To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Czy z zagadnieniem SCD i ICD spotykasz sie po raz pierwszy ?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Nie, czytalem(am) juz o tym.
22.92%
11 22.92%
Tak, to zupelna nowosc :o
77.08%
37 77.08%
Razem 48 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagła smierc sercowa i ICD.
#1
Kochani, tematem tej "rozprawki" bedzie fragment mojej pracy zawodowej, a takze zainteresowan i drogi naukowej.

Mowa bedzie o zjawisku, o ktorym w sumie nie zdajemy sobie sprawy. Gdy jednak zapoznamy sie z nim, wlos jezy sie na glowie i oblewa czlowieka zimny pot... Ja bylem na poczatku wstrzasniety tym, czego sie dowiedzialem, teraz juz jakos zyje z ta wiedza... Moze dlatego, ze sam jestem w grupie duzego ryzyka... Ta wiedza pozwolila mi tez bardziej racjonalnie uprawiac rzadki sport (jazda na rowerze treningowym) i cwiczenia wysilkowe.

Chodzi mianowicie o Nagla Smierc Sercowa (ang. Sudden Cardiac Death).

Od razu umawiamy sie, ze nie przepisuje ksiazek, ani nie kreuje sie na specjaliste kardiologa, tylko w wielkim skrocie opisuje zagadnienie, ktorym sie zajmuje zawodowo jako biostatystyk, a ktore - wg mnie - jest dosc ciekawe. Z tego powodu obecnych na forum lekarzy prosze o wyrozumialosc Oczko

Jak juz wspomnialem - jest to czesc mojej pracy zawodowej. Firma, w ktorej pracuje wspolpracuje z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, ja zas wykonuje wszystkie analizy statystyczne, projektuje i programuje podsystem raportowania wynikow oraz opiekuje sie systemem gromadzenia danych o osobach z implantowanym ICD (co to jest - za chwile). Mozna powiedziec, ze nasza Firma (i posredni ja) jest w tej dziedzinie pionerem w Polsce.

Informacje, ktorych udziele, sa ogolnie dostepne. Szczegolowych informacji oraz wynikow badan podac mi nie wolno, jako, ze obowiazuje mnie tajemnica sluzbowa.

O wynikach naszych badan bedzie mozna w przyszlosci poczytac na stronach PTK:
http://www.ptkardio.pl
http://www.rytmserca.ptkardio.pl/main/glowna/text

A teraz do rzeczy.
Niepokoj moze budzic (i slusznie) okreslenie "nagla". Otoz na SCD moze zejsc - teoretycznie - kazdy: zdrowy (pozornie) czlowiek, ktory ma w normie cholesterol, nigdy nie chorowal na serce i czynnie uprawia sport, a takze chorujacy od dawna na rozne choroby ukladu krazenia. Umrzec mozna nagle, niezaleznie od tego, czy mamy opinie supermana, czy cherlaka. Pamietacie moze, tego lata (2006) byl jakis okazjonalony "maraton" w Polsce, gdzie zmarl jeden z jego uczestnikow. Zmarl on wlasnie na SCD. Zdrowy chlopak, taki jak tysiace.

Nagle, bez poprzedzajacych symptomow. Bez zawrotow glowy, kolatania serca, dlawicy, etc. W miejscu, w ktorym nie ma defibrylatora, a byc moze nikogo, kto moze wezwac pomoc. I bedzie to kwestia sekund. W najlepszym razie kilkinastu minut.

Napisalem - "ludzie teoretycznie zdrowi"... Czy jednak napewno sa to ludzie zdrowi ? Jednym z elementow prac badawczych programu jest ustalenie przyczyn zgonu u ludzi uwazanych obecnie za zdrowych. Pozostale badania maja ostatecznie okreslic zakres dzialan nazywanych "prewencja pierwotna w przypadku pacjentow zagrozonych SCD".

Prewencja pierwotna jest bardzo istotnym elementem ochrony spoleczenstwa przed SCD. Pod tym terminem kryje sie okreslenie czynnikow i uwarunkowan, ktore stawiaja pacjenta w gupie ryzyka i umozliwiaja wczesne leczenie jego choroby, zanim nastapi szybki czestoskurcz komorowy i migotanie komor, a w efekcie - nieunikniona smierc.

O istocie SCD mozecie dokladniej poczytac tutaj:
http://www.ptkardio.pl/pl/archiwum/59

Nie bede tutaj przynudzal o zagadnieniu od strony medycznej, bo nie jestem lekarzem, poza tym pod wskazanym adresem mozecie dowiedziec sie wiecej szczegolow.

Na razie nadmienie jedynie, ze - pomijajac nieliczne mimo wszystko przypadki idiopatycznych zgonow sercowych (tzn. niewyjasnionych, o nieznanym podlozu) - istnieje spora grupa osob, ktore sa zagrozone SCD, poniewaz cierpia na okreslone dolegliwosci.

Do dolegliwosci tych naleza schorzenia ukladu krazenia - w tym naczyn wiencowych. Jest wiele rozpoznan, ktore moga przyczynic sie do SCD:
CAD - chorona wiencowa, DCM, HCM - tzw. kardiomiopatie rozstrzeniowa i przerostowa, LQTS - zespol wydluzonego odcinka pomiedzy zalamkami Q i T, IVT - idiopatyczne migotanie komor, RVD - dysplazja (nieprawidlowosci anatomiczne) prawej komory, tzw. Tetralogia Fallota, rzadkie schorzenie, jakim jest Zespol Brugadow, Torsade de pointes ("balet serca") oraz przebyte zawaly (MI) serca i jego niewydolnosc (HF). Moznaby nastepnie wymieniac, jakie wartosci parametrow klinicznych moga wplywac dodatnio na powstawanie choroby niedokrwiennej serca i w konsekwencji SCD, ale to znajdziecie w kazdej wiekszej broszurze. Ja wspomne o homocysteinie (UWAGA, WEGETARIANIE, igracie ze smiercia !) oraz cholesterolu (obie jego frakcje).

Doliczmy do tego takze siedzacy tryb zycia, stres, obciazenia genetyczne, palenie papiersow, brak magnezu (kawa!), nadmiar sodu (sol kuchenna !)...

W efekcie w/w czynnikow podnosi sie wskaznik NYHA (wskaznik wydajnosci ruchowej - 0-masz dobra kondycje 4-uwazaj, bo praktycznie umierasz) oraz obniza frakcja wyrzutowa lewej komory serca (LVEF), nieraz nawet ponizej 35%. Konsekwencja tego, co napisalem, a takze szeregu innych czynnikow, sa zaburzenia rytmu serca.

Moga to byc roznego rodzaju arytmie, bradykardie, tachykardie, ale takze zawaly oraz zapalenia miesnia sercowego (myocarditis) i - najgorsze ze wszystkich - migotanie komor.

Migotanie komor (VF - ventricular fibrillation) prowadzi do smierci. Nagle stracisz przytomnosc i upadniesz. Serce wibrujac nie bedzie wstanie dotlenic mozgu. Lzejsza wersja, szybki czestoskurcz komorowy (FVT - fast ventricular tachycardia), czyli arytmia o dlugosci cyklu CL<300 ms rowniez generalnie konczy sie smiercia, ale daje pewne szanse, ktorych nie daje VF.

Podsumujmy. Istnieje zagrozenie dla ludzkiego zycia, okreslone mianem Naglej Smierci Sercowej. SCD, rozumiane jako szybki czestoskurcz komorowy lub migotranie komor, jest nastepstwem wielu czynnikow chorobotworczych zwiazanych z sercem, ale takze z gospodarka jonowa i hormonalna w organizmie.

Powstaje pytanie - czy mozna to leczyc ?

Oto mozna, z tym ze nie tyle leczyc, co umozliwic pacjentowi przezycie w chwili kryzysu.

O leczeniu farmakologicznym (leki antyarytmiczne takie, jak slawny Amiodaron, Sotalol, Chinidyna i inne, diuretyki - np. Tertensif, leki obnizajace poziom lipidow we krwi, beta blokery - Betaloc ZOC, Lokren, inhibitory konwertazy - Prenessa, Prestiarium, etc) mozecie poczytac pod podanym przeze mnie na poczatku linkiem.

Problem w tym, ze leczenie farmakologiczne nie tylko nie jest wystarczajaco skuteczne, ale takze np. dlugie przyjmowanie Amiodaronu powoduje liczne skutki uboczne, a czasem leki te powoduja dzialania odwrotne do pozadanego, a wiec proarytmiczne !

Jesli wiec nie farmakologicznie, to jak ?

Tutaj wkracza technika XXI wieku, czyli ICD: Implantable Cardioverter - Defibrillator, czyli Implantowalne Kardiowertery-Defibrylatory.

Tutaj mala uwaga - lzejsze arytmie, np. czestoskurcz komorowy mozna zakonczyc poprzez lekka stymulacje elektryczna serca, czyli ATP (antitachycardia pacing), zwana takze kardiowersja. Kardiowersja to przywrócenie rytmu zatokowego serca za pomocą dosc slabych impulsow elektrycznych o odpowiedniej charakterystyce. Ostrzejsze arytmie i asystolie, czyli zanik pracy, probuje sie likwidowac za pomoca defibrylacji (de-fibrillation), mocnego walniecia kilkunastoma-kilkudziesiecioma dżulami energii pradu o wysokim napieciu. To moze nawet polamac zebra (skurcz miesni), ale to ostatnia deska ratunku.

Tu uwaga - serce reaguje na prady o niskich czestotliwosciach 20-200Hz, dlatego kopniecie pradu z sieci 50Hz moze spowodowac migotanie komor i natychmiastowa smierc !!!. Wiele zalezy m.in. od tego, w ktorej chwili cyklu PQRST (uderzenie serca na EKG opisuje ciag punktow charakterystycznych, zwanych zalamkami, wlasnie P,Q,R,S,T - mozna obejrzec np. w Wikipedii) nastapi porazenie.

Defibrylator to duze urzadzenie. To po prostu mocna przetwornica pradu o niskim napieciu (akumulator) w impulsy pradu o wysokim napieciu i duzej energii. Defibrylatorem mozna zabic, ale takze uratowac zycie.

Jednak defibrylator ma pewna wade. TRZEBA GO MIEC. A jest drogi i trudno nosic go wszedzie ze soba. Poza tym - jak sobie zrobic defibrylacje, skoro wlasnie sie stracilo przytomnosc ??? :roll:

Ratunkiem jest tutaj to urzadzonko:

[Obrazek: 72192.jpg]
[Obrazek: icd.gif]
[Obrazek: ICD.gif]
[Obrazek: Prizm.gif]
[Obrazek: ICD.jpg]
[Obrazek: icd.jpg]
[Obrazek: defibrillator.jpg]
[Obrazek: herzschrittmacher.jpg]
[Obrazek: hb6_icdonxray.jpg]

Urzadzenie to posiada niesamowite mozliwosci oraz cene...
Jest to kompletny kardiowerter, defibrylator z wbudowanym akumulatorem, sprzegiem elektromagnetycznym, ktory umozliwia jego programowanie przez skore (radiowo), pamiecia z zapisem wszystkich tzw. epizodow (VT, VF, FVT, bradykardia) i interwencji ICD na te epizody (ATP, Shock)

[Obrazek: 7FF2.gif]
[Obrazek: icd01.jpg]

Urzadzenie to jest wszczepiane pod skore (widzieliscie na jednym ze zdjec gdzie. U kobiet jest gorzej - najczesciej pod lewa piersia), a nastepnie elektrody sa wprowadzane naczyniami do serca i tam mocowane. W chwili wykrycia nieprawidlowosci w rytmie serca (rytm zatokowy), ICD porownuje odczyt z elektrody pomiarowej (ASL - atrial sense lead, przedsionkwa elektroda pomiarowa) z tym, co ma zapisane w pamieci i wybiera najodpowiedniejszy jego zdaniem typ interwencji. Urzadzenie "wali pradem" do chwili, az serce nie zacznie bic normalnie. To taki personalny aniol stroz.

Co jakis czas przychodzi sie na wizyte kontrolna, gdzie lekarz przyklada w miejscu implantacji ICD czytnik ze sprzegiem elektromagnetycznym i odczytuje cala historie tego, co wykryl i jak sobie radzil ICD. Czasem pacjent nawet nie wie, ze ICD zadzialal, poniewaz albo to byly tak delikatne uderzenia, albo mial VF i stracil przytomnosc.

Niestety, czasem ICD sie myli i np. wiekszy wysilek i spowodowana nim szybsza prace serca moze wziac za VF. W efekcie serwuje biedakowi taka serie strzalow pradem, ze wyglada to jak padaczka... Nie dziwie sie, bo zajmuej sie wysokimi napieciami i wyobrazam sobie, jak musi bolec przyladowanie 20 dżulami w sam srodek serca... No coz, to i tak niewielka cena za wielokrotne uratowanie zycia. Pamietajmy, ze KAZDY JEDEN EPIZOD VF POTENCJALNIE (I PRAKTYCZNIE) OZNACZA SMIERC.

Z wykonanych przeze mnie analiz wynika, ze implantacja ICD (koszt ok. 40 tys PLN) jest oplacalna metoda leczenia pacjentow znajdujacych sie w grupie zagrozenia SCD.

To tyle. Mam nadzieje, ze zainteresowalem Was tematem. Nie bede tutaj prowadzil konferencji, bo nie mam odpowiedniej wiedzy medycznej, nie bede tez opowiadal wszystkiego co wiem na ten temat, bo zabraloby to dlugie godziny. Na pytania postaram sie odpowiadac na tyle, na ile pozwala mi mikro-minimalna wiedza, jaka posiadam w tym zakresie.

Wpiszcie jednak w google:
implantable cardioverter defibrillator

albo w google do grafiki:
implantable cardioverter defibrillator

A dostaniecie porzadna porcje informacji, schematow, PDF, zdjec, etc.

Tymczasowo wątek przyklejam, zeby jak najwiecej osob moglo sie z nim zapoznac, a boje sie, ze szybko zniknie "przywalony" innymi ciekawymi tematami. Jak okaze sie, ze zainteresowanie jest male, "odkleje" go.

Na koniec jedna mala uwaga ode mnie: wszyscy, ktorzy uprawiacie jakikolwiek sport - NIGDY nie zaczynajcie, ani nie przestawajcie cwiczyc NAGLE. Trenerzy dobrze wiedza, po co robia rozgrzewke na poczatek i "rozgrzewke" na koniec serii cwiczen. Nagle zmiany rytmu serca w przypadku, gdy jestesmy obarczeni wadami budowy serca lub jego automatyzmu, to naprawde prosta droga do arytmii, takze tej smiertelnej. Tak najprawdopodobniej zginal ten mlody uczestnik wspomnianego na poczatku maratonu...
Null pointer exception
Odpowiedz
#2
Skorzystałam z Twojego artykułu na Wikipedii


http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagła_śmierć_sercowa


Uśmiech
Odpowiedz
#3
U Ciebie jak w banku - jak chocby mimochodem wspomnisz, ze cos zrobisz, to zrobisz Oczko

Na dniach Bart (administrator) wgra tutaj jeszcze jeden post, dot. roznych typow ICD (VVI, DDD, etc.)
Null pointer exception
Odpowiedz
#4
Ciesze się, że zamieściłeś taki wyczerpujący i ciekawy temat.

Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
#5
Az mnie pikawa rozbolalaUśmiech.Po przeczytaniu tego tekstu zaczela jakos nierytmicznie kolatac...he,he kiedys czytalem o symptomach roznych chorob nowotworowych i przezywalem to samo. Jak czytalem o objawach raka jelita znajdowalem je i u siebie,jak czytalem o raku pluc, czulem bol tam gdzie pisali,ze sie go czuje. Jest tyle tozsamych z groznymi chorobami objawow,a zarazem calkiem niewinnych,ze latwo sie w tym wszystkim pogubic i popasc w hipochondrieUśmiech Tutaj potrzebna jest fachowa profilaktyka. Juz dzisiaj probuje sie na nia wyluskac kase. Powstaja rozne darmowe programy badawcze dla ludzi; badanie inwazyjne jelita grubego (pod calkowita narkoza), darmowe badanie prostaty itd. Mam nadzieje,ze takie badania obejma swoim programem opisana przez Ciebie chorobe.


pzdr.
"Zycie na planecie dojrzewa wowczas, gdy istoty rozumne uswiadomia sobie przyczyne wlasnego istnienia. Choc przez miliard lat przyczyna owa byla zakryta przed istotami zywymi to w 1858 roku prawda zaswitala w umysle jednej z nich. Byl to Karol Darwin."
Richard Dawkins.

"Wszelkie proby wyjasnienia pochodzenia czlowieka, podejmowane przed rokiem 1958 okazaly sie bezuzyteczne."
J.G Simpson
Odpowiedz
#6
Xeper napisał(a):Ciesze się, że zamieściłeś taki wyczerpujący i ciekawy temat.

Potwierdzam. Kawał świetnej roboty Athei.

Względem czynników ryzyka to i u mnie współczynnik chyba dobija 4 :-D
Papierosy, kawa, siedzący tryb życia, nadciśnienie, stres :-D
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz
#7
Dobra robota Athei.
Teraz już wiem po co jest rozgrzewka.
-Co teraz zrobisz?
-Zamknę oczy i pomodlę się, abyś zniknął.


JID: godlark@jabster.pl
Odpowiedz
#8
Świetna robota.

Ale kurde, zaczynam się bać.
Slabe serce ze szmerami, stres, siedzący tryb życia i powiązany z tym brak ruchu... Jeśli nie jestem, to pewnie będę w grupie ryzyka.


Hastur napisał(a):[...] są to tak samo wirtualne "straty" jak pieniądze, które skarb państwa "traci" na niezapłaconych podatkach; [...] Dodatkowym absurdem w tym przypadku jest fakt, że rzekomo "ukradzione" pieniądze zostają w kieszeni... ich pierwotnego posiadacza :o Co nieuchronnie prowadzi do konkluzji, iż człowiek może okraść państwo z własnych pieniędzy :lol2:


Odpowiedz
#9
Jedynym ratunkiem jest ignorancjaUśmiech Załóżmy, że wydaję 40 tyś wychodzę po zabiegu na ulicę i wpadam pod ciężarówkę.........RIP.
Odpowiedz
#10
Takie: http://wiadomosci.onet.pl/1919392,11,item.html artykuły pokazują, że lepiej nie myśleć Uśmiech Tylko się człowiek "napędza", zamiast normalnie żyć. Co ma być to i tak będzie, a "syndrom studenta medycyny" na dłuższą metę jest wykańczający. Z tą różnicą, że im w końcu przechodzi, a nie-studentom medycyny może zostać Uśmiech

Mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem, Kamila Skolimowska nie żyje. Taka informacja dotarła wieczorem ze zgrupowania w Portugalii, gdzie przebywają nasi lekkoatleci.

Lekkoatletka zasłabła podczas treningu. Wcześniej skarżyła się na złe samopoczucie. Mimo reanimacji i transportu do szpitala nie udało się jej uratować.

--------

A przy okazji:

Statystyki implantacji ICD idą w górę!
http://www.rytmserca.org.pl/_pages/_stat...htm?PB=ICD

Przy okazji - wyrażam mój niesłabnący szacunek do dokonań PTK na polu badań klinicznych związanych z SCD i propagowaniem zastosowania ICD.
Null pointer exception
Odpowiedz
#11
Athei Overlord napisał(a):Co ma być to i tak będzie,
Ale z naszym świadomym udziałem, to co ma być będzie lepsze, niż bez.

Dobra robota, Don Athei.
|. .. ... |. .. ... |. .. ... |. .. ... |. .. ... |. .. ... |
|. .. ..|. . .. |... . .|. ... .| .. ...| . .. .|.. . ..| ...
http://radiojazz.fm/
Odpowiedz
#12
Dzięki Uśmiech

Choć to już tak stare.... muszę kiedyś odświeżyć, uzupełnić informacje o ICD o nowe rzeczy, przekształcić w coś bardziej ambitnego Uśmiech Choroba niedokrwienna, problemy z zastawkami (o różnej etiologii), kardiomiopatie - to wszystko bardzo wdzięczny temat, ponieważ wszystko układa się jak puzzle (wynika z) i da się przełożyć na "ludzki" język Uśmiech

Na wystawie "The Bodies" w Warszawie miałem możliwość zobaczyć wypreparowane serce z kardiomiopatią rozstrzeniową. To bardzo dobra nazwa, a widok tak charakterystyczny, że nawet laikowi trudno nie rozpoznać Uśmiech Kkapik rozpozna pewnie nawet po 10 browarach Język Oczko

[Obrazek: Idiopathic_cardiomyopathy%2C_gross_patho..._lores.jpg]

---------

A tutaj ciekawostka Uśmiech
Co prawda nie o ICD, ale o kardiomiopatii przerostowej u kotów.

http://www.niziolek.com.pl/HCM.html

Sam mam kota wykazującego problemy z sercem (jeszcze nie wiemy, co jest przyczyną), więc ucieszyłem się, że są takie artykuły.
Null pointer exception
Odpowiedz
#13
Na YT można ciekawe perełki znaleźć Uśmiech

Tachykardia, ekstrasystolie

"Balet serca" - wielokształtny częstoskurcz komorowy aka Torsades De Pointes

Oczywiście popatrzcie także po "related", wiele ciekawego materiału.

A przy okazji prostuję bzdurę, którą podałem kiedyś :lups:
Teraz sobie tak czytam i... cóż, poprawić nie mogę, to chociaż sprostuję...

Asystolii się nie defibryluje za wyjątkiem sytuacji ze "Słonecznego patrolu", gdzie po kilku wyładowaniach (dramatyzm) pacjent otwiera oczy, kaszlnie kilka razy, zaleje się łzami (oh my God!) i idzie do domu.Defibrillation - mówi samo za siebie, ale musiałem być przymulony...

I tyle lat to wisi...

I doprecyzować trzeba kwestę energii - defibrylacja zewnętrzna - kilkaset (rzędu 200-350) J. Defibrylacja wewnętrzna - kilkanaście-kilkadziesiąt (c.a. 30) J. Inne terapie antyarytmiczne - od ułamków do pojedynczych J.
Null pointer exception
Odpowiedz
#14
Temu panu skrzynka piwa sie nalezy.

Mala poprawka, zeby miec wzrastajac klasyfikacje NYHA, albo spadajaca frakcje wyrzutowa, nie wystarcza same czynnika ryzyka, trzeba miec rozwijajaca sie chorbe.
Widac to po tym, ze miedzy 2gim a 3cim stopniem NYHA jest bardzo duzy skok. Jest nastawiona na ocene chorych ludzi.
Zeby miec obinizona frakcje wyzutowa do 35%, to juz zawaliki sa potrzbne.

