To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
matsuka napisał(a): Aha, czyli generalnie zadajesz pytanie, ale nie chce Ci się obejrzeć 5 minut filmu wideo, które na to pytanie jasno odpowiadają.
Może muszę trochę jaśniej: mój szef mógłby mieć coś przeciwko, gdybym oglądał sobie jutubki.

Generalnie jutubek nie cierpię, większość rzeczy, które oglądałem w tego typu dyskusjach to była strata czasu, a link do opracowania tekstowego pewnie też by się znalazł. Ale niezależne od moich preferencji czy czasu na oglądanie tego typu filmów, nie chciałem czekać z odpowiedzią na lepszą okazję. Może na dniach nadrobię.

Cytat:Oczywiście, że nie może być traktowane jako błąd, bo ja takich błędów raczej nie popełniam, ale może być tratkowane jako Twoja nieumiejętność wyciągania wniosków i esencji z danej wypowiedzi.


Z tego co wiem nie ma obecnie czegoś takiego jak "geocentryczni naukowcy", lub jest to temat pomijalny. Cały świat nauki wierzy w wizję heliocentryczną świata. Więc w tych konkretnych okolicznościach, w naszych czasach, w których Sofeicz mówi o kuloziemskich naukowcach, można z czystym sumieniem  założyć, że ma na myśli ten konkretny - heliocentryczny - model świata, wyznawany niemal przez wszystkich poza płaskoziemcami.

Zarzucanie mi kłamstwa tylko obnaża Twoją niezdolność do logicznego myślenia - widać, że studiujesz raczej humanistyczne przedmioty, choć zaimponowałeś mi tym, że potrafisz stworzyć i rozważać w swojej głowie abstrakcyjny model płaskiej Ziemi, porównując ją do toffe-fee.

Hihi, będzie od końca. To "studiowanie humanistycznych rzeczy" to, na szczęście, kula (?!) w płot. Paru userów może wie, mniej więcej, czym się zajmuję, i to nie to.

To, że heliocentryści* są geosferystami nie ma związku z Twoją manipulacją. Geocentryści też byli, przynajmniej od II wieku. Twoje powołanie na to, że obecnie takowych nie ma wśród naukowców podważyłeś sam w momencie, jak odniosłeś się do przeszłych modeli tak kształtu Ziemi, jak i jej ruchu względem innych ciał.

Gdyby nie to, że ten wątek przewija się od nieomal początku tej dyskusji, mógłbym założyć, że popełniasz błąd czarnego kruka. I że utożsamiasz odrzucenie heliocentryzmu z odrzuceniem geosferyzmu. Ale oboje wiemy, że tak nie jest.
____________________
* W zasadzie dzisiejszy model wszechświata nie jest heliocentryzmem, przynajmniej nie dosłownie. Można go co najwyżej nazwać "heliocentryzmem lokalnym". Podobnie dzisiejszy geosferyzm jest raczej geo-elipsoidalizmem, a nawet to jest jeszcze uproszczenie.

Cytat:
Bert04 napisał(a):Ale trochę się gubię, jesteś płaskoziemcą czy wklęsłoziemcą? Może przez te parę miesięcy mojej absencji od forum coś się zmieniło?

A byłem wtedy plaskoziemcą, gdy rozmawialiśmy? Czy z tych dwóch przesłanek :
1. Założył temat o tym, że idea płaskiej Ziemi nie jest taka głupia
2. Krytykuje ideę kulistej Ziemi

wynika, że jest płaskoziemcą, czy nie wynika?

Nie odpowiada się pytaniem na pytanie. No chyba, że się nie chce dać jasnej odpowiedzi. Tak tak, nie nie. A co nadto jest, wiadomo.

Cytat:Gdy ktoś, tak jak Ty, niesłusznie założy, że wynika i usłyszy, że mówię również o wklęsłej Ziemi, to pojawia się u niego konsternacja - Tak jak u Ciebie.

Jeżeli świadomie "mylisz" heliocentryzm z geosferyzmem albo dajesz diametralnie różne modele wyjaśnienia pewnych zjawisk, to dla mnie są to chwyty erystyczne. Owszem, irytują mnie. A niektórych na tym forum nawet do bluzgania doprowadzają. Bo poza tym, że są przeciwne do modelu geosferycznego - płaskoziemskość i wklęsłoziemskość są sobie przeciwstawne.

Można sobie skonstruować jakąś formę pośrednią, coś w rodzaju Ziemii na kształt wklęsłego woka. Podobnie jak istnieje pośrednia teza między kulistoziemskością a płaskoziemskością, w której Ziemia ma kształt wypukłej tarczy. I zdaje mi się, że przed moją przerwą czasem prezentowałeś pogląd zbliżony do tej drugiej wersji (tarcza), więc moje pytanie o to, czy nie zrobiłeś tutaj jakiegoś zwrotu jest jak najbardziej na miejscu.


Cytat:Jeśli nauczysz się logicznie myśleć to nie będziesz miał takich problemów.

Twoje utożsamianie heliocentryzmu i geosferyzmu przypomina mi logikę z filmów Barei. "Panie dyrektorze, to złodziej". "I pijak, bo każdy pijak to złodziej".

Cytat:Powiedz mi, czy jak gdzieś twierdziłem, że Kolumb był płaskoziemcą?
Z samego faktu, że odważył się płynąć do Indii udając się na zachód można już podejrzewać coś innego i wcale nie trzeba koniecznie źródeł.

Jeżeli nie potrafisz trzymać się kontekstu wypowiedzi, to już nie moja wina. Sofeicz pisał o geosferyzmie, ty o jakichś "innych modelach".

Cytat:Niczego nie myliłem, co już Ci udowodniłem, a po drugie czy próbowałem  podważać jakoś, to co napisał zefciu w tej sprawie?

Udowodniłeś co najwyżej, że nie potrafisz trzymać się ani własnego tematu, ani kontekstu wypowiedzi innych userów. To drugie to poważny problem w komunikacji, mam nadzieję, że nie sprawia problemu w innych polach życia, niż tylko w takich dyskusjach kosmologicznych. Bo to tylko u Barei jest śmieszne.

I na marginesie, w międzyczasie szybkim guglem odnalazłem przykład na to, o co Ciebie pytałem. Wiesz o co. Nie było to trudne. Mogę więc zakładać, że:

- albo nie masz pojęcia, jaki to przykład, więc tylko bazowałeś na prozie Bolesława Prusa. I anegdotkach o Kolumbie.

- albo masz ten przykład w rękawie i planowałeś najpierw dać się wyżyć Twoim oponentom, żeby potem przebić atutem.

Dodam, że przykład jest spekulatywny, nie wszyscy badacze zgadzają się z pewnymi przekazami, niemniej - istnieje. Więc albo odkryj już tę kartę, albo lepiej poszukaj.

__________________

EDIT:

Cytat:Nie możemy, jeśli jesteśmy osobami myślącymi.
Z fałszywych przesłanek (np.modelu z kulistością Ziemi) też można wyciągać czasem prawdziwe wnioski (np. przewidywać zaćmienia). Dowiodły tego inne modele, które przewidywały zaćmienia, jak np. ptolemejski, o którym wspomniałeś - z punktu widzenia dzisiejszej wiedzy - fałszywe.

Modele tym różnią się od świętych ksiąg, że składają się z różnych elementów. Odrzucenie jednego z nich nie oznacza automatycznie odrzucenia całej tezy, spalenia ksiąg i ekskomuniki jej wyznawców. Dlatego kształt Ziemi i ruch Ziemi to dwa niezależne elementy.

Akurat zaćmienia a) Słońca i b) Księżyca widziane z c) Ziemii nie zależą od tego, które z tych trzech ciał jest w centrum wszechświata. Ba, mogę sobie teraz na poczekaniu wyobrazić model "seleno-centryczny" - i wszystkie zjawiska dotyczące zaćmień będę w nim funkcjonować. Z Księżycem w centrum. Dopiero badania innych planet doprowadzają do systemu kopernikańsko-kepplerowskiego.

Natomiast element dotyczący kształtu Ziemi jest niezależny od wzajemnego ruchu tych trzech ciał niebieskich (i innych planet). Kopernik, jak wiadomo, przejął od Ptolemeusza sporo elementów, dziś już odrzuconych. HINT: Tytuł przetłumaczony na język polski to "O obrotach sfer niebieskich". A nie "ciał", jak się czasem błędnie tłumaczy. Epicykle też (jeszcze) stosował. Dopiero Keppler się ich pozbył.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez bert04 - 01.08.2018, 16:10
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 27 gości