To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Cytat:Owszem, w próżni na nieskończonej płaszczyźnie byłoby widać linię zbiegu i ona byłaby "horyzontem". Tylko że wtedy nie byłaby ona granicą widoczności. Ale, zdaje mi się, w twoim modelu Ziemia nie jest nieskończoną płaszczyzną, a przejrzystość powietrza ma swoje granice. Czy już coś się zmieniło?


Ja nie mam żadnego modelu płaskiej ziemi i nieba nad nią. Owszem rozmyślam jakby to musiało być, ale na razie nie mam i nie znam. To co ja mam to jest to: dowód i całkowitą pewność tego, że obecny model jest fałszywy, że ziemia nie jest "kulą o promieniu ok. 6371-6378".
Wbrew pozorom jestem w lepszej sytuacji, niż ten kto wierzy we współczesny model. Tak jak człowiek który nie wie jak jest, ale wyleczył się z urojonych wyobrażeń jest w lepszej sytuacji, niż człowiek który tkwi w urojeniach i brnie w nie jeszcze głębiej, dodając do nich coraz to nowsze urojone konstrukcje myślowe ("czarne dziury"...itp.).
Lepiej nie wiedzieć, niż wiedzieć fałszywie. Urojona "wiedza" (fałszywa wiedza) jest gorsza, niż niewiedza.

Cytat:Nadjeżdżający samochód widać bardzo szybko, bo jedzie bardzo szybko. Wystarczy jednak nagrać i puścić w zwolnionym tempie, aby widzieć, że żadnego skoku nie ma, tylko światła zaczynają być widoczne jako niewyraźne plamy i stają się coraz mocniejsze.

Niestety mylisz się. Światła pojawiają się jako "ogólna i rozmyta jasność". A ponieważ identyfikacja "czy to światła, czy nie światła" jest zjawiskiem skokowym (tak/nie) stąd taki efekt. Ponadto bez mgły tego się nie obserwuje. Przejście nie jest liniowe. Pochłanianie/rozpraszanie najprawdopodobniej też nie jest funkcją liniową.


Cytat:To ja proponuję, żebyś po prostu zmierzył przejrzystość powietrza (obojętnie jak, zegarkiem, termometrem, jak ci wygodnie) i na podstawie tych danych wyznaczył granicę widoczności w powietrzu.

Ale po co ? To samo można ustalić empirycznie. Z doświadczenia wiemy, że widoczność w przeciętny dzień jest z reguły rzędu poniżej 100 km. W rekordowe dni (powietrze "n razy rzadsze", czyli bardziej przejrzyste, czyli "bardziej rozcieńczona mgła") widoczność dochodzi do 200 km. Rekordy widoczności ? Nie wiem, nie znam aktualnych.
Oczywiście by uniknąć zaczepek: chodzi o widoczność takich obiektów, które i tak byłyby widoczne, nawet gdyby ziemia była "kulą ziemską". [Np. Tatry z Krakowa (szczyty) ze względu na samą tylko geometrię, bez względu na model ziemi powinny być zawsze widoczne. A z zasady nie są. "Mgła" (powietrze) jest z reguły zbyt słabo rozcieńczona.]



Cytat:Bardzo ładnie. A teraz, posługując się powyższymi założeniami wytłumacz, dlaczego gdy tej samej nocy widzimy jakiś gwiazdozbiór w zenicie, a parę godzin później zachodzący za tzw. horyzont, to odległości kątowe między tymi samymi gwiazdami cały czas są identyczne.

Skoro ziemia nie jest "kulą o promieniu ok. 6371-6378 km", co udowadniają obserwacje geodezyjne powierzchni ziemi, których każdy zainteresowany może dokonać samemu, to znaczy, że to nie wynika z obecnie obowiązującego modelu => rzeczywistość jest inna, niż w tym modelu => jak zawsze (bo to oczywistość logiczna) wynika to z co najmniej dwóch czynników: 1) ziemi- w tym jej kształtu 2) nieba- w tym jego konstrukcji i sposobu działania.
To więc co w, kuloziemcy przypisujecie "ziemi-kuli o promieniu ok. 6371-6378 km", to wynikać musi (głównie) "z nieba", czyli z tego, że niebo jest czymś innym, niż tym co wy sobie dzisiaj wyobrażacie.
Z reguły istnieje nieskończenie wiele możliwości. Wszystko co nie jest wewnętrznie sprzeczne jest w ogóle możliwe. W zadaniu skonstruowania modelu takiego by nad płaską powierzchnią światła wyświetlane (świecące) nad tą powierzchnią zachowywały się tak jak my na ziemi to oglądamy nie ma wewnętrznej sprzeczności. Zatem taki model jest, istnieje, to znaczy jest w ogóle możliwy. I należy go poszukiwać. 
Każde poszukiwanie prawdy musi się zawsze zaczynać od tego: od wyleczenia się z błędów, uwolnienia się z fałszu, w tym z uścisku fałszywego modelu.

Cytat:Własną wysokość npm i poziom określasz z ręki,

Nie "z ręki" tylko z horyzontu, tak jak tłumaczyłem. Na potrzeby tej konkretnej obserwacji jest to wystarczające. Nawet jakby błąd określenia wysokości wynosił 100%, to i tak niczego to nie zmienia, jeśli chodzi o istotny wniosek: widok niezgodny z modelem "ziemi-kuli o promieniu ok. 6371-6378 km"



Cytat:nie znasz ani współrzędnych, ani kątów,

Ależ znam. Współrzędne podałem. Kąty i kierunki wynikają z mapy.


Cytat:ani sposobu wykonania takiego doświadczenia.

Ale przecież widać jak zostało wykonane. Obraz mówi sam za siebie. Więc o co Ci chodzi ?


Cytat:Jeśli sam fakt trzymania dowolnego przyrządu optycznego w łapie czyni z ciebie geodetę, to gratuluję radosnego podejścia do życia

Nie nie. Nie tylko "sam fakt trzymania". Trzeba jeszcze wiedzieć na co patrzeć, jak patrzeć oraz myśleć, wyciągać poprawne wnioski.

Jest to obserwacja geodezyjna. Nie chodzi w niej o sporządzanie mapki terenu. Tylko o sprawdzenie czy ewentualna "krzywizna powierzchni" jest zgodna z oficjalnym modelem.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez Maciej1 - 27.06.2018, 08:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 32 gości