matsuka napisał(a): Dlaczego na Antarktydzie błąd GPS wynosi 300 metrów? Potwierdzone przez kapitanów statków, wklejałem dowód.
GPS to w ogóle nie działa tak doskonale jak byśmy tego chcieli, przynajmniej dany odbiornik może czasami nawalać. Osobiście używam praktycznie codziennie zegarka gps od wielu już lat i każdy trening później przeglądam w odpowiednich aplikacjach. Producent mówi o 2% dopuszczalnego błędu. Odchylenia minimalne występują zawsze i co ciekawe w tych samych miejscach a niekoniecznie losowo. Na przykład na prostej , którą często się poruszam pokazuje mi stratę łączną 40-50 m na 2 km (dokładnie zmierzona ścieżka bo przy szosie). Z dnia na dzień potrafi też przekłamać na powiedzmy niecałych 20 km jakieś nawet 200-300 m (ale to wyjątkowo zwykle na tym dystansie jest to około 100 m i mniej odchylenia co jest możliwe na wąskich ścieżkach leśnych). Przy dużym zachmurzeniu i deszczu w ogóle czasami chwilowo traci zasięg. Bywały dni (1-3 razy w roku powiedzmy ) kiedy zupełnie głupiał i wyrzucał mi trasę o nawet 500 m z boku.
Nie wiem w jakim sensie 300 m odchylenia ale mnie to zupełnie nie dziwi. To nie są doskonałe urządzenia, nawet chyba celowo sygnały są zakłócane przez Stany Zj.
Jeśli chodzi zaś o wysokość n.p.m to takie odbiorniki prawie zawsze pokazują czasowo bardzo niedokładnie.
Na Antarktydzie są organizowane maratony, tzn Antarctica Ice Marathon, tutaj promo z 2017 i ludzie korzystają z zegarków gps, na samej Stravie jak się poszpera można znaleźć ślady gps z tego dokładnie biegu (i chyba rok wcześniej). Sygnał trzyma nadspodziewanie dobrze.
Niżej link do kilku zgranych śladów ze Stravy (tak to wygląda jak kilka osób biegnie ma aktywność nakładająca się z innymi osobami i apka widzi to jako jakieś zawody, tak ma być). Klikając 'play' mżna zobaczyć coś na kształt powtórki, klikając na Imię możne zobaczyć szczegóły danego biegu, to nas interesuje najbardziej.
https://labs.strava.com/flyby/viewer/#78...hYJi8&s=AO
Tutaj pierwszy z uczestników (reszty nie linkuję):
https://www.strava.com/activities/787667329
Nie trzeba być pilotem aby widzieć, że gps zwykle działa poprawnie, tutaj u wszystkich było ok a jakby były błędy mnie by to nie zdziwiło.
EDIT: Nie wiem czy widać te wszystkie dane nie będąc zalogowanym. Jeśli kogoś to interesuje polecam założyć konto w 3 minuty (darmowe) lub mogę wysłać plik .gpx.