Ankieta: Jaki masz stosunek do myśliwstwa?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
To wspaniała rzecz. Sam/a jestem myśliwym.
0%
0 0%
Pozytywny, ale sam/a nie poluję.
11.11%
2 11.11%
Obojętny.
11.11%
2 11.11%
Nie przepadam, ale kto chce, niech poluje.
44.44%
8 44.44%
Polowania powinny zostać zakazane.
33.33%
6 33.33%
Razem 18 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polowania
#61
Gladiator napisał(a): Odstrzał jest najlepszą formą wszędzie stosowaną i nie ma od tego odwrotu.
To oczywiście nieprawda.
Najefektywniejszą metodą jest bioasekuracja. 
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/article...sekuracji/
Cytat:Za ochronę stada przed ASF odpowiada właściciel gospodarstwa i to od niego przede wszystkim zależy, czy będzie miał problem z chorobą.
Jednak za nienaturalne pogłowie dzika w polskich lasach odpowiadają przede wszystkim myśliwi. W normalnych okolicznościowych, tj. bez dokarmiania i z odpowiednią ilością naturalnych reduktorów pogłowie dzika rzeczywiście wynosiłoby ok 1-5szt/h. 
Gladiator napisał(a): Bycie w zgodzie z KE jest priorytetem opozycji, więc jest to dobry argument na zamknięcie jej ust. Ot, zwykła walka propagandowa.
Bycie członkiem KE, nie chroni automatycznie przed głupotą, choć tutaj wydaję mi się, że bazuje ona na danych przedstawionych przez rząd, który siłą rzeczy jest niewiarygodny. 
Widać to wyraźnie choćby w próbach zrzucenia całej winy na poprzedni rząd, który ponoć wydawał złe rozporządzenia. Co stoi zatem na przeszkodzie, żeby te przepisy zmienić? Przecież PiS, to dobra zmiana.
Gladiator napisał(a): Tytuł z może sugeruje odstrzał jako jedną z wielu możliwości zapobiegania, co jest prawdą. Tyle tylko, że jest to absolutnie najlepsza i jedynie skuteczna metoda, pozostałe bio prewencje są raczej pomocnicze.
Zmasowany odstrzał dzików w ognisku epidemii ASF, to najgorszy z możliwych sposobów jej zatrzymania. Każdy, kto choć raz był na polowaniu z nagonką doskonale wie, że wiele zwierząt i tak ucieka naganiaczom pod pachami, a i myśliwi to nie strzelcy wyborowi. Poza tym jak sami twierdzą do ciężarnych i prowadzących młode loch nie strzelają. Tyle, że taki spłoszony dzik może w takich okolicznościach przyrody przebyć w ciągu doby nawet 100 km. 
Czy na tym ma polegać zatrzymanie epidemii ASF?
Mimo wszystko wydaje mi się, że ani PZŁ, ani ministerstwo rolnictwa, to nie sami durnie. Doskonale wiedzą o skali problemu, tyle, że wcześniejsze zaniedbania próbują zatuszować spektakularnymi ruchami mrugając przy tym oczętami w stronę wystraszonego chłopstwa.

Czy Gladiator wie jak powinno się postępować w przypadkach wykrycia ognisk ASF (co zresztą zaleca UE), czy to też mam mu wyłożyć?
Skoro jednak śmierć ustanawia porządek świata, może lepiej jest dla Boga, że się nie wierzy w niego i walczy ze wszystkich sił ze śmiercią, nie wznosząc oczu ku temu niebu, gdzie on milczy.
Albert Camus
Odpowiedz
#62
Ale spora część myśliwych też nie widzi w odstrzale czegoś specjalnie sensownego. Ot, prosty sposób na zapunktowanie u rolników (niekoniecznie hodowców) w roku wyborczym. Odstrzeli się dziki to nie będą w szkodę włazić. I rolnik syty i świnia cała. Tylko dziki zakwilą smutno...
Sebastian Flak
Odpowiedz
#63
W dzień protestu o dzikach program tefałenków prezentować się będzie następująco:

10:00 - Kinga wraz z Mellerem będą płakać nad holokaustem dzików, porównania do IIWŚ, historie porzuconych dzików oraz migawki z obozów koncentracyjnych.
10:20 - Do studia zostanie zaproszona Maja Ostaszewska z jej nowo adoptowanym warchlakiem, opowie jak rząd dyskryminuje ją nie przyznając 500+.
10:40 - Tomasz Siemoniak zaprezentuje nowy projekt godła gdzie Orła zastąpi Pumba z Króla Lwa.
10:45 - Prognoza pogody w lasach gdzie przebywają dziki.
10:50 - Reklamy pasztetu z dzika, potrawki z dzika i innych wyrobów.
11:00 - Ludzie z grinpisu pokazywać będą metody przywiązywania się do dzika, aby w ten sposób, jako żywa tarcza chronić dziki przed zamordowaniem.
11:10 - Wizyta w kuchni, a tam Dorota Wellman pokaże jak przygotować dziczyznę z soi.
11:20 - Ryszard Petru zobowiąże się do przyjęcia wszystkich dzików do swojej nowej partii. Zapowie że jak wygra wybory to być może nie będzie za dużo merytorycznej debaty w sejmie ale za to kwiku narobią tyle że ich nawet za wielką wodą usłyszą.
11:30 - Dokument pt. "Karp, Pies, Dzik - martyrologia zwierząt w czasach dyktatury".
12:00 - Adrian Zoidberg będzie przekonywał że dzik też człowiek i musi płacić 75% podatku.
13.00 - Urszula Chincz z Gosią Rozenek objaśnią jak posprzątać chlew.
13.30 - Magdalena Gessler opowie o tym, że dziczyzna jest mocno przereklamowana i poda kilka przepisów na kiełki i suszi i jakieś gówna z soi.
14.30 - Pani Gadżet pokaże nowe fajne korytka i śliniaczki dla warchlaczków.
15:00 - WOŚP, sekciarze i Owsiak grają dla Dzików.
15:30 - Na scenie WOŚP wystąpi zespół "War-Chlaki" z Domu Zabawy i Kultury "DZiK" z Myśliborza z utworem "Dontkilas".
16:00 - Laserowe światełko dla warchlaczka.
16:10 - Wracajcie skąd przyszliście! „Kraśko śladami ciężarnej lochy przedziera się przez puszczę”
19:00 - Fakty, a w nich przez całe wydanie wspomnienie odeszłych w 2018 roku dzików. Dodatkowo relacje z pogrzebów.
19:30 - W faktach po faktach profesor Miodek wytłumaczy skąd wzięła się rymowanka dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły.
20.00 - “Kropka nad i” a w niej Monika “Stokrotka” Olejnik porozmawia z Kosiniakiem Kamyszem na temat polubienia dzików przez rolników.
20.30 - Teatr Telewizji - sztuka "W pustyni i w puszczy" gdzie rolę psa zagra dzik.
21:00 - Relacja na żywo z protestu KOD (Komitet Obrony Dzika - zmienione na potrzeby chwili) spod sejmu, gdzie Mati Kijowski zbiera pieniądze na alimenty dla knura który zostawił ciężarna lochę.
22.00 - Rozmowa z ekspertem. Dorota Zawadzka powie jak długo trzeba wychowywać warchlaki, by te wzorem jej syna nie miały nigdy zarzutów za gwałt.
23:00 - Dzika namiętność - film erotyczny. W rolach głównych Amber Piglet oraz Todd Boar. Reżyseria Michael Pigster.
23:50 - Film sensacyjno-przyrodniczy "Tańczący z dzikami".

Post powstał we współpracy z Naszymi grupowiczami z Wielkiego Wschodu Ortalionu, którzy to podali większość pomysłów. Sebizm Osiedlowo-Radykalny
[Obrazek: attachment.php?aid=848]


Załączone pliki
.jpg   50283490_353029942143593_2446289917261643776_n.jpg (Rozmiar: 65.91 KB / Pobrań: 174)
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#64
Gawain napisał(a): Ale spora część myśliwych też nie widzi w odstrzale czegoś specjalnie sensownego.
Ponieważ - tak jak pisałem wcześniej - nie jest w ich interesie, aby w krótkim czasie wybić prawie całą populację, a później polować co najwyżej na pliszki.
Gawain napisał(a): Ot, prosty sposób na zapunktowanie u rolników (niekoniecznie hodowców) w roku wyborczym. Odstrzeli się dziki to nie będą w szkodę włazić.
Z moich zupełnie prywatnych obserwacji wynika, że miedzy myśliwymi a rolnikami zapanowała w tym względzie jakaś dziwnego rodzaju symbioza.
Myśliwi raczej bez szemrania wypłacają odszkodowania za poczynione przez dziki szkody (bo też i mają z czego), a rolnicy dostają żywą gotówkę i to bez martwienia się o klęskę urodzaju.
Skoro jednak śmierć ustanawia porządek świata, może lepiej jest dla Boga, że się nie wierzy w niego i walczy ze wszystkich sił ze śmiercią, nie wznosząc oczu ku temu niebu, gdzie on milczy.
Albert Camus
Odpowiedz
#65
Bo to PiS chce zapunktować, myśliwym rok wyborczy tak jakby zwisa. Pisowcy są przecież nieco oderwani od rzeczywistości. Rzeczywistość im wcale nie przeszkadza w podejmowaniu działań i głoszeniu tez.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#66
Poligon. napisał(a):
Gawain napisał(a): Ale spora część myśliwych też nie widzi w odstrzale czegoś specjalnie sensownego.
Ponieważ - tak jak pisałem wcześniej - nie jest w ich interesie, aby w krótkim czasie wybić prawie całą populację, a później polować co najwyżej na pliszki.
Przecież to się nażre kukurydzy i w półtorej roku odtworzy populację.
Naszym celem jest LINIA. Bojowa linia!
Odpowiedz
#67
Lewactwo rozpacza nad dzikami, a jak mordowali domowe świnki, w tym prośne maciory podejrzane o ASF w chlewikach, to siedziało cicho. Empatia wybiórcza.
Bóg mnie opuścił

Bóg mnie opuścił
Nie wierzę we własną modlitwę
Ciało stało się słowem
I zamieszkało u Boga

t.p. 9.5.2019
Odpowiedz
#68
towarzyski.pelikan napisał(a): Lewactwo rozpacza nad dzikami, a jak mordowali domowe świnki, w tym prośne maciory podejrzane o ASF w chlewikach, to siedziało cicho.
A w jaki sposób ubój stad ma spowodować katastrofę ekologiczną?
Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu
Odpowiedz
#69
zefciu napisał(a): A w jaki sposób ubój stad ma spowodować katastrofę ekologiczną?

A w jaki sposób kontrolowany odstrzał dzików ma spowodować katastrofę ekologiczną?
Bóg mnie opuścił

Bóg mnie opuścił
Nie wierzę we własną modlitwę
Ciało stało się słowem
I zamieszkało u Boga

t.p. 9.5.2019
Odpowiedz
#70
towarzyski.pelikan napisał(a): A w jaki sposób kontrolowany odstrzał dzików ma spowodować katastrofę ekologiczną?
To że jest kontrolowany ma sprawić magicznie, że nie może spowodować katastrofy? Wzmiankowany odstrzał wróbli w Chinach też był „kontrolowany”.
Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu
Odpowiedz
#71
towarzyski.pelikan napisał(a):
zefciu napisał(a): A w jaki sposób ubój stad ma spowodować katastrofę ekologiczną?
A w jaki sposób kontrolowany odstrzał dzików ma spowodować katastrofę ekologiczną?
Jaki kontrolowany? 
Totalną eksterminacje gatunku nazywasz kontrolowanym odstrzałem?

Przejdźmy do faktów.
28 grudnia ministerstwo zapowiedziało sanitarny (dodatkowy) odstrzał dzików. PZŁ ustami swojej rzeczniczki 1 stycznia br. potwierdził, że chodzi o 210 tys sztuk. Doliczając do tej liczby 185 tys. już wykonanego rocznego planu, otrzymamy prawdziwą skalę procederu. 
Warto zaznaczyć, że odstrzały miały być przeprowadzone na terenie całego kraju we wszystkich 49 okręgach, czego dowodzi pismo Głównego Lekarza Weterynarii z 28 grudnia. Po protestach wycofano się z tych planów ogłaszając, że źle ich zrozumiano, i że stali się przedmiotem ataku wrażych, opozycyjnych sił.
Tymczasem to ministerstwo rolnictwa jest autorem tego problemu, który na spółkę z PZŁ próbuje teraz zwalczać. Utrzymywanie populacji dzika na bezpiecznym poziomie jest w istocie stosunkowo proste. Wiedzą o tym wszyscy doskonale - i to po obu stronach Odry. 
Jednak europejskie lobby myśliwskie nigdy nie dopuści do naturalnej równowagi w ekosystemie, bo ich krwawa rozrywka nie miałaby już żadnego uzasadnienia.
Skoro jednak śmierć ustanawia porządek świata, może lepiej jest dla Boga, że się nie wierzy w niego i walczy ze wszystkich sił ze śmiercią, nie wznosząc oczu ku temu niebu, gdzie on milczy.
Albert Camus
Odpowiedz
#72
A może poczekać z dalszą dyskusją do przyszłego roku? Zobaczymy jakie będą skutki odstrzału. Póki co w rozhisteryzowanej Polsce oczekuje się, że w drobnej sprawie dzików mają się wypowiadać komisarze z KE. O odstrzale 830 tys dzików w Niemczech już było. W Niemczech, Belgii, czy Czechach też  stosują bio prewencje, mimo to odstrzał jest robiony. Może nie uważać wszystkich za głupców?

Jak duże są Czechy, a jaki areał ma Polska?

Tam w sezonie 2017/18 wybito 230 tys dzików o 44 tys więcej niż rok wcześniej. Przewidują, ze w ciągu dwóch lat populacja dojdzie do normy. Kontrowersje są i będą, niemniej trzeba chodzić twardo po ziemi.

http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/reko...8-a-co-dal
Odpowiedz
#73
Coś ty taki krwioźerczy?
Poczytaj sobie literaturę tematu.
Dziki nie łażą po chlewniach i nie przenoszą tam wirusa.
Wirusa przenoszą ludzie wałęsający się po lasach i nie stosujący bioasekuracji.
Kowal zawinił a Cygana powiesili.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#74
Gladiator napisał(a): A może poczekać z dalszą dyskusją do przyszłego roku? Zobaczymy jakie będą skutki odstrzału.

To retoryka znana już z wycinki we wiadomej Puszczy. I z westernów. Najpierw strzelamy, potem zadajemy pytania.

Cytat:O odstrzale 830 tys dzików w Niemczech już było.

O sprzeciwie niemieckich ekologów, wegetarian i cyklistów też już było? <1>


Cytat:Tam w sezonie 2017/18 wybito 230 tys dzików o 44 tys więcej niż rok wcześniej.

Tyle że to ok. 1/3 całej tutejszej populacji, która oscyluje w okolicach miliona sztuk. Zresztą, według moich danych <2> w sezonie 2016/17 wybito rekordowe 590 tys sztuk, więc coś się nie zgadza z Twoim "o 44 tys. więcej". Może jednak populacja nie odnawia się wystarczająco szybko?

Cytat:Przewidują, ze w ciągu dwóch lat populacja dojdzie do normy. Kontrowersje są i będą, niemniej trzeba chodzić twardo po ziemi.

Kto przewiduje? I jak chce to regulować? Przecież dotychczasowe projekty wręcz skłaniają do lokalnych eksterminacji populacji dzików, więc przeżyją te w odosobnionych regionach, gdzie trudniej polować. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że to właśnie te tereny na Wschodzie, gdzie zagrożenie ASF jest też największe. Gdyby już przyjąć tę logikę wybijania ochronnego, to zamiast powierzchniowego "przerzedzania" logiczniejszy byłby swojego rodzaju "pas śmierci" przy granicy. No ale co do epidemiologii to może pilaster by swoimi równaniami tu matematycznie coś wyliczył. Ja tam tylko widzę "szyszkowizm" w kolejnej odsłonie.<1> https://www.zeit.de/2018/03/afrikanische...-interview

<2> https://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/w...02294.html
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem

Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania,
czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania,
czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsania,
czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot i czas wstrzymania,
czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania,
czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia,
czas miłości i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#75
Ok, niechaj zostanę Gladiatorem krwiożerczym. Czas pokaże jakie będą skutki, teraz sobie tylko dywagujemy.
Odpowiedz
#76
Jeden weterynarz z ekipy, gdzie paracuje moja ślubna zrobił dobre porównanie.
ASF jest jak azbest - jak się go nie rusza i nie interweniuje, jest nieszkodliwy.
Jak się zaczyna przy nim majdrować, zrywać, "rozwiązywać", to zaczyna się armagedon.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości