To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Joker napisał(a):
matsuka napisał(a): Nawet gdybym naprawdę twierdził,
że Słońce nie zmniejsza swojego rozmiaru z powodu refrakcji
(a było to tylko przejęzyczenie - nieuprawiony skrót myślowy, bo całość była omówiona wcześniej)

to z tego nie wynika, że refrakcja, moim zdaniem, powiększa rozmiar Słońca.

Rzeczywiście pokręcone wyrażenie zdaniowe. Nie obejdzie się bez kilku uproszczeń, których nie ma sensu rozpisywać ale w największym skrócie oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli:

1) założylibyśmy, że prawdziwe są oba stwierdzenia:

p - Słońce zmniejsza rozmiar z powodu refrakcji,

q - Słońce zwiększa rozmiar z powodu refrakcji

2) to całe wyrażenie jest fałszywe

Świetnie, wykazałeś coś oczywistego : że moje zdanie nie jest ani wewnętrznie sprzeczne, ani nie jest tautologią - wyraża pewną myśl i przez rozbicie zdań w ten sposób nie rozstrzygniesz słuszności tej myśli albo jej braku. Mogłeś tylko odrobinę uprościć zrozumienie tego zdania niektórym osobom.

Można jednak zrozumieć sens tego zdania i rozstrzygnąć jego prawdziwość przez analogię. Załóżmy,  że prawdziwe jest zdanie :
"Jan nie gubi pieniędzy bo trzyma je w skarpecie" Czy z tego zdania wynika, że skarpeta powiększa ilość pieniędzy Jana?

Jeśli tak, to znaczy, że nie miałem racji i miał ją Vanat, a jeśli nie to znaczy, że ja miałem rację, a Vanat jej nie miał.

Przykład 2 :
Czy z faktu, że szampon blokuje wypadanie włosów wynika, że zwiększa ilość włosów na głowie?
Vanat twierdzi (pośrednio), że tak. Ja, że nie.

To jest tylko spór o zrozumienie zasad logiki.

Żarłak napisał(a): A tak w ogóle, to ten temat jest sensem życia dla matsuki. Kimże ja jestem żeby mu go odbierać odłączając od tego wirtualnego respiratora? Niech sobie pisze.
Wręcz przeciwnie, zabierało mi to za dużą część prawdziwego życia, zarówno zawodowego jak i prywatnego. Ale tak już ma każdy uczciwy człowiek, że gdy zrozumie coś bardzo, jego zdaniem, ważnego - chciałby, by inni też to zrozumieli, mieli troszeczkę łatwiej.

A co jest sensem tego wątku? To, że żaden racjonalnie myślący człowiek nie wierzy w feng shui czy inne ufo ponieważ filtruje dowody oceniając ich wartość.

Jeśli skonstruujemy takie podstawowe sito dowodowe w 10 przykazaniach :
1. nie uznawaj dowodów nielogicznych
2. nie uznawaj dowodów oszukanych
3. nie uznawaj dowodów, których nie da się powtórzyć lub może je powtórzyć tylko wąska grupa ludzi (np. bardzo bogatych)
4. nie uznawaj dowodów, w których widzisz brak wzięcia pod uwagę czynników, które mogą być istotne
5. nie uznawaj dowodów, które mogą być zinterpretowane pełnoprawnie na wiele innych sposobów
6. nie uznawaj dowodów przeprowadzonych pod wynik - gdy osobie emocjonalnie zależy na osiągnięciu oczekiwanego wyniku lub czerpie z tego korzyści materialne
7. nie uznawaj dowodów opartych o inne nieudowodnione twierdzenia lub nieoczywiste aksjomaty (np. gwiazdy są tryliardy km. od nas)
8. nie uznawaj dowodów na te twierdzenia, które możesz obciąż brzytwą Ockhama i zastąpić innym udowodnionym twierdzeniem, które przeszło przez to sito.
9. nie uznawaj dowodów opartych na autorytecie badacza (np. tak uważał prof Hawking i wszyscy naukowcy świata)
10. nie uznawaj dowodów w oparciu o pojęcia ci nieznane lub nieostre (np. nienawiść)

To okazuje się, że przez to sito nie przechodzi również żaden znany dowód na kulistość Ziemi - żaden!. Co gorsze, żaden dowód na kulistość Ziemi nie przechodzi nawet pierwszych 7 przykazań tego sita.

Jeśli nie boli kogoś ten fakt, to ten ktoś nie powinien uznawać siebie za osobę racjonalną. Przez to sito przejdzie prawdopodobnie istnienie płyt tektonicznych, refrakcji, słonia czy elektryczności, ale jedno z najbardziej podobno oczywistych w XXI wieku twierdzień przejść nie może.
Dlaczego?

To nie jest i nigdy nie był temat o płaskiej Ziemi, to był temat o tym zdumiewającym fakcie - że nikt na świecie nie jest w stanie, prawdziwą metodą naukową udowodnić, że Ziemia jest kulą. Nikt.

Żałuję, że na początku, w pierwszym poście nie potrafiłem tego faktu tak dobrze zwerbalizować. I tym się ten temat różni od klasycznego trollingu. Trolling jest dla emocji - ten temat wyraża czystą prawdę - nawet jeśli większość ludzi nie potrafiło jej przyjąć, a nawet zrozumieć.


Czułem się w obowiązku ją przekazać, robiłem to raz lepiej, raz gorzej. Teraz, jeśli nie mam już tutaj z kim rozmawiać i po co - mogę sobie powiedzieć, że zrobiłem wszystko co w mojej mocy. Imputowanie mi wiary w reptilian czy innych ufonautów, tylko dlatego, że raz na prawie 200 postów nawiązałem do biblijnego symbolu węża - w pewnej mistycznej, symbolicznej analogii, jest moim zdaniem kompletną paranoją.

Ale rozumiem, że to wynika z faktu, iż wielu ludzi, którzy chciali się tu udzielać nie mają żadnych kompetencji, żeby rozmawiać o metodzie naukowej, więc sobie snują takie wyssane z brudnego palca opowiastki.
To jest dopiero strata czasu.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez matsuka - 20.07.2018, 23:01
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 28 gości