Maciej1 napisał(a): Wszelkie obserwacje geodezyjne (powierzchni ziemi) są niezgodne z modelem "ziemi-kuli o promieniu ok. 6371-6378 km". Przykłady pokazałem. Sam możesz z łatwością dokonać podobnej i sprawdzić samemu. Sprawdzałeś kiedyś ? Czy też mówisz o obserwacjach nieba ?
No bo jeżeli mówisz o obserwacjach nieba, to warto byś w końcu pochylił się nad tą kwestią, zechciał ją przemyśleć tak na poważnie i zauważył, że: wróżenie kształtu ziemi na podstawie świateł docierających z nieba, którego nie znamy jest wielkim błędem myślenia.
Można powiedzieć jest to kosmiczny błąd logiczny. Warto się nad tym zastanowić, naprawdę warto ! Warto zacząć myśleć logicznie.
Już najwyższy czas zacząć myśleć !
Umiem posługiwać się niwelatorem. Przy niewielkich odległościach rzędu dziesiątek czy setek metrów, jak na przykład mierzysz działkę sołtysa pod budowę domku letniskowego, to nie ma potrzeby uwzględniania w obliczeniach krzywizny ziemi. Więc takie pomiary niczego nie dowodzą i nie są zgodne czy też niezgodne z żadnym z modeli.