To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Maciej1 napisał(a):
Joker napisał(a):  Przyjęcie tej hipotezy oznaczałoby konieczność udowodnienia kolejnych tysięcy absurdalnych twierdzeń z niej wypływających.
(np. co jest w głębi Ziemi jeśli jest płaska, gdzie jest jej kres itd).  


Na czym polega "absurdalność" tych kolejnych twierdzeń ? Na tym, że nie są zgodne z tym co pokazują i mówią w TV ?

// TV to Twoja opinia na jakiej podstawie należy opierać swoja opinię o tym co uznajemy za wiedzę?

Cytat:Analogicznie należałoby być sceptycznym do wielu innych dziedzin nauki (mechaniki kwantowej, przecież atomu się nie widuje).

Co jest błędnego w byciu sceptycznym wobec "osiągnięć nauki", czyli teorii wymyślonych przez ludzi ? Historia dowodzi: wiele starych teorii naukowych jest sprzecznych ze współczesnymi => uczeni mogą się  mylić, bo albo mylą się współcześni albo mylili się ci, co wymyślali poprzednie teorie => należy z zasady podejrzliwie patrzeć na to, co wymyślają uczeni, zwłaszcza w kwestiach, których samemu sprawdzić nie można (jak np. "co jest w środku gwiazdy" lub "czym jest słońce"). Czysta logika.

// Tak teorie czy hipotezy są 'wymyślane' czyli stawiane przez ludzi, ale też podlegają stałemu sprawdzaniu i dowodzeniu, kolejni naukowcy rozszerzają zakres wiedzy dzięi sprawdzalności poprzednio dowiedzionych teorii, czasami zostają obalone lub doprecyzowane. 
Wymyślić można sobie wszystko ale udowodnić to już inna kwestia.

Cytat:Prowadziłoby to do wniosku, że za wiedzę pewną mogę uznać tylko to, co osobiście jestem w stanie udowodnić a nie to co szeroko rozumiany świat nauki akceptuje aktualnie jako wiedzę.

Nie istnieje żadna wiedza, która nie opierałaby się na wierze w coś lub komuś.

// Pójdźmy dalej, nie jestem w stanie udowodnić, że rzeczywistość w której żyje nie jest mi jakoś falsyfikowana (coś w rodzaju Matrixa).
Jednak moje zmysły dają mi obraz świata wystarczający aby uznać, że jest to dostępna i poznawalna dla  mnie rzeczywistość. Widzę, że idę w kierunku drzewa, dochodzą do niego, mogę jego dotknąć, usłyszeć szum liści, poczuć zapach. Taka pewność jest wystarczająca i gdyby kwestionować poznanie zmysłowe wtedy rzeczywiście nie ma żadnego poznania.


Cytat:Żaden człowiek nie jest w stanie sprawdzić osobistym doświadczeniem i rozumem stanu aktualnej wiedzy, nie żyjemy w starożytności kiedy było to jeszcze możliwe.

Tak Ci wmawiają i chcą byś w to wierzył. I jesteś wtedy zaszeregowany (przez nich, przez Twoich "nauczycieli")  do owiec, które mogą być prowadzone przez "lepiej wiedzących mędrców". Jeżeli wypowiadasz i wierzysz w takie zdanie, no to jest jasne, że "wiedza/nauka" jest dla Ciebie religią, przyjmowaną na wiarę, a "naukowcy" są jej kapłanami, kapłanami religii "naukowych objawień".

Dlatego tłumaczyłem: nie ma lepszego poletka dla różnej maści oszustów i hochsztaplerów niż dziedzina "wiedzy i nauki". Trzeba tylko robić mądre wrażenie i w razie czego zatykać oponentom słowa "co wy wiecie? nie znacie się, nie jesteście fachowcami, nie macie wykształcenia w tej dziedzinie".
Ale zwróć uwagę, że nawet jeden z Twoich guru, jeden z "kapłanów wiedzy", czyli Einstein wypowiedział kiedyś takie zdanie: "jeśli teorii nie da się wytłumaczyć małemu dziecku to nie jest taka teoria wiele warta". Choć ja Einsteina nie uznaję za wyrocznię, lecz wręcz przeciwnie za człowieka który popełniał rażące błędy w myśleniu, to jednak akurat w tym miał rację.

Oczywiście nie masz racji. Każdy może myśleć i każdy może być naukowcem.

//
Kto niby ma interes by wmawiać ludzkości , że Ziemia jest płaska? Jakie odniesie ta grupa korzyści? Tu się niebezpiecznie zbliżamy do paranoi a nie do granic poznania.
I warto odróżnić prawdę objawioną w ramach wierzeń religijnych (nie jest sprawdzalna w materialnym świecie) od tej nawet najbardziej zaawansowanej teorii, której dziś ja sam nie sprawdzę ale jest to dostępne po pewnym wysiłku średnio inteligentnemu człowiekowi. Już nie wspominając o innych specjalistach w dziedzinie...bo do jakiego stopnia w dół sięga spisek, czy szef departamentu w NASA wie? kierownik działu wie? szeregowy kosmonauta wie o płaskiej Ziemi? sprzątaczka ma podejrzenia? piloci może przeczuwają?


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - dlaczego jest absurdem - przez Joker - 16.07.2018, 15:23
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 34 gości