Nie zmienia to faktu, ze czynniki ryzyka, jak sama nazwa wskazuje, sa dobrymi predyktorami chorob ukladu sercowo naczyniowego.
Najbardziej przesrane maja faceci, bo plec meska bardzo podwyzsza ryzyko tychze chorob, a wzrast jeszcze ono z wiekiem.
Potem juz wystarczy se dobrowolnie dorzucic jedna tylko rzecz, jak palenie, otylosc i po ptakach.

Czynnikow ryzyka jest kilkaset.
Najwazniejsze to:
- plec meska
- wiek
- obciazenie genetyczne (zawal, udar mozgu lub wystapienie cukrzycy lub nadcisnienia, u rodzicow lub rodzenstwa - w okreslonym wieku, kobiet pnizej 55 roku zycia, mezczyzn 60 roku zycia)

- palanie tytoniu
- otylosc
- obnizona aktywnosc fizyczna
- podwyzszony poziom cholestrerlu LDL, obnizony poziom cholesterolu HDL

- istniejace choroby ukladu sercowo naczyniowego: nadcisnienie tetnicze, cukrzyca, przebyte zwaly
- przebyte zabiegi bypasow i plastyki tetnic wiencowych
Odpowiedz
#15
Dobrze, że to przeczytałem... niedługo zaczynam trening po okresie fizycznej bezczynności i ostrzeżenie na pewno dało do myślenia. Ateista-człowiek pomocny, jak widać Oczko
Odpowiedz
#16
slyszalem ze marihuana moze powodowac jakies problemy w pracy serca. czy dotyczy to takze ICD czy to tylko takie lekkie zaburzenia sa?
Odpowiedz
#17
ICD to nazwa urządzenia: Implantable Cardioverter-Defibrillator.
Tobie chodzi o SCD - Sudden Cardiac Death, nagłą śmierć sercową, która nie jest chorobą, a efektem - podobnie, jak sepsa.

THC zwalnia akcję serca (i może dojść do bradykardii), ale rzadkie są przypadki zejścia w przypadku przedawkowania.

Co innego ekstaza, której substancja czynna (MDMA) może prowadzić do migotania komór i śmierci.
Null pointer exception
Odpowiedz
#18
aa dobrze wiedziec bo ja niedawno sprobowalem wlasnie marihuany i niezbyt to przeszedlem, teraz czasami tak jakby serce mi robilo co jakis czas pare dziwnych uderzen ;O
Odpowiedz
#19
Być może to doznanie wyczuliło Cię na rzeczy, które wcześniej igonorowałeś.

Ponadto stres (związany z Twoim strachem), zarówno nagły, jak i długotrwały, może powodować tachykardię, arytmię i inne, paskudne dolegliwości.

Arytmia (zaburzenie rytmu serca - to właśnie te "dziwne skurcze") z ekstrasystolami (dodatkowymi skurczami serca, też wyczuwalnymi) jest paskudna w odczuciu - wiem coś o tym. A arytmia to jedna z dróg do SCD.

Jeśli sytuacja będzie się pojawiać w momencie, gdy nic nie zażywasz/palisz/pijesz, nie lekceważ tego i idź do kardiologa, pókiś młody.
Null pointer exception
Odpowiedz
#20
Praca n/t Nagłej śmierci sercowej
http://www.piwencjusz.republika.pl/prace...resci.html

Wpisujcie też co jakiś czas w google "icd implantable" oraz "scd sudden" i "nagła śmierć sercowa". Prac są setki. Monitorujcie też YouTube.

