To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PiS, co zrobił a nie co powiedział
#1
Państwo Komisja Wyborcza napisał(a):Wyniki podane przez PKW:
PiS - 37,58 proc. 
PO - 24,09 proc. 
Razem - 3,62 proc. (nie wchodzi do Sejmu) 
KORWiN - 4,76 proc. (nie wchodzi do Sejmu) 
PSL - 5,13 proc. 
ZL - 7,55 proc. (nie wchodzi do Sejmu) 
Kukiz'15 - 8,81 proc. 
.Nowoczesna - 7,6 proc.

Na wszystkie listy oddano 15,2 mln głosów ważnych.
[Obrazek: 200_s.gif]

Dobry wieczór.

Proszę w tym wątku o rejestrowanie tych działań PiS, które w ocenie autora wpisu będą mieć charakter pozytywny dla wzbogacenia się obywateli. Trudne w ocenie, ale chyba łatwiejsze niż decyzja, która partia najwięcej przysporzy się mojemu wzbogacaniu. Na to drugie Naród w niedzielę zdołał odpowiedzieć, więc jakoś pewnie uda się nam niniejszy wątek przez najbliższe 4 lata (a może tylko 2?) pociągnąć.

Wątek posłuży mi do odpowiedzi za parę lat, czy to moi bliscy i znajomi mają znaczące zaburzenia w prawidłowej percepcji otoczenia czy może jednak ja. Robisz wpis jeśli wg Ciebie PiS zrobiło coś co powoduje wzbogacenie się obywateli - dyskusja jest możliwa.
Dobranoc.
"Do jasnych dążąc głębin – nie mógł trafić w sedno śledź pewien obdarzony naturą wybredną. Dokądkolwiek wędrował, zawsze nadaremno. Tu jasno, ale płytko, tam głębia, ale ciemno."
Odpowiedz
#2
Zara bedom lecieć hejty Duży uśmiech
Odpowiedz
#3
Aby uprościć młodszym orientację w sytuacji - autor wątku nie jest zwolennikiem PiS. Chcę mieć natomiast zebraną informację za kilka lat - czy PiS w ogóle zrobić coś w wyniku czego obywatele będą się bogacić. Np. 500 zł na dziecko trzeba w tym wątku rozliczyć w odniesieniu do zwiększonego podatku (źródła finansowania 500 ziko na bobasa i tak ocenić całościowo czy się wzbogacamy, czy jednak to tylko działania pozorowane)
- dziękuję
"Do jasnych dążąc głębin – nie mógł trafić w sedno śledź pewien obdarzony naturą wybredną. Dokądkolwiek wędrował, zawsze nadaremno. Tu jasno, ale płytko, tam głębia, ale ciemno."
Odpowiedz
#4
Czekolada_Milka,

bardzo mi się podoba pomysł wątku zaproponowanego przez Ciebie. W charakterze wstępu napiszę kilka zadań.
Oczywistym jest, że wyborcze obietnice partii politycznych wyborcy muszą sfinansować sami z danin ściąganych z nich przez państwo. Ta zasada dotyczy i 500 zł na dziecko jak i "wydojenia" banków, czy opodatkowania marketów. To my, podatnicy, zapłacimy za te fanaberie, wyższymi kosztami usług oferowanych przez te instytucje. Pozostaje pytanie, czy poniesione koszty zwrócą się społeczeństwu w postaci konkretnych korzyści?
To jest możliwe. Przykładowo, dług państwa z ostatnich lat, ma jakieś uzasadnienie w postaci ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. Czy podobnie będzie podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości?
Czas pokaże.
Odpowiedz
#5
Pomysł dobry. Proponuję jednak trochę usprawnień metodologicznych, bo inaczej skończy się na subiektywnych ocenach działań partii - zwolennicy będą nią zachwyceni, przeciwnicy zdegustowani ale niczego nie ustalimy.


Po pierwsze należałoby wypisać tutaj wszystkie obietnice PISu z kampanii.

Po drugie poszukać podstawowych danych ekonomicznych z 2007 i 2015 takich jak stopa bezrobocia, średnia i minimalna płaca, pozycja Polski w rankingach takich jak IEF czy ITI, PKB, PKB na mieszkańca, PKB na mieszkańca w odniesieniu do średniej unijnej, średnia stopa inflacji, poziom opodatkowania w stosunku do PKB  i  co tam komuś przyjdzie do głowy. Wówczas w momencie gdy PIS oderwie się od żłoba będziemy mieli  idealne porównanie rządów PIS z Rządami PO.  Ja na tą chwilę nie mam czasu tego robić, ale może autorowi lub komuś innemu będzie się chciało poszukać.

Z mojej strony mogę wrzucić takie coś:

[Obrazek: t4zUER9.jpg]

Ale to należałoby zweryfikować oraz przepisać do tematu w postaci  tekstowej, bo przez kilka lat może zniknąć z neta (nie wiem jak długo imgur gdzie obrazek wrzuciłem trzyma je w necie)


Jeżeli temat zaskoczy warto byłoby go też umieścić w przyklejonych - jako formę obywatelskiej kontroli nad poczynaniami władzy.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
#6
Zwłaszcza te bezpłatne podręczniki wymagają weryfikacji Oczko

ps
W UE ten wzrost bezrobocia o 2% to pewnie ci dodatkowi imigranci, którzy mieli pracować Język
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#7
Bardzo dobry pomysł. Poszukam coś i wrzucę. Oprócz obietnic może dane typu gdp per capita, gini index, dług publiczny, hdi, ief, bezrobocie wśród młodych, ilu Polaków jest poza granicami kraju etc.

Obietnice również jak najbardziej.
"Nie można powiedzieć, która masa ludowa ma więcej źródeł piękna. Są wieki całe, że jakiś naród przoduje drugim, są znów wieki, że idzie za drugim. Kto tępi narody, ten jakby zrywał struny z harfy świata. Cóż komu przyjdzie, że będzie miał harfę o jednej tylko strunie? Nie tępić, lecz rozwijać należy narodowości. A rozwijać je może wolność narodów, niepodległość i poszanowanie ich odrębności…"

Ignacy Daszyński
Odpowiedz
#8
Poszukałem trochę i tutaj dane wg Eurostatu za wyjątkiem danych o PKB PC ppp (z tego co pamiętam za bankiem światowym)
Zobaczymy jak to będzie za 4 lata. Gdyby ktoś nie był zadowolony z zestawu wskaźników zaproponowanych przeze mnie proszę dorzucić swoje - edytuję posta  i dopiszę.
Tylko proszę je podawać razem ze źródłem (onet.pl i inne takie to nie źródło Oczko aby dało się potem dokonać porównania

Stan gospodarki:



Średnie tempo wzrostu gospodarczego w latach 2007-2014 – 3,57% (dla Węgier którymi ponoć będziemy wynosiło 0,125%)
Miejsce w Europie pod względem wzrostu: 1
Średni wzrost dla 28 krajów EU – 0,51%
Stopa bezrobocia: 2007  - 9,6% 2015-7,6% (wiem, że realnie była wyższa w obu przypadkach, ale chodzi o trzymanie się jednego źródła dla porównania)
Dług publiczny w mld złotych  -  2007 – 524,4 2015 – 913
Przyrost długu na rok:  43,2 mld złotych
Dług publiczny jako % PKB  2007 -44,2% - 2014 -50,4%
Import w mld Euro 2007 – 120,9 2015 – 181
Eksport w mld Euro 2007  102,3 2015 – 178.4
Stosunek importu do eksportu – 2007 – 1,175 2015 – 1,014
Konsumpcja indywidualna (w 1000 PPS) 2007 – 13,2 2015 – 19,1
Co to jest PPS? http://finansopedia.forsal.pl/wiki/Stand..._nabywczej
Konsumpcja indywidualna w stosunku do średniej unijnej 2007 – 0,52  2015 – 0,67
PKB PC PPP w dolarach 2007 – 17958 2015 - 23951
Płaca minimalna -  2007 – 244 euro – 2015 – 409 Euro
Płaca minimalna w złotówkach 2007 – 936 złotych  2015 – 1750 złotych
Relacja płacy minimalnej do PKB na osobę do PKB PC PPP  2007-  0,62 – 2015 – 0,87

