To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
matsuka napisał(a): Hmm, nikt tak nie twierdzi? Przecież Ty tak twierdzisz, kiedy proponujesz przedłużać promienie i zastosować triangulację do znalezienia położenia Słońca.

Oznacza to, że tak naprawdę nie wierzysz, że istnieje refrakcja, która mogłaby zaburzyć wyniki.
Po pierwsze, nie wiem, o który dokładnie post Ci chodzi, ale tutaj jak pisałem o przedłużeniu promieni, to już przy uwzględnieniu wpływu atmosfery - to raz.

Dwa, nie ma problemu w przyjęciu najprostszych założeń na początek. Jeśli nie widzimy jakiejś oczywistej refrakcji, to na początek jej nie zakładamy. Potem robimy od groma eksperymentów i sprawdzamy, czy wyniki się zgadzają z modelem. Jak się zgadzają, to robimy więcej eksperymentów, a jak nie, to modyfikujemy model i znowu robimy więcej eksperymentów. Tak działa nauka.

I dokładnie to się działo przez setki lat. Jest od groma wyników zgodnych z modelem kulistej Ziemi i niewielkiej refrakcji i brak niezgodnych. No przykro mi.

matsuka napisał(a): Oto link do pracy naukowej, na podstawie której się opierałem i która opisuje też konkretne obserwacje niepasujące do modelu.
http://iopscience.iop.org/article/10.1086/132705/pdf
Tak. Maksymalna refrakcja rzędu 1,5 stopnia. Faktycznie, coś takiego totalnie wyjaśni istnienie horyzontu, wschody, zachody itp. Rzeczywiście, Ziemia jest płaska.

Czy Ty w ogóle ogarniasz, jak ogromne odchylenia promieni byłyby potrzebne, żeby Wasze zapychanie dziur refrakcją miało sens? Jak by to zniekształcało wszelkie obrazy? Jak krzywo by wszystko wyglądało? Chciałem coś takiego właśnie zasymulować, ale dowiedziałem się, że to o niczym by nie świadczyło, bo cały świat i tak jest pozorny, więc sobie daruję. Mam wystarczająco dużo innych zajęć w kolejce.

matsuka napisał(a): Dlaczego więc technologia miałaby rządzić się innymi prawami? Trudno uwierzyć w to, że zbudowane narzędzie/technologia która daje przewagę gospodarczą i militarną opiera się na nieupublicznionych odkryciach naukowych?
Jak upublicznione wystarczają do wyjaśnienia działania technologii, to tak, trudno uwierzyć, że siedzi w tym coś więcej.

matsuka napisał(a): Im dalej na południe tym chyba większy błąd, bo już przy Antarktydzie błąd GPS wynosi 300 metrów.

jakoś ta technologia nie pasuje do modelu kulistej Ziemi. Sorry.
Ciekawi mnie, skąd takie dane. I ciekawi mnie, jakiego błędu byś się spodziewał na płaskiej Ziemi, nie mówiąc o tym, jak wyjaśnić wtedy sam fakt istnienia GPS.

Nie, serio. Stajecie się tutaj kolejnym Kubusiem, pożeraczem czasu, który można spożytkować lepiej. Wyłączam się z tego wątku, potrzebna mi po styczności z nim wizyta u onkologa.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez Fizyk - 04.09.2018, 18:07
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 35 gości