma praktycznego celu, więc nie uda się nawet przymusowo. Gdyby zrobić to w Polsce to Polacy w 5 sekund przerzuciliby się na posługiwanie się walutą innego państwa. USA czy Szwajcaria to tylko czeka na takich delikwentów i czekać nigdy nie przestaną. 

Bitcoin bez urzędniczego ściągania długów wyrażonych w BTC, bez rezerw obowiązkowych, bez gwarancji depozytów, bez nadzoru instytucji finansowych też nie pokona państwowego pieniądza.
Dopiero zaangażowanie się urzędasów ze swoją przemocą w system BTC może spowodować rozwój tego systemu. Banksterzy będą na to z całą pewnością namawiać urzędasów, obiecując im gruszki na wierzbie, bo świetnie wiedzą, że w BTC urzędasy stracą sami wpływ na bazę monetarną i nie dodrukują już pieniądza tak jak robią to w walutach państwowych. A banksterom tylko o to chodzi, żeby nikt niczego nie mógł dodrukować nawet gdyby tego bardzo chciał i nawet gdyby świat był pogrążony w totalny kryzysie finansowym. 

b)
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest tylko jedną z kolejnych zachęt do używania tej waluty nie innej.
Taka sama zachęta jak ściganie drukarzy gotówki przez zamaskowanych panów ubranych na czarno z szybkostrzelną bronią w ręku.

W gruncie rzeczy chodzi o wywołanie określonego przekonania.

Jeśli coś zarobisz w naszej walucie to to nie ma prawa zniknąć, zmniejszyć swojej wartości ani przestać być twoje. Możesz być tego pewien, gwarantujemy ci, więc zarabiaj w złotówkach.

Kreacja współczesnego pieniądza i jego emisja odbywająca się poprzez wypożyczanie go na lichwę jest źródłem potężnych korzyści. Amerykanie zbudowali swoje imperium na tym, że cały świat posługuje się dolarami. Wycofanie się z gwarancji depozytów przez państwo jest jednoznaczne z istotnym spadkiem atrakcyjności określonej waluty i przejściem wielu użytkowników tej waluty do innych walut gdzie państwa gwarantują depozyty.

Oczywiście istnieją wg mnie inne, atrakcyjne sposoby kreacji i emisji pieniądza ale banksterzy z urzędasami będą twierdzić, ze współczesny sposób pochodzi od samego stwórcy, który dyktował jak emitować pieniądz Mojżeszowi na górze Synaj. W tym chodzi jednak o to, że i banksterzy z urzędasami zajęli taką pozycję we współczesnym systemie pieniężnym, że potrafią mu upuszczać krwi, którą żywią się. Nie dopuszczą więc łatwo innych możliwości do głosu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości