Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świat w przyszłości
#26
Sofeicz

Cytat:1. Społeczeństwa podzielą się na wysokokumatych specjalistów od supertechnologii i debilną resztę konsuptarian, która nawet butów nie zasznuruje bez cyfrowego asystenta.
Będą żyć w czymś na podobieństwo samolubnego matrixa, który będzie im zastępował real.

Pewne rozwarstwienie społeczeństwa nastąpi zapewne, ale decydować będą pieniądze i wiedza. Internet wyrównuje szanse, dając dostęp do informacji i wiedzy bez względu na zamożność. Dzięki temu notujemy wielki postęp technologiczny. Z drugiej strony mam pewne obawy związane z kreatywnością ludzi. Informacja jest na wyciągnięcie ręki i wiele osób tylko szuka w sieci. Swego czasu zadałem zagadkę chrześniakowi i zapytałem: "Jak byś zabrał się do jej rozwiązania". Usłyszałem: "Wrzuciłbym w googla". Śmieszne i jednocześnie smutne. W szkołach jeszcze wymagają myślenia, ale kierunek wygoda już został obrany. Za 50 lat dzieci wszystkie zadania domowe mogą ściągać z sieci i wtedy to już będzie tragedia.

Cytat:2. Zwycięży wojujący Islam, skasuje paradygmat wiedzy i centra technologiczne i świat cofnie się do AD 1500.

Zakładanie, że nowsze jest lepsze. Nowsze jest bardziej rozwinięte to nasze wyobrażenie o świecie, poparte obserwacjami. Jednak regres również może się zdarzyć.

FlauFly
Cytat:Kolejna sprawa, już bardziej naukowa niż technologiczna, ale równie ważna, jeśli nie najważniejsza z wymienionych, a mianowicie postęp w badaniach fundamentalnych. Jak chyba większość adeptów fizyki wypatruję na horyzoncie powstania "kwantowej grawitacji", w bardziej popularnych mediach znanych jako "teorię wszystkiego", choć to jednak szersze określenie. Mam nadzieję, że teoria będąca unifikacją obecnie znanych zjawisk pojawi się w przeciągu kilku następnych dekad, lecz nie będzie to "teorią wszystkiego" tak jak to się rozumie. Wyjaśni większość zjawisk, ale wskaże na inne, o których nie mieliśmy pojęcia, albo rzuci zupełnie nowe światło na zjawiska już znane.

O kwantowej grawitacji można myśleć już dziś. Analogicznie do zagadnienia promieniowania ciała doskonale czarnego, poszukałbym efektów kwantowych w kosmosie. Może np. ciemna energia... Uśmiech

Palmer
Cytat:
su27 napisał(a): napisał(a):To ja w takim razie pozwolę sobie polecić cykl sci-fi "Nagi Bóg" Petera F. Hamiltona. Pomijając ewidentnie fantastyczne wątki przedostawania się zmarłych do naszego świata czy zdolności telepatyczne ludzi zbudował on obraz cywilizacji, która wydaje mi się wielce prawdopodobna.

Uhahaha, cywilizacja oparta na telepatii, a poza tym wszystko prawdopodobne...
:lol2:

A na podwórku wszyscy zdrowi? Spytaj telepatyczni

Telepatia może nie dosłownie, ale sieć komórkowa+bluetooth+implanty i mamy "telepatię"

FlauFly

Cytat:Nie te czasy, aby można było zatrzymać postęp naukowo-technologiczny. Moim zdaniem to naprawdę może przeformatować nasz sposób myślenia na tematy społeczno-gospodarcze. Drukarki 3D i crowdfunding mogą otworzyć drogę kreatywnym ludziom dla których wielką barierę stanowią fundusze na start. Na ten przykład drukarki 3D będą mogły wydrukować potencjalnie wszystko, a cena takiego druku zależeć będzie jedynie od objętości drukowanego objektu i zapewne materiału do drukowania, "tuszu".

Z tym się wypada zgodzić. Pewnie nawet żywność będzie drukowana. A zmiany w gospodarce ogromne. Gdyby jeszcze udało się uzyskać dostęp do taniej energii termojądrowej, życie mogłoby być dużo łatwiejsze. Tylko jak zmienić świat, który jest ogromny i z tego powodu posiada ogromną bezwładność?
Potem już tylko pytania co robić w wolnym czasieUśmiech

Sofeicz

Cytat:Kiedy wymyślono laser, też nikt nie przypuszczał, jakie zastosowania może on mieć, i jak wiele dziedzin zrewolucjonizuje. Myślano wtedy, że to taka naukowa ciekawostka

Rzeczywiście. Nawet przy kasowaniu towarów na kasie wykorzystuje się teraz lasery...

Cytat:A co sądzicie o tendencjach w obszarze postPC.
Skoro komputery wyzwoliły się już z tych paskudnych szarych, blaszanych pudeł, i pod postacią wpiętych do Sieci tabletów i smartfonów zaczynają być rodzajem asystenta, sekretarza i wzmacniacza mózgu - to co dalej?
Wszczepy, implanty, zrosty z tkankami ?

Implanty tak, ale nie wszyscy się na to zdecydują albo może nie wszystkich będzie na to stać. I tak jak pisałem na początku: dzięki sieci wzrasta wiedza "biblioteczna", natomiast zdolności wymyślania i kreowania chyba zmalejąSmutny

Poza tym rzeczywistość wirtualna: wirtualne podróże, randkowanie, strzelaniny itp. Odpowiedniej jakości gogle wystarczą na początek.

Pojazdy bez kierowców.

Ewidencjonowanie wszystkiego i wszystkich.

Prostsze algorytmy uczenia maszynowego. Stąd asystenci do każdej dziedziny. W wielu dziedzinach umysłowy człowiek przegra rywalizację z maszynami. Jednak maszynom brak wyobraźni i celu. Nie zajmują się sztuką.

Cytat:Wg mnie bez nowej architektury, a przede wszystkim nowej filozofii działania prawdziwej AI się nie doczekamy.

A co sobie obiecujesz po AI?

Żarłak

Cytat:Technologiczna Osobliwość nie nastąpi.

Raczej nikt jej nie zabroni

Ale najpierw sztuczni żołnierze do walki z ludźmi o innych poglądach

Cytat:Fundamentalne pytanie brzmi: do czego dążymy? Do rozwijania coraz lepszych, szybszych kalkulatorów z rosnącym potencjałem?

Umysł ludzki nie jest tylko kalkulatorem. Zdecydowanie nie. I teraz pytanie jakie mnie zastanawia. Czym będzie silna AI? Odpowiednik ludzkiego umysłu? Wątpię.
Czy będzie można mówić tutaj o pozaewolucyjnej istocie rozumnej?
Nie wiem : ) Ale w tym stuleciu nie [Obrazek: biggrin.gif]

Kieruje nami ciekawość, czy można stworzyć TO. I chyba też strach, że inni zrobią to szybciej...

NotInPortland


Cytat:Jest coś takiego jak paradoks Fermiego (artykuł), który brzmi: gdzie są wszyscy?

Nie dysponujemy zaawansowanymi sposobami komunikacji. Komunikacja z ograniczoną prędkością (świetlną) nie jest używana przez zaawansowane cywilizacje. Niemniej w przyszłości dojdzie do kontaktów.

exodim
Cytat:Galaktyka jest skolonizowana, ale my tego zwyczajnie nie dostrzegamy, gdyż w sensie technicznym jesteśmy być może na podobnym stopniu rozwoju względem obcych cywilizacji, co mrówki względem nas

Też tak sądzę. Można wykorzystać właściwość symetrii chiralnej organizmów, aby wykrywać miejsca, gdzie występuje życie biologiczne.

zefciu

Cytat:Po drugie - z całym szacunkiem dla pana Michio - analogia z mrówkami jest do dupy. Gdybyśmy potrafili nawiązać z mrówkami kontakt, to byśmy nawiązali. Prowadzimy mnóstwo badań, by się z mrówkami skomunikować i zrozumieć ich sposób komunikacji.

My możemy skomunikować się z mrówkami, ale czy we wszystkich mrowiskach o tym wiedzą?

Żarłak

Cytat:Kiedy internet stanie się powszechnie dostępny to zmienią się korporacje telekomunikacyjne. Przetrwają najbardziej chętne do zmian, a reszta wyginie. Częściowo pewnie będą miały taki profil jak obecnie. Jednak większa część działalności może będzie dotyczyć zupełnie innych form usług.

Kto ma pomysł jakie?

Nastąpi scalenie korporacji. I to będzie źródło silnej polaryzacji ludzi.

NotInPortland

Cytat:Jak myślicie, czy ludzkość w ciągu 100-200 lat może zakończyć erę transportu lotniczego i wrócić na ziemię?

Jeżeli paliwo zdrożeje, a to chyba nieuniknione, to nie będzie samolotów. Może sterowce (naszpikowane elektroniką i latające po trasach dostosowanych do pogody) do transportu towarów...

exeter
Cytat:Podstawowe pytanie - czy nasi następcy będą musieli i czy będą chcieli, przemieszczać się po planecie? Wraz z rozwijaniem się technologii rzeczywistości wirtualnej, być może nie będzie takiej potrzeby, zawsze wiążącej się z ryzykiem, podczas gdy domowe centrum rozrywki w sekundę przeniesie w dowolne miejsce globu. To samo dotyczy działalności biznesowej i świadczenia pracy.

Racja. Zmniejszą się potrzeby przemieszczania. Praca zdalna. Drukarka 3D wydrukuje towary. Kupować się będzie projekty przedmiotów, tak jak dziś programy komputerowe. Zmniejszy się działalność handlowa, bo wszyscy będą więcej przesiadywać w domach. O wirtualnych rozrywkach już pisałem na początku. Pewnie nawet życie 24h/dobę w wirtualu...

Żarłak

Cytat:Nigdy wcześniej kreatywny potencjał ludzkości nie był tak duży jak obecnie. Będzie coraz większy, ponieważ coraz więcej osób ma dostęp do kapitału, dzięki któremu wciela swoje idee w życie. Siłą jest różnorodność i zderzanie się idei w sposób racjonalny.

No właśnie. Gdzie ta różnorodność? Nowe media są dostępne dla wszystkich, a przez to kreują ludzi podobnych do siebie jak spod sztancy (czyli wydrukowanych z jednego plikuOczko

Cytat:Wynalazczość obecnie nie jest przypadkiem jednostkowym jak dawniej, ale w większym stopniu polega na zespołach ludzi z powodu m.in. zaawanasowania technologicznego.

Chyba jednak jak dawniej o skokach decydują jednostki. To co opisujesz to ulepszenia inżynierskie.


Cytat:Odnośnie wynalazczości jest też pogląd, że wcale nie bierze się z geniuszu jednej osoby. Inaczej, gdyby nie urodził się Einstein to nie znaczy, że nie powstałoby "E = mc2". Po prostu wymyśliby je ktoś inny.

W pewnym momencie mógłby pojawić się taki wzór, ale nie wiadomo kiedy. Otaczająca nas rzeczywistość to suma sum zdarzeń z przeszłości. Efekt motyla...


Cytat:Aubrey de Grey popularyzuje pogląd, że starzenie się to choroba, która w przyszłości może stać się uleczalna.

Też o tym słyszałem.

Machefi
Cytat:Co do starzenia to są to po prostu efekty zużycie organizmu.

Jeśli zużycie jest krytyczne następuje usterka powodująca zgon i tyle.

Gdyby to była prawda, nie istniałby żaden gatunek. Różnica między gatunkiem a osobnikiem jest czysto techniczna.

Nerwomancjusz


Cytat:Co nie znaczy że po osiągnięciu optymalnego punktu rozwoju biologicznego organizmu nie da się go efektywnie utrzymać. Powiedzmy że dojrzały organizm ma genetycznie podkręcone mechanizmy naprawcze a po organizmie krąży armada nanobotów naprawczych, w takim wypadku utrzymywany jest optymalny stan jednostki i organizm się nie starzeje.

Zgodzę się z tą prognozą.

Żarłak

Cytat:pewnym jest, że różne przyczyny zużycia organizmu można eliminować. Nie tyle chodzi o nieśmiertelność, co możliwość odkładania w czasie błędów krytycznych i naprawianiu ich.

Każdy człowiek jest obiektem fizycznym. To że nie potrafimy naprawić dowolnej usterki organizmu świadczy tylko o naszych małych umiejętnościach w tym momencie. A myślisz że odpowiednio zaawansowana drukarka 3D nie mogła drukować ludzi? Już dziś drukuje się narządy. Najprostsze to tkanki płaskie (np. skóra), potem rurkowate (np. żyły), zbiorniki (np. żołądek). Najtrudniej wydrukować te "napełnione" (np. wątroba). Ale na wszystko przyjdzie kolej. Także na mózgi

Nerwomancjusz


Cytat:U Lema w Dialogach bodaj, było podane że co kilka lat jest wymieniany komplet atomów z których składa się człowiek. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby po osiągnięciu faktycznej dorosłości, cały czas naprawiać organizm, przy odpowiedniej efektywności da się to robić praktycznie bez końca.

Zgadzam się.

Sofeicz
Cytat:Co ty nie powiesz!
Gdyby organizmy były nieśmiertelne, to szybko wypełniłyby wszelkie dostępne ekosystemy i środowiska, i żadne następne nie miałyby gdzie się zmieścić.
Selekcja (czytaj śmierć) jest głównym mechanizmem ewolucyjnym.
Gdyby samochody były niezniszczalne, to do dzisiaj jeździlibyśmy Fordami T.

Mówimy o nieśmiertelności człowieka, a nie wszystkich organizmów. Oczywiście musiałoby się to wiązać z ograniczeniem rozmnażania. Na jakiej zasadzie? Prawem? Nie wiem.

NotInPortland


Cytat:Tak się szczęśliwie składa, że we Wszechświecie jest w cholerę miejsca.

Dobra uwaga.

Żarłak
Cytat:Wracając do wątku o długowieczności.
Możemy zastanowić się jakie byłyby społeczne konsekwencje długiego życia (ponad stuletniego) dla ładu społecznego.

Skutek nr:
1. Nie mielibyśmy emerytur;
2. Pracowalibyśmy dłużej dla siebie i innych, a nie z konieczności;
3. Moglibyśmy zebrać znacznie więcej doświadczenia, oczywiście cennego, które moglibyśmy przekazać większemu gronu potomków (nawet praprapraprawnukom);
4. Domorośli genealodzy mieliby ułatwione zadanie;
5. Ludzie staliby się bardziej racjonalni, ponieważ swoje decyzje i ich skutki rozciągaliby na dwa razy dłuższy okres;
6. Zmniejszyłaby się populacja ziemi i różnorodność genów;
7. Umieralibyśmy z chęci do zakończenia żywota wtedy kiedy czulibyśmy, że to odpowiedni moment, a nie ze starości.

Dobra baza do przemyśleń.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Świat w przyszłości - przez Jaques - 17.03.2017, 11:30
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 17.03.2017, 12:50
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 18.03.2017, 21:43
RE: Świat w przyszłości - przez lumberjack - 17.03.2017, 12:55
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 19.03.2017, 00:21
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 19.03.2017, 20:48
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 20.03.2017, 09:48
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 20.03.2017, 23:06
RE: Świat w przyszłości - przez Żarłak - 20.03.2017, 23:36
RE: Świat w przyszłości - przez Żarłak - 19.03.2017, 21:33
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 20.03.2017, 22:35
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 21.03.2017, 08:47
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 21.03.2017, 20:06
RE: Świat w przyszłości - przez krystkon - 22.03.2017, 01:09
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 21.03.2017, 20:32
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 22.03.2017, 11:04
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 22.03.2017, 22:42
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 23.03.2017, 08:58
RE: Świat w przyszłości - przez Dragula - 22.03.2017, 10:15
RE: Świat w przyszłości - przez Dragula - 23.03.2017, 00:18
RE: Świat w przyszłości - przez Dragula - 24.03.2017, 13:31
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 25.03.2017, 13:05
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 25.03.2017, 16:44
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 30.03.2017, 14:15
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 30.03.2017, 15:46
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 01.04.2017, 09:02
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 21.04.2017, 14:06
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 21.04.2017, 22:21
RE: Świat w przyszłości - przez matsuka - 12.09.2017, 20:17
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 14.09.2017, 12:41
RE: Świat w przyszłości - przez kesk - 15.04.2017, 17:41
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 15.04.2017, 18:35
RE: Świat w przyszłości - przez krystkon - 15.04.2017, 19:01
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 20.04.2017, 15:11
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 21.04.2017, 12:39
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 21.04.2017, 13:19
RE: Świat w przyszłości - przez Christoff - 21.04.2017, 14:19
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 21.04.2017, 15:57
RE: Świat w przyszłości - przez freeman - 21.04.2017, 19:48
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 24.04.2017, 10:33
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 11:11
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 24.04.2017, 11:23
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 11:34
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 24.04.2017, 12:27
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 12:56
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 24.04.2017, 13:27
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 13:36
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 24.04.2017, 14:10
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 14:28
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 24.04.2017, 14:58
RE: Świat w przyszłości - przez freeman - 24.04.2017, 16:03
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 24.04.2017, 15:17
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 15:29
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 24.04.2017, 15:41
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 24.04.2017, 16:04
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 25.04.2017, 11:01
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 25.04.2017, 11:52
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 29.04.2017, 16:28
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 30.04.2017, 11:46
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 17:57
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 25.04.2017, 07:07
RE: Świat w przyszłości - przez freeman - 24.04.2017, 13:16
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 23.04.2017, 08:40
RE: Świat w przyszłości - przez lumberjack - 21.04.2017, 20:36
RE: Świat w przyszłości - przez artnoc - 22.04.2017, 18:01
RE: Świat w przyszłości - przez krystkon - 20.05.2017, 15:45
RE: Świat w przyszłości - przez Żarłak - 23.04.2017, 15:06
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 23.04.2017, 15:29
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 24.04.2017, 14:38
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 14:42
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 24.04.2017, 21:30
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 24.04.2017, 15:12
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 24.04.2017, 15:39
RE: Świat w przyszłości - przez Baptiste - 24.04.2017, 15:12
RE: Świat w przyszłości - przez Dragula - 25.04.2017, 08:03
RE: Świat w przyszłości - przez Baptiste - 25.04.2017, 08:32
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 25.04.2017, 09:11
RE: Świat w przyszłości - przez Baptiste - 25.04.2017, 09:28
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 25.04.2017, 10:17
RE: Świat w przyszłości - przez Baptiste - 28.04.2017, 18:17
RE: Świat w przyszłości - przez Roan Shiran - 25.04.2017, 13:30
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 25.04.2017, 13:53
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 25.04.2017, 14:49
RE: Świat w przyszłości - przez zefciu - 25.04.2017, 15:01
RE: Świat w przyszłości - przez korsarz - 25.04.2017, 15:06
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 27.04.2017, 08:44
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 27.04.2017, 09:02
RE: Świat w przyszłości - przez Żarłak - 26.04.2017, 20:20
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 27.04.2017, 10:57
RE: Świat w przyszłości - przez znaLezczyni - 27.04.2017, 11:41
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 27.04.2017, 12:13
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 27.04.2017, 12:27
RE: Świat w przyszłości - przez znaLezczyni - 27.04.2017, 12:21
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 27.04.2017, 14:09
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 27.04.2017, 15:09
RE: Świat w przyszłości - przez Dragula - 30.04.2017, 12:15
RE: Świat w przyszłości - przez lumberjack - 30.04.2017, 21:15
RE: Świat w przyszłości - przez Gawain - 30.04.2017, 23:51
RE: Świat w przyszłości - przez Żarłak - 20.05.2017, 14:55
RE: Świat w przyszłości - przez Baptiste - 24.05.2017, 14:32
RE: Świat w przyszłości - przez krystkon - 24.05.2017, 16:42
RE: Świat w przyszłości - przez Dragula - 24.05.2017, 18:35
RE: Świat w przyszłości - przez krystkon - 24.05.2017, 18:53
RE: Świat w przyszłości - przez Baptiste - 26.05.2017, 23:59
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 30.06.2017, 16:45
RE: Świat w przyszłości - przez krystkon - 30.06.2017, 17:20
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 08.09.2017, 17:43
RE: Świat w przyszłości - przez pilaster - 08.09.2017, 20:46
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 09.09.2017, 09:43
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 09.09.2017, 11:21
RE: Świat w przyszłości - przez Jaques - 09.09.2017, 16:26
RE: Świat w przyszłości - przez matsuka - 12.09.2017, 15:51
RE: Świat w przyszłości - przez Sofeicz - 12.09.2017, 19:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości