To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka pytań o PKB
#21
zefciu napisał(a): W ogóle nie wpłynie.

A teraz odpowiesz na moje pytania?

Zadaj jakies sensowne bo na glupie pytanie nie ma madrej odpowiedzi.

Christoff napisał(a): Z ciekawości dokonałem paru obliczeń. Policzyłem mianowicie korelację pomiędzy udziałem wydatków publicznych w PKB a jego przyrostem. Dane dla Polski z GUS za lata 2000-2014. Korelacja ujemna na poziomie -0,025. Czyli negatywna zależność faktycznie jest, ale bardzo niewielka.

Linie kolejowe jak tam licza?
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#22
Autokorekta, dziecko usypiam i pojebałem formuły.

Udział wydatków publicznych a przyrost: -0,25
Udział dochodów publicznych a przyrost: +0,48
Deficyt finansów publicznych a przyrost: -0,76

Smok: nie znaju, opieram się na tablicach GUS.
Odpowiedz
#23
Christoff napisał(a): Autokorekta, dziecko usypiam i pojebałem formuły.

Udział wydatków publicznych a przyrost: -0,25
Udział dochodów publicznych a przyrost: +0,48
Deficyt finansów publicznych a przyrost: -0,76

Smok: nie znaju, opieram się na tablicach GUS.

A widzisz. Niby PKP Polskie Linie Kolejowe jest państwowe, ale oddzielne.

2. Coś chory jestem, więc napiszę krótko, że PKB jak każdy wskaźnik podlega psuciu, o czym poucza nas Korwin. Szczególnie gdy nie służy tylko opisywaniu rzeczywistości, ale jej kreowaniu. Wieć uważnie i ostrożnie trzeba się tu kierować.

3. Zefciu jest tu na etapie komuchów z lat 80: kiepsko, ale nie ma alternatywy. Jaka może myć alternatywa? Zresztą w Alternatywy 4 to był typowy przykład fikcji: blok rozgrzebany, a w papierach skończony i oddany. W dzienniku pokazywali wtedy lok istniejący tylko w papierach: ludzie podostawali przydziały na mieszkania a tu bloku w ogóle ni ma.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#24
Cytat:A widzisz. Niby PKP Polskie Linie Kolejowe jest państwowe, ale oddzielne.

Nie wiem, czy oddzielnie. Nie mam takich danych.

Parę słów komentarza do moich obliczeń. Udział dochodów publicznych okazuję się być mocno współzależny z przyrostem PKB. Pojawia się pytanie - czy wynika to ze zwiększenia dochodów podatkowych, czy też z wpływów z przedsiębiorstw sektora publicznego. Warto się temu przyjrzeć.

Pozostałe wyniki specjalnie nie zaskakują.
Odpowiedz
#25
Smok Eustachy napisał(a): Zadaj jakies sensowne bo na glupie pytanie nie ma madrej odpowiedzi.
Czyli Twoje pytania też głupie były? Bo nie wyobrażam sobie takiego kryterium "sensowności", które by ujęło Twoje pytania, a nie ujęło moich.
Cytat:Linie kolejowe jak tam licza?
A które linie kolejowe są licza?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#26
zefciu napisał(a):
Smok Eustachy napisał(a): Zadaj jakies sensowne bo na glupie pytanie nie ma madrej odpowiedzi.
Czyli Twoje pytania też głupie były? Bo nie wyobrażam sobie takiego kryterium "sensowności", które by ujęło Twoje pytania, a nie ujęło moich.

Mało sobie wyobrażasz. Z każdego wskaźnika trzeba korzystać ostrożnie, badając, czy nie jest rzeźbiony. Inaczej wypadasz jak w 1980 osoba czerpiąca wiedzę o rzeczywistoście z Trybuny Ludu. I dodatkowo mająca dostęp do sklepów partyjnych.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#27
zefciu napisał(a):
Smok Eustachy napisał(a): Powszechnie znane są bowiem zastrzeżenia co do koncepcji PKB.
Tylko, że ja się nie pytałem o zastrzeżenia do PKB, tylko o alternatywy dla PKB. Jak zwykle Smok ma kłopot ze zrozumieniem prostej treści w języku znienawidzonego narodu.
Z tym gatunkiem socjalistów jest trochę jak z kreacjonistami.
Atakują zawzięcie teorię/wskaźnik, który im nie pasuje (w dodatku najczęściej ich zarzuty są bezsensowne), ale nie przedstawiają żadnej naukowej alternatywy, w zamian oferując mickiewiczowskie "czucie i wiarę".
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#28
Tymczasem jeśli ktoś ma zastrzeżenie do PKB takie, że państwo może sobie ten wskaźnik "rzeźbić" wywalając pieniądze w błoto (co nie jest głupim zastrzeżeniem), to przecież naturalnym jest stosować wskaźnik poprawiony: (PKB - wydatki rządowe). Jednak Smok Eustachy jakoś się do tego nie kwapi i na prośbę o alternatywę rzuca słabymi dowcipami.

Ciekawym jest też, jak bardzo SE boi się odpowiedzieć na moje dwa pozostałe pytania. Czyżby coś miał na sumieniu?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#29
Jester napisał(a): Atakują zawzięcie teorię/wskaźnik, który im nie pasuje (w dodatku najczęściej ich zarzuty są bezsensowne), ale nie przedstawiają żadnej naukowej alternatywy, w zamian oferując mickiewiczowskie "czucie i wiarę".

jeśli jakiś wskaźnik ma badać X a bada Y, to nie ma potrzeby prezentowania alternatywy. po prostu jeśli coś nie opisuje danego aspektu rzeczywistości, to nie można udawać, że to robi. taka postawa jest właśnie wiarą; to zresztą częste zjawisko wśród ludzi mało obeznanych ze statystyką, że ulegają "magii" różnorakich wskaźników i zamiast rzetelnie podejść do analizy to oddają się błogiej manipulacji, jak niektórzy tu na forum.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#30
lorak napisał(a): jeśli jakiś wskaźnik ma badać X a bada Y to nie ma potrzeby prezentowania alternatywy
Jeśli chcę wkręcić śrubę, a mam młotek, to nie ma potrzeby szukać śrubokręta.
Cytat:zamiast rzetelnie podejść do analizy
Jakoś nie widzę tej rzetelnej analizy na ustach tutejszych genpatów.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#31
zefciu napisał(a):
lorak napisał(a): jeśli jakiś wskaźnik ma badać X a bada Y to nie ma potrzeby prezentowania alternatywy
Jeśli chcę wkręcić śrubę, a mam młotek, to nie ma potrzeby szukać śrubokręta.

jeśli chcesz zmierzyć odległość z warszawy do krakowa używając do tego termometru, to skrytykowanie takiego podejścia bez jednoczesnego zaprezentowania rozwiązania alternatywnego jest jak najbardziej ok. tak więc nieuzasadnione jest czepianie się krytykujących, że wykazując błędy w analizie jednocześnie nie przedstawiają lepszej analizy.

Cytat:Jakoś nie widzę tej rzetelnej analizy na ustach tutejszych genpatów.

strona przeciwna też nie ma wiele do zaprezentowania, na czele z głównym manipulatorem. właściwie jedynym, który ostatnio próbował podejść do tematów politycznych w rzetelny sposób jest Christoff. poza tym (z nielicznymi wyjątkami) dominują utarczki słowne jakie prezentujesz razem z Idiotą, Socjopapą i Smokiem.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#32
lorak napisał(a): jeśli chcesz zmierzyć odległość z warszawy do krakowa używając do tego termometru, to skrytykowanie takiego podejścia bez jednoczesnego zaprezentowania rozwiązania alternatywnego jest jak najbardziej ok.
Nie, nie jest. Skoro nie ma alternatywy dla użycia termometru, to trzeba mierzyć termometrem.
Cytat:strona przeciwna też nie ma wiele do zaprezentowania
Ciężko jest coś prezentować, jeśli genpaci odrzucają wszystkie miarodajne parametry, a sami prezentują tylko anegdoty.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#33
lorak napisał(a): dominują utarczki słowne jakie prezentujesz razem z Idiotą, Socjopapą i Smokiem.

To jakaś nowa mania czy co? Gdzie ostatnio wypowiadałem się na jakieś tematy polityczne czy PKB?
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#34
Christoff napisał(a): Korelacja ujemna na poziomie -0,025. Czyli negatywna zależność faktycznie jest, ale bardzo niewielka.

No litości... Smutny

Tak niski współczynnik korelacji wychodzi czysto przypadkowo. Jaki jest poziom istotności obliczeń Christoffa?

Christoff napisał(a): Autokorekta, dziecko usypiam i pojebałem formuły.

Udział wydatków publicznych a przyrost: -0,25
Udział dochodów publicznych a przyrost: +0,48
Deficyt finansów publicznych a przyrost: -0,76

Smok: nie znaju, opieram się na tablicach GUS.

No, OK. A jaki jest teraz poziom istotności?
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#35
Cytat:No, OK. A jaki jest teraz poziom istotności?

Dla udziału wydatków 0,37, czyli dupiaty.
Dla dochodów 0,07.
Dla deficytu 0,001.
Odpowiedz
#36
zefciu napisał(a): zastrzeżenie do PKB takie, że państwo może sobie ten wskaźnik "rzeźbić" wywalając pieniądze w błoto (co nie jest głupim zastrzeżeniem),

Takie "rzeźbienie" jednak nigdy długo nie może trwać (najwyżej kilka lat - za Gierka trwało 4 lata)) i kończy się zawsze kryzysem i recesją, po którym PKB wraca do "naturalnego" poziomu.

Innym czynnikiem które zniekształca bardzo PKB jest posiadanie przez dany kraj nieproporcjonalnych zasobów naturalnych, zwłaszcza ropy. I tu zniekształcenia mogą trwać znacznie dłużej. Np Rosja bez ropy i gazu byłaby na poziomie Ukrainy. Wenezuela - Kuby, etc...

lorak


Cytat:jeśli jakiś wskaźnik ma badać X a bada Y, to nie ma potrzeby prezentowania alternatywy

A skąd niby lorak ma wiedzieć, że dany wskaźnik nie bada X, tylko Y, skoro nie ma żadnej możliwości zbadania X w sposób alternatywny?


Cytat:częste zjawisko wśród ludzi mało obeznanych ze statystyką


W przeciwieństwie do loraka, który jest znakomicie obeznany ze statystyką Duży uśmiech


Cytat:ulegają "magii" różnorakich wskaźników i zamiast rzetelnie podejść do analizy to oddają się błogiej manipulacji,

Natomaist genetyczni patrioci nie ulegają magii wskaźników i podchodzą rzetelnie do analizy wiedzę czerpiąc nie z jakichś tam zafałszowanych przez esbeckie mordy wskaźników, tylko z łam genetyczno patriotycznych mediów.

Wiadomo, ten wskaźnik jest dobry, rzetelny i nie sfałszowany, który pokazuje że rządy obecne są be. Wskaźniki które tego nie pokazują są właśnie nierzetelne i sfałszowane. Duży uśmiech


Cytat:jeśli chcesz zmierzyć odległość z warszawy do krakowa używając do tego termometru, to skrytykowanie takiego podejścia bez jednoczesnego zaprezentowania rozwiązania alternatywnego jest jak najbardziej ok.

Oczywiście nie jest. Bo odległość od Warszawy do Krakowa można zmierzyć za pomocą termometru (co prawda bardzo niedokładnie) i dopóki nie ma lepszych alternatyw ten sposób jest OK

Christoff napisał(a):
Cytat:No, OK. A jaki jest teraz poziom istotności?

Dla udziału wydatków 0,37, czyli dupiaty.
Dla dochodów 0,07.

Czyli dla dochodów też dupiaty Smutny


Cytat:Dla deficytu 0,001.

O! To jest jakiś wynik? Czy Christoff mierzył korelacje bezpośrednio w czasie, czy przesuniętą w fazie? (deficyt względem wzrostu?)
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#37
Bezpośrednio.
Odpowiedz
#38
Jester napisał(a):
zefciu napisał(a):
Smok Eustachy napisał(a): Powszechnie znane są bowiem zastrzeżenia co do koncepcji PKB.
Tylko, że ja się nie pytałem o zastrzeżenia do PKB, tylko o alternatywy dla PKB. Jak zwykle Smok ma kłopot ze zrozumieniem prostej treści w języku znienawidzonego narodu.
Z tym gatunkiem socjalistów jest trochę jak z kreacjonistami.

Korwin socjalistą. Czego to się człowiek nie dowie.

2. To socjalisty z PRL epatowały Naród wskaźnikami.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#39
Christoff napisał(a): Bezpośrednio.

Spróbuj zatem przesunąć w fazie (w jedną i drugą stronę), ciekaw jestem co wyjdzie. Zresztą poprzednie korelacje też można spróbować przesunąć.

Smok

Cytat:To socjalisty z PRL epatowały Naród wskaźnikami.

Oczywiście nie. A przynajmniej nie takimi, które by umożliwiały miarodajne porównanie Polski z innymi krajami.

Wydobycie węgla i wytop surówki coś mówiły o krajach w XIX wieku. Ale nie w XX. Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#40
pilaster napisał(a):
Cytat:jeśli jakiś wskaźnik ma badać X a bada Y, to nie ma potrzeby prezentowania alternatywy

A skąd niby lorak ma wiedzieć, że dany wskaźnik nie bada X, tylko Y, skoro nie ma żadnej możliwości zbadania X w sposób alternatywny?

ponieważ wiadomo, że bada Y.

Cytat:W przeciwieństwie do loraka, który jest znakomicie obeznany ze statystyką Duży uśmiech

znakomicie - nie, ale wystarczająco aby dostrzegać twoje manipulacje na tym polu.

Cytat:Oczywiście nie jest. Bo odległość od Warszawy do Krakowa można zmierzyć za pomocą termometru (co prawda bardzo niedokładnie) i dopóki nie ma lepszych alternatyw ten sposób jest OK

jasne, a na pytanie o to, gdzie znajduje się budynek sejmu, ok odpowiedzią będzie "na ziemi".
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości