To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
#54
matsuka napisał(a):
bert04 napisał(a):matsuko, fajnie by było traktować ten temat jako pewną formę intelektualnej rozrywki, takie popperowe zwątpienie w podstawy i pewniki. Niestety, jak na mój gust za często poslugujesz się kłamliwymi argumentami rodem z Zeitgeistu czy podobnych żródeł

Fajnie by było potraktować ten temat jako formę intelektualnej rozrywki i popperwe zwątpienie w postawy i pewniki, ale za sam temat dostałem od Ciebie na dzień dobry minusa z jakimś chamskim, aroganackim odszczeknięciem.
Jestem trochę na tym forum, możesz się spytać kolegów, jak często daję minusy. Ba, nie pamiętam, komu ostatnio dałem dwa minusy, zwłaszcza w tak krótkim odstępie czasowym, choć wykluczyć nie mogę.

Natomiast jak okazało się, że nie jesteś "mistrzem jednego posta" załączyłem linka, w którym tego pierwszego minusa uzasadniłem.
Cytat:
bert04 napisał(a):Niestety, jak na mój gust za często poslugujesz się kłamliwymi argumentami rodem z Zeitgeistu czy podobnych żródeł

Czy mogłoby Ci coś takiego przejść przez gardło? Wątpię, dlatego wolałeś to napisać.
Napisałem raz jedyny, że Jezus był niekiedy utożsamiany symbolicznie ze Słońcem, dowodów na to jest bez liku.

A drugiego minusa dostałeś za offtop, puszczanie węża w kierunku "katolicy przestali święcić sobotę, to jest sprzeczne z Biblią". Nie miało to żadnego związku z moim postem. Gdybym jeszcze odnosił się do heliocentryzmu, mógłbym usnać "O, kolega daje argumentację, że heliocentryzm wynika z tejże indentyfikacji". A tak to nawet najluźniejszego związku nie było, pisałem tylko i jedynie o kwestii kulistości Ziemi. Równie dobrze mogłeś uzasadniać, że wiara w kulistość Ziemi wynika z tego:

- że katolicy zabraniali czytania Biblii
- że papieże nie są następcami Piotra
- że biskupi powinni mieć żony

Przyznaję jednak, że gdybyś napisał offtop o kolejnym spisku masonów lub o pozaziemskiej cywilizacji, która pozoruje kulistość Ziemi czy coś w tym stylu, może bym wzruszył ramionami. Ale nacisnąłeś mi na odcisk.

Cytat:Jak rozmawiać poważnie z kimś takim jak Ty?
Straciłem po prostu wiarę w to, że mogę tu uczciwie porozmawiać. Tym bardziej, że poziom merytoryczny tych rozmów i to nie z mojej winy jest bardzo, bardzo niski.

Nie wiem, jak wytrzymam rozpacz po Twoim odejściu z tego forum, chyba się zachleję na śmierć. Alternatywnie może jednak potraktuję to wzruszeniem ramion. Jak na razie tendencja jest jasna.

Dostałeś na "osłodę" parę dowodów od kolegów, nawet ja - choć nie jest to moja specjalnością - przypomniałem sobie o ortodromie. Nie raczyłeś nawet skwitować tego, że wynika to ze spisku masonów, lub że kapitanowie żeglujący na Północnym Atlantyku wyznawali religię wikingów, i dlatego szybciej podróżowali odbiegając od linii Wschód-Zachód. Tyle że wtedy co robili kapitanowie na południowym Atlantyku i Pacyfiku, jeżeli ortodroma wychodziła im w kierunku przeciwnym?

Fizyk napisał(a): Podsumowując - nie sądzę, żeby istniał jeden decydujący dowód za kulistością Ziemi, możliwy do przeprowadzenia samodzielnie niewielkim nakładem środków. Istnieje jednak góra faktów, które trzeba wytłumaczyć naraz - i stwierdzenie "Ziemia jest okrągła" załatwia wszystkie za jednym zamachem, natomiast płaska Ziemia wymaga dorabiania kolejnych teorii do każdego z osobna.

Istnieje multum dowodów na kulistość Ziemi, jeżeli za dowód uznamy eksperyment fizyczny lub obserwację natury, która potwierdza pewną teorię a przeczy drugiej. Wszystko co wymieniłeś spełnia kategorię falsyfikowalności, a ta wynika z metody naukowej. Jeżeli znasz inną definicję dowodu naukowego, to bardzo Ciebie proszę, może to uprości dyskusje z kolegą, który żąda dowodu.

Jedynym "dowodem", który pozornie zaprzeczał nie tyle kulistości Ziemi, co jej podwójnemu ruchowi obrotowemu, były obserwacje Francois Arago, według których światło gwiazd dociera do nas z taką samą prędkością, niezależnie od kierunku obserwacji. Było to pozornie sprzeczne z tezą, że Ziemia kręci się wokół własnej osi i dodatkowo orbituje dookoła Słońca. Jednak późniejsze obserwacje jak i eksperymenty doprowadziły do Ogólnej Teorii Względności i uznania, że prędkość światła jest stała.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez bert04 - 02.08.2017, 17:27
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 31 gości