Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wrocław
#1
Opowieść Pierwsza: Pochodzenie i Powstanie.

Aby mówić o Wrocławiu, trzeba najpierw opowiedzieć o Śląsku. Dziwna to kraina, wielka, sięgająca od Głogowa na północy, po Opawę czeską na południu, od Żagania na zachodzie, aż po Bytom i Racibórz.
Na Śląsku przez wieki przewijały się różne ludy: Celtowie, Germanie, Goci, Wandalowie, aż w końcu, ok. VII wieku n.e. na Śląsk dotarli Słowianie. Na górze, w odległości 30 km od Wrocławia, ustanowili miejsce święte, miejsce swojego kultu. Nazwa góry to Ślęża.
Pierwsza hipoteza dotycząca nazwy Śląska wywodzi się właśnie od nazwy owej góry, która była swoistym sercem regionu.
Druga hipoteza jest nieco bardziej prozaiczna - otóż w języku tamtych ludów występowało słowo: "Szlęg" lub "Ślęg", co oznacza wilgoć.
Trzecia zaś hipoteza pochodzi od nazwy plemienia Silingów, które w II w. n.e. zamieszkiwało te terytorium. Umieścił je w swoich notatkach Ptolemeusz.
Skądkolwiek pochodzi nazwa Śląsk, taka właśnie się przyjęła. Już od I wieku n.e. teren ten był znany i ważny - tędy przechodził Szlak Bursztynowy (Bałtyk - Rzym), tędy też prowadzono handel szlakiem tzw. północnym (Morze Czarne - Ruś - Zachód). Spławne rzeki pozwalały na transport wodny towarów, a bliskość gór zapewniała osłonę przed ewentualnymi najeźdźcami. W IX wieku istniały tu struktury państwa wielkomorawskiego, a po jego upadku - najprawdopodobniej region przeszedł we władanie Czechów.
Pierwsza wzmianka o osadach w okolicy Wrocławia pojawia się na mapie Klaudiusza Ptolemeusza z II wieku n.e. Ciężko jest ją dokładnie umieścić, z powodu niedoskonałości i niedokładności ówczesnych map. Podejrzewa się, że osada Budorigum istniała albo na terenie dzisiejszego Wrocławia, albo w jego niewielkim oddaleniu (niektórzy widzą w tej roli obecny Brzeg).
Tak czy inaczej, około 920 roku n.e. czeski książę Wratysław z dynastii Przemyślidów zakłada warowny gród na terenie obecnego Ostrowa Tumskiego i na swoją cześć nazywa go Wrotizla. Lokalizacja była doskonała - gród znajdował się na wyspie, na przecięciu szlaków handlowych dawnego świata.
Miasto zaczęło się szybko rozwijać. Na tyle szybko, że po przejęciu (być może w wyniku traktatu pokojowego, nie ma wzmianek o podbiciu go) przez Piastów, w roku 1000 zostało siedzibą biskupa na mocy postanowień Zjazdu Gnieźnieńskiego. Oprócz zamku książęcego na wyspie spalona zostaje świątynia pogańska, funduje się natomiast katedrę o konstrukcji drewnianej.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości