Fizyk napisał(a):Maciej1 napisał(a): Jakie wiatraki ? Zechciej je pokazać i umiejscowić na mapie.O te o:
A znajdują się tutaj:
Maciej1 napisał(a): Ponieważ jakby nie kombinować to z okolic Pradziada na globie ziemskim Schneeberga nie zobaczysz.No nie wiem, nie wiem. Narzędzie, do którego linkował Ziemowit, wskazuje, że jednak zobaczysz. Jeszcze warto byłoby to porządnie policzyć, aż zaraz spróbuję, tylko muszę poszukać danych.
EDIT: Policzyłem. Wyniki są... ciekawe. Szczerze, to nie wiem, jak je wyjaśnić. Ale do rzeczy.
Taras widokowy na wieży na Pradziadzie jest na wysokości 1563 m n.p.m. Dodajmy 2 m dla trójnogu: 1565 m n.p.m.
Największa górka, jaka może nam zasłonić widok, ma ok. 670 m i jest ok. 73 km od Pradziada.
Policzymy sobie, jakie równanie ma prosta przechodząca przez aparat i szczyt zasłaniającej górki, po czym sprawdzimy, na jakiej wysokości przebiegnie ta prosta (linia wzroku) w odległości Schneebergu.
Będzie najwygodniej we współrzędnych biegunowych, w takich współrzędnych równanie prostej to [latex]r(\varphi) = \frac{r_{min}}{\cos (\varphi - \varphi_{min})}[/latex]
Mamy dane dwa punkty:
Obserwator: [latex]r_0 = R + 1565m[/latex], [latex]\varphi_0 = 0[/latex]
Górka: [latex]r_1 = R + 670m[/latex], [latex]\varphi_1 = \frac{73000m}{R}[/latex]
(R to promień Ziemi, przyjmuję 6378000 m)
Mamy jeszcze [latex]\varphi_2[/latex] Schneebergu: [latex]\frac{277000m}{R}[/latex]
Rysunek poglądowy:
Podstawienie dwóch pierwszych punktów i rozwiązanie równania daje ok.:
[latex]r_{min} = R + 533m[/latex]
[latex]\varphi_{min} = 0,017989 \approx \frac{114735m}{R}[/latex]
Gdy podstawimy współrzędną Schneebergu, dostaniemy: [latex]r_2 = R + 2598 m[/latex].
Czyli teoretycznie górka zasłoni rzeczy o wysokości mniejszej niż 2598 m w odległości Schneebergu, a góra ma ok. 2070 m...
Przychodzą mi do głowy cztery wyjaśnienia:
1. Faktycznie refrakcja... ale musiałaby być duża. Nie jestem przekonany.
2. Gość zdołał jakoś wejść wyżej. Biorąc pod uwagę, że widać ok. 350 m góry (zgodnie z wyliczeniami wcześniej), musiałby wejść na wysokość ok. 1890 m (obliczenia analogiczne do powyższych) - też wydaje się średnio możliwe...
3. Profil z geocontext jest błędny. Ale górka w odległości 73 km musiałaby mieć wysokość ok. 430 m, żeby się zgodziło, a ma na pewno ponad 600.
4. No i gwoli uczciwości, ostatnie wyjaśnienie jest takie, że promień Ziemi jest większy Ale jakoś też nie jestem przekonany
Podsumowując - coś tu nie gra, ale nie wiem co. Może coś porąbałem w obliczeniach? Strona od Ziemowita pokazuje, że góra wystaje ponad horyzont, ale skąd ten wynik...?
Na http://www.geocontext.org znalazłem opcję korekcji wysokości punktów.
Punkt początkowy A udało mi się ustawić na 1487 m n.p.m., więc korekcja 5 m niedokładność map google + 2 m człowiek + 73 metry taras = 80 m.
Punkt początkowy B udało mi się ustawić na 2041 m n.p.m., więc korekcja 20 m niedokładność map google = 20 m.
Wpisałem korekcję i jako tako wyszło mniej więcej identycznie z tą poprzednią stroną: http://www.udeuschle.selfhost.pro/panora...mas_en.htm, czyli że może być widoczny jedynie sam czubeczek góry i to co najwyżej sam czubeczek góry jeśli w ogóle, nic więcej. Jednak ten rysunek wciąż nie rozwiązuje sprawy, że widać kilkaset metrów 250 m ? czy 350 m ? góry.
Górka przeszkadzająca ma wysokość na wykresie 677 m n.p.m.
Te czerwone łuki to "Strefa Fresnela".
Wykres poniżej.
Korekcja za niedokładność map google i za taras widokowy:
Fizyk, Twoje obliczenia są ciekawe, bo mocno różnią się od tego co widać na wykresie. Spróbuję zgłębić temat i policzyć to.