Specjalnie dla Was wybrane filmy - wartościowe, warto obejrzeć.

http://www.youtube.com/watch?v=52RJWyjogY0 - "10 seconds from normal to death".
Miklos Feher the 24-year-old striker collapsed during a league game against Vitoria Guimaraes -- the victim of an apparent heart attack. However, after a four-and-a-half hour autopsy the causes of Feher's death were still not known.

http://www.youtube.com/watch?v=Ugw_vnTm6KU
Defibrillation is the only effective treatment for sudden cardiac arrest. And every minute of delay reduces a persons chance of survival by 10 per cent. Find out what an ICD is and how it has the potential to save lives.

Liczby na poniższym filmie mogą przerażać. Tym lepiej pokazują, jakim zbawieniem jest ICD

http://www.youtube.com/watch?v=_3omQ_mKBPs
Sudden cardiac arrest (SCA) is a leading cause of death in the U.S., killing more than 400,000 people last year. Thats more than the total death rate for breast cancer, lung cancer, and HIV/AIDS combined. It is estimated that 95% of SCA victims die before reaching the hospital. During SCA, heart function ceases abruptly and without warning. When this occurs, the heart is no longer able to pump blood to the rest of the body. This is usually caused when the electrical impulses in the affected heart become abnormally rapid or chaotic, or both. These irregular heart rhythms are arrhythmias.
For individuals identified as at high risk of SCA, preventative treatments include both drug therapies and medical devices called implantable cardioverter defibrillators (ICDs).
An ICD is a small electronic device that is implanted into your body. It monitors your heart rhythm and when you have arrhythmia it helps you heart return to its normal sinus rhythm. It has multiple functions. It works to correct a fast rhythm which is called ATP (antitachycardia pacing). If the ATP is unable to slow a fast rhythm, the ICD will give the heart a shock. Also, if there it senses a very fast irregular rhythm, it sends a strong shock to the heart to override the fast rhythm. These shocks can feel like a horse kicked you in the chest. All ICD's have pacemaker capabilities.


http://www.youtube.com/watch?v=uzWnQM25U...re=related
Please see the video, how Heart is affected due to Electrical Shock

Unikatowy film - zabieg implantacji ICD!
(uwaga dla osób, które mdleją na widok krwi...)

http://www.youtube.com/watch?v=ouitCs4nSaM
Intracardiac device for synchronized pacing in a patient with cardiac failure. Patient was extubated right after the procedure.

Podobny film
http://www.youtube.com/watch?v=cs_dlsswN...re=related
Cardiac Electrophysiologist Dr. Mark Harvey, with Oklahoma Cardiovascular Associates, will be implanting a biventricular defibrillator live over the Internet on September 21st at 5:00 PM CDT from the Oklahoma Heart Hospital.

The implantation of a biventricular defibrillator is a significant part of Cardiac Resynchronization Therapy (CRT) to restore the natural synchronized beating of the lower chambers of the heart, the ventricles, to treat chronic heart failure. The right and left ventricles must beat in a synchronized pattern to get the blood pumped optimally from the heart to deliver oxygen to the rest of the body. When the ventricles are out of sync - the heart function declines - patients experience marked shortness of breath, dry cough, swelling in the ankles, weight gain, fatigue and a rapid or irregular heartbeat.



Procedura ACLS (ACLS - algorytm podawania leków i stymulacji elektrycznej w przypadku zaburzeń rytmu serca) w przypadku migotania komór
http://www.youtube.com/watch?v=scGQOMcuAA0


Migotanie komór
http://www.youtube.com/watch?v=R4dPyNceZKU


W Polsce jeszcze brak takich powszechnych programów informacyjnych. Musimy więc informować o nich sami siebie. To może uratować komuś życie. Wyniki ankiety mówią same za siebie


http://www.youtube.com/watch?v=vXFEIoNkfQo

---
EDIT:
ciekawostka: bijące serce ryby "outside of ryba" Uśmiech
http://www.youtube.com/watch?v=khW5IOYEWlA
Null pointer exception
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości