Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Christoff napisał(a): To ty nie rozumiesz. Sekstant w każdym konkretnym miejscu na ziemi zawsze pokazuje tę samą pozycję słońca w południe względem horyzontu. Dzięki temu można zmierzyć szerokość geograficzną. Przy słońcu zmieniającym równoleżniki pozycja względem horyzontu byłaby inna w zależności od pozycji słońca w danym dniu czy miesiącu. Ponieważ niczego takiego nie obserwujemy, et cetera.

Nie masz racji tu w niczym. Sekstant nie pokazuje w każdym miejscu Ziemi o tej samej godzinie tej samej pozycji Słońca względem horyzontu. Właśnie przez różnicę w tych pozycjach określasz swoje położenie.
Co więcej pozycja słońca w modelu kulistym również się zmienia w zależności od dnia w roku, dlatego potrzebujesz specjalnych tabelek z danymi.

W sekstancie musisz też uwzględnić refrakcję. Generalnie wszystko co wiesz o sekstantach jest chyba błędne.Christoff napisał(a):zgodna z modelem kulistej ziemi jest dowodem na jego poprawność. Odpowiednio wyższa odległość zgodna z mapą płaskiej ziemi byłaby dowodem na poprawność takiej mapy. Gdyby którykolwiek z wyznawców rzeczywiście był przekonany o płaskości ziemi, wystarczyłaby przejażdżka. Dlaczego tego nie sprawdzono?

Zmierzono i wyszło 5 tyś km. Czy teraz uznajesz już płaskość Ziemi? Przy tym co napisałeś masz święty obowiązek. A może będziesz szukał wymówek?
A jeśli będziesz szukał wymówek, to już wiesz dlaczego inni nie podniecają się takim kosztownym i czasochłonnym eksperymentem.

Poza tym nie każdy może to zrobić, bo nie łatwo dostać się do Australii i nie jest to tanie, a jak już tam jesteś to niekoniecznie przyjechałeś samochodem, prawda?


pilaster napisał(a):Oczywiście nie będzie. Chyba że jego odległość żyrandola od podłogi będzie porównywalna z rozmiarami samej podłogi. Czy matsuka twierdzi, że gwiazdy nie są oddalone od Ziemi o więcej niż kilka tysięcy kilometrów?

Poza tym nawet bliski żyrandol będzie widoczny z powierzchni całej podłogi. Czyli istnienie konstelacji które widać tylko z pewnych części Ziemi nie da się pogodzić z jej płaskością.

Odpowiedź nieprawidłowa.

Nieprawidłowy to już Twój sposób myślenia w tej kwestii. Tak, nie ma podstaw by twierdzić, że gwiazdy oddalone są o tryliardy km. od nas. Takie założenia się przyjmuje, żeby uzasadnić absurdalną teorię kulistej Ziemi.
A żyrandol nie będzie widoczny z całej powierzchni podłogi jeśli wliczymy zakrzywienie światła wynikające z wejścia światła w zupełnie inny ośrodek.


pilaster napisał(a):
matsuka napisał(a):   Z tego samego powodu dla którego gdy zanurzysz się w oceanie nie widzisz jego dna nawet, jeśli poświecisz latarką

Czyli z jakiego powodu?

Brak odpowiedzi.
Z dwóch powodów. Rozpraszania i zakrzywiania się światła w atmosferze. To że obraz nie znika za rzekomą krzywizną Ziemi zostało udowodnione ostatnio eksperymentem z teleskopem newtonowskim, który obserwował statek nadal, gdy ten rzekomo schował się już za krzywizną.


pilaster napisał(a):Nie. Współczynnik załamania światła dla szkła wynosi 1,5-1,6 (w zależności od rodzaju szkła) a dla powietrza zaledwie 1,0003, zatem zjawisko prezentowane w filmie dla szkła nie zaszłoby dla powietrza.
Odpowiedź nieprawidłowa

Z wielu powodów nie masz tutaj racji.
1. zapoznaj się z tym dokumentem, który wyśmiewa twoje twierdzenia o zakrzywieniu światła w atmosferze http://dust.ess.uci.edu/ppr/ppr_Sch93.pdf
2. zapominasz o istnieniu firmamentu - czyli właśnie szkła nieba, wykrywanym przez radary i obserwowanym na zdjęciach.

[Obrazek: france18.jpg]


Pilaster napisał(a):Wtedy obrót gwiazd zachodziłby, ale nigdy nie chowałyby się one pod horyzontem. W rzeczywistości takie zjawisko istnieje tylko dla gwiazd położonych blisko bieguna niebieskiego, czyli osi obrotu. Tych biegunów, jak napisał Zakotem są dwa, co samo w sobie zaprzecza płaskości Ziemi

Odpowiedź nieprawidłowa

Po raz kolejny nie masz racji, bo nie uwzględniasz zakrzywienia światła i wysokości firmamentu, wydaje Ci się, że gwiazdy są hiper daleko.


pilaster napisał(a):
matsuka napisał(a):   Z tego samego powodu z którego żarówka jest kulista, a podłoga już nie.


Czyli z jakiego powodu?

Brak odpowiedzi

Dlaczego w naszych domach podłogi nie są kuliste a żarówki płaskie... faktycznie nie odpowiedziałem. Nadrobię zaległości. Ponieważ podłoga służy do chodzenia a żarówka do świecenia.
Czy następne pytania pilastra to będą "dlaczego jabłka są kuliste a banany już nie?" "Dlaczego trawa jest zielona a wata cukrowa biała?"


pilaster napisał(a):Księżyc nie jest wklęsły, o czym może się przekonać każdy, kto spojrzy na niego przez teleskop (a na upartego nawet przez lornetkę)
Brak odpowiedzi.
Czyli nie zaglądałeś to wyjaśnienia w linku, który podałem. To miej teraz do siebie pretensje.


pilaster napisał(a):Doprawdy? Ale przecież światło nie może świecić "od spodu" bo w Waszym modelu Słońce nigdy nie zachodzi (tylko promienie słoneczne zaginają się w atmosferze.)
Światło może świecić od spodu, żadne prawo fizyczne mu tego nie zabrania.

pilaster napisał(a):A gdyby zachodziło, to Ziemia będąca plackiem rzucałaby okrągły cień tylko wtedy, kiedy zaćmienie by było tylko o północy. W każdej innej porze, cień nie byłby kołem, tylko elipsą.

Gdyby cień Ziemi był elipsą i tak na małym w modelu płaskiej Ziemi księżycu nie dostrzegł byś różnicy.ZaKotem napisał(a):Owszem, da się wprowadzając nieistniejące byty, jak niewidzialna planeta która przykrywa Księżyc akurat wtedy, kiedy wypadałoby jego zaćmienie w modelu Ziemi kulistej. Okej - TAK się da.
Co za hipokryzja. Przecież nauka głównego nurtu ciągle zmyśla jakieś nieistniejące byty, żeby coś wytłumaczyć. np. krzywizna Ziemi, grawitacja, jądro Ziemi, czarne dziury etc. etc.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez matsuka - 24.05.2018, 19:39
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości