Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Narodowość mediów
(05.03.2017, 11:15)lumberjack napisał(a): Jak słabsze, mniejsze, biedniejsze firmy mają się bronić przed zakusami wielkich koncernów? Jak polskie firemki mają na wolnym rynku konkurować z niemieckimi, skoro działają dopiero od 25 lat, a niemieckie koncerny nie zaznały 45 lat komunistycznego zastoju i w tym czasie budowały swoją potęgę?

Gdyby powstała polska firma motoryzacyjna robiąca dobre samochody, to przypuszczam, że mogłaby zostać raz dwa wykupiona i przerobiona do produkcji samochodów marki już istniejącej lub wykupiona i zarządzana w taki sposób aby funkcjonowała źle, przynosiła straty i nie robiła konkurencji już istniejącym markom.

A w jaki sposób ludzie konkurują ze sobą (wyłączając sytuacje przemocy)?
W jaki sposób Ty konkurujesz z dużymi firmami? Mała firma weźmie małe zlecenia, dużą interesują duże transakcje. Itd. Firmy konkurują jakością, a nie tylko ceną. Różne mogą być strategie. "Kupuj polski produkt" też jest strategią. Niech konsument decyduje od kogo kupić chleb i za ile.

Nie ma doskonałych monopoli. Nawet państwo jest kiepskim monopolistą, ale na styku państwa i dużych przedsiębiorstw/kapitału łatwiej powstają silne praktyki monopolowe, różne nadużycia.
Duże koncerny też upadają. Sytuacja rynkowa zmienia się nieustannie.

Chyba najlepszą formą ochrony jest wysoka świadomość konsumencka i jak największa ilość własności w rękach poszczególnych jednostek, a więc w miarę dobrze rozwinięta klasa średnia, stałość prawa i tworzenie prawa wysokiej jakości, a przede wszystkim, co w polskim wydaniu jest na niskimi poziomie, poszanowanie do prawa, czyli zasad gry społecznej.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
(03.04.2017, 23:33)Żarłak napisał(a): Duże koncerny też upadają. Sytuacja rynkowa zmienia się nieustannie.

Yhym. Taki koncern jak np. Opel od 1992 roku nie wypracowal zysku, nie zarobil i nie zarabia na siebie samego a mimo to ciagle wklada sie w niego forse. Pokaz mi mala fabryke samochodow, o ktora by tak dbano.

Mali moga brac male zlecenia, ale duzi sa traktowani wyjatkowo ulgowo.

Jest tez tak, ze w Polsce wiele dobrze zapowiadajacych sie firm jest kupowanych przez zagraniczne koncerny. Wiele browarow nalezy do Kompanii Piwowarskiej, wiele firm z branzy spozywczej nalezy juz do Unilevera.

Zgadzam sie, ze jak najwiecej kapitalu powinno byc w rekach jednostek, ale wszystko idzie chyba w kierunku braku klasy sredniej i kumulacji kapitalu w rekach koncernow.
Odpowiedz
(04.04.2017, 07:26)lumberjack napisał(a):  wszystko idzie chyba w kierunku braku klasy sredniej i kumulacji kapitalu w rekach koncernow.

CHYBA...

RotfL!!!

Może by tak lumberjack podawał fakty, a nie swoje opinie jakie te fakty są?
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Napisz tylko co dokładnie uważasz za klasę średnią (żeby nie było nieporozumień), to doprecyzuję o co mi chodzi.
Odpowiedz
(04.04.2017, 11:58)lumberjack napisał(a): Napisz tylko co dokładnie uważasz za klasę średnią

Definicja nie ma znaczenia. Ważne jest to, czy następuje proces kumulacji kapitału, czy wręcz przeciwnie. W Polsce żadnej takiej kumulacji nie widać.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
(04.04.2017, 07:26)lumberjack napisał(a): Jest tez tak, ze w Polsce wiele dobrze zapowiadajacych sie firm jest kupowanych przez zagraniczne koncerny. Wiele browarow nalezy do Kompanii Piwowarskiej, wiele firm z branzy spozywczej nalezy juz do Unilevera.

A co jest w tym złego? Ktoś rozwinął firmę, chciał sprzedać z zyskiem to zrobił to. Można tylko pochwalić umiejętności i pracę takich osób, bo pewnie zarobione pieniądze pomnożą.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
(04.04.2017, 14:41)pilaster napisał(a): Definicja nie ma znaczenia. Ważne jest to, czy następuje proces kumulacji kapitału, czy wręcz przeciwnie. W Polsce żadnej takiej kumulacji nie widać.

Proces kumulacji kapitału przez kogo? Ja żem prosty chłop i napisałem "chyba" bo nie byłem pewny tego co piszę. U mnie na osiedlu znikły właśnie wszystkie małe spożywczaki, a została Biedronka. W miejscu, w którym żyję - takie przynajmniej odnoszę wrażenie - biedniejsi i mniejsi przedsiębiorcy upadają na rzecz biedronkowego molocha.

(04.04.2017, 22:13)Żarłak napisał(a): A co jest w tym złego? Ktoś rozwinął firmę, chciał sprzedać z zyskiem to zrobił to. Można tylko pochwalić umiejętności i pracę takich osób, bo pewnie zarobione pieniądze pomnożą.

Nie no wszystko w porzo, tylko że w ten sposób nigdy nie dojdziemy do stworzenia własnych koncernów takich jak Unilever, które mogłyby wykupywać zagraniczne, dobrze zapowiadające się firmy. Tego mi szkoda.
Odpowiedz
Cytat:U mnie na osiedlu znikły właśnie wszystkie małe spożywczaki, a została Biedronka.
Oczywiście, małym firmom ciężko konkurować z wielkimi i nie jest to gra całkiem fair dla tych małych.
Z drugiej strony, małe firmy często działają po prostu źle, powielają stare wzorce, nie szukają nowych rozwiązań, nie dbają o klienta w dostateczny sposób. Mam okazję obserwować kontakty handlowe z niewielkimi polskimi firmami (kilka firm, różne rejony Polski). Nie jest dobrze. Niesłowność (tak, zaraz wysyłam maila - po kolejnym upomnieniu się - zaraz wysyłam maila z fakturą - znowu nic, żadnego przepraszam; traktowanie klienta jako zło konieczne; brak uprzejmości w kontaktach; zawalanie terminów; brak chęci kooperacji; brak nastawienia na pozyskiwanie nowych klientów). Nie twierdzę, że u wszystkich tak jest - ale tak się złożyło, że ogromna większość tych, które widziałam, tak właśnie działa.
Odpowiedz
tjaaa, ja wciąż czekam na PIT od takiego jednego przedsiębiorcy
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down

Odpowiedz
Obecnie duże korporacje rzadko powstają na zasadzie ewolucji małego sklepu do wielkiej firmy. Tworzenie gigantów to ostatnio głównie domena grup kapitałowych, niekiedy przy udziale państwa.
Ułatwienia dla drobnego przedsiębiorcy najczęściej spowodują tylko ewentualną zmianę jego stopy życiowej a nie zmianę charakterystyki przedsiębiorstwa, w którego jest posiadaniu.
Duże firmy zawsze będą w posiadaniu atutu jakim jest efekt skali i ich możliwości finansowo-logistyczne.
Gdy jakiś producent planuje podwyżkę to duża firma handlowa ma możliwość załadowania swojego dużego magazynu towarem na cały rok, zakupionego po cenie tuż przed podwyżką. Mała firma nie ma takiej możliwości i przez ten rok nie zaoferuje lepszej ceny bo jej zakup będzie droższy. A jeśli mimo wszystko się połasi i np. weźmie konkretny kredyt na zakup i wynajdzie miejsce do magazynowania to ryzykuje zamrożeniem pieniędzy i niestabilnością finansową.

Jedyne rozwiązanie to konkurowanie jakością oferowanego asortymentu, jego nietypowością, szerokim spektrum. Do tego bardziej kompleksowa obsługa klienta, itp. To znaczy wszystko to co duże firmy olewają, ponieważ przy ich strategii opartej na planach, tabelkach i cyfrach nie jest to opłacalne.
Odpowiedz
Temat to narodowość mediów, więc nie odchodźmy aż tak daleko.
Obecnie
TVP = Polska według PiS
Polsat = Świat wg Solorza i Nowoczesnej
TVN, TTV = Świat według Niemiec i PO
Odpowiedz
Cytat:Zagraniczne banki dyskryminują polskie sklepy? "Toczy się wojna ekonomiczna"

"Dobrze, że został odzyskany bank Pekao, wówczas jest większa szansa na to, że ten bank nie będzie w jakiś sposób negatywny traktował kapitału polskiego" - pisze o kredytowaniu polskich sieci spożywczych prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. W swojej najnowszej książce "Patriotyzm gospodarczy" zaznacza, że obecnie trwa wojna ekonomiczna i musimy prowadzić bój o polski handel. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Repolonizacja banku Pekao, czyli odzyskanie przez stronę polską w akcjonariacie pozycji większościowej (wcześniej bank należał do włoskiego UniCredit) służy profesorowi jako przykład bardzo dobrze wykonanej pracy w zakresie patriotyzmy gospodarczego. - Odzyskanie kontroli polskiej nad bankiem Pekao to wielkie osiągnięcie - pisze prof. Eryk Łon w książce "Patriotyzm gospodarczy". Dlaczego jest to jego zdaniem tak ważne?

Zagraniczne banki nie chcą kredytować polskich sklepów?
Według członka Rady Polityki Pieniężnej dzięki repolonizacji "polscy handlowcy mogą mieć łatwiejszy dostęp do kredytu bankowego".

W książce czytamy, że "jeżeli instytucje polskie mają kontrole nad udzielaniem kredytów, to zawsze jest większa szansa, że przedsiębiorstwa polskie o polskim kapitale nie będą traktowane gorzej".

Prof. Łon jako przykład przytacza pracę doktorską dr Krystyny Sobczak, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu:

W tej pracy stwierdziła, że determinanty rozwoju przedsiębiorstw o kapitale polskim i zagranicznym są podobne. Jednak są pewne różnice. Jedną z tych różnic jest dostęp od kapitału. Przedsiębiorstwa zagraniczne mają w tej mierze łatwiej, a polskie o wiele trudniej. Dlatego tak ważne jest odzyskanie kontroli nad bankiem Pekao, także z punktu widzenia polskiego handlu.
- To ważne, bo tę trwającą wojnę ekonomiczną musimy wygrać - dodaje. Jednak szczegółów nie ujawnia.

Zdaniem prof. Łona nawet kiosk "Ruchu" jest bastionem polskości. (padłem na cycki jak to przeczytałem. Retoryka poprzedniej epoki - przyp. Żarłak) - Każdy taki sklep to jest, można powiedzieć, współczesny "Chrobry" gospodarczy, czy współczesny "Wóz Drzymały" - wychwala rodzimą przedsiębiorczość Łon. Jego zdaniem polonizacja powinna postępować, choć opór (jak np. w przypadku mediów) może być bardzo znaczący, a polski rybek handlowy jest zdominowany przez zagraniczne sieci. - To powinno się zmienić - postuluje.

Zagraniczne banki złe, a polskie dobre? "Bzdura"
Co na to przedstawiciele zagranicznego sektora bankowego? Na nasze pytanie, czy rzeczywiście faworyzują niepolski kapitał, lekko się uśmiechają. - To kompletna bzdura. Po co mielibyśmy coś takiego robić? - pyta się wysoko postawiony pracownik departamentu odpowiadającego za kredyty korporacyjne w jednym z banków z niemieckim kapitałem. Po namyśle jednak padają ostrzejsze słowa.

- Jeśli ktoś myśli, że bank, gdzie 99 proc. załogi stanowią Polacy, gdzie członkowie zarządu są Polakami, jest wielkim koniem trojańskim i agentem innego państwa, który chce upadku polskich firm, to postrzeganie tej osoby jest zawirusowane jakąś chorą ideologią - denerwuje się.

Kolejna osoba, tym razem z francuskiego banku: Banki są w Polsce, aby zarabiać. Na czym zarabiamy? M.in. na kredytach i prowizjach. Musielibyśmy chcieć strzelić sobie w stopę, aby złośliwie odrzucać wnioski polskich przedsiębiorstw. Pochodzenie kapitału nie ma w świetle naszych procedur najmniejszego znaczenia.

Ale dodaje zaraz, że często się zdarzało, iż wnioski o kredytowanie szczególnie w średnich i małych firm są słabo przygotowane.

- Widać różnicę w know-how i obyciu biznesowym między rodzimymi w pełni z polskim kapitałem, a zagranicznymi firmami lub po części z obcym inwestorem. Choć teraz to się bardzo zmienia, to jeszcze kilkanaście miesięcy temu przychodzili do nas polscy mali i średni przedsiębiorcy z wnioskiem o kredyt inwestycyjny. Problem polegał na tym, że kapitał zakładowy był prawie żaden, firmy budowały swoje wizje na podstawie nierealnych założeń, a wiedza na temat wymagań takiego kredytowania była prawie żadna - argumentuje, wyjaśniając, że obecnie coraz większa liczba mniejszych firm korzysta już z doradców, bądź przepływ informacji jest znacznie lepszy, a same wnioski są "wyraźnie lepiej przygotowane".

- Może stąd utarło się przekonanie, że sporo wniosków odrzucaliśmy, ale to było winą wyśrubowanych procedur, a nie naszego widzimisię - tłumaczy.

całość
https://businessinsider.com.pl/firmy/zar...on/7nwcpll
.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości