To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wędrówki Ludów AD 2015
InspektorGadżet napisał(a): No widzisz czyli sam przyznajesz że motywacje były czysto polityczne a nie religijne, no chyba że ktoś wykaże że zabito ich bo nie czcili obrazów

Tak, religia i wiara mogą być tylko pretekstem do walki o zasoby, ALE gdyby nie podział wewnątrz chrześcijaństwa, to u koryta nie pojawiłaby się nowa, konkurencyjna grupa, którą trzeba rzezać.

Więc nawet jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio - wiara i religia mogą (i są) źródłem podziałów społeczeństwa.

InspektorGadżet napisał(a): Jak każda ideologia

Tak. Racja.

InspektorGadżet napisał(a): Poza tym, w katolicyzmie zabicie heretyka to grzech a w protestantyzmie zabicie wyznawcy "Rzymskiej Dziwki" to droga do raju

A jak w bitwie pod Grunwaldem katolicy rzezali katolików, to grzech czy nie grzech? I dla kogo?
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
LJ napisał(a):Więc nawet jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio - wiara i religia mogą (i są) źródłem podziałów społeczeństwa

No generalnie się zgadzam ale twierdzenie że hugenotów zabito przez inną wiarę to manipulacja albo przynajmniej nadużycie

LJ napisał(a):Tak. Racja

W tym ateizm

LJ napisał(a):A jak w bitwie pod Grunwaldem katolicy rzezali katolików, to grzech czy nie grzech? I dla kogo?

Nie tylko katolicy bo i poganie oraz muzułmanie. Ale mniejsza o to. Z tym katolicyzmem krzyżaków to byłbym ostrożny, Brygida Szwedzka słusznie zarzucała im herezję (podbijanie chrześcijańskiego ludu Polaków) i krytykowała ich agresywną ekspansje. Zresztą, Prusy to był najszybciej sprotestantyzowany i zlaicyzowany kraj za czasów reformacji
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a): W tym ateizm

Ale taki komunistyczny. Musi być z jakąś dodatkową ideologią, bo inaczej jest nieekspansywny i niewojujący.

InspektorGadżet napisał(a): Nie tylko katolicy bo i poganie oraz muzułmanie. Ale mniejsza o to. Z tym katolicyzmem krzyżaków to byłbym ostrożny, Brygida Szwedzka słusznie zarzucała im herezję (podbijanie chrześcijańskiego ludu Polaków) i ich agresywną ekspansje. Zresztą, Prusy to był najszybciej sprotestantyzowany i zlaicyzowany kraj za czasów reformacji

Ale co ty mnie tu z Brygidą jakąś wyskakujesz? Czy oficjalnie ich potępiono i wydalono z KrK?

InspektorGadżet napisał(a): ale twierdzenie że hugenotów zabito przez inną wiarę to manipulacja albo przynajmniej nadużycie

Hugenotów zabito, przez to, że ich wiara wpłynęła na ich podejście do życia czyniąc z nich grupę silną i bogatą zagrażającą będącym ówcześnie u koryta katolikom.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
LJ napisał(a):Ale taki komunistyczny

"Każdy" ateizm implikuje pewnie swiatopoglad np. taki że cały świat ogranicza się tylko do "materii"(to jest podstawowym założeniem ateizmu) a inny ateizm dodatkowo zaklada że religie trzeba zwalczać

LJ napisał(a):Ale co ty mnie tu z Brygidą jakąś wyskakujesz?

No co ona mogła wiedzieć, w końcu jest doktorem Kościoła

LJ napisał(a):Czy oficjalnie ich potępiono i wydalono z KrK?

Gregorego Bauma, Hansa Kunga też nie wydalono i co z tego?

LJ napisał(a):Hugenotów zabito, przez to, że ich wiara wpłynęła na ich podejście do życia czyniąc z nich grupę silną i bogatą zagrażającą będącym ówcześnie u koryta katolikom

Weber widzę mocno wjechał. Nie dziwota że kalwini byli bogatsi(przynajmniej na początku) skoro reformację poparła szlachata i arystorkacja Europy nigdy chłopi którzy byli mordowanie i prześladowani z tego powodu
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a): a inny ateizm dodatkowo zaklada że religie trzeba zwalczać

Mylisz (łączysz) ateizm z antyteizmem.

InspektorGadżet napisał(a): No co ona mogła wiedzieć, w końcu jest doktorem Kościoła

I co, nałożyła anatemę? Ma taką moc?

InspektorGadżet napisał(a): Gregorego Bauma, Hansa Kunga też nie wydalono i co z tego?

Kiedy katolikom pasuje, to ochrzczonych, ale niewierzących lub niepraktykujących traktują jako katolików ("95% Polaków to katolicy"), a kiedy im nie pasuje, to nawet krzyżaków za katolików nie uznają. Hipokryzja level ojapierdole.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
3.Ale przecież ja wprost mówię że większość Polaków katolikami nie jest więc o co ci chodzi?

2. Po co miała ją nakładać? Przecież to dla was nie ma znaczenia. Zresztą ona nie miała takiej waldzy, niestety bo jak widać ona miała rację

1. Antyteizm łączy się z ateizmem
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a): 3.Ale przecież ja wprost mówię że większość Polaków katolikami nie jest więc o co ci chodzi?

Ok. W takim razie przepraszam za oskarżenie. Dotyczy ono polskich decydentów kościelnych i polityków pisowskich, którzy powołując się na 95% katolików w Polsce wprowadzają np. całkowite zakazy aborcji.

InspektorGadżet napisał(a): 2. Po co miała ją nakładać?

Żeby wykluczyć ich z KRK, żeby żaden lumber nie mógł ich działalności powiązywać z instytucją KRK.

InspektorGadżet napisał(a): Przecież to dla was nie ma znaczenia. Zresztą ona nie miała takiej waldzy, niestety bo jak widać ona miała rację

Dla mnie nie ma znaczenia gdyby mnie obłożono anatemą. Natomiast jeśli KRK zgodnie ze swoimi procedurami pozbywa się ze swoich szeregów ludzi, którzy aspirują do bycia jego członkami, to ma to sens.

InspektorGadżet napisał(a): 1. Antyteizm łączy się z ateizmem

No nie.

Podobnie fanatyzm nie łączy się z teizmem. Nie znam wierzącego, który by mnie nienawidził albo który chciałby mi wyrządzić krzywdę. Nie żyjemy w Państwie Islamskim.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Nie ma sensu rozgraniczać religii i polityki przed XIX wiekiem, to anachronizm. Grubą kreskę między jednym i drugim zawdzięczamy chyba dopiero cysarzowi Bonaparte. Przez całą historię ludzkości religia i polityka były że sobą nie tyle nawet powiązane, co wręcz tożsame. Każda "herezja" czy tam "reformacja" niosła ze sobą postulaty czysto polityczne, toteż i walka ogniem i mieczem z tymiż herezjami była zawsze polityczna. Teologia serologia, dla zwykłych ludzi zwycięstwo jednej lub drugiej strony oznaczało tyle, że księcia Bolka zastąpi książę Lolek lub na odwrót, z czym wiąże się wykopanie od koryta jednych i udostępnienie go drugim.
Odpowiedz
No nie bardzo. O ile lud prosty mógł mieć wyjebane a sprzągnięcie władzy i sacrum było oczywiste, o tyle warunki życia przy okazji przyjmowania religii i jej zaplecza metodologicznego zmieniały diametralnie życie ludzkie. Tacy Husyci przeca mieli całkiem niezły poziom życia i mogło ich nic nie ruszać a ruszało. Mieszko i Jagiełło mogli czcić Starych Bogów i rajcować z poganami jak tu kolejny Rzym zburzyć. Jednak za religią szła wojna ekonomiczna a za nią dopiero polityka.
Sebastian Flak
Odpowiedz
LJ napisał(a):Dotyczy ono polskich decydentów kościelnych i polityków pisowskich, którzy powołując się na 95% katolików w Polsce wprowadzają np. całkowite zakazy aborcji.

W Egipcie jest całkowity zakaz aborcji a to nie jest nawet chrześcijański kraj. Zresztą w takiej Finlandii też chyba nie ma aborcji na życzenie

LJ napisał(a):Dla mnie nie ma znaczenia gdyby mnie obłożono anatemą. Natomiast jeśli KRK zgodnie ze swoimi procedurami pozbywa się ze swoich szeregów ludzi, którzy aspirują do bycia jego członkami, to ma to sens.

A co ja na to poradzę że nie wydalano ludzi którzy bardziej zasłużyli na wydalenie jak Gregory Baum który po latach dopiero się przyznał że był czynnym homo. a nauczał innych jak mają wierzyć

LJ napisał(a):Podobnie fanatyzm nie łączy się z teizmem

wskaż mi antyteistów którzy nie są ateistami. deistów pomijam bo to praktyczny ateizm
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a): 1.  Antyteizm łączy się z ateizmem

Chyba tylko w twojej głowie.
Ja jestem ateistą, a nie jestem antyteistą (a przynajmniej się staram).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a): wskaż mi antyteistów którzy nie są ateistami.

Każda zapałka jest drewniana, ale nie każde drewno jest zapałką.

Każdy antyteista jest ateistą, ale nie każdy ateista jest antyteistą.

InspektorGadżet napisał(a): W Egipcie jest całkowity zakaz aborcji a to nie jest nawet chrześcijański kraj. Zresztą w takiej Finlandii też chyba nie ma aborcji na życzenie

To jak jest w Egipcie czy Finlandii nie znaczy, że tak samo ma być w Polsce.

BTW
Nigdy nigdzie nie postulowałem aborcji na życzenie. Jest coś pośredniego pomiędzy nią, a katolickim całkowitym zakazem.

InspektorGadżet napisał(a): A co ja na to poradzę że nie wydalano ludzi którzy bardziej zasłużyli na wydalenie jak Gregory Baum który po latach dopiero się przyznał że był czynnym homo. a nauczał innych jak mają wierzyć

No ale go w końcu wydalono z KrK czy nie? Nie wiem jak w KrK, ale w innych instytucjach da się kogoś pośmiertnie pozbawić obywatelstwa, zaszczytów, orderów etc. Nie da się kogoś pośmiertnie wydalić z KrK?
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): No ale go w końcu wydalono z KrK czy nie? Nie wiem jak w KrK, ale w innych instytucjach da się kogoś pośmiertnie pozbawić obywatelstwa, zaszczytów, orderów etc. Nie da się kogoś pośmiertnie wydalić z KrK?

Nie da się wywalić nawet za życia, semel catholicam semper catholicam. Zywych można ekskomunikować, ale ta kara w domyśle ma być czasowa, coby człowiek błądzący zawrócił na czas na łono Matki Kościoła. Ekskomunikowanie umarłych to trochę jak sądzenie trupa po wyciągnięciu go z trumny, nie robimu już więcej takich rzeczy.

PS: Offtop rośnie, może wydzielić?
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
LJ napisał(a):Każdy antyteista jest ateistą, ale nie każdy ateista jest antyteistą.
No przecież nie twierdzę że każdy mówię tylko że jedno jest wypadkową drugiego

LJ napisał(a):Nigdy nigdzie nie postulowałem aborcji na życzenie. Jest coś pośredniego pomiędzy nią, a katolickim całkowitym zakazem

Podałem przykład kraju w którym jest taki zakaz a on nawet nie jest chrześcijański. Taki choćby ateista Boguś Wolniewicz był za całkowitym zakazem aborcji(chociaż nie chciał zmieniać ustawy z 1993). Zakaz aborcji jak nie jest sprawą moralną (czego nie twierdzę) to przynajmniej jest on przydatny z utylitarnych względów

LJ napisał(a):No ale go w końcu wydalono z KrK czy nie?

Niestety nie. Ja w ogóle jestem za powrotem Inkwizycji rozwiązałaby problem pedofilii i innych heretyków
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a):
LJ napisał(a):Ale taki komunistyczny

"Każdy" ateizm implikuje pewnie swiatopoglad np. taki że cały świat ogranicza się tylko do "materii"(to jest podstawowym założeniem ateizmu) a inny ateizm dodatkowo zaklada że religie trzeba zwalczać

LJ napisał(a):Ale co ty mnie tu z Brygidą jakąś wyskakujesz?

No co ona mogła wiedzieć, w końcu jest doktorem Kościoła

LJ napisał(a):Czy oficjalnie ich potępiono i wydalono z KrK?

Gregorego Bauma, Hansa Kunga też nie wydalono i co z tego?

LJ napisał(a):Hugenotów zabito, przez to, że ich wiara wpłynęła na ich podejście do życia czyniąc z nich grupę silną i bogatą zagrażającą będącym ówcześnie u koryta katolikom

Weber widzę mocno wjechał. Nie dziwota że kalwini byli bogatsi(przynajmniej na początku) skoro reformację poparła szlachata i arystorkacja Europy nigdy chłopi którzy byli mordowanie i prześladowani z tego powodu
Ateizm nie implikuje walki z religią.
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz
Wiesz dobrze, że wielu ateistów to bardzo religijni ludzie.
Wyznają aBoga.

Teorię aboga znajdziesz na śfini

Sofeicz napisał(a):
InspektorGadżet napisał(a):1.  Antyteizm łączy się z ateizmem

Chyba tylko w twojej głowie.
Ja jestem ateistą, a nie jestem antyteistą (a przynajmniej się staram).
Nie za bardzo?? Wywracanie oczami Oczko
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz
InspektorGadżet napisał(a): Niestety nie. Ja w ogóle jestem za powrotem Inkwizycji rozwiązałaby problem pedofilii i innych heretyków
E tam. Pierwsi pod nóż poszliby jacyś sedesrywacjoniści i podobne lefebry.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz


Dobry komentarz do obecnej sytuacji na granicy.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Lumberjack
Cytat:Dobry komentarz do obecnej sytuacji na granicy.
A co konkretnie jest w tym komentarzu dobrego?
O Lord, bless this thy hand grenade, that with it thou mayest blow thy enemies to tiny bits in thy mercy.
Odpowiedz
Całokształt. A z czym byś się nie zgodził? Po to jesteśmy na forum dyskusyjnym, żeby se dyskutować, więc ostrzelajmy wypowiedź Dzikiego gradobiciem pytań Oczko Język
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości