To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
#64
Fizyk napisał(a): Możesz jeszcze potestować kulistość Ziemi, obserwując przeloty ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Znajdź na jakimś reddicie kilku gości z całego świata i sprawdzajcie wspólnie, czy widzicie ISS w momentach przewidzianych np. tutaj albo na podobnych stronach. Możesz też sprawdzić, czy to się zgadza z trajektorią. Jeśli wszystko się będzie zgadzało i u Ciebie, i u ludzi rozsianych po świecie (a gwarantuję, że będzie) - spróbuj to wytłumaczyć w ramach płaskiej Ziemi. Powodzenia.

Jeśli ISS lata na wysokości 450 km nad ziemią i ma wielkość dużego autobusu to nawet nie zakładam, że można w ogóle to dostrzec. Może ktoś zobaczyć przelatującą kropkę i błędnie utożsamić ją z ISS.
Poza tym ISS może latać znacznie niżej niż się chwali a zgodność będzie występowała i tak być może tylko na półkuli północnej.


Cytat:Jeśli faktycznie jest tak jak piszesz, że ortodroma na południowej półkuli odchyla się na południe to przedstawiłeś całkiem mocny dowód na kulistość Ziemi. To Ci się chwali. Dziękuję, ale sprawdzę to w wolnej chwili. Mam nadzieję, że są na to solidne raporty.
Na razie nie znalazłem raportów i potwierdzeń tego efektu na półkuli południowej. Jeśli coś masz to się podziel. Mam nadzieję, że nie spekulowałeś, że tak jest (bo tak być powinno)


zefcio napisał(a):Śmieszne! To na postulującym jakiś sąd spoczywa obowiązek spójnego wyłożenia tego sądu. Żadnej porządnej płaskoziemskiej ani geocentrycznej teorii po prostu nie ma. Wymagasz zatem, abyśmy byli znawcami nieistniejącej teorii.

Cytat:A oni mają taki dowód na płaskość? Jeśli nie, to jest to prawo Kalego.

Gdy miałem pięć lat wierzyłem w płaską ziemię, pamiętam jak siedziałem w żłobku i bałem się zapytać dorosłych, czy przypadkiem statki nie spadają w przepaść. Płaskość ziemi jest naturalna dla wszystkich ludzi, którzy nie przejdą w pewnym sensie "prania mózgów".

Jeśli ktoś przychodzi i jako pierwszy twierdzi coś, co jest absolutnie sprzeczne z ludzką intuicją to na nim spoczywa ciężar dowodu. Wyjaśnienia to nie dowody. Nauka wypracowała przez te pół tysiąca lat wiele zgrabnych wyjaśnień, ale bardzo mało solidnych dowodów, przynajmniej w sprawach astrofizyki.

Z tymi wyjaśnieniami też jest tak sobie, nawet dzisiaj : np. chciałbym wiedzieć dlaczego pozorny rozmiar Słońca i księżyca jest praktycznie taki sam. Pranie mózgu kazało mi dodać "pozorny" rozmiar. Nauka nie ma na to wyjaśnienia. Prawdopodobieństwo, żeby przypadkowo wyszło tak, że pozorny rozmiar Słońca i księżyca się pokrywą jest ekstremalnie małe. Tak małe, że powinno dać do myślenia. Nie daje.

Wyjaśnienia na temat "anomalii" grawitacyjnych też akurat do mnie nie przemawiają.
Wyjaśnienia na temat tego dlaczego zaćmienie Słońca wpływa na ta pomiar wahadła Foucaulta i to nawet w ciemnych, podziemnych piwnicach - brak wyjaśnienia.
Wyjaśnienia dlaczego świat astrofizyki nie pokrywa się ze światem fizyki kwantowej? Brak.

Tego jest więcej i więcej, a przesłanie jest ogólnie takie, że już wszystko wiemy jako ludzkość, a nasza teoria heliocentryzmu jest najlepszą z możliwych, praktycznie równą prawdzie.

Ciężar dowodu spoczywa jednak na naukowcach, którzy powinni służyć ludzkości. Skoro miliony ludzi domagają się takiego dowodu dzisiaj. Powinien zostać przedstawiony.


Wyjaśnienia to nie dowody.


zefciu napisał(a):No przecież widać. Załączyłem fotkę. Nie jest to efekt rybiego oka, bo ten efekt wygiąłby horyzont dokładnie w drugą stronę. Jeśli więc użyto rybiego oka, to krzywizna jest jeszcze większa niż widać na fotce.

Takich filmów z płaskim horyzontem na wysokości 38 km. widziałem bez lik na youtubie, ale teraz nie chce mi się szukać.
Masz tutaj 27 km. wysokości, pierwsze piwo w kosmosie. Nie ma tam zakrzywienia horyzontu.




Czego to dowodzi ? Prawie niczego oprócz tego, że filmy z zakrzywieniem na tej wysokości to rybie oko, które czasami zagina na wypukłość, a czasami na wklęsłość, zależy czy będzie powyżej horyzontu czy poniżej.

Powinienem znaleźć Ci film bardziej spektakularny, ale sam sobie znajdziesz, jeśli będziesz dostatecznie ciekawski.

Cytat:Zapytałem, jak byś sobie taki dowód wyobrażał. Ale nie doczekałem się odpowiedzi.
Doczekałeś się wielu odpowiedzi w tej kwestii, chociażby odpowiedzi z żyroskopem, z którym wsiadam do samolotu.


Cytat:Czyżby filozofia miała jakieś magiczne granice nie obejmujące przyspieszenia?

A co przyspieszenie ma do samej idei ruchu? Załóżmy, że mamy tylko dwa obiekty we wszechświecie, np. Ty i bryła lodu. Ruch między Tobą a bryłą lodu jest względny, tzn. nie można stwierdzić uczciwie, że ty stoisz a ona się porusza, albo Ty się poruszasz a ona stoi.

Ruch jest obustronną relacją. Nie masz prawa stwierdzić, że bryła lodu się od Ciebie odsunęła. Ty odsunąłeś się w ten sam sposób od niej także.

Tak samo jest z Ziemią i Wszechświatem. Kto się względem kogo porusza? Kwestia perspektywy.

Może nie mam racji, ale przedstawiam Ci mój punkt widzenia na temat geocentryzmu, stąd napisałem 50 na 50 geocentryzm a heliocentryzm. Co niby zmienia paralaksa? Nie mówię, że nic, chętnie się dowiem.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez matsuka - 02.08.2017, 21:32
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 33 gości