Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schizofrenia Polskich Elit
Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak odmienne polska kultura tradycyjna ma spojrzenie na ostatnie 200 lat od reszty Europy? XIXw. był dla tego kontynentu bezdyskusyjnie najlepszym wiekiem do tamtej pory (może wyjąwszy wojny napoleońskie). Postęp technologiczny, emancypacja różnych środowisk i grup etnicznych, rozwój struktur demokratycznych, odkrycia naukowe i geograficzne - to wszystko sprawiło, że okres zaborów był (przynajmniej w rosyjskim) okresem największej prosperity tamtego regionu w dziejach (posiłkuję się wywiadem z historykiem ekonomii, którego teraz nie mogę znaleźć). Wtedy też kształtował się świat jak znamy, tzw. "zachodni", ze wszystkimi premierami, ministrami, kanclerzami, emeryturą i obowiązkiem szkolnym, nowoczesną demokracją itp.

Ale w naszej kulturze jest odwrotnie. Od XVIIw. zaczyna się nasza własna wielka smuta, która trwa do odzyskania niepodległości. A wszystko co było pomiędzy to nic tylko marność, bo Rzeczpospolitej nie ma na mapie.

Zastanawiam się jaka w tym jest zasługa elit, które przecież były największymi poszkodowanymi na rozbiorach. Tylko szlachta dzierżyła władzę i zajmowała ziemię, więc to ona była stratna na przejęciu ich obu przez zaborców. Nie mieszczanie czy chłopi, którzy jeśli na rozbiorach nie korzystali zwiększeniem praw, albo specjalnym statusem w obrębie imperium (jak to było z zaborem rosyjskim), to raczej nie stracili.

Mieliśmy więc rozdwojenie jaźni serwowane nam przez szlachetnie urodzonych - co z tego, że masz w domu prąd i wodę, a ulicami nie spływają ludzkie odchody? Masz się smucić, bo ojczyzny swojej nie masz. 

Podobnie kiedy nastała IWŚ cały świat przeraził się do czego jest zdolna ludzkość ze swoim przemysłem i żądzą wojny. Tylko Polacy cieszyli się, bo odzyskali swoją ojczyznę.

I tak mamy ze światem skrajnie odmienny stosunek do wieku XIX i IWŚ - dwóch najbardziej znaczących wydarzeń w dziejach świata. Nic dziwnego, że nie potrafimy się z nim dogadać. Ciekaw jestem co o tym myślicie.
Odpowiedz
To tez jest przyczyna ciaglego powtarzania u nas hasla "cywlizacja zachodnia, to cywylizacja zbudowana na chrzescijanstwie". Prawda jest taka, ze najwiekszy wplyw na cywilizacje zachodnia mial, szybki rozwoj nauki, technologii, gospodarki i wspolczesnego prawa. Polacy nie brali udzialu tak aktywnego w budowie cywilizacji zachodniej wiec pozostaja im mity o czasach zamierzchlych.

Na lekcjach historii epos narodowy budowany jest na licznych nieudanych powstaniach w ktorym garstka szlachty chciala odzyskac niepodlegosc, a co za tym idzie dawne przywileje do gnebienia chlopow. Tymczasem takie powstanie galicyjskie w ktorym to chlopi wystapili przeciwko swoim oprawca przedstawiane jest od jak najgorszej strony. Gdy tym czasem zdecydowana wiekszosc z nas nie pochodzi od szlachty z ktora proboje sie wiekszosc utozsmamiac i byc dumna z ich dziedzictwa, ale wlasnie od tej "szarej masy".
Niech zyje Lenin, Stalin i Jaroslaw Kaczynski!
Odpowiedz
A teraz pozostaje wziąć popcorn i czekać na gównoburzę o tym jak to chrześcijaństwo stworzyło cywilizację technologiczną.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
(14.10.2016, 11:59)Tgc napisał(a): To tez jest przyczyna ciaglego powtarzania u nas hasla "cywlizacja zachodnia, to cywylizacja zbudowana na chrzescijanstwie". Prawda jest taka, ze najwiekszy wplyw na  cywilizacje zachodnia mial, szybki rozwoj nauki, technologii, gospodarki i wspolczesnego prawa. Polacy nie brali udzialu tak aktywnego w budowie cywilizacji zachodniej wiec pozostaja im mity o czasach zamierzchlych.

Na lekcjach historii epos narodowy budowany jest na licznych nieudanych powstaniach w ktorym garstka szlachty chciala odzyskac niepodlegosc, a co za tym idzie dawne przywileje do gnebienia chlopow. Tymczasem takie powstanie galicyjskie w ktorym to chlopi wystapili przeciwko swoim oprawca przedstawiane jest od jak najgorszej strony. Gdy tym czasem zdecydowana wiekszosc z nas nie pochodzi od szlachty z ktora proboje sie wiekszosc utozsmamiac i byc dumna z ich dziedzictwa, ale wlasnie od tej "szarej masy".

No właśnie, czy to nie jest najwiekszy stopień zniewolenia: niewolnik który zostal wytresowany do przekazywania mentalnosci niewolniczej nastepnym pokoleniom? Czy tradycyjny polski romantyczny patriotyzm nie jest czasem wyrazem traum i krzywd szlachty, do którego nijak mozemy sie tak naprawdę odnieść?
Odpowiedz
Nie wiem. Natomiast takie ujęcie tematu zdaje mi się dosyć bezpłodne, bo szlachty w Polsce już nie ma (to zawdzięczamy sobie sami, bo odmówiliśmy im przywilejów w Międzywojniu) i raczej nigdy nie będzie (a to już zasługa elit powojennych, które jakie były, takie były, ale wywindowały chłopów z dworskich parobków na ekonomiczną suwerenność*). Kołacze mi się za to termin martyrologia maminsynków i nie chcecie wiedzieć, gdzie go podłapałem, ale zdaje mi się, że coś tutaj na rzeczy leży. Najważniejsze sanktuarium, serce tego kraju, to sanktuarium kobiety **), i rywalizują z nim też sanktuaria kobiece, a jedyni, którym "odwaliło", to mieszkańcy Świebodzina, na Ziemiach Odzyskanych zresztą.

A poradzić sobie z autyzmem (bo schizofrenia to termin dość rozmyty, może być np. paranoidalna – raczej nie o to chodzi) Polaków można, począwszy od szerzenia wieści o niejakim Czochralskim, Janu zresztą, co to odkrył i opisał metodę hodowania monokryształów czystego krzemu na skalę przemysłową, bez czego cała elektronika byłaby dziś lampowa jak u Lema, a o Internetach i urządzeniach debilnych moglibyśmy sobie co najwyżej podumać przy piwie. Jegomość Czochralski dokonał tego wynalazku pracując dla jakiegoś niemieckiego koncernu (wisi toto na wiki) i ja z tym problemu większego nie mam.

Natomiast nie jestem stuprocentowo przekonany, czy radzić sobie należy. Na 4chanie zderzyłęm się z taką skamieliną ideologiczną, takim autentycznym towiańczykiem i mesjanistą, że proszę siadać. I on wierzy szczerze, że już niedługo koła historii tak się obrócą, że Polska urośnie w siłę i potęgę, przez swój autyzm właśnie (to ja już dopowiadam), który uniemożliwia kontakt i wpływy w obie strony, a więc między innymi uniemożliwia zarażenie nas jakąś zachodnią francą typu "słowa też gwałcą". Otóż ja nie wiem, czy temu człowiekowi należy odbierać nadzieję. Bo patriotyzm to mimo wszystko pożyteczna rzecz.
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
El Commediante napisał(a):Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak odmienne polska kultura tradycyjna ma spojrzenie na ostatnie 200 lat od reszty Europy? XIXw. był dla tego kontynentu bezdyskusyjnie najlepszym wiekiem do tamtej pory (może wyjąwszy wojny napoleońskie).

To samo można powiedzieć chyba o każdym poprzednim aż do upadku Rzymu, choć oczywiście wcześniej rozwój był o wiele wolniejszy. Jest to jednak pewne uproszczenie, bo w szczegółach raz było lepiej, a raz gorzej (np. w wieku XVIII społeczeństwo europejskie było znacznie brudniejsze niż dajmy na to w XIII).

Cytat:Postęp technologiczny

To fajnie.

Cytat:emancypacja różnych środowisk i grup etnicznych

To fajnie.

Cytat:odkrycia naukowe i geograficzne

To fajnie.

Cytat:rozwój struktur demokratycznych

A co w tym takiego fajnego i w jaki sposób wywołuje to prosperity?

Cytat:Wtedy też kształtował się świat jak znamy, tzw. "zachodni", ze wszystkimi premierami, ministrami, kanclerzami,

Ale o co chodzi?

Cytat:emeryturą

Chodzi ci o dziecko Bismarcka, czyli powszechny przymusowy system emerytalny? A co w tym takiego fajnego?

Cytat:i obowiązkiem szkolnym

A co w tym takiego fajnego?

Cytat:Zastanawiam się jaka w tym jest zasługa elit, które przecież były największymi poszkodowanymi na rozbiorach. Tylko szlachta dzierżyła władzę i zajmowała ziemię, więc to ona była stratna na przejęciu ich obu przez zaborców. Nie mieszczanie czy chłopi, którzy jeśli na rozbiorach nie korzystali zwiększeniem praw, albo specjalnym statusem w obrębie imperium (jak to było z zaborem rosyjskim), to raczej nie stracili.

Ale powszechną reakcją szlachty nie była walka, tylko albo zamknięcie się w swoich majątkach, albo kolaboracja. A tożsamość narodowa to jest właśnie rzecz chłopsko-mieszczańska, nie szlachecka. Arystokracja zawsze jest bardziej kosmopolityczna, i póki to ona wiodła prym w Europie nie było mowy o żadnych nacjonalizmach.

Cytat:Mieliśmy więc rozdwojenie jaźni serwowane nam przez szlachetnie urodzonych - co z tego, że masz w domu prąd i wodę, a ulicami nie spływają ludzkie odchody? Masz się smucić, bo ojczyzny swojej nie masz.

A co ma ciepła woda w kranie do demokracji i reżimowej, świeckiej szkoły?

Cytat:Podobnie kiedy nastała IWŚ cały świat przeraził się do czego jest zdolna ludzkość ze swoim przemysłem i żądzą wojny. Tylko Polacy cieszyli się, bo odzyskali swoją ojczyznę.

Nie tylko Polacy odzyskali swoją ojczyznę, stanowczo więc nie tylko oni się cieszyli.

Cytat:I tak mamy ze światem skrajnie odmienny stosunek do wieku XIX i IWŚ - dwóch najbardziej znaczących wydarzeń w dziejach świata. Nic dziwnego, że nie potrafimy się z nim dogadać. Ciekaw jestem co o tym myślicie.

Chyba połowa Europy ma podobny.

Tgc napisał(a):Na lekcjach historii epos narodowy budowany jest na licznych nieudanych powstaniach w ktorym garstka szlachty chciala odzyskac niepodlegosc, a co za tym idzie dawne przywileje do gnebienia chlopow.

Konserwatywne stronnictwa reprezentujące interes szlachty sprzeciwiały się powstaniom, głosząc konieczność współpracy z zaborcą i zjednoczenia ziem polskich pod jednym zaborem (w celu łatwiejszego zdobycia autonomii i w końcu niepodległości). Powstania wywoływali różni demokraci i bonapartyści, dążący właśnie do zniesienia pańszczyzny i przywilejów szlacheckich. Zresztą, jakie to przywileje zabrali szlachcie zaborcy?

Cytat:Tymczasem takie powstanie galicyjskie w ktorym to chlopi wystapili przeciwko swoim oprawca przedstawiane jest od jak najgorszej strony.

Chodzi ci o słynną rabację? Czy to powstanie miało na celu cokolwiek poza zemstą i rabunkiem?

Cytat:Gdy tym czasem zdecydowana wiekszosc z nas nie pochodzi od szlachty z ktora proboje sie wiekszosc utozsmamiac i byc dumna z ich dziedzictwa, ale wlasnie od tej "szarej masy".

No właśnie nie wydaje mi się. Szlachta była w Polsce tak liczna, że zdziwiłbym się, gdyby ludzie nie mający żadnych korzeni w tej klasie stanowili w tym kraju jakąkolwiek większą grupę. Raczej wszyscy mają jakąś domieszkę szlacheckiej krwi, choćby tak niewielką jak ja (jedna ósma, wszystko po kądzieli).

Cytat:No właśnie, czy to nie jest najwiekszy stopień zniewolenia: niewolnik który zostal wytresowany do przekazywania mentalnosci niewolniczej nastepnym pokoleniom? Czy tradycyjny polski romantyczny patriotyzm nie jest czasem wyrazem traum i krzywd szlachty, do którego nijak mozemy sie tak naprawdę odnieść?

Tradycyjny polski romantyczny patriotyzm jest wyrazem marzeń i rojeń romantyków. Skrzywdzona i straumatyzowana została ta część szlachty, która wzięła udział w powstaniach i została za to ukarana przez zaborców, natomiast ogólne represje spadły przecież na całe społeczeństwo. Nieważne, czy byłeś szlachciurą, chłopem czy mieszczaninem, idąc do szkoły musiałeś uczyć się obcego języka, a chcąc zdobyć porządne wyższe wykształcenie - wyjechać do Petersburga.

Ogólnie do wszystkich w tym wątku: co wy, Dziadów nie czytaliście? Elita była ostatnią grupą, która chciałaby wywoływać powstania, co się Mickiewiczowi bardzo nie podobało (a sam do powstania nie poszedł, hipokryta).
"Nie możecie służyć Bogu i Mamonie" - Jezus Chrystus
"Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze" - św Paweł
" Nie da się być zbyt chciwym" - Donald Trump, ponoć chrześcijanin
Odpowiedz
A przekąszę. A potem się zamknę, bo to offtop.

(14.10.2016, 20:12)kuriozuś napisał(a):
Cytat:Postęp technologiczny
To fajnie.
No. Kuriozusia może cała Polska czytać razem z diasporą, jeśli tacy tu zaglądają. A bez tego byłby znany w swoim zaścianku i tyle.

Cytat:emancypacja różnych środowisk i grup etnicznych
To fajnie.
No. Taki Ergo może wreszcie poszukać sobie kobiety na poziomie, a nie lalki dmuchanej salonowej. Co wy, Prusa Bolesława nie czytaliście?

Cytat:odkrycia naukowe i geograficzne
To fajnie.
No. Biała rasa, biała siła, coś Kuriozusiowi dzwoni może? To wszystko się wzięło właśnie z tego, że biali dokąd nie dotarli, trafiali na stuprocentową ciemnotę, albo autyzm. Zamknąć cały kraj dla obcych, miał Szogun pomysł. W Kitaju też działo się nie lepiej.

A co w tym takiego fajnego i w jaki wywołuje to prosperity?
No chyba w taki, że można robić więcej biznesów, bo szlachta, proszę Kuriozusia, to jest warstwa wielkich posiadaczy ziemi, którzy uważają, że należy im się z tego tytułu monopol polityczny. Burżuazja natomiast to jest taki twór, do którego dotarło, że biznes to nie tylko ziemia, że biznes to może być, o, na przykład pisanie wyszukiwarek internetowych. I że polityka w tym zgoła przeszkadza, potrzebna jest za to policy. A szlachta na to: eee...

Bo biznes to są kontakty. Międzyludzkie. Jak długo chłop nie jest człowiekiem, tylko duszą w rejestrze do przehandlowania, Boże broń, żeby się wzbogacił i na pana kreował, tak długo nie ma okazji do biznesu, a jeśli jest, to degradująca biznesmena w oczach polityka, to znaczy szlachcica. Dlatego szlachta musiała się ze swoim monopolem kochanym pożegnać i o to chodziło właśnie w Rabacji. Że zaborca rozumiał świat i jego obroty, jego przemiany lepiej, niż biedna szlachta zza siódmej góry.

Wiedza to potęga. Wiedza to również biznes, a więc bogactwo. Cóż tam jeszcze jałmużny dla Kuriozusia?

Cytat:Wtedy też kształtował się świat jak znamy, tzw. "zachodni", ze wszystkimi premierami, ministrami, kanclerzami,
Ale o co chodzi?
Że Polska ne jest pępkiem świata. Że Twardowski, na przykład, jest postacią legendarną, a Armstrong - nie.

Chodzi ci o dziecko Bismarcka, czyli powszechny przymusowy system emerytalny? A co w tym takiego fajnego?
Nic. System bismarckowski to ostatnia, rozpaczliwa próba arystokratów zapanowania nad rozbuchanymi postępem i demokratyzacją w taki sposób, jaki oni jeden jedyny znają i potrafią stosować. Przez koszenie pod...atnika z kasy w zamian za "opiekę". Chodzi o to, żeby zgromadzić jakiś kapitał, z którym będzie można wystąpić przeciwko burżuazyjnym bankierom. Jest to dzieło na wskroś konserwatywne.

Leży w obyczaju Majów, proszę Kuriozusia, Majów współczesnych z Jukatanu, taka praktyka, że jeśli przyłapie się dziecko na jedzeniu ziemi, to daje mu się do potrzymania w buzi psie odchody. U Majów, oczywista, obowiązek szkolny funkcjonuje... tak sobie. W pasożyty chyba mało kto wierzy. A Kuriozuś wierzy? Pewno wierzy, w końcu gdzieś-coś słyszał o zalewaniu robaka.

(14.10.2016, 20:12)kuriozuś napisał(a): A co ma ciepła woda w kranie do demokracji i reżimowej, świeckiej szkoły?
Że to nie są czary, tylko technika. W pewnej stacji radiowej na świecie, bodajże tajlandzkiej, choć głowy nie dam sobie uciąć, padło kiedyś na antenie pytanie zafrapowanego słuchacza: dlaczego prąd nie wypada z gniazdka i nie robi kupki na podłodze?

Kuriozuś objaśni. Objaśnienie: "bo prąd płynie po drucie" zostanie skwitowane gromkim: "DLACZEGO?".

(14.10.2016, 20:12)kuriozuś napisał(a): Nie tylko Polacy odzyskali swoją ojczyznę, stanowczo więc nie tylko oni się cieszyli.
Na przykład Słowacy odzyskali. I Litwini – ci ostatni musieli jej bronić przed Polakami. Żeby było śmieszniej, Litwini mickiewiczowscy, to znaczy Białorusini, odzyskalli ojczyznę jakoś tak z ćwierć wieku temu. Kuriozuś wyjaśni, dlaczego jedzie na forum utartymi kliszami, dlaczego nie jest ciekawy świata, a pisze, jakby mu się Sam Korwin Osobiście objawił i podyktował Korwian Święty.
In my spirit lies my faith
For always
Odpowiedz
(14.10.2016, 11:59)Tgc napisał(a): Prawda jest taka, ze najwiekszy wplyw na cywilizacje zachodnia mial, szybki rozwoj nauki, technologii, gospodarki i wspolczesnego prawa.

A co miało wpływ na szybki rozwój nauki, technologii, gospodarki i współczesnego prawa? Uśmiech

(14.10.2016, 11:59)Tgc napisał(a): Polacy nie brali udzialu tak aktywnego w budowie cywilizacji zachodniej wiec pozostaja im mity o czasach zamierzchlych.

Dla mnie Polacy są gdzieś pomiędzy Zachodem i Wschodem. Mogą czerpać to co najlepsze z jednego i drugiego.

(14.10.2016, 11:59)Tgc napisał(a): Na lekcjach historii epos narodowy budowany jest na licznych nieudanych powstaniach w ktorym garstka szlachty chciala odzyskac niepodlegosc, a co za tym idzie dawne przywileje do gnebienia chlopow. Tymczasem takie powstanie galicyjskie w ktorym to chlopi wystapili przeciwko swoim oprawca przedstawiane jest od jak najgorszej strony. Gdy tym czasem zdecydowana wiekszosc z nas nie pochodzi od szlachty z ktora proboje sie wiekszosc utozsmamiac i byc dumna z ich dziedzictwa, ale wlasnie od tej "szarej masy".

Nie mam już dostępu do podręczników, z których się uczyłem, ale to tam właśnie było napisane, że większość współczesnych "nas" ma pochodzenie robotniczo-chłopskie...
Między Wschodem a Zachodem odnajdziemy swoją drogę
Odpowiedz
kuriozuś napisał(a):Chodzi ci o słynną rabację? Czy to powstanie miało na celu cokolwiek poza zemstą i rabunkiem?
Bunt niewolnika wobec pana wydaje sie byc najbardziej "czysta" motywacja. Dwa lata po opisywanych wydarzeniach mialo miejsce zniesienie paszczyzny na terenie zaboru. Wiec i motywacja sluszna jak i cel w ostatecznosci osiagniety.

Powstancy niepodleglosciowi tez obiecywali chlopa pewne przywileje, dzieki czemu udalo im sie zdobyc ich przychylnosc. Ale jak widac na przykladzie chlopow z Galicji, zamiast isc na uklady ze swoimi dawnymi oprawcami lepiej bylo zbuntowac sie bezposrednio wobec im.

(15.10.2016, 02:08)lumberjack napisał(a): A co miało wpływ na szybki rozwój nauki, technologii, gospodarki i współczesnego prawa? Uśmiech
IMO cywlizacje jezeli na swojej drodze nie natrafia na jakas przeszkode, beda dazyc do rozwoju. A jedna z przeszkod blokujacych byla religia.

lumberjack napisał(a):Dla mnie Polacy są gdzieś pomiędzy Zachodem i Wschodem. Mogą czerpać to co najlepsze z jednego i drugiego.
Ale mam wrazenie, ze czerpia z tego co najgorsze.

lumberjack napisał(a):Nie mam już dostępu do podręczników, z których się uczyłem, ale to tam właśnie było napisane, że większość współczesnych "nas" ma pochodzenie robotniczo-chłopskie...

Od ponad 25 lat mlodzi ludzie jednak nie sa juz ksztaltowani przez propagande PRL. A ci starsi ktorzy byli, w duzej mierze zdawali sobie sprawe z kitu jaki im wciskaja, czego jestes przyklad (btw myslalem, ze jestes mlodszy Język). Co jednak jezeli teraz dominuje poglad: "jesli poprzednia wladza klamala, to ta napewno mowi prawde" i na lekcji historii czy polskiego nikt nie kwestionuje sprzedawanych im interpretacji.
Odpowiedz
Ty kompletny imbecylu!
Rzeź urządził rząd austriacki, ten sam, który później dokonał "uwłaszczenia", które zakończyło się permanentną klęską głodu (tzw. nędzą galicyjską, wygoogluj sobie).
Nie był to żaden "bunt niewolnika przeciw panu", tylko gigantyczna prowokacja mająca na celu zagładę ludności polskojęzycznej, zarówno szlachty, jak i chłopstwa.
Odpowiedz
(15.10.2016, 14:02)Elis napisał(a): Nie był to żaden "bunt niewolnika przeciw panu", tylko gigantyczna prowokacja mająca na celu zagładę ludności polskojęzycznej, zarówno szlachty, jak i chłopstwa.

Owszem, austriacy wykorzystali nastroje chlopstwa i takie powstanie bylo bardzo im na reke. Nie umniejsza to jednak rangi powstania. Tak samo w pewnym sensie na reke Stalinowi bylo powstanie Warszawskie - mogl sie przygladac jak polska inteligencja sama siebie unicestwia.

A problemy gospodarcze nie wynikaly wylacznie z formy przeprowadzonego uwlaszczenia chlopow (oraz samego jego poznego przeprowadzenia przez sprzeciw polakow), ktore to wiazalo sie z nalozeniem na nich wysokich podatkow, ale tez z szeregu innych niedomagan gospodarczych Galicji. Zreszta sytuacja ekonomiczna w zaborze rosyjskim byla jeszcze gorsza.
Odpowiedz
Dużą zasługą ruchu, myśli narodowej jest właśnie utożsamianie się mas z "historią" polski szlacheckiej. Historię tworzą Ci, którzy stanowią rządzącą elitę. Myśl narodowa to chyba najlepsze co może przeciwdziałać konfliktom wynikającym z różnic w pochodzeniu stanowym, ekonomicznym i wyrosłych na ich punkcie kompleksów. Dobra, skuteczna kuracja na stare rany.
Odpowiedz
(15.10.2016, 18:01)Baptiste napisał(a): Myśl narodowa to chyba najlepsze co może przeciwdziałać konfliktom wynikającym z różnic w pochodzeniu stanowym, ekonomicznym i wyrosłych na ich punkcie kompleksów.
Ale wywoluje konflikty na tle nacjonalistycznym. Przykladem niech bedzie ostatnio popularna w kinach "Rzez Wolynska". Mysl narodowa zastepuje jedynie jedne problemy innymi ,co zadnym najlepszym rozwiazaniem nie jest.
Odpowiedz
Rzeź Wołyńska jest przykładem tego do czego prowadzi bawienie się w państwa wieloetniczne, wielonarodowe. Im więcej różnic tym więcej możliwych punktów zapalnych. Realizacja myśli narodowej jest skuteczną receptą na uniknięcie takich wydarzeń.
Dzisiejszy brak takich konfliktów jak w II RP (a także I RP- hajdamacy) jest wynikiem zupełnie innego kształtu etnicznego III RP. Obecnie mamy państwo narodowe. I oby żaden szaleniec nie próbował tego zmieniać dla realizacji swojej ideologii. Ja preferuję te zapewniające bezpieczeństwo wewnętrzne, a nie na odwrót.
Odpowiedz

A co w tym takiego fajnego i w jaki sposób wywołuje to prosperity?

To że więcej grup społecznych jest reprezentowana we władzy i jest w stanie zadbać o interesy tych grup, co w efekcie przynosi bardziej zrównoważony rozwój, a nie rozwój jednej grupy kosztem wszystkich pozostałych.

Cytat:

To że starsi ludzie nie musieli już egzystować żebrząc od jednej wsi do drugiej, ewentualnie jako piąte koło u wozu w domu swojego dziecka i to że pojawiła się świadomość że na starość można sobie coś odłożyć.

Cytat:

To że ludzie którzy nie mieli wcześniej dostępu do edukacji uzyskali go wraz z ochroną tego prawa.

Cytat:
Cytat:Zastanawiam się jaka w tym jest zasługa elit, które przecież były największymi poszkodowanymi na rozbiorach. Tylko szlachta dzierżyła władzę i zajmowała ziemię, więc to ona była stratna na przejęciu ich obu przez zaborców. Nie mieszczanie czy chłopi, którzy jeśli na rozbiorach nie korzystali zwiększeniem praw, albo specjalnym statusem w obrębie imperium (jak to było z zaborem rosyjskim), to raczej nie stracili.

Ale powszechną reakcją szlachty nie była walka, tylko albo zamknięcie się w swoich majątkach, albo kolaboracja. A tożsamość narodowa to jest właśnie rzecz chłopsko-mieszczańska, nie szlachecka. Arystokracja zawsze jest bardziej kosmopolityczna, i póki to ona wiodła prym w Europie nie było mowy o żadnych nacjonalizmach.

Aha czyli to mieszczanie i chłopi wzniecili powstania?

Cytat:
Cytat:Podobnie kiedy nastała IWŚ cały świat przeraził się do czego jest zdolna ludzkość ze swoim przemysłem i żądzą wojny. Tylko Polacy cieszyli się, bo odzyskali swoją ojczyznę.

Nie tylko Polacy odzyskali swoją ojczyznę, stanowczo więc nie tylko oni się cieszyli.

No tak, zapomniałem o Wielkim Imperium Węgierskim. Jak mogłem je pominąć.
Odpowiedz
(15.10.2016, 02:08)lumberjack napisał(a):
(14.10.2016, 11:59)Tgc napisał(a): Prawda jest taka, ze najwiekszy wplyw na cywilizacje zachodnia mial, szybki rozwoj nauki, technologii, gospodarki i wspolczesnego prawa.

A co miało wpływ na szybki rozwój nauki, technologii, gospodarki i współczesnego prawa? Uśmiech

Masoneria. Przecież każde dziecko to wie.

Cytat:Baptiste
Rzeź Wołyńska jest przykładem tego do czego prowadzi bawienie się w państwa wieloetniczne, wielonarodowe. Im więcej różnic tym więcej możliwych punktów zapalnych. Realizacja myśli narodowej jest skuteczną receptą na uniknięcie takich wydarzeń.
Ale właśnie RzW była realizacją myśli narodowej (akurat ukraińskiej).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
(15.10.2016, 21:55)Sofeicz napisał(a): Ale właśnie RzW była realizacją myśli narodowej (akurat ukraińskiej).

W taki sam sposób w jaki sprowadzanie niewolników było realizacją multi-kulti w USA. Skutek ten sam ale rzecz jasna większość ludzi chyba woli realizować swoje cele w sposób cywilizowany.
Gdyby politycy mieli wcześniej, w odpowiednim czasie na uwadze zalety państwa narodowego to nie doszłoby do wielu niepotrzebnych konfliktów.
Odpowiedz
Krótko mówiąc, myśl jest dobra i tylko ci okropni ludzie ją wypaczają, bo myśleć tak nie chcą, wolą inaczej. A gdyby myśleli w sposób słuszny, toby byli uszczęśliwieni po pachy. Skąd my to znamy?

Swoją drogą: nie było myśli narodowej i ludzie się zabijali przez różnice stanowe, przyszła myśl narodowa i ludzie zaczęli się zabijać przez różnice w języku i obyczaju. Pomijając konkluzję, że ludzie widać chcą się zabijać i tylko szukają pretekstu, jaką ma na to radę Legia Cudzoziemska? Ano, zwiększyć autyzm: odgrodzić, odosobnić, niech każdy żyje sobie w swojej własnej komórce, w swoich koszarach, a do sąsiednich nie zagląda, nie ma po co. Było już w historii przypisanie do ziemi, teraz będziemy mieli przypisanie do idei. Poszczególnonarodowej.

To jest naprawdę kiepska linia obrony.
In my spirit lies my faith
For always
Odpowiedz
Ciemne strony socjalistycznej swiadomosci klasowej - czyli tazke podobnie sztucznie wykreowanego tworu jak mysli narodowa tez proboje sie tlumaczyc roznymi wypaczeniami.
Odpowiedz
(15.10.2016, 21:55)Sofeicz napisał(a):
(15.10.2016, 02:08)lumberjack napisał(a):

Masoneria. Przecież każde dziecko to wie.

Cytat:Baptiste
Ale właśnie RzW była realizacją myśli narodowej (akurat ukraińskiej).

A nie była konsekwencją realizacji polskiej myśli narodowej? Przecież Wołyń był intensywnie kolonizowany i polonizowany.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości