Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Święto Trzech Króli
#1
Hej Jak to w końcu jest z tym świętem Trzech Króli?
Tych no.. Kacpra, Belzebuba i Melchiora #PDK których to gwiazda zaprowadziła do stajenki by złożyli pokłon Jezusowi?


[Obrazek: 15873367_1188008624582201_16053992298190...e=58D83476]
http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/com...JkEbJT.jpg


Podobno nie byli to trzej królowie tylko trzej mędrcy a tak właściwie to nie wiadomo ile ich było i czy wogóle byli bo sama historia  jest bajką wymyśloną przez św. Mateusza (lub tego, kto faktycznie pisał tę Ewangelię) dla udowodnienia boskości Chrystusa.


Cytat:Ewangelia św. Mateusza nie mówi o „królach”, lecz o „magach” lub – według innych tłumaczeń – „mędrcach” ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą, przybyli do Jerozolimy i Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego króla żydowskiego.
Przybyli do stajenki i złożyli dary. Według tradycji były nimi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej, mirra – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci.
Ewangelista Mateusz nie podaje liczby magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę mamy np. w mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona trzech magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, niczym niepotwierdzone.

[Obrazek: z21209893Q,Mozaika-bizantyjska--Trzej-Magowie.jpg]
Bazylika św. Apolinarego w Rawennie

W sztuce Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykanin, Melchior – jako dający złoto Europejczyk, Baltazar – jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.
Od XII wieku tradycja Trzech Króli związana jest z Kolonią. Pewne jest, że w 1164 r. abp Rainald von Dassel kierujący kancelarią cesarza Fryderyka Barbarossy przywiózł nad Ren jako zdobycz z podbitego Mediolanu szczątki, czczone tam jako relikwie Trzech Króli.
Magów – jak czytamy w Ewangelii – do Betlejem przywiodła gwiazda. Niemiecki XVII-wieczny astronom Johannes Kepler usiłował wytłumaczyć gwiazdę betlejemską przez zbliżenie Jowisza i Saturna, jakie zdarzyło się w 7 roku przed narodzeniem Chrystusa (trzeba w tym miejscu przypomnieć, że liczenie lat od urodzenia Jezusa wprowadził dopiero w VI wieku Dionizy Mały; przy obliczeniach pomylił się jednak o siedem lat – Jezus faktycznie urodził się w 7 roku przed naszą erą). Inni przypuszczają, że była to kometa Halleya, która także w owym czasie się ukazała.
Od przełomu XV i XVI wieku w kościołach poświęca się w święto Trzech Króli kadzidło i kredę.
Od ośmiu lat organizowane są na ulicach polskich miast Orszaki Trzech Króli. Jest to nowa, świecka tradycja, która cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku odbędą się one aż w 515 miastach całej Polski oraz w 22 miejscowościach za granicą. W Polsce Trzech Króli był dniem wolnym od pracy do 1960 r.

http://wyborcza.pl/7,75398,21209858,dzis...wieta.html


Wiecie co jeszcze? Podobno KMB nie oznacza tego co przeciętny polak sądzi.


Cytat:„K+M+B" – większość z nas myśli, że forma ta nawiązuje do trzech mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli ze wschodu, aby oddać pokłon narodzonemu Chrystusowi. Imiona te jednak nie mają żadnego potwierdzenia w Ewangelii – legenda o nich powstała dopiero w IX wieku w średniowieczu.  Dla ewangelistów w ogóle były to postacie dość kontrowersyjne. Dlaczego? Wspomina bowiem o nich tylko Mateusz – nie podaje jednak ich imion, ani nie nazywa królami, lecz mędrcami.

Zgodnie z pierwotną tradycją na drzwiach zamiast lister „K+M+B" powinny pojawiać się „C+M+B", co jest skrótem łacińskiej sentencji: Christus Mansionem Benedicat, czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom", a więc prośbą o błogosławieństwo. Trzeba wiedzieć także, że znaki pomiędzy literami nie są plusami, a krzyżykami oznaczającymi właśnie błogosławieństwo. Całość powinna więc powinna wyglądać tak: „C†M†B 2017”.

Skąd bierze się ta popularna pomyłka? Gdy legenda o Trzech Królach zyskała na popularności, ludzie szybko zaczęli utożsamiać litery „C, M i B" właśnie z imionami króli. To jednak błąd, o czym duchowni przypominają często na mszach. Pisze także o tym Szymon Hołownia w swojej  książce „Monopol na zbawienie".

Istnieje także druga interpretacja. Według Świętego Antoniego skrót „C, M i B" oznacza Christus Multorum Benefactor, czyli „Chrystus dobroczyńcą".

http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci...h-00034969

więcej na wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie_Pa%C5%84skie

Temat założony bo takiego nie widzę a święto istnieje.
Może dodacie coś konkretnego i na temat od siebie.

pozdro
Za ewidentne offtopy wlepiam minusy. Minus zwrotny świadczy o tobie :-) Nie dokarmiam też trolli. Szczególnie Zefcia.
W pierwszych kilku minutach często edytuje swoje wypowiedzi uzupełniając je lub w celu poprawienia błędów.
__________________
Agnostyk, Ignostyk, Ateista
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości