To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Obiecałem, że pokażę przykładową, własną obserwację, która falsyfikuje model "ziemi-kuli o promieniu ok. 6378 km"

Miejsce obserwacji, NYC, Coney Island:[Obrazek: i9dWFRM.jpg]

Aparat mój ma GPS, podaje koordynaty.

Obiekt:
[Obrazek: UWHAFHt.jpg]

West Bank Lighthouse. Można sobie znaleźć w internecie.
Odległość:
[Obrazek: plhGkJv.jpg]
Zdjęcia:[Obrazek: AuMFfaa.jpg]

[Obrazek: WU5nQhr.jpg]

[Obrazek: ghdRRyz.jpg]
[Obrazek: U9XabdV.jpg]
[Obrazek: 1BliCCL.jpg]
Są to kolejne zbliżenia

Wynik: obserwacja sprzeczna z modelem "ziemi-kuli o promieniu ok. 6371-6378 km".

Dlaczego ?

Wyjaśnienie: proszę sobie zadać następujące pytanie: Czy za latarnią morską jest jeszcze morze? Czy za latarnią morską widać powierzchnię morza ?

[Obrazek: Wjps1V1.jpg]


Ponieważ za latarnią morską widać powierzchnie morza, to z tego wynika, że latarnia morska jest przed horyzontem. To zaś jest niemożliwe na "ziemi-kuli o promieniu ok. 6371-6378 km".  Przy wysokości patrzenia 1.4 metra nad poziomem morza odległośc do horyzontu kuli o promieniu ok. 6378 km wynosi 4.226 km. Ale latarnia jest oddalona o 7.19 km. Powinna więc na "kuli ziemskiej" być za horyzontem. Gołym okiem widać że jest przed. Jeżeli jest przed horyzontem, to znaczy że horyzont jest w odległości co najmniej 7.19 km (jest dalej, ale przyjmijmy tylko 7.19 km). Ato znaczy, że taki widok byłby możliwy ale na kuli o promieniu większym niż 18462 km, a nie na "kuli ziemskiej o promieniu ok. 6378 km".

Skąd wiadomo, że wysokość fotografowania wynosi ok. 1.4 metra nad poziomem wody ? A to można jednoznacznie określić z dużą precyzją na podstawie tego zdjęcia, na którym widoczna jest mewa siedząca na kamieniu, na bliższym planie, a na planie dalszym latarnia morska oraz z faktu, że dla niskich wysokości patrzenia horyzont jest praktycznie w poziomie (bez względu na to czy przyjmie się model kuli ziemskiej, czy model płaskiej ziemi)

[Sposób: znam miejsce fotografowania i znam cel (obiekt). Z tego wynika, że znam kierunek. Mogę na mapie Google Earth poprowadzić prostą w kierunku latarni.  Jeżeli znam kierunek, to znam kamienie na których siedzi mewa. Patrz pierwsza mapka. Jeżeli znam kamień na którym siedzi mewa, to znam odległość do mewy (odczytuję z mapy Google Earth). Jeżeli znam odległość do mewy i odległość do latarni (a znam- odczytuję z mapy Google Earth), to aby obliczyć wysokość aparatu npm potrzebuję już tylko wysokości latarni. Wysokość latarni wynosi 17 m. Można znaleźć w Wikipedii.
A jeśli już mam te dwie odległości i wysokość latarni, to resztę mogę wyliczyć. Zarówno wielkość mewy, jak i wysokość aparatu nad powierzchnią wody. Czysta geometria, wykorzystuję fakt że zdjęcie jest jednokładnością i zachowuje proporcje. Jeśli potrzeba, to mogę wyjaśnić bardziej szczegółowo]

Każdy może dokonać analogicznej obserwacji i samemu przekonać się o tym, że ziemia nie jest "kulą o promieniu ok. 6371-6378 km".

PS. Oczywiście wysokość aparatu nad powierzchnią wody można też mierzyć metrem, ale to co ja opisałem oraz to zdjęcie z mewą jest lepsze, dużo lepsze. Ponieważ jeżeli tylko ktoś rozumie podstawy geometrii, to nawet gdyby bardzo chciał nie będzie mógł zaprzeczyć temu, że zdjęcie było zrobione z wysokości ok. 1.4 m npm. Zdjęcie mówi bowiem samo za siebie.

Ponieważ przy niskich wysokościach patrzenia odległy horyzont jest (praktycznie) w poziomie (i to bez względu na model ziemi, który przyjmiemy), to z tego wynika, że horyzont jest linią wskazującą na jakim poziomie jest obiektyw aparatu. Wedle następującej zasady:
[Obrazek: oY8O1sE.jpg]

Stąd: 
[Obrazek: keJxndM.jpg]

Tu wysokość aparatu npm jest wyrażona w stopach, ponieważ dyskutowałem kiedyś z pewnym anglojęzycznym oponentem.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez Maciej1 - 17.06.2018, 14:03
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 32 gości