Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakazać inteligentnej broni?
baca350 napisał(a): Formuła Fi z robotami - nie uda się. One nie będą robić wypadków, a 90% plebsu czeka na kraksy. Hej!
O jakiej formule mówisz?

PS. http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyda...hodow.aspx

Cytat:Formuła E zapowiedziała pierwsze na świecie wyścigi autonomicznych samochodów, które wystartują już w przyszłym roku. Bolidy bez kierowców będą poruszać się z prędkością przekraczającą 300 km/h.

wórcy Formuły E zapowiedzieli nową inicjatywę w postaci RoboRace. To nic innego, jak pierwsze na świecie wyścigi autonomicznych samochodów. Pierwsze z nich odbędą się już w przyszłym roku. Wyścigi RoboRace będą poprzedzać zmagania prawdziwych kierowców Formuły E tego samego dnia.

W trakcie RoboRace udział będzie brało 10 zespołów i 20 samochodów autonomicznych. Oczywiście, pod względem specyfikacji będą one identyczne. Okazuje się jednak, że będzie można modyfikować ich "mózgi", a więc sztuczną inteligencję, co może mieć znaczący wpływ na wygraną. Auta mają poruszać się z prędkością przekraczającą 300 km/h, a każdy wyścig ma trwać godzinę.

Niestety, na razie to pomysł, gdyż do RoboRace nie zgłosił się jeszcze żaden zespół. Niemniej, CEO Formuły E - Alejandro Agag wierzy, że w RoboRace zaangażują się wielkie firmy, które pracują nad autonomicznymi pojazdami. Wśród nich wymienia m.in. Google, Uber, Continental czy Bosh. Przygotowaniem autonomicznych bolidów ma zająć się Kinetik. Co ciekawe, projekt już istnieje i podobno znacząco różni się od zwykłych aut wyścigowych, które wymagają kierowców.
Odpowiedz
Baidu testuje swój autonomiczny pojazd (przerobione BMW):

[Obrazek: BN-LQ150_BAIDUj_P_20151209130544-480x270.jpg]

A Samsung zapowiedział, że podobnie jak LG, wejdzie w produkcję podzespołów do autonomicznych pojazdów.
Zamierzam stworzyć mężczyznę i kobietę z grzechem pierworodnym. Następnie zamierzam zapłodnić kobietę samym sobą, tak abym mógł się narodzić. Będąc człowiekiem, zabiję się w ramach ofiary dla samego siebie aby ocalić Cię od grzechu na który Cię początkowo skazałem... TA DA!!!
Odpowiedz
Baptiste napisał(a): Już teraz wielu kierowców (w tym ja) uważa iż już chociażby automatyczna skrzynia biegów to profanacja i coś czego się trzeba wystrzegać jak ognia.

Mam 2 samochody prawdziwe[MB] z automatyczna skrzynią i obym nie musiał sie przesiadać za manuala. Nie wiesz co prawisz. Hej!
Ktoś tu jednak palce maczał...
Odpowiedz
Myślę, że autonomiczna broń bazująca na zaprogramowanych algorytmach w wielu przypadkach nie byłaby nawet zdolna do prawidłowego rozpoznania celu. Odpadłaby jako przykładowy tropiciel talibów, czy spiskowców w tłumie. Raczej mogłaby się sprawdzić jako wsparcie w walce - np. natychmiastowe i precyzyjne odpowiadanie ogniem na ostrzał, czyli skrajna sytuacja gdzie granica między swoim, wrogiem, a cywilem jest zarysowana ostro. Oczywiście to i tak dużo.

Broń w pełni autonomiczna, samodzielnie wyznaczającacele misji, oceniająca zagrożenie, możliwości, podejmująca decyzje, czy nawet samodzielnie prowadząca całą kampanię musiałaby byćinteligentna. Tyle, że samo jej podleganie pod czyjś rozkaz prawdopodobnie musiałoby wynikać z jej decyzji. Jak skłonić sztuczną inteligencję do służenia człowiekowi? Duży uśmiech
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down

Odpowiedz
Tak się wtrącę. Proponuję popatrzeć na te dzisiejsze zastosowania AI i sieci neuronowych (nie jestem pewien czy te dwa pojęcia się pokrywają ale wydaje mi się, że nie) popatrzeć tak jak my dziś patrzymy na pierwsze pojazdy samochodopodobne. Owszem, samo się to (ledwo, ledwo co prawda) ruszało ale porównując do dzisiejszych samochodów...
Tak właśnie wygląda w tej chwili dziedzina AI. Jak samochody przełomu XIX i XX wieku.
Ludzkość sobie sama nakłada stryczek na szyję. Niestety nikt i nic nie jest w stanie zrobić w tej sprawie.
A jeszcze jest eksplozywny rozwój technik genetycznych....
Groza.
Odpowiedz
Odysei Kubricka się naoglądałeś Duży uśmiech oczywiście si kompletnie zdeklasowałoby ludzkość i przejęło po nas pałeczkę pionierów, jednak myślę, że ludzkość sama by na tym bardzo skorzystała. Nasza duma by jedynie ucierpiała, zwłaszcza naukowcy by dostali w kość Duży uśmiech
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down

Odpowiedz
@Dragula
Odyssea niespecjalnie mi się podobała. Moim zdaniem antropomorfizacja była posunięta za daleko. Trochę to było takie "jak sobie mały Kazio wyobraża...". Mam inny przykład na podorędziu. Kiedyś futurolodzy zamartwaili się, że miasta zginą pod grubą warstwą odchodów końskich jeśli pojazdów z napędęm konnym będzie przybywać w takim tempie. Mam wrażenie, że nasze (w tym i moje) obawy co do przyszłości są na tym samym poziomie co poglądy futurologów XIXwiecznych. Nasz świat zginie tak jak zginąl świat XIX wieku. Ale nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak to naprawdę będzie. Pewną analogią jest próba uchwycenia momentu gdy tracimy świadomość z powodu zaśnięcia. SIę nie da. I przyszłości też się nie da przewidzieć. Ale są powody by się martwić. Miejmy tylko nadzieję, że niesłusznie.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Wklejam artykuł o apelu postulującym zaprzestanie badań i wdrażania autonomicznej (czytaj inteligentnej) broni.
Ogólnie to jest debata nad zagrożeniami płynącymi ze spodziewanego pojawienia się AI (powiedzmy!)

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/naukowcy...ymi/ss9xr0

Co sądzicie na ten temat?

Rodzi się współczesny ludyzm?
Mądry przed szkodą?

Pytanie do Ciebie Sofeicz, czy uważasz, że możliwe jest takie ograniczenie i jak ono powinno wyglądać? Jak sformułować zasady, co jest SI, a co nią nie jest? Automatyczne systemy, to "chleb powszedni" współczesnego pola walki. Automaty znoszą ograniczenia ludzkich ciał i stają się zwyczajnie niezbędne. Zauważyć należy, że do uzyskania przewagi militarnej wymagana jest szybkość... szybkość wszystkiego - stąd automaty nadają się do tego celu idealnie.
Warto zwrócić uwagę na taki element: jeżeli założymy, że broń obdarzona SI będzie mogła podjąć decyzję np. o zabiciu człowieka (snajper SI) i jeżeli możliwy do popełnienia błąd byłby mniejszy niż błąd oczekiwany w przypadku człowieka, to oddanie decyzji SI wydaje się logiczne...

Moim zdaniem, jest to kolejny przykład naszego antropocentryzmu. My sami chcemy dawać tylko sobie prawo do wzajemnego zabijania... nikt inny tego robić nie może.... tak jakby była to jakaś różnica, czy ginie się z ręki człowieka, robota SI, czy traci życie w paszczy aligatora...
Nadto, broń inteligentna (w tym przypadku autonomiczna) jest bronią precyzyjną. Z założenia (i to potwierdzają konflikty zbrojne z jej wykorzystaniem) czyni mniej strat, nazwijmy to przypadkowych, gdzie niszczony jest tylko cel.
.
.
.
"Przyszłość już nie jest taka jak kiedyś" - Yogi Berra

Odpowiedz
Niestety, ale rozwoju autonomicznej broni nie da się zatrzymać. Taka broń to zbyt duża pokusa. Armia setek tysięcy robotów, dronów, kiedyś tam androidów, to zbyt duża pokusa dla przywódców. Przy masowej produkcji broń autonomiczna jest tania, nie trzeba jej płacić żołdu, nie trzeba się przejmować o jej morale oraz można ją łatwo zastąpić. 

Kwestią kilku lat będą działania zbrojne z wykorzystaniem wilczych stad dronów. Zresztą Amerykanie przeprowadzili niedawno testy, gdzie wypuścili z F/A - 18 ponad 100 dronów, które podczas wykonywania misji komunikowały się ze sobą i działały jak jeden mózg.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości