To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
bert04 napisał(a): Ja znam karykatury na temat Darwina, pokazujące go jako małpo-luda. Jednak nie sądzę, żeby tego typu porównania, słuszne czy nie, miały być powodem do traum.
Mam traumę  z powodu krzywdy jaką wyrządzono Tobie i innym moim rodakom, gdy poddano Was praniu mózgu, pt. wyśmiewamy teorie w które aktualnie nie wierzymy.

W tym wypadku jest to trauma krzywdy nie mojej lecz Twojej - taki jestem wrażliwy.

Cytat:Z powodów obiektywnych (prekrastynacja ;-) ) nie mogę chwilowo sprawdzić, co tam na University of Youtube ogłoszono.

Aha, czyli generalnie zadajesz pytanie, ale nie chce Ci się obejrzeć 5 minut filmu wideo, które na to pytanie jasno odpowiadają.
Czyli nie chcesz, żeby Cię traktowano poważnie i nie chcesz się niczego dowiedzieć, tylko pogadać.
Ok. Jak tam pogoda u Ciebie w mieście?




Bert04 napisał(a):
matsuka napisał(a):Wyjaśnię Ci kontekst pytania :
1. Sofeicz : "heliocentryzm jest prawdziwą teorią, bo przewiduje dobrze zaćmienia"
2. Matsuka : "dobrze zaćmienia przewidywał nawet Kolumb, w ramach innego modelu"
3. Zefciu - "co Ty pieprzysz macka, że ludzie przed Kopernikiem wierzyli w płaską Ziemię"
4. Matsuka "ja nic takiego nie twierdziłem w tej mojej wypowiedzi, ale faktem jest, że nawet przed Ptolemeuszem potrafiono przewidywać zaćmienia"
5. Bert "podaj przykłady na te starożytne ludy"
6. Vanat "matsuka - podaj przykład na to, że inne modele też przewidywały zaćmienia"
7. Matsuka "Vanat - podałem już - Kolumb"
8. Bert : "Kolumb starożytnym ludem??, zgubiłeś kontekst"

Ad 1: Kłamiesz. Sofeicz napisał TUTAJ o "kuloziemskich naukowcach". Twoje nagminne mieszanie heliocentryzmu i geosferyczności nie może być uznane jako błąd po tylu sprostowaniach.

Oczywiście, że nie może być traktowane jako błąd, bo ja takich błędów raczej nie popełniam, ale może być tratkowane jako Twoja nieumiejętność wyciągania wniosków i esencji z danej wypowiedzi.


Z tego co wiem nie ma obecnie czegoś takiego jak "geocentryczni naukowcy", lub jest to temat pomijalny. Cały świat nauki wierzy w wizję heliocentryczną świata. Więc w tych konkretnych okolicznościach, w naszych czasach, w których Sofeicz mówi o kuloziemskich naukowcach, można z czystym sumieniem  założyć, że ma na myśli ten konkretny - heliocentryczny - model świata, wyznawany niemal przez wszystkich poza płaskoziemcami.

Zarzucanie mi kłamstwa tylko obnaża Twoją niezdolność do logicznego myślenia - widać, że studiujesz raczej humanistyczne przedmioty, choć zaimponowałeś mi tym, że potrafisz stworzyć i rozważać w swojej głowie abstrakcyjny model płaskiej Ziemi, porównując ją do toffe-fee.

To pokazuje, że masz potencjał do tworzenia wielkich rzeczy w życiu.

Bert04 napisał(a):Ale trochę się gubię, jesteś płaskoziemcą czy wklęsłoziemcą? Może przez te parę miesięcy mojej absencji od forum coś się zmieniło?

A byłem wtedy plaskoziemcą, gdy rozmawialiśmy? Czy z tych dwóch przesłanek :
1. Założył temat o tym, że idea płaskiej Ziemi nie jest taka głupia
2. Krytykuje ideę kulistej Ziemi

wynika, że jest płaskoziemcą, czy nie wynika?
Gdy ktoś, tak jak Ty, niesłusznie założy, że wynika i usłyszy, że mówię również o wklęsłej Ziemi, to pojawia się u niego konsternacja - Tak jak u Ciebie.

Jeśli nauczysz się logicznie myśleć to nie będziesz miał takich problemów.


Bert04 napisał(a):Ad 2: Nie tyle "przewidział" co dysponował przewidywaniami innych. Kuloziemców, tak na marginesie. Kolega podał link, w którym Kolumb wyraźnie deklaruje się jako "geosferysta",
Powiedz mi, czy jak gdzieś twierdziłem, że Kolumb był płaskoziemcą?
Z samego faktu, że odważył się płynąć do Indii udając się na zachód można już podejrzewać coś innego i wcale nie trzeba koniecznie źródeł.

bert04 napisał(a):Ad 3: Poprawka, zefciu określił granicę powszechnego uznania geosferyczności na II wiek. Powiedzmy, na Ptolemeusza. Dotychczas, poza nagminnym myleniem geosferyczności i heliocentryzmu, nie podważyłeś tegoż.
Niczego nie myliłem, co już Ci udowodniłem, a po drugie czy próbowałem  podważać jakoś, to co napisał zefciu w tej sprawie?

zefciu napisał(a):
Maciej1 napisał(a):Zaćmienie księżyca jako dowód na kulistość ziemi"- to przykład zupełnej niedorzeczności w myśleniu.
Dlaczego? Skoro istnieją modele Układu Słonecznego, gdzie Ziemia jest kulą, które wyjaśniają zaćmienia, a nie istnieją model gdzie Ziemia jest płaska, które wyjaśniają zaćmienia, to możemy (używając znaczenia słowa „dowód” z nauk przyrodniczych) tak właśnie powiedzieć

Nie możemy, jeśli jesteśmy osobami myślącymi.
Z fałszywych przesłanek (np.modelu z kulistością Ziemi) też można wyciągać czasem prawdziwe wnioski (np. przewidywać zaćmienia). Dowiodły tego inne modele, które przewidywały zaćmienia, jak np. ptolemejski, o którym wspomniałeś - z punktu widzenia dzisiejszej wiedzy - fałszywe.

Przewidywanie poprawne zaćmień jawnie nie może być dowodem na poprawność danego modelu - nie bardzo rozumiem jak możesz tego nie rozumieć - skoro znasz konkretny dowód na to (model ptolemejski)

Można też podejść inaczej do danego zagadnienia : co, jeśli istnieje płaskoziemski lub quazi-płaskoziemski model, który przewiduje dobrze zaćmienia, tylko Ty o nim nie wiesz?

Oznaczałoby to, że kulistość Ziemi wynika tylko z Twojej ignorancji, a nie z obiektywnych faktów.
Więc Twoje rozumowanie nadaje się do śmieci w tej kwestii (wężykiem Jasiu)

Możesz uznać pragmatycznie dany model jako najlepszy na ten moment, ale jeśli uznajesz obiektywną prawdziwość kulistości Ziemi na podstawie takiego skandalicznego rozumowania no to słabo o Tobie świadczy.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez matsuka - 01.08.2018, 15:04
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 34 gości