To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Joker napisał(a):
Maciej1 napisał(a): nie było żadnych istotnych efektów optycznych

I to jest właśnie problem tego i podobnych nawodnych eksperymentu, bo skąd to niby ma być wiadomo? Po czym stwierdzić, że efektów nie było lub jak wielkie miały znaczenie?  

Używając rozumu, logiki.
Już kilka razy pisałem i tłumaczyłem skąd. Mierzeja Wiślana jest doskonałym obiektem natury zarówno do rozwalania tezy o "kuli ziemskiej o promieniu ok. 6371-6378 km" jak i do rozwalania prób tłumaczenia z "refrakcji podnoszącej". A to dlatego, że piasek plaży jest coraz dalej od obiektywu, w miarę przesuwania się ze spojrzeniem na lewo (przy patrzeniu w stronę Rosji), patrz geografia-kształt mierzei=> stąd (z modelu globusowego) wynika coraz większe "obniżenie globalne". Przykładowo:

[Obrazek: fzY6wPA.jpg]

Zaznaczono Wielki Maszt, wieżę Straży granicznej (brązowa strzałka) i dwa inne przykładowe punkty na lewo od wieży.

[Obrazek: cI8CO5S.jpg]

Odpowiednie odcinki zaznaczono i opisano. Odcinki wymierzone przez program GeoGebra. Proporcje policzone. Odcinek h=EF odpowiada kątowi 5.86 stopnia (jest to kąt między Wielkim Masztem, a wieżą Straży Granicznej, patrz poprzedni mój post). Zatem odpowiednie odcinki odpowiadają kątom:
i=1.1969*5.86=7.01 stopnia;
j=1.3980*5.86=8.19 stopnia.
Używając mapy Google Earth możesz ustalić (odmierzając odpowiednie kąty, analogicznie jak pokazałem w poście poprzednim), że:
Piasek na wysokości punktu F leży oddalony od obiektywu ok 12.00 km.
Piasek na wysokości punktu G (czerwona strzałka)   - ok. 13.72 km
Piasek na wysokości punktu H - ok. 15.24 km.
"Ukrycie globusowe" (wynikłe z "opadu globalnego") na "ziemi kuli o promieniu ok. 6378 km" wynosi odpowiednio (2 metry wysokość patrzenia):
dla 12 km-  3.78 metra (być może jeszcze jakiś piasek plaży byłoby widać?)
dla 13.72 km- 5.89 metrów (tu już piasku plaży nie powinno być widać)
dla 15.24 km-  8.13 metrów (żółtozielona strzałka)- zero widoczności plaży.

Ale teraz nie o widoczności. Lecz teraz chodzi o to, że aby tego typu "symulacja płaskiej ziemi" na obrazie mogła powstać "z refrakcji" to w powietrzu musiałoby wisieć bardzo precyzyjne urządzenie optyczne odpowiednio podciągające w górę ww punkty, tak jak Ci przykładowo pokazałem.
Pokazałem Ci tylko trzy przykładowe punkty, ale to dotyczy każdego punktu, punkt po punkcie.
Lecz takie urządzenie optyczne wiszące w powietrzu i tak precyzyjnie podciągające odpowiednie punkty (w zależności od ich odległości od obiektywu) musiałoby powstać i wisieć w powietrzu wskutek....przypadkowości w powietrzu (przypadkowego ułożenia się czynników fizycznych).

Przecież ja już wam to tłumaczyłem ? Dlaczego takich prostych rzeczy nie rozumiecie ?

Ponadto to jeszcze nie wszystko. Bo to urządzenie wiszące z przypadku w powietrzu ma jeszcze "drugi okular" ! Ponieważ po przeniesieniu się do innego punktu na plaży (patrz druga seria zdjęć, druga obserwacja) urządzenie to znów precyzyjnie wszystko symuluje. A przecież po zmianie punktu obserwacji zmienia się  bieg promienia światła jak i "globalne obniżenia".

Sa dwa wyjaśnienia: 
Widać jakby ziemia była płaska, bo ziemia jest płaska.
Widać jakby ziemia była płaska, lecz ziemia jest krzywa, ale w powietrzu zawisło (z przypadkowego ułożenia się czynników fizycznych) precyzyjne optyczne urządzenie symulujące, mające na dodatek dwa okulary.

Dla człowieka mającego rozum jest oczywistością co tutaj się dzieje: widać tak jak widać, bo ziemia jest płaska.
Dogmatyk kulistości musi zaś wierzyć w precyzyjne urządzenie, które się przypadkowo utworzyło w powietrzu i dzięki temu symuluje płaską ziemię z ziemi kulistej.

To jest wasza podstawowa trudnośc jeśli chodzi o próby tłumaczenia z "refrakcji podciągającej": nie wystarczy wam "byle jakie podniesienie". Bo jak będzie "byle jakie", to od razu będzie widać, że to tylko efekt optyczny, miraż. Ponieważ wtedy obraz nie skomponuje się punkt po punkcie, tak by się wszystko idealnie wpasowało.

Dla myślącego człowieka jest oczywistym, że przypadkowe wahania czynników fizycznych w powietrzu psują obraz, nie zaś budują precyzyjne symulatory optyczne.




Cytat:Wczesna jesień wydaje się zresztą porą roku najbardziej 'podatną' na takie efekty.

Zdjęcia były robione w maju tego roku. Ale zresztą to nie ma żadnego znaczenia. Obraz mówi sam za siebie.



Cytat:Ogólnie ciekawe ale mnie nie przekonuje. Moje doświadczenie w ogromnej większości przypadków nauczyło, że obiekty jednak za horyzontem się ukrywają  w miarę oczekiwany sposób. Może też uda mi się zrobić za jakiś czas kilka ciekawych zdjęć dla równowagi.
Obiekty nie ukrywają się pod horyzontem (a na pewno nie z zasady). Mówię to nie z teorii, ale z doświadczenia. Nigdy nie widziałem "obiektu ukrytego". A wiele się już naoglądałem. To co kuloziemcy biora za "ukrycie" jest "kompresją" dolnych partii obiektu na obrazie oraz przesłonięciem "z odbicia" (miraż dolny). Odbicia (miraż dolny) i kompresja dolnych partii obiektu to najczęstsze efekty optyczne nadwodne. Mówię nie z teorii, tylko z doświadczenia.


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez Maciej1 - 13.09.2018, 17:18
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 36 gości