Tutaj wyjaśnienie to wymyślony przezemnie wskaźnik mający pokazywać jak najmniej zarabiający korzystają na ogólnym wzroście PKB. Co tutaj policzyłem?  Wziąłem PKB PC ppp w ujęciu miesięcznym w dolarach (czyli podzieliłem te wartości przez 12) i porównałem z pensją minimalną w złotówkach.  Aby otrzymać realną wartość należałoby złotówki zamienić na dolary wg ppp ale do oszacowania czy siła nabywcza pensji minimalnej wzrasta w stosunku do wzrostu produktu krajowego brutto wystarcza w zupełności. (proszę o ewentualne uwagi odnośnie sensowności takiego wzkaźnika)


Aby urealnić nieco ten wskaźnik: tak przedstawiałby się przy założeniu, że dolar kosztował cały czas 3 złote 2007  - 0,21 – 2015 -0,29

Średnia inflacja w latach 2007-2014 – 2,75%
Miejsce Polski w indeksie wolności gospodarczej – 2007 – 86 2015  - 42
Wskaźnik Giniego   2007 - 33,5  2013 – 30,7  - im mniejsza wartość tym mniejsze rozwarstwienie społęczne – uwaga spadek nie oznacza koniecznie, że biedniejsi  muszą zarabiać więcej bo spadek tego wskaźnika może powodować również bogacenie się klasy średniej
Liczba osób poza granicami kraju wg GUS -2007 - 2,27 mln - 2014 - 2,320 mln - uwaga w latach 2009-2011 liczba ta spadała aby zacząć rosnąć w 2012. Poziom z roku 2007 przekroczony został w 2014
Liczba bezrobotnych Polaków poniżej 25. roku.
na rok 2015 21,1 proc w styczniu zeszłego roku było to 26,3 proc a więc w ciągu roku pracę znalazło 100tys. młodych Polek i Polaków. Rekord UE. (potrzebne dane za 2007)


Obietnice:


500 złotych drugie i każde następne dziecko, przy dochodzie mniejszym niż 800 złotych na łebka już na pierwsze
Darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia
Podwyższenie stopy wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych
Podatek od marketów i bankowy
Uszczelnienie wpływów z VAT
12 złotych na godzinę stawki minimalnej
1 mld 400 mln złotych "na rozwój"
15% CIT dla mikroprzedsiębiorców
Obniżenie VAT do 22% (przypominam, że bodajrze od 2017 roku taka stawka wejdzie automatycznie)
3 próg podatkowy 39% dla dochodów powyżej 300 tys złotych rocznie
Budowa mieszkań za 2,5 tysiąca złotych za metr - 300 tysięcy rocznie
Likwidacja zbędnych komórek w urzędach
Wzmocnienie pozycji międzynarodowej Polski
Obniżenie deficytu budżetowego
Polepszenie warunków działania małych i średnich firm
Likwidacja barier administracyjnych dla przedsiębiorców
Opodatkowanie i oskładkowanie nowych firm w ciągu 18-24 miesięcy w zależności od pojawienia się dochodu połączone z uproszczoną formą wygaszania działalności gdy dochodu nie ma
Ujednolicona składka ZUS w wysokości 50% dla małych firm (do 9 osób) przez pierwsze dwa lata działalności
Rozliczenie VAT po 120 dniach i po otrzymaniu zapłaty
Narodowy Program Zatrudnienia 1 mln 200 tys. miejsc pracy dla ludzi młodych, a także obniżenie składki na ubezpieczenia społeczne, szczególnie na obszarze gmin zdegradowanych ekonomicznie
Inwestycje w górnictwo, likwidację podatku od kopalń oraz zniesienie podatku miedziowego.
Mniej umów śmieciowych



Źródło: wypowiedzi polityków PIS podaczas kampani i program partii


Problemy stojące przed rządem:

Za "Wprost":
- zagrożenie nadmiernym deficytem budżetowym
- renegocjacja niekorzytnych przepisów unijnych dot. solidarności energetycznej
- wypracowanie podmiotowej i realizującej nasze interesy polityki wschodniej
- uchwalenie (i znalezienie kasy) na nowe Prawo Wodne
- załatanie dziur w systemie podatkowym (ściągalnośc VAT i CIT )
- reforma systemu modernizacji armii
- rozwiązanie problemu górnictwa
- dokończenie zagrożonych niedotrzymaniem unijnych terminów projektów infrastrukturalnych (około 20 mld PLN)
- racjonalizacja kwestii darmowych podręczników
- wypracowanie korzystnego stanowiska dot. TTIP
- pchnięcie do przodu budowy elektrowni atomowej
- modernizacja linii energetycznych
- rozwiązanie problematycznej sprawy przetargu na operatora internetu szerokopasmowego
- realizacja opracowanego przez PO nowego programu budowy dróg ekspresowych i autostrad
- racjonalne rozwiązanie problemu uchodźców
- uchwalenie nowej ustawy hazardowej
- "cywilizowana" wymiana kadr w spółkach skarbu państwa.



Ktoś coś doda?
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
#9
^
jako że ocenianie rządów PiS zacznie się zapewne już po pierwszych miesiącach, to dobrze by było mieć te wskaźniki rozpisane chociaż rok po roku za czasów rządów PO i porównywać np. pierwszy rok platformy z pierwszym Kaczyńskiego. poza tym - a właściwie przede wszystkim - należałoby zaznaczać jakie konkretnie decyzje poszczególnych rządów wpływały na zmianę danego wskaźnika.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#10
lorak napisał(a): ^
jako że ocenianie rządów PiS zacznie się zapewne już po pierwszych miesiącach, to dobrze by było mieć te wskaźniki rozpisane chociaż rok po roku za czasów rządów PO i porównywać np. pierwszy rok platformy z pierwszym Kaczyńskiego. poza tym - a właściwie przede wszystkim - należałoby zaznaczać jakie konkretnie decyzje poszczególnych rządów wpływały na zmianę danego wskaźnika.
Jak Ci się chce to proszę bardzo ale obawiam się, że sprawi to, że dane staną się mniej czytelne. Można  będzie to robić na bieżąco - a do określenia czy zmienia się na lepiej niż na gorzej wystarczy porównanie z 2014/2015.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
#11
no bez przesady, kilkanaście kolumn w excelu nie sprawi, że dane będą mniej nieczytelne ;]
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.


Odpowiedz
#12
Obietnice:
1. 500zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. W rodzinach gdzie dochód jest mniejszy niż 800zł na osobę już za pierwsze dziecko.
2. Seniorzy po 75 roku życia mają mieć darmowe leki
3. Kwota wolna od podatku - 8000zł.
4. Narodowy Program Zatrudnienia 1 mln 200 tys. miejsc pracy dla ludzi młodych, a także obniżenie składki na ubezpieczenia społeczne, szczególnie na obszarze gmin zdegradowanych ekonomicznie.
5. Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat
6. Obniżenie CIT z 19 do 15 procent dla małych firm, z przychodem nieprzekraczającym 1,2 mln euro rocznie.
7. Minimalna godzinowa stawka wynagrodzenia na poziomie 12 zł brutto.
8. 300 tys. mieszkań rocznie po 2500zł za metr kwadratowy.
9. Mniej umów śmieciowych
10. Obniżka VAT do 22%
11. Inwestycje w górnictwo, likwidację podatku od kopalń oraz zniesienie podatku miedziowego.

Coś jeszcze?
Według Eurostatu
Liczba bezrobotnych Polaków poniżej 25. roku.
na rok 2015 21,1 proc w styczniu zeszłego roku było to 26,3 proc a więc w ciągu roku pracę znalazło 100tys. młodych Polek i Polaków. Rekord UE.

edit//
O Dziad Borowy już podał obietnice. My mistake.
"Nie można powiedzieć, która masa ludowa ma więcej źródeł piękna. Są wieki całe, że jakiś naród przoduje drugim, są znów wieki, że idzie za drugim. Kto tępi narody, ten jakby zrywał struny z harfy świata. Cóż komu przyjdzie, że będzie miał harfę o jednej tylko strunie? Nie tępić, lecz rozwijać należy narodowości. A rozwijać je może wolność narodów, niepodległość i poszanowanie ich odrębności…"

Ignacy Daszyński
Odpowiedz
#13
Może ktoś zechce wyjaśnić, jakim cudem partia rządząca, legitymująca się takimi wskaźnikami makroekonomicznymi, jakie przedstawił DziadBorowy, można było przerżnąć wybory? Zdezorientowany
Odpowiedz
#14
Dokleiłem to czego nie miałem, z kolejnymi danymi zrobię podobnie.

exeter napisał(a): Może ktoś zechce wyjaśnić, jakim cudem partia rządząca, legitymująca się takimi wskaźnikami makroekonomicznymi, jakie przedstawił DziadBorowy, można było przerżnąć wybory? Zdezorientowany

Normalnie - przeciętny człowiek nie jest w stanie zauważyć zmian poziomu swojego życia w perspektywie kilkuletniej. Co innego wzrost pensji o 700 złotych z dnia na dzień a co innego stopniowy jej wzrost przez 9 lat. PO po pierwsze zawiodło zaufanie wyborców przez swoją butę i brak wyciągania konsekwencji ze spraw takich jak słynne ośmiorniczki a w kampanii popełniło karygodny błąd skupiając się na agresywnych atakach na PIS  w stylu "zrobią nam państwo wyznaniowe" co dla przeciętnego wyborcy było żenujące - zamiast priorytetowo potraktować promocję własnych sukcesów. Dzięki takim działaniom ugruntowało swój obraz jako partii agresywnych, sfrustrowanych nieudaczników dbających wyłącznie o własne stołki i zyski - dokładnie tak jak chciał przedstawić ich PIS Uśmiech

Ale to nie temat o PO więc zostawmy ten wątek.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
#15
Jako, że jedna z obietnic to zmniejszenie ilości ludzi pracujących na śmieciówkach to:
1,6 mln Polaków pracuje na tak zwanych umowach śmieciowych. Wyliczyli to publicyści "Dziennika Gazety Prawnej", opierając się na danych GUS.
"Nie można powiedzieć, która masa ludowa ma więcej źródeł piękna. Są wieki całe, że jakiś naród przoduje drugim, są znów wieki, że idzie za drugim. Kto tępi narody, ten jakby zrywał struny z harfy świata. Cóż komu przyjdzie, że będzie miał harfę o jednej tylko strunie? Nie tępić, lecz rozwijać należy narodowości. A rozwijać je może wolność narodów, niepodległość i poszanowanie ich odrębności…"

Ignacy Daszyński
Odpowiedz
#16
Hmm. Odpowiednim wskaźnikiem byłby tutaj odsetek osób na "śmieciówkach" wśród ogółu zatrudnionych, tfu pracujących.
Odpowiedz
#17
exeter napisał(a): Może ktoś zechce wyjaśnić, jakim cudem partia rządząca, legitymująca się takimi wskaźnikami makroekonomicznymi, jakie przedstawił DziadBorowy, można było przerżnąć wybory? Zdezorientowany

Bo czym innym są statystyki, a czym innym wewnętrzne poczucie konkretnych osób.
Na przykład moja żona pracująca w budżetówce od niepamiętnych czasów nie miała żadnej podwyżki zarobków i tym bardziej denerwują ją te optymistyczne statystyki.
Ogólnie widzę, że płace stoją w miejscu.

PS. A tak w ogóle, to niech nas Ate broni przed spełnieniem obietnic PiSu.
Komu ojczyzna miła niech się modli, żeby okazali się bandą oszustów.
Nie daj Ate, gdyby okazali się prawdomówni. Gorze!
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#18
Język 
Przecież PiS-Watch prowadzi już bardzo zdeterminowany, energiczny, i skrupulatny użytkownik tego forum.
Wszystko będzie podliczone. Nie martwcie się. Uśmiech
Odpowiedz
#19
Sofeicz napisał(a): PS. A tak w ogóle, to niech nas Ate broni przed spełnieniem obietnic PiSu.
Komu ojczyzna miła niech się modli, żeby okazali się bandą oszustów.
Nie daj Ate, gdyby okazali się prawdomówni. Gorze!

Te z góry listy, którymi najgłośniej się chwalił w kampanii to faktycznie prosta recepta na katastrofę. Natomiast na dole listy wśród tych, którymi się nie chwalił a miał w programie jest kilka sensownych pomysłów.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
#20
DziadBorowy napisał(a): Natomiast na dole listy wśród tych, którymi się nie chwalił a miał w programie jest kilka sensownych pomysłów.

Ja np. czekam na zapowiedzianą abolicję dla dłużników abonamentu RTV.
Być może moje boje prawne z PP w końcu się rozejdą po kościach Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości