To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Dragula napisał(a): Fizyk, dziewczyna cię zostawila, czy z pracy wyrzucili, że masz tyle wolnego czasu? Duży uśmiech niezła analiza, nie spodziewałem się, że ktokolwiek w tym temacie podejdzie do sprawy tak ambitnie Duży uśmiech
Haha Duży uśmiech Sobota była wczoraj i miałem parę godzin, to się pobawiłem Duży uśmiech

Maciej1 napisał(a): Jeżeli widać jakby na płąskim
Bardzo duże "jeśli". I zwykle fałszywe.

Weźmy ten nieszczęsny Schneeberg. Refrakcja na 277 km podnosi obraz o niecałe 0,2 stopnia. Żeby było widać jak na płaskim, musiałaby podnosić o 277/6378*180/π = ok. 2,5 stopnia. Dość daleko do płaskości.

Nie przeliczyłem, jak z resztą zdjęć, ale to konkretne, które Twoim zdaniem "wyglądało jak na płaskim", kompletnie nie wygląda jak na płaskim.

Maciej1 napisał(a): Co więcej sferycznego nie da się przetransformować w płaskie bez zniekształceń proporcji, więc tam gdzie mamy głębie (różnie oddalone punkty) otrzymanie widoku jak na płaskim dla ziemi kulistej jest w zasadzie niemożliwe.
Tu nie trzeba żadnych obliczeń, by to zrozumieć. To jest oczywistość.
Obraz składa się z wielu punktów => masz otrzymać transformację obrazu, a nie tylko jednego punktu => masz otrzymać układ między punktami (proporcje) taki jak na płaskim, ale z krzywego.
A po cholerę mi widok jak na płaskim, skoro ani jedno zdjęcie nie wygląda jak na płaskim? To raz.

Dwa, i tego już raczej nie będę robił, bo to i tak strata czasu - można byłoby napisać raytracer, który by Ci pokazał, jak bardzo proporcje (nie) są zniekształcane przez refrakcję taką, z jaką mamy do czynienia.

Więc argument do dupy na kilka różnych sposobów.

Maciej1 napisał(a): Z całą więc pewnością Twoje założenia (co najmniej jedno) są fałszywe. Ponieważ w zasadzie wszystkie obserwacje przeczą Twoim założeniom.
No rzeczywiście. Dlatego przyjęcie tych założeń z dużą dokładnością odtwarza to, co widzimy na zdjęciach. Jak wszyscy wiemy, wyniki zgodne z obliczeniami przeczą tym obliczeniom.

Już weź się nie kompromituj bardziej.

Maciej1 napisał(a): Tylko, że to co sobie wyliczysz ma się nijak do rzeczywistości => Twój model jest fałszywy.
Bliżej rzeczywistości niż wyliczenia bez refrakcji. I zdecydowanie bliżej rzeczywistości, niż brak wyliczeń.

Maciej1 napisał(a): Ja robię takie założenie tylko dla tych obrazów na których cech refrakcji nie widać. Bo to jest logiczne.
Nie, nie jest. O ile promienie lecące w podobnych kierunkach są odchylane o podobne kąty, to żadnego zniekształcenia nie zobaczysz, mimo że odchylenie będzie obecne. A dokładnie tego należy się spodziewać po spokojnym powietrzu.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez Fizyk - 07.10.2018, 13:45
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 30 gości