To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Żarłak napisał(a): @Maciej1

Podaj parametry aparatu i ustawień podczas zrobienia tych zdjęć.

Zdjęcia były robione aparatem Nikon Coolpix P900. Parametry ustawiały się automatycznie.

Cytat:Christoff
Macieju, tautologia polega na tym, że twój pogląd na temat zdjęć z kosmosu można streścić następująco:
"Nie znam żadnej obserwacji, która pozwalałaby stwierdzić, że teza głosząca iż "powierzchnia ziemi jest płaska" jest fałszywa, a przedstawiony mi dowód jest fałszywy, ponieważ według niego ziemia nie jest płaska".

1. Nie. Tautologia nie polega na tym. Zapoznaj się z tym czym jest tautologia.
2. To jest Twoje streszczenie mojego poglądu, czyli Twoje złe zrozumienie tego co ja napisałem.
3. Przedstawiony mi "dowód na kulistośc ziemi" czyli "zdjęcia z kosmosu" niewątpliwie jest fałszywy. Ponieważ obserwacje powierzchni ziemi zaprzeczają temu, że "ziemia jest kulą o promieniu ok. 6371-6378 km". [A jeśli ziemia nie jest taką kulą, czego dowodzą obserwacje geodezyjne ziemi, to z tego oczywiście wynika, że każde zdjęcie ziemi, na którym ziemia jest pokazana jako taka kula musi być fałszywe. Moje stwierdzenie "te zdjęcia to fałszywki" jest więc tylko wnioskiem wynikającym z moich obserwacji realnego świata].

Ty traktujesz zdjęcia pokazane przez podejrzane agendy jako "dowód". Lepszym sposobem jest takie postępowanie: obserwacja realnego świata, obserwacja samodzielna i myślenie.

Czy masz jakiekolwiek wątpliwości, że współcześnie można pokazać dowolne zdjęcie i wyświetlić dowolny film, pokazujący dowolne rzeczy, które jednak nie istnieją w realnym świecie ? Czy wątpisz w to, że współczesna technika i obróbka komputerowa pozwalają na szybkie przekształcenie tego co jest w rzeczywistości płaskie w sferyczne na zdjęciu (lub na odwrót)?



Cytat:Pusta retoryka. Bardziej mi się podobał matsuka. Trollował bardziej konkretnie.

Nie. To nie jest "pusta retoryka". Lecz ja naprawdę nie mogę pojąć jak można nie rozumieć takich prostych rzeczy (że na podstawie samej tylko obserwacji nieba, którego nie znamy nie można zawyrokować o kształcie ziemi).
Pustą retoryką jest natomiast Twoje słowo "trollowanie".


Cytat:Oczywiście że być może, ponieważ poprawność działania nawigacji astronomicznej wymaga prawdziwości modelu, na którym jest oparta.

Nieprawda. Model może być fałszywy, a pomimo tego może działać i sprawdzać się (w jakimś zakresie, np. w kwestii przewidywania zachowania się świateł na niebie). 

1.Jeżeli model sprawdza się, został potwierdzony przez n faktów/obserwacji, to z tego jeszcze nie wynika, że "model jest absolutnie i na pewno prawdziwy".
2. Jeżeli model został potwierdzony przez n faktów => model może być prawdziwy => istnieje taka możliwość, że rzeczywistość jest taka jak w modelu (w teorii).
3. Jeżeli model sprawdza się, został potwierdzony przez n faktów => wciąż istnieje możliwość, że model jednak jest fałszywy (pomimo tego, że na razie się sprawdza) => rzeczywistość może być inna, niż w modelu (w teorii).
4. Jeżeli model jest sprzeczny z jednym faktem => model z całą pewnością jest fałszywy => nie istnieje taka możliwość aby model był prawdziwy => rzeczywistość jest z całą pewnością inna, niż w modelu (w teorii).
5. Jeżeli model jest fałszywy, to może być fałszywy diametralnie, zasadniczo (rzeczywistość różni się zasadniczo od tej opisanej w modelu, jak np. ziemia-kula różni się diametralnie i zupełnie od ziemi płaskiej) lub może być fałszywy "kosmetycznie", czyli nieznacznie, to znaczy w ten sposób, że wymaga tylko drobnej korekty, poprawki.
6. O tym czy model jest fałszywy jedynie "kosmetycznie", czy zasadniczo (to jest diametralnie, patrz punkt 5) decyduje właśnie ten fakt, który model falsyfikuje, rodzaj, charakter tego faktu. Sa fakty (falsyfikujące model) które wprowadzają tylko drobne korekty do modelu, małe poprawki. A są takie, które zupełnie zmieniają spojrzenie na model, a co za tym idzie na rzeczywistość, świat realny.

Wszystkie powyższe zdania są prawdziwe.



Cytat:Chyba że przedstawisz inny model, przy którym pomiary nawigacyjne będą odpowiadać siatce kartograficznej i będą pozwalać na docieranie na miejsce zgodnie z istniejącymi mapami.

Nie przedstawię, żadnego modelu nieba z ziemią ponieważ nie znam poprawnego modelu "wszechświata". Twój jednak model wszechświata (czyli współczesna kosmologia) jest z całą pewnością fałszywy. Na dodatek jest fałszywy diametralnie, zasadniczo. 
Tu właśnie okazują się Twoje braki logiczne.
1. To bowiem, że ja nie potrafię podać prawdziwego wytłumaczenia nie znaczy, że Twoje wytłumaczenie jest prawdziwe.
2. Twoje wyjaśnienia (Twój model) są z całą pewnością fałszywe, bo są sfalsyfikowane przez obserwacje geodezyjne powierzchni ziemi.
3. Ani więc ja, ani Ty nie znamy prawdziwego modelu, prawdziwych wyjaśnień. 
4. Tylko, że ja to wiem i rozumiem (że nie znamy). Tobie natomiast się wydaje, że "znasz". Ja wiem, że nie wiem, a Ty nie wiesz, że nie wiesz, ale Ci się wydaje, że "wiesz".


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez Maciej1 - 22.06.2018, 17:03
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 31 gości