To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
[quote pid='688749' dateline='1529679804']

Cytat:Po pierwsze : czy komuś się będzie chciało sprawdzać te fakty, jeśli będzie myślał, że podawał je hochsztapler? 

[/quote]


1. Cóż za przedziwna logika. Jak można orzec o kimś "jesteś hochsztaplerem" przed sprawdzeniem tego, co on mówi ?  Czy nie jest tak, że kłamcę poznaje się po tym, że jego słowa nie zgadzają się z rzeczywistością ? Jakże więc można osądzić kogoś jako kłamcę bez sprawdzenia jakie są jego słowa ? 

Kłamcę w ten sposób się poznaję: sprawdza się i bada się jego słowa. Kłamcy nie poznaję się w ten sposób: "po wydawaniu się i po odczuciu, po wrażeniu".

Jeżeli więc ktoś z góry, bez sprawdzenia osądza drugiego człowieka jako "kłamcę" i dlatego potem nie chce mu się sprawdzać słów tego "kłamcy", to taki ktoś sam sobie jest winien. Wina jest tego kto pochopnie osądza.

Nie obchodzi mnie więc wcale co będzie myślał ten kto fałszywie i pochopnie osądza drugiego człowieka, kto wykazał złą wolę.

Ale obchodzi mnie postawa ludzi dobrej woli. Człowiek dobrej woli nie wydaje wyroku bez dokładnego zbadania sprawy.

2. Jężeli ktoś jest naprawdę zainteresowany tematem (tu kształtem ziemi), to będzie badał, szukał, dociekał i sprawdzał. A jeśli komuś zależy tylko i wyłącznie na osądzaniu drugiego człowieka, to udowodnił złą wolę. A jako człowiek złej woli taki ktoś mnie nie interesuje.



Cytat:Po drugie pokazując ustawienia aparatu automatycznie udowadniasz, że masz czyste ręce i dajesz możliwość zreplikowania eksperymentu - a to klucz w nauce.

 Z całym szacunkiem i z pełną życzliwością: jakie znaczenie dla tej kwestii mają "parametry aparatu" ?  Jeśli ktoś zrobi analogiczną obserwację, ale jego aparat ustawi mu inny czas naświetlania, czy inną przysłonę, to czy to będzie miało jakiekolwiek znaczenie dla istoty tego zagadnienia ? 


Cytat:Moim zdaniem jeśli faktycznie kłamałeś, że robiłeś te zdjęcia - to jesteś kompletnie zdyskwalifikowany jako rozmówca i nawet nie chcę wiedzieć, co masz więcej do powiedzenia. Byłoby to kłamstwo wręcz bezczelne - bo niesprowokowane, które zdykwalifikowałoby Cię również jako człowieka.

Nie kłamałem. Sam robiłem te zdjęcia i sam przygotowywałem wszystkie materiały, w tym obliczenia. 


Cytat:Udowodnienie swojej prawdomówności ma kluczowe znaczenie zarówno dla samej ideii (po której stronie są kłamcy) jak i dla w ogóle relacji międzyludzkich. Bo we wszystkim zawsze chodzi o człowieka. Prawda dla samej prawdy nie ma znaczenia - musi być ktoś kto ją odbierze, zrozumie i wykorzysta.

Nie zamierzam udowadniać własnej prawdomówności. Napisałem, co napisałem i pokazałem co pokazałem. Każdy może sprawdzić samemu. [Co nie znaczy, że każdy może sprawdzić dokładnie w tym samym miejscu w którym ja robiłem zdjęcia. Każdy może jednak w innym rejonie świata dokonać analogicznej obserwacji i sprawdzić czy ziemia jest "kulą o promieniu ok. 6371-6378 km"]. Nie jestem tutaj po to by zaświadczać o samym sobie albo by się bronić. Tylko po to by dyskutować na temat zagadnienia i mówić o rzeczy, do rzeczy (tu: o kształcie ziemi). 

Również z przyczyn czysto "psychologicznych" nie zamierzam się bronić. Bo "kto się broni, ten się oskarża" [Tak mawiają Francuzi]. "Jak się tłumaczy, to znaczy że coś ma na sumieniu"- tak z zasady myślą ludzie, którym szwankuje logika. 
A w ogóle to dziwię się jak możesz popierać argumentację "ad personam" zamiast "ad rem". Czy sam nie zostałeś nazwany tutaj "kłamcą" ?

zefciu napisał(a):  Czyli mamy kolejną hipotezę, iż na niebie „wyświetlają się światła”.

To nie jest hipoteza, tylko fakt. Na niebie wyświetlają się (świecą) różne światła: słońce, księżyc, gwiazdy. Zaprzeczasz temu faktowi ?

Cytat:I wyświetlają się dokładnie tak, jakby wokół Ziemi istniały realne ciała niebieskie, a Ziemia była kulą.

Nie wiem, czy "dokładnie tak".  Ale można rzeczywiście powiedzieć, że wyświetlają się (świecą) tak jakby "ziemia była kulą o promieniu ok. 6371-6378 km".
Ponieważ jednak ziemia nie jest taką kulą, o takim promieniu, bo temu zaprzeczają obserwacje geodezyjne powierzchni ziemi, to z tego wynika, że te światła na niebie wyświetlają się (świecą) tylko jakby ziemia była kulą o takim promieniu jw.

Zatem: światła wyświetlają się jakby ziemia była taką kulą (o promieniu jw.), ale ziemia taką kulą nie jest. Jest to sytuacja logicznie jak najbardziej możliwa. To, że "coś" zachowuje się jakby było "czymś innym" to wcale jeszcze nie znaczy, że jest tym czymś (innym). Bo może też być tak, że tylko się w ten sposób zachowuje. 

Cytat:Proszę wskazać prawa logiki, które o tym decydują.

Raczej nie są to "prawa logiki" same w sobie, ale konkretne zdanie, konkretna sytuacja logiczna (plus reguły logiki). Jeżeli mamy zdanie:
 " (Z oraz N) => S"
To z tego zdania wynika, że S (np. świecenie świateł na niebie) zależy od dwóch czynników, wynika z dwóch czynników, czyli z Z (ziemi- np. kształtu ziemi) oraz z N (nieba, np. budowy i działania nieba, tego czym ono jest, jak funkcjonuje).
Z tego zaś zadania jasno wynika, że bez znajomości czynnika N (np. budowy i działania nieba) nie można jednoznacznie zawyrokować o Z (np. kształcie ziemi) na podstawie samej tylko obserwacji S (świecenia świateł na niebie). To jest taka oczywistość logiczna, że ja nie rozumiem, jak można tego nie rozumieć.

Jeżeli więc nie znamy budowy i funkcjonowania nieba (na temat nieba- czyli gwiazd, słońca itp. mamy tylko teorie, spekulacje, domysły, wyobrażenia i przypuszczenia), to na podstawie obserwacji samych tylko świateł na niebie nie możemy zawyrokować o kształcie ziemi. Dlatego nie istnieje żaden dowód na kształt ziemi wzięty "z nieba", czyli z obserwacji ruchów świateł na niebie.  Z przyczyn czysto logicznych.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez Maciej1 - 22.06.2018, 18:24
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 32